Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Upgrade Android

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Buna , am un Motorola Backflip cu Android 1.5 si as dori sa ii fac un upgrade. Se poate acest lucru? Pe Youtube am vazut ca pe telefonul acesta si versiunea 2.3 . Rog putin ajutor , este primul meu telefon cu Android.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe youtube poti vedea orice. Daca ma plictsesc maine, incarc si eu un clip in care va suporta versiunea 4.5 Hamburgher. Precis n-ai mai mult de 12 ani, din moment ce te documentezi pe youtube. :D
Cu-n procesor de numai 528 MHz, vrei android 2.3....

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postk0r3k7, on 19th January 2012, 00:26, said:

Buna , am un Motorola Backflip cu Android 1.5 si as dori sa ii fac un upgrade. Se poate acest lucru? Pe Youtube am vazut ca pe telefonul acesta si versiunea 2.3 . Rog putin ajutor , este primul meu telefon cu Android.
Din cate-mi arata gsmarena.com, in US are upgrade pana la Android 2.1, dar in Europa poti spune bine-mersi daca poti sa-i faci oficial upgrade la 1.6. Cauta pe forum.xda-developers.com un custom ROM pentru el, si s-ar putea sa gasesti unul cu Android 2.2, sau daca ai noroc, 2.3. Din pacate, la 2.3 nu prea te-ar ajuta hardware-ul si ti-ar merge cam sacadat.

Edited by Hider141, 19 January 2012 - 08:28.


#4
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

View Postrumegus, on 19th January 2012, 04:09, said:

Pe youtube poti vedea orice. Daca ma plictsesc maine, incarc si eu un clip in care va suporta versiunea 4.5 Hamburgher. Precis n-ai mai mult de 12 ani, din moment ce te documentezi pe youtube. :D
Cu-n procesor de numai 528 MHz, vrei android 2.3....
Cum m-ai citit ? Poate am 12 , dar citind invers . Am precizat ca nu am mai folosit android pana acum , asa ca nu e normal sa intreb?

Tutorialul asta e bun? http://www.techgeekg...ouch-compcache/

http://www.techgeekg...yanogenmod-7-1/

Edited by k0r3k7, 19 January 2012 - 09:21.


#5
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
rumegus suge. nu te-a ajutat cu nimic... e penibil.


@k0r3k7 - youtube e bun, daca te uiti unde/la ce trebuie. cauta pe forumurile de specialitate cum poti face acest upgrade, intelege care sunt riscurile, care sunt pasii si citeste de mai multe ori, vezi videoclipuri in care sunt aratati pasii, pana iti este foarte clar. fa-ti backup-urile necesare, asigura-te ca ai la dispozitie si versiunea originala de android.

inainte sa te apuci, cauta si gaseste si cum se poate face sa pui andorid-ul stock inapoi, asta in cazul in care nu o sa-ti placa cum se misca noua versiune de android.

dupa ce ai facut toate astea, apuca-te de treaba.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai inteles gresit. Da, e normal sa intrebi, dar e cam aiurea sa cauti informatii pe youtube si sa le iei in serios.
Pt android 2.3 ai nevoie de un procesor de minim 1Giga. Pt un upgrade ai nevoie de un ROM, facut exact pt modelul tau de telefon, pt retelele din Europa.

#7
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
rumegus suge din nou.

android 2.3.x merge fara greturi pe procesoare sub 1giga. (vezi de ex. sg i5500)
singura problema e ca nu ai nativ flash-ul. dar, cu 2.3.x se poate "avea" si se misca... decent sa zicem.

rom-urile de care zici se gasesc... totul e sa stii sa le cauti.

#8
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008
[offtopic] Si eu am vazut pe Youtube ca se poate folosi mouse bluetooth pe samsung galaxy S /S2. Si chiar se  poate. Daca nu vedeam pe Youtube nu credeam ca e posibil.
[/offtopic]  :peacefingers:

Edited by TurocK, 19 January 2012 - 12:38.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Asa ceva-i extem de usor de implementat. Daca era vorba de un telefon fara sistem de operare, sau cu Symbian, atunci era mai complicat sau imposibil. Insa mouse/tastatura/gamepad pentru mobile cu Android exista de mult timp, daca stii unde sa le cauti.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cand cauti ceva, cel mai sigur e sa cauti pe site-ul producatorului. nu pe youtube, unde multi posteaza la misto, risti sa-ti distrugi definitiv telefonul.
https://motorola-glo...41260/related/1
Aici macar poti verifica fara riscuri, daca exista actualizari compatibile 100% cu telefonul tau. Deocamdata, exista 2.1 doar pt reteaua ATT. Poti gasi ROM-uri si pe forumuri, dar n-o sa gasesti 2.3 pt acest model. Nimeni n-o sa se chinuie sa faca o versiune noua, daca-i clar din start ca va merge mai prost decat cea veche. Am amintit mai sus, pt android 2.3 e nevoie de un procesor de minim 1 Giga, sa functioneze normal.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Daca nu-i e frica sa experimenteze, in special daca are bootloaderul blocat pe telefon, atunci poate cauta pe xda-developers, deoarece va gasi cel putin un custom rom, adica CyanogenMod 7.1 cu Android 2.3 (nu stiu sigur si ce kernel are).

#12
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postrumegus, on 19th January 2012, 13:45, said:

Cand cauti ceva, cel mai sigur e sa cauti pe site-ul producatorului. nu pe youtube, unde multi posteaza la misto, risti sa-ti distrugi definitiv telefonul.
https://motorola-glo...41260/related/1
Aici macar poti verifica fara riscuri, daca exista actualizari compatibile 100% cu telefonul tau. Deocamdata, exista 2.1 doar pt reteaua ATT. Poti gasi ROM-uri si pe forumuri, dar n-o sa gasesti 2.3 pt acest model. Nimeni n-o sa se chinuie sa faca o versiune noua, daca-i clar din start ca va merge mai prost decat cea veche. Am amintit mai sus, pt android 2.3 e nevoie de un procesor de minim 1 Giga, sa functioneze normal.
rumegus is back. iar fara sa stie ce vorbeste in totalitate.
da, e ok sa ai soft stock. dar e ok sa ai si custom.

pentru cultura ta generala, exista versiunea android 2.3.x pentru acest telefon. custom, evident.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
vladc, deocamdata tu esti singurul p-aici care doar vorbeste fara sa spuna nimic.
Daca tot le stii pe toate, da-i omului un link, de unde sa poate descarca.
Androidul nu-i ca windowsul, daca nu-i facut EXACT pt acest model, nu va functiona, sau, in cel mai fericit caz, o buna parte din functii nu vor mai fi accesibile. Chiar daca, prin absurd, gaseste un rom compatibil, se va misca a dracului de-ncet.

#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postrumegus, on 19th January 2012, 10:31, said:

Pt android 2.3 ai nevoie de un procesor de minim 1Giga. Pt un upgrade ai nevoie de un ROM, facut exact pt modelul tau de telefon, pt retelele din Europa.

View Postrumegus, on 19th January 2012, 13:45, said:

Am amintit mai sus, pt android 2.3 e nevoie de un procesor de minim 1 Giga, sa functioneze normal.
Mai taie din frecventele alea, da-le dreaq !   :death:

Daca nu stii ceva mai bine te abtii decat sa vii cu treburi invatate de la doua babe la coada la tigai la oferta; 2.3.3 oficial merge brici pe procesor de 600 MHz.

#15
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postrumegus, on 19th January 2012, 14:37, said:

vladc, deocamdata tu esti singurul p-aici care doar vorbeste fara sa spuna nimic.
Daca tot le stii pe toate, da-i omului un link, de unde sa poate descarca.
Androidul nu-i ca windowsul, daca nu-i facut EXACT pt acest model, nu va functiona, sau, in cel mai fericit caz, o buna parte din functii nu vor mai fi accesibile. Chiar daca, prin absurd, gaseste un rom compatibil, se va misca a dracului de-ncet.
rumegus... esti offtopic. trust me.

vorbesc din experienta.

din pacate nu am timp acum sa-i caut ceea ce trebuie. pana la urma, el trebuie sa-si caute singur, asa cum a fost sfatuit. e interesul lui, e telefonul lui.
in mare stie ce are de facut.

#16
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Imi ajunge si Android 2.1 . Macar nu este versiunea asta "veche" 1.5 . Telefonul este din SUA nu din Romania ( nu stiu daca conteaza asta cand o sa ii fac update ). Presupun ca daca pe site-ul oficial 2.1 e ultima versiune pt acest model o sa ma limitez , dar presupun ca nu exista riscuri.

#17
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F2oaeb4pN3I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi se pare ca se misca foarte ok.

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu vreau sa fiu Gica-contra, dar concluzia ca "se misca Ok" e pripita. Omul doar s-a jucat prin meniu, dar n-a deschis nicio aplicatie. Cu toate ca parea conectat wireless, n-a bagat macar un clip de pe youtube, de ex, n-a deschis bluetooth-ul, n-a folosit camera, sunetul, tastatura, touch-pad-ul de pe spate, telefonul,  market-ul etc, doar se juca cu dejtu' prin meniu. Mie mi-ar da de gandit. Apoi, repet din nou, 2.3 a fost gandit pt procesoare de 1 giga, multe aplicatii "tipice" pt 2.3 nu vor funtiona, altele vor merge mai prost decat pe 2.1. Ca si cum ai pune win7 pe un pentium3 (aici poate exagerez putin :) )
Apoi, acel ROM mai e si root-at. nu zic ca-i rau, dar sigur pierzi garantia.
Daca tot vrei sa experimentezi, mai intai sa ai un ROM 100% compatibil si functional, sa-l poti reinstala, daca upgrade-ul da chix sau nu esti multumit de el. Eu, cand m-a mancat undeva sa fac experiente pe android, mi-am cumparat o tableta chinezeasca, 2.2, cu 200 lei. Macar stiam ca n-o sa plang dupa bani daca-o omor, mai comand una identica, la care o sa am piese de schimb. :)

Edited by rumegus, 19 January 2012 - 21:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate