Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

wikipedia blockout

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Salut.

Începând de astăzi seara, eu nu mai pot accesa wikipedia, protestează împotriva SOPA/PIPA.

Mai multe detalii aici.

Am înțeles că asta vor face și alți giganți de pe web.

Ce părere aveți?

#2
LolzyTM

LolzyTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.03.2010
Pai parerea mea este ca protesteaza cam degeaba in potriva pirateriei...Niciodata pirateria nu va fi invinsa si daca va fi internetul cred ca va disparea ca nimeni nu cred ca isi permite sa isi i-a melodiile,programele,filmele,etc cu malai :deadtongue: Dar ei incearca si asta este bine...

#3
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

View PostLolzyTM, on 18th January 2012, 21:49, said:

Pai parerea mea este ca protesteaza cam degeaba in potriva pirateriei...Niciodata pirateria nu va fi invinsa si daca va fi internetul cred ca va disparea ca nimeni nu cred ca isi permite sa isi i-a melodiile,programele,filmele,etc cu malai :deadtongue: Dar ei incearca si asta este bine...
Ei nu protesteaza impotriva pirateriei. Daca n-ai habar sa citesti sa sa intelegi, nu iti mai expune parerea.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
loooooooooooooooooooool

#5
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Wikipedia nu a mai fost accesibila de pe la ora 11.

#6
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
Se protesteaza impotriva unor organizatii unde ele vor incerca oprirea pirateriei dar totodata vor pune si multe limite si restrictii pe internet.

Edited by GaMeR, 18 January 2012 - 22:04.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
iti dai seama ce disperare pe aia de au de facut referate acum

#8
alin3x

alin3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 24.08.2010
SOPA/PIPA consta in accesul/limitarea tuturor informatiilor de pe internet de catre americani.
Chestia cu pirateria este asa, ca sa inchida ochii oamenilor.
Faza tare este ca pe site-ul SOPA apare o poza, ce nu le apartine, incalcand Copyrightul autorului. Au facut fix ceea ce incearca sa combata.


LE: eu tot pot sa intru pe wikipedia, chiar am facut un powerpoint despre droguri cu informatii de pe site.
LE2: ca sa puteti accesa pagina wikipedia, in caz de nu puteti, inainte sa se incarce pagina complet, apasati "ESC"

Edited by alin3x, 18 January 2012 - 22:41.


#9
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
sau dezactivati javascript pentru cine se pricepe

Edited by again, 18 January 2012 - 22:58.


#10
gatips

gatips

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2012
Legile SOPA si PIPA vor avea rasunet pe intreaga planeta. Ne va afecta pe toti, inclusiv pe noi. Am gasit niste explicatii ale legii in limba romana aici: http://missboobs.wor...e-sopa-si-pipa/

Din pacate insa, la ce am mai citit pe alte forumuri, site-uri precum PayPal sau Youtube vor fi tinte principale, si vor fi obligate sa cenzureze la greu serviciile oferite. La cum vad eu legea asta, daca nu imi place de Ionescu care are un site gazduit in SUA, il rog sa puna un link catre un site de-al meu gazduit in Romania (cine nu vrea sa faca link exchange oare?), si apoi pun un film sau un mp3 la mine pe site de toata frumusetea.

Autorul filmului nu are ce sa imi faca mie personal, insa pentru a cenzura, va bloca site-ul lui Ionescu. Va face lobby la compania de hosting din SUA si Ionescu se va trezi maine fara cont de gazduire. Daca are si domeniu .com atunci s-a trezit si fara domeniu.

Sa vedem si afacerile murdare din spate. O companie influenta a pus ochii pe mai multe domenii .com. Face 50% - 50% cu o companie precum godaddy (care mie personal imi displace) la care sunt inregistrate domeniile si sub acuzatia de incalcarea drepturilor de autor, sterge acele domenii si ii da posibilitatea celeilalte companii sa le ia.
DACA cineva ma contrazice, le dau exemplu domeniul dajaz1.com care a fost implicat deja intr-un scandal similar si a fost inchis si preluat de compania rivala pentru aproape un an de zile. ASTA in conditiile actualelor legi.

Asa ca va dati seama ce va fi dupa ce aceste legi vor trece si se vor pune in aplicare.

#11
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Eu cred ca va fi cel mai mare dezastru cenzurarea internetului si asta nu ii priveste doar pe webmasteri.
Fiecare utilizator care da copy la o imagine sau care da share pe facebook la un videoclip va putea fi amendat, iar la a doua abatere i se va bloca accesul la internet si i se va face dosar penal. Evolutia internetului va stagna din cauza ca fiecare programator va fi nevoit sa scrie orice cod cu mana lui sa publice orice imagine doar daca e facuta de el.

SOPA e varianta americana, am inteles ca pentru europa se pregateste pentru votare ACTA. Lege care ar permite controlarea telefoanelor si laptopurilor in aeroporturi si o multime de lucruri ce incalca intimitatea si democratia. Dar e clar ca sunt interese mari la mijloc ale companiilor foarte puternice.

Felicit wikipedia pentru gestul lor si cred ca si google ar trebui sa se inchida pentru o zi in semn de protest. Pentru ca daca se da o astfel de lege, libertatea internetului n-ar mai exista, iar companiile mari ar inghitii orice "peste" mic fara efort.

#12
raduioan

raduioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.02.2012
Domnilor e nasol,daca in iunie se da drumul la ACTA cu siguranta,dar poate ca unii factori/elemente care sa ne scape , chestii care se pot intampla,miracole pot avea loc !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate