Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Astra Asigurari - o situatie care nu ar trebui sa existe!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#37
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 TinCup, on 17th January 2012, 15:36, said:

Romanul vrea sa faca accident cu Dacia si sa primeasca Mercedes inapoi
dar ce zici ca ai mercedes si iti dau aia dacia inapoi?

#38
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
E magarie mare cu asigurarile astea, la fel ca cele de viata sau de locuinte! Sistem piramidal sa se imbogateasca ei, iar cand omul are nevoie se fac ca ploua! Pentru ca ei privesc totul ca pe o afacere si interesul lor e sa despagubeasca pe cat mai putini, despagubirile se considera pierderi pt.ei! Stiti ca in alte tari inspectorii care se ocupa cu dosarele de daune chiar primesc bonus din partea sefului pentru un numar cat mai mare de dosare respinse?
La mafia care exista la noi, te lupti cu morile de vant! Mai cheltui si pe avocat degeaba, iti mananci nervii la cat dureaza procesele la noi...

#39
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
@duculeana cat mai multi fraieriti = performanta pt asigurator.
Peste tot e la fel, din pacate.

Pe faptul ca e foarte greu sa le faci ceva mizeaza si ei.

#40
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007

 Courage, on 17th January 2012, 14:15, said:

Si chiar daca as fi avut CASCO, nu mi-ar fi convenit sa il folosesc, pt ca creste prima anul viitor.

Stiu, poti sa o faci pe CASCO, iar asiguratorul CASCO recupereaza banii de la RCA, insa chiar si asa, prima casco pt anul viitor creste, pt ca asiguratorii sunt smecheri.
Tare ma indoiesc ca exista asigurare CASCO la care creste prima de asigurare la regres. Eu am la Generali si mi-am facut masina pe CASCO (nenea asigurat in Ungaria); in anul urmator prima a scazut destul de mult.
PS: Eu nu pot sa pricep cum poti sa-ti cumperi, in Romania, masina de 100 k euro si sa nu-i faci CASCO. Poate sa se intample orice, nu doar accidente auto, si sa ramai fara masina.

#41
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 Courage, on 17th January 2012, 17:32, said:

@duculeana cat mai multi fraieriti = performanta pt asigurator.
Peste tot e la fel, din pacate.

Pe faptul ca e foarte greu sa le faci ceva mizeaza si ei.
reclama-i la CSA dar nu te baza pe ei.in toamna eu am fost ,,bizon'' si am intrat lateral intr-un Ford. ambii asigurati la Carpatica ,eu avand si CASCO (la alta societate!).constatare amiabila ,mers la asigurator,declaratii,poze ,tot tacamul.eu mi-am reparat Loganul IN 3 ZILE PE casco in schimb cel pe care l-am lovit a avut de indurat circa o luna.problema era ca service-ul agreat de ei solicita inlocuirea usii dreapta fata (nu mai iesea la calitatea normala) dar nenorocitii de la sediul central refuzau asta(inspectorul local era de acord cu service-ul)-se pare ca e un joc al nervilor,daca prostul cedeaza si accepta carpeala e super ok l pt asigurator ,daca nu il mai fu...em un pic poate pune totusi botul sau ii platesc inlocuirea cu chiu cu vai.ce-am facut noi: impreuna cu victima mea ne-am dus peste cei din sediul local si pe un ton civilizat am facut presiuni la final amenintandu-i  cu csa-ul.ajuns acasa am trimis o sesizare la CSA (de pe site-ul lor).raspunsul csa a venit dupa ce problema s-a rezolvat asa cum ar fi trebuit inca de la inceput.raspunsul CSA  a venit tarziu ,este neclar alambicat si pare scris de cineva care ori nu stie sa se exprime coerent in limba romana ori este idiot(cu diploma si salar de bugetar). succes ,nu te lasa calcat in piciore de viermii astia.

ps: esti inconstient sau nebun sa iesi pe strada cu o masina noua fara CASCO, eu cu un Logan de cca 6k euro nu am plecat de la dealer fara casco in buzunar(fara fransiza !!!!)

#42
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Astra e jos, nu va asteptati la mare lucru de la ei.

Edited by SuperMelon, 17 January 2012 - 19:21.


#43
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

 Courage, on 17th January 2012, 12:11, said:

Astra Asigurari NU DESPAGUBESTE!
Cand economisiti 100 RON la RCA ganditi-va ca puteti lovi o masina scumpa, iar daca asiguratorul creaza probleme, pagubitul se va indrepta impotriva voastra la daune, iar atunci putem vorbi de zeci de mii de euro.
cine nu-i in problema poate crede asa ceva..dar eu iti spun ca pagubitul poate sa se indrepte impotriva vinovatului in instanta fix degeaba.

#44
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
In februarie imi expira RCA-ul la Astra.
Sigur nu o sa-l mai fac la ei.

#45
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Chiar nu-mi explic cum nu-ti deconteaza astra. Eu n-am avut problema asta. Intotdeauna au decontat ok. Si toate masinile noastre is la astra. RCA si Casco. Raman totusi la ideea ca intr-un oras mic e mult mai ok treaba decat intr-un oras mare.

#46
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Nici nu m-am inchipuit ca ar fi o problema.

La constatare a mers totul foarte civilizat si am primit sfaturi despre service-uri de la inspectorul de daune.
Mi-am scuipat in san!

Problema a inceput brusc, in momentul in care au refuzat inlocuirea reperului, iar dupa schimbul lapidar de replici service <-> Astra am inteles imediat ca metoda e exersata.
Plimba prostul ca sa dea banii.

#47
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
@December
  Ai si casco la ei si din cauza asta ti-au platit daunele,inca.
  
  Astra cumpara piese de pe o bursa de piese auto cu cele mai mici preturi dar si cele mai proaste.
  Service-urile sunt obligate sa repare masinile cu piese aduse de Astra care dupa ce ca sunt aduse cu mare intarziere sunt de o calitate incredibil de proasta.
  Sa vezi masini reparate cu bari de 100de lei,aripi si capote care ruginesc imediat,faruri chinezesti(TYC,DEPO)...cele mai penale piese.
  Dupa reparatie clientul reclama atelierului calitatea reparatiei care n-are nicio vina in cazul asta si nu poate face mare lucru.
  Sefii de la ASTRA au si firme de piese auto si service-uri...agreate bineinteles ;)
CSA-ul mimeaza ca se implica ca de cele mai multe ori isi iau spaga si gata.
  Masinile asigurate la Carpatica,Astra,Euroins sunt adevarate pericole pe sosele ca si cele bulgaresti.

#48
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 Courage, on 17th January 2012, 19:33, said:

Problema a inceput brusc, in momentul in care au refuzat inlocuirea si dupa schimbul de replici service -> Astra am inteles imediat ca metoda e exersata.
Nu-i mai baga in seama pe aia de la daune si ia legatura direct cu directorul.

 alexa32, on 17th January 2012, 19:36, said:

Service-urile sunt obligate sa repare masinile cu piese aduse de Astra care dupa ce ca sunt aduse cu mare intarziere sunt de o calitate incredibil de proasta.
La A5 si la Touareg reparatiile s-au facut cu piese originale, de la reprezentanta.
Attached File  02022010.jpg   449.36K   161 downloads Attached File  DSC00096.JPG   847.65K   179 downloads

La Mercedes, reparatia s-a facut intr-un service privat, nu reprezentanta, dar cu portiera adusa de mine de la reprezentanta Mercedes de la Iasi, deoarece aveam nevoie de masina foarte repede si cu curieratul reprezentantei dura mai mult. La renouri, cred ca si piesele originale is contrafacute :)

#49
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006

 alexa32, on 17th January 2012, 19:36, said:

Service-urile sunt obligate sa repare masinile cu piese aduse de Astra care dupa ce ca sunt aduse cu mare intarziere sunt de o calitate incredibil de proasta.
Atenție! Noile reglementări CSA spun că asigurătorul nu mai poate obliga pe cineva să își repare mașina la un anumit atelier. Noțiunea de "atelier agreat" nu mai există!

#50
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Monitorul Oficial: Astra Asigurari a incheiat ilegal peste 95.000 polite de asigurare suplimentara de sanatate pana la un control al CSA, care a amendat asiguratorul cu 10.000 lei

Uau... deci chestia cu RCA-urile e fumata :o

#51
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
6900 RON este costul acelei bare din plastic cu manopera cu tot?

#52
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001

 Sorin84k, on 17th January 2012, 21:22, said:

6900 RON este costul acelei bare din plastic cu manopera cu tot?

Nu, acesta e pretul comunicat de importatorul pentru piesa, in cazul in care doresc sa o cumpar.
Poate ca asiguratorul are un discount de 5-10% la achizitie.
Bara trebuie vopsita si montata, ceea ce probabil mai costa niste sute de lei.

Ca sa va dau un exemplu, masina care m-a lovit (Mazda 3 2005) avea la prima vedere de inlocuit bara fata, masca, farurile xenon si radiatorul (la a doua privire probabil mai multe).

Conform estimarii inspectorului de daune costul reparatiei va trece de 5 000 euro, adica nu mai merita reparata, pt ca nici de vandut nu mai merge dupa aceea (taxa de poluare).

#53
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Poti sa zici modelul, te rog? Sunt curios la ce masinuta e bara 1300 euro.

Edited by AlexIP, 17 January 2012 - 21:43.


#54
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Nu e edificator si nu doresc sa deviez discutia spre acest aspect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate