Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandari pentru Asigurare de viata

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
pavellevap

pavellevap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2012
eu s la primul mesaj pe softpedia

spuneti mi va rog

daca in caz de deces, asiguratul are inscrisa in fisa medicala personala o anumita afectiune vindecata si fara evolutie in timp, dar nedeclarata in chestionarul de sanatate semnat la incheierea politei de asigurare de viata, insa decesul nu s-a produs direct sau indirect din cauza afectiunii nedeclarate, neexsistand astfel o legatura cauzala intre afectiunea preexistenta si nedeclarata si cauza decesului, se va aproba solicitarea de despagubire?

#20
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postpavellevap, on 27th March 2012, 20:04, said:

daca in caz de deces, asiguratul are inscrisa in fisa medicala personala o anumita afectiune vindecata si fara evolutie in timp, dar nedeclarata in chestionarul de sanatate semnat la incheierea politei de asigurare de viata, insa decesul nu s-a produs direct sau indirect din cauza afectiunii nedeclarate, neexsistand astfel o legatura cauzala intre afectiunea preexistenta si nedeclarata si cauza decesului, se va aproba solicitarea de despagubire?
Un răspuns corect nu se poate da atâta timp cât nu știm ce scrie în condițiile contractuale ale poliței respective. Totuși...
Dacă există o astfel de prevedere în condițiile contractuale ale asiguratorului acesta se poate prevala de dreptul de a nu acorda suma asigurată. În practică, depinde de asigurator sau, mai corect spus, de evaluator.
Dacă decesul s-a produs din accident, cel mai probabil nu se va prevala de acest drept, dar dacă s-a produs din boală, există o probabilitate destul de mare de a se folosi de acest drept.
Dacă ești în pragul semnării unei cereri de asigurare chiar nu văd motivul pentru care nu ai declara acest lucru. Dacă ești unul din beneficiarii poliței trebuie să aștepți răspunsul oficial. Nu cred că te încălzește cu nimic o părere care nu influențează cu nimic decizia reprezentanților asiguratorului.

#21
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Buna seara.
Poate cineva sa-mi spuna cum pot scapa de asigurarea de viata "obligatorie" pe care am capatat-o odata cu un credit prima casa?
Si eu am fost pus in fata faptului implinit, in faza finala a aprobarii creditului, desi daca eram mai atent puteam sa evit acest lucru.
Mentionez ca cererea de asigurare a fost primul formular pe care l-am completat la banca, la indicatia si precizarea ofiterului de credite ca este obligatoriu.
Multumesc anticipat pentru orice raspuns.

#22
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Nu poti!

Fara acea asigurare, nu ai avea acum "prima casa".

Dar de ce ai vrea sa scapi de asigurare?

#23
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Vreau sa scap de ea pentru ca nu este obligatorie, conform conditiilor de acordare a creditului PC4 (asa cum este stipulat in contractul de credit).
Intradevar, fara ea poate nu aveam acum creditul acordat, adica consilierul nu isi dadea silinta sa rezolve intr-un timp record toate formalitatile (ea a tinut legatura cu dezvoltatorul, evaluatorul, notarul, etc). Desi totul a durat 1 luna, nu pot sa accept faptul ca m-a mintit in momentul cand mi-a spus ca asig de viata este obligatorie(asta s-a intamplat in faza de preaprobare, cand ea poate stia ca ma calific pentru credit, cu circa 1 luna si jumatate inainte de aprobare).
Mai tarziu am aflat ca le este impusa de banca aceasta practica, precum si vanzarea unor produse nesolicitate, prezentate drept obligatorii sau necesare acordarii creditului.

View Postalexxxxyy, on 20 octombrie 2012 - 22:32, said:


Dar de ce ai vrea sa scapi de asigurare?
Stiu exact ce vrei sa spui. Eu sunt de parere ca trebuia cel putin sa ma lase sa-mi aleg asiguratorul.
Astept un raspuns pentru intrebarea mea de mai sus. Stiu ca am semnat contractul de credit, dar trebuie sa existe o posibilitate juridica sa pot renunta la sigurarea de la banca.

#24
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Unele banci ofera pachete de produse. Asigurarea de viata este la pachet cu creditul respectiv. In concluzie, nu poti renunta la asigurare.

Singura modalitate de a renunta la asigurare este sa scapi de credit....

Tipul de asigurare pe care il ai este una de grup. Sunt cele mai ieftine asigurari de pe piata. Asigurarea de grup oferite de banci, inseamna ca intr-o situatie de doamne fereste sau de invaliditate, urmasii/rudele gr 1, nu vor plati ele(rudele) creditul si banca nu va lua casa.
Daca nu aveai asigurare la credit, atunci e ca si cum ii dadeai mana libera bancii pentru a iti lasa familia in strada, in eventualitatea unui dezastru. Familia ramanea fara casa, plus ca e posibil ca inca sa fie datoare(familia) cu plata dobanzii creditului. Nasol.

Daca ai primit si dobanda preferentiala la credit pentru ca ai luat asigurarea de viata, atunci esti mult mai castigat in termen lung.

Daca e sa te gandesti la cele de mai sus si pentru a te acoperi intr-o situatie nefericita, e bine sa :
- sa achizitionezi o asigurare de viata individuala (nu de grup)s impla. Daca se intampla un deces, familia a ramas cu casa. Dar intr-o astfel de situatie, venitul tau nu mai exista. Se vor descurca fara tine?  Poate da, poate nu.
Ideea e ca le poti asigura un viitor linistit chiar daca tu nu mai esti. Tine minte cu odata plecati nu mai avem ocazia sa ne razgandim.

- daca iti permite bugetul, poti opta pentru o asigurare de viata cu o componenta de acumulare. ( iti va oferi o plasa de siguranta sau un fond de amortizare pentru eventualele situatii cand rata la credit "iti sare in aer", cu siguranta ai auzit astfel de cazuri) cu posibilitate de acces la bani.

- inainte de opa pentru o asigurare individuale, verifica companiile de top, care au vechime de cel putin 100 de ani, vezi conditii contractuale (sa le intelegeti, sa ceri detalii, etc), cauta printre rude, un consultant financiar, la una din companiile de top, pe care sa ti-l recomande.

- lasa lucrurile asa cum sunt deja si data viitoare sa fii atent la ce semnezi


P.S. Nu am auzit de un credit la "prima casa" sa vina fara asigurare de viata. Din cate stiu eu, asigurarea de viata este obligatorie pentru acest program "prima casa".

#25
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Te contrazic: "Asigurari •  asigurarea extinsa pentru toate riscurile a imobilului ipotecat, cesionata in favoarea statul roman, reprezentat de de Ministerul Finantelor Publice si a BRD - obligatorie
•  asigurarea de viata oferita de BRD Asigurari de Viata - facultativa".
Am citat de pe site-ul BRD.

#26
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Postbiggie1976, on 23 octombrie 2012 - 20:37, said:

Te contrazic: "Asigurari •  asigurarea extinsa pentru toate riscurile a imobilului ipotecat, cesionata in favoarea statul roman, reprezentat de de Ministerul Finantelor Publice si a BRD - obligatorie
•  asigurarea de viata oferita de BRD Asigurari de Viata - facultativa".
Am citat de pe site-ul BRD.

Asa e, dar tu ai ales programul "prima casa". Vezi conditiile de acolo.

Daca e sa alegi un credit imobiliar/nevoi personale/etc, (nu "prima casa"), atunci asigurarea de viata e optionala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate