Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomandare firma design si amenajari interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Salutare,

Caut o firma serioasa pentru amenajarea unui apartament. Doresc sa se ocupe atat de partea de design interior cat si de amenajarea ulterioara.

Daca aveti ceva recomandari, v-as ruga foarte mult sa lasati aici impresiile voastre, sau PM.

Multumesc!

PS: Nu caut ceva "ieftin si bun"; pun in primul rand accent pe calitate si seriozitate.

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
E posibil să nu fiu corect informat, dar designul interior nu include și amenajarea propriu-zisă?

#3
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View Postsfantu.dracu, on 16th January 2012, 11:48, said:

E posibil să nu fiu corect informat, dar designul interior nu include și amenajarea propriu-zisă?

Asa ar trebui. Insa pe net gasesc destule anunturi / reclame / recomandari care nu specifica nimic de amenajarea in sine.
Asa ca am dorit sa specific faptul ca nu ma intreseaza doar schita / proiectul, ci serviciul complet.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
O idee poate trăznită: poți întreba la Ikea dacă oferă și astfel de servicii.
Că tot au avut ei de curând o promoție cu amenajarea unei locuințe de mici dimensiuni.

#5
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View Postsfantu.dracu, on 16th January 2012, 12:07, said:

O idee poate trăznită: poți întreba la Ikea dacă oferă și astfel de servicii.
Că tot au avut ei de curând o promoție cu amenajarea unei locuințe de mici dimensiuni.

O sa adresez o intrebare, insa nu cred sa se ocupe si cu parchet/faianta/gresie. :-)

Inainte sa bat palma cu cineva (cum se zice), voi dori sa vad si un portofoliu de lucrari, cu poze reale, nu doar schite 3D.

#6
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDokken, on 16th January 2012, 11:27, said:

Salutare,

Caut o firma serioasa pentru amenajarea unui apartament. Doresc sa se ocupe atat de partea de design interior cat si de amenajarea ulterioara.

Daca aveti ceva recomandari, v-as ruga foarte mult sa lasati aici impresiile voastre, sau PM.

Multumesc!

PS: Nu caut ceva "ieftin si bun"; pun in primul rand accent pe calitate si seriozitate.
iti dau eu o recomandare dar una de care sa fugi,dar sa fugi tare indiferent ce iti vor spune,este vb despre ilustra design,si mai au o firma sundeco dar tot ei sunt si este fix aceeasi ciorba.


View PostDokken, on 16th January 2012, 12:58, said:

O sa adresez o intrebare, insa nu cred sa se ocupe si cu parchet/faianta/gresie. :-)

Inainte sa bat palma cu cineva (cum se zice), voi dori sa vad si un portofoliu de lucrari, cu poze reale, nu doar schite 3D.
intradevar sunt firme de design interior care se ocupa si cu punerea in opera a finisajelor dar,recomand sa nu intri in hora asta,ei nu au angajati personal pt asemenea lucrari ci in caz ca sunt clienti care doresc si acest lucru ei colaboreaza cu echipe de meseriasi sau firme in domeniu doar ca ei iti ia un pret exorbitant pt manopera si materiale in schimb la materiale daca te pricepi cat de cat mai ai sanse sa nu fi pacalit cu toate ca mai scapa cate ceva,in schimb pe partea de manopera ofera niste preturi de rahat si nu au echipe specializate care sa faca lucru de calitate sau nu mai platesc si tot o sa ai de aface cu constructorii cand vad ca nu mai scot banii de la ei sau nu iti mai termina treaba,oricum ai bataie de cap la bani multi,daca tot iti iei pe cap asa ceva mai bine o faci la jumatate din bani.
eu sunt stan patitul si ca client si ca beneficiar de la cateva firme de acest gen.
fa contract cu ei doar pt faza de proiectare si sau eventual pt supravegherea lucrarii atata tot,meseriasii si materialele sa fie treaba ta.

Edited by mardraaxi, 16 January 2012 - 14:13.


#7
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmardraaxi, on 16th January 2012, 14:09, said:

iti dau eu o recomandare dar una de care sa fugi,dar sa fugi tare indiferent ce iti vor spune,este vb despre ilustra design,si mai au o firma sundeco dar tot ei sunt si este fix aceeasi ciorba.

intradevar sunt firme de design interior care se ocupa si cu punerea in opera a finisajelor dar,recomand sa nu intri in hora asta,ei nu au angajati personal pt asemenea lucrari ci in caz ca sunt clienti care doresc si acest lucru ei colaboreaza cu echipe de meseriasi sau firme in domeniu doar ca ei iti ia un pret exorbitant pt manopera si materiale in schimb la materiale daca te pricepi cat de cat mai ai sanse sa nu fi pacalit cu toate ca mai scapa cate ceva,in schimb pe partea de manopera ofera niste preturi de rahat si nu au echipe specializate care sa faca lucru de calitate sau nu mai platesc si tot o sa ai de aface cu constructorii cand vad ca nu mai scot banii de la ei sau nu iti mai termina treaba,oricum ai bataie de cap la bani multi,daca tot iti iei pe cap asa ceva mai bine o faci la jumatate din bani.
eu sunt stan patitul si ca client si ca beneficiar de la cateva firme de acest gen.
fa contract cu ei doar pt faza de proiectare si sau eventual pt supravegherea lucrarii atata tot,meseriasii si materialele sa fie treaba ta.

Pana acum am trecut prin cateva "mutari" la viata mea, inclusiv prin constructia de la zero a unei case - iar aici stiu cel mai bine cat am tras, cate echipe de "mesteri" am schimbat, etc.
In toate cazurile am mers pe ideea de a angaja echipe individuale de mesteri, si nu o firma care sa se ocupe de tot. Si rau am facut! Insa in urma cu un an de zile am apelat la o astfel de firma pentru schimbarea acoperisului casei cu unul complet Lindab; asa ca am discutat direct cu cei de la Lindab, echipa care s-a ocupat de montatare a fost tot una de-ale lor, etc.
Ce vreau sa spun prin asta este, ca desi pretul a fost ceva mai mare decat daca apelam la niste "mesteri", lucrarea s-a desfasurat cu mult peste asteptari: contract cu termenii, conditii si timp de finalizare lucrare; avans doar o mica parte, restul la finalizarea lucrarii; mesterii isi respectau programul de munca; toate materialele au fost furnizate de ei; a fost nevoie sa remedieze ceva dupa finalizarea lucrarii, iar acest lucru s-a realizat foarte prompt si fara niciun cost; s-a lucrat ingrijit si mai ales, s-a respectat termenul discutat, etc.

Cam acelasi lucru doresc si in cazul acestui apartament, sa gasesc o echipa care sa se ocupe de toata lucrarea, sa lucreze ingrijit si mai ales, sa nu incerce sa ma fraiereasca (la modul sa imi spuna ca metrul patrat de gresie e de nu-stiu-ce calitate si costa xxx roni, cand acelasi tip il gasesc in magazile la 10roni). In plus, nici nu am logistica necesara pentru a ma ocupa singur de procurarea materialelor, nu imi pot permite nici sa lipsesc zilnic 2-3-4 ore de la serviciu ca sa fiu cu ochii pe mesteri. Sunt constient ca o sa platesc mai mult pentru un astfel de serviciu, insa vreau sa si merite.

#8
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Incearca la unican. Au showroom in giulesti , langa emag.
Cand mi-am amenajat apartamentul am urmarit o buna perioada revistele de profil, ei apareau mai mereu, pe langa finisaje de calitate faceau si mobila pe comanda si tot ce trebuie.
Cauta-i pe net, dar cel mai bine, dute in showroom si discuta cu ei / negociaza.

#9
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
poti sa incerci cu  http://www.ezzo.ro/p...-apartment.html
sunt din timisoara dar poate fac deplasari si in bucuresti. il cunosc pe Stefan si omu' e chiar pasionat de design.

LE: Acuma am vazut ca tu de fapt nu vrei design interior, ci doar niste zugravi mai rasariti :)

Edited by relu_24, 20 February 2012 - 12:43.


#10
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDokken, on 16th January 2012, 14:33, said:

Ce vreau sa spun prin asta este, ca desi pretul a fost ceva mai mare decat daca apelam la niste "mesteri", lucrarea s-a desfasurat cu mult peste asteptari: contract cu termenii, conditii si timp de finalizare lucrare; avans doar o mica parte, restul la finalizarea lucrarii; mesterii isi respectau programul de munca; toate materialele au fost furnizate de ei; a fost nevoie sa remedieze ceva dupa finalizarea lucrarii, iar acest lucru s-a realizat foarte prompt si fara niciun cost; s-a lucrat ingrijit si mai ales, s-a respectat termenul discutat, etc.

Quote

paieste ce spuneam eu sau pot spune ca te contrazici singur.
tu ai chemat o singura firma sa iti faca un singur lucru,asta ti-am recomandat si eu si este cu totul alta treaba.
tu crezi ca o firma de constructii in ziua de azi dar nici in vremuri mai bune are angajat un electrician,instalator,parchetar de meserie?
te inseli amarnic,iti va face instaltia electrica zugravul ca oricum nu e mare lucru,sanitara ti-o face rigipsarul ca oricum vine el cu rigips si acopera,iar parchetul ti-l va face faiantarul ca este acelasi lucru cu gresia.
si eu am pe vecinul meu de 2 ani cu casa muci,ca nu a vrut sa ia echipa cu care am construit eu si a luat firma,rezultatul a fost teapa mare pe bani si mai multi.
patronul de latfel o persoana nemaipomenita,erau si rude doar ca muncitorii nu ai platea cu fugea din santier cand era vb de bani iar oameni iau vandut toate materialelel si au spus ca s-au furat si ca nu e vina lor,patronul a dat din umeri ca el nu asigura paza si noroc cu mine ca cumparasem eu de la ei ca proba ceva fier si ciment si asa i-am bagat-o in c..r la patronul ala de era plin de el ca zici ca facuse casa poporului cu manutele alea doua
si daca ai timp de povesti iti mai spun si altele
eu am spus ce vad si credema ca prin santiere stau mai mult ca acasa

Cam acelasi lucru doresc si in cazul acestui apartament, sa gasesc o echipa care sa se ocupe de toata lucrarea, sa lucreze ingrijit si mai ales, sa nu incerce sa ma fraiereasca (la modul sa imi spuna ca metrul patrat de gresie e de nu-stiu-ce calitate si costa xxx roni, cand acelasi tip il gasesc in magazile la 10roni). In plus, nici nu am logistica necesara pentru a ma ocupa singur de procurarea materialelor, nu imi pot permite nici sa lipsesc zilnic 2-3-4 ore de la serviciu ca sa fiu cu ochii pe mesteri. Sunt constient ca o sa platesc mai mult pentru un astfel de serviciu, insa vreau sa si merite.
nu e ca te fraiereste sau nu,exista aparent acelsi produs dar alti producatori sau alta calitate si se poate chiar sa fie pretul pe care ti-l au cerut dar tu sa ai impresia ca te fura/pacalesc.
mai exista varianta sa se aprovizioneze de la un singur depozit unde cateva lucruri sunt mai ieftin iar altele mai scumpe decat in alte parti,nu e ca ai sta sa piarda zile in sir doar sa economiseasca 10ron la meetru si aia din banii tai pe timpul lor,hai sa fim seriosi.
dac nu ai timp si nu iti permiti sa te implici in asa ceva tunci intradevar da cheile cuiva,spunei ce vrei si pe urma vezi cat de norocos esti.
si intradevar are dreptate @relu_24,tu cauti niste zugravi mai rasariti pt ca desingnul de interior este una si pina la executant mai e mult.
practic dute la un designer care trebuie sa lucreze in colaborare cu un arhitect si care acesta din urma sa controleze lucrarea independent ca sunt oameni lui sau nu,de preferabil e sa nu se cunoasca cu echipele ca atunci devine cloaca.

#11
MadalinaPuric

MadalinaPuric

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2017
Foarte important atunci cand gasesti o echipa cu care decizi sa lucrezi este existenta unui contract. Eu a trebuit sa invat asta "the hard way" cum se spune. Am avut neplacerea sa lucrez cu o echipa cu care nu am incheiat un contract initial, am mers pe cuvant si rau am facut.
Pentru toti cei care cauta o echipa serioasa pentru amenajari interioare va sfatuiesc, din proprie experinta, sa NU lucrati niciodata cu Virgil Codreanu si Alexandru Codreanu (tata si fiu), la mine au fugit cu banii de avans si mi-au lasat casa distrusa. S-au prefacut ca lucreaza cateva zile pana au primit avansul dupa care au plecat fara nerusinare!

#12
carmen_p09

carmen_p09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.03.2012
Eu am lun prieten care a lucrat foarte bine (si am de gand si eu sa fac un proiect tot cu ei) cu Inova Design (www.inovadesign,ro). Cu contract, cu termen de predare cu randari inainte in faza de prezentare a proiectului si respectarea lor la virgula, pus curatenia luna la sfarsitul proiectului :). Lucru care mie mi s-a parut foarte tare. El doar a predat cheia la inceput si a receptionat la sfarsit conform proiectului agreat. Iar costurile au fost cele stabilite initial...

#13
androida7

androida7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2007
si eu ma tot interesez de un designer interior (care sa aiba si mesteri) pentru o lucrare la un apartament de 3 camere. Am tot citit de Inova, dar site-ul lor are prea putine poze comparativ cu cati laudatori are pe aici. Vom apela si la ei pentru o estimare, in caz ca nu apare altceva mai interesant.
Alte sugestii, le astept in privat - eventul cu un pret orientativ.
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate