Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cehia - situatia actuala!

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
daca te referi la ce te referi fa exact aia.

nu are nici un rost sa generalizezi cu texte FALSE de genul ""EVITATI CAT PUTETI MUNCA AN CEHIA VA SPUN SINCER AM PATITO".
si nici sa treci la aprecieri fara rost asupra mea. de unde si pana unde faci afirmatii desper mine ? esti pur si simplu nesimtit cu ce-ai zis acolo.
de unde si pana unde faci afirmatii despre romani ? sau despre cehia ?

ca sunt multi care dau tepe, si ca sunt si mai multi care pica in plasa lor - asta e dureros.
dar raporteaza exact ce s-a intamplat, nu fa aprecieri generale asupra tuturora doar pentru ca tu ai avut experiente nasoale.
eu personal cunosc vreo 40 de romani care o duc bine in CZ. multi din ei cu familii cu tot. si nu cunosc nici unul care sa fi luat teapa.
bazat pe experienta mea, ar trebui sa zic ca TOTI romanii din Cehia o duc bine, si ca tu si restul de pe topicul asta mintiti de ingheaza apele...

#56
banicaslivios19992008

banicaslivios19992008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2015
Asa e 200 mint si unu spune adevarul ,termina cu asemenea aberatii.

#57
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pai tu daca tie nu ti-a placut scoala (deduc din felul in care te exprimi in scris) si probabil nu esti in stare sa vezi o "TEAPA MARE CAT CASA", ce vina au oamenii cu educatie, cu scoala, care au plecat acolo si o duc bine.

Eu as formula altfel: Daca 200 si-au luat teapa ca nu au gandit ce fac prea mult, nu inseamna ca nu exista alti 200 care sunt bine-mersi acolo. Ce zici? Merge rationamentul meu?

Aici nu exista "Adevarul". Exista experienta ta (care a fost proasta, in mare parte tocmai datorita tie) si exista experienta celorlalti, care nu trebuie sa fie neaparat la fel de proasta.

#58
banicaslivios19992008

banicaslivios19992008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2015
Da asa e tu esti citit si io sunt prost fara carte tiam mai spus termina cu prostiile tale si nu te mai tine mandru ca tine eroi am vazut multi ,apropo si de unde sti tu ce pregatire am io si daca as avea 2 clase nu miar fi rusine an primu rand ca majoritatea romanilor care merg acolo au 12 clase si anumite calificari nu sunt asa cum crezi tu si din cate vad tu vrei sa iesi an evidenta dar ati spun ca te agiti degeaba majoritatea conationalilor nostri stie ca an general CEHIA E MARE TEAPA valabil si pentru tine atatstiutorule. Consider aceasta discutie anchisa.

Apropo atat stiutorule an privinta experientei am 23 de ani de munca an meseria care o prestez si pentru cultura ta generala stiu 3 limbi straine scris si citit cursiv si am 4 calificari, am 7 ani munciti an germania prin firma legala nu cu cehia ta care e teapa,asta tre sa stie amarati nostri nu ca ai tu 3000 de euro ca nu ncalzeste pe nimeni daca esti asa destept puteai sta an tara langa familie daca esti destept si an tara se castiga bine an IT din pacate an tara nu e loc de baieti destepti dar din pacate a trebuit sa vin an tara am familie de antretinut cat despre tine marele ai-tist laso balta ,an primul rand nu tre sa judeci tu omul daca are sau nu are carte ati spun sigur tu abarnai pe ce lume traiesti . SUBIECT ANCHIS.

#59
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View Postbanicaslivios19992008, on 15 septembrie 2015 - 17:05, said:

Apropo atat stiutorule an privinta experientei am 23 de ani de munca an meseria care o prestez si pentru cultura ta generala stiu 3 limbi straine scris si citit cursiv si am 4 calificari, am 7 ani munciti an germania prin firma legala nu cu cehia ta care e teapa,
cu atatea limbi straine ai inceput sa uiti romana sau ai invatat-o prost, nu te zgarie pe retina "an"-ul ala?

in alta ordine de idei, cu toata marea ta experienta si multele calificari, limbi straine citite si scrise, te-ai lasat fraierit de niste excroci

si inca una, daca tot e vorba despre anii de experienta, astia-i faci de batran, exista meseriasi batrani si prosti cu gramada, ca si aia aduna experienta imbatranind

pe de alta parte imi pare rau pentru experienta neplacuta prin care ai trecut si o sa mai treaca din pacate multi oameni

#60
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
banicasilvios, ai trecut degeaba prin viata. toata experienta aia pe care te lauzi ca o ai ori e falsa si tu o supraapreciezi, ori pur si simplu minti.
inclin sa cred ca a doua varianta e cea reala.

pur si simplu pare ireal sa ai cunostinte elementare de 3 limbi straine scris si citit, si sa macelaresti romana in halul in care o faci. iar tu ridici pretentii ca esti fluent in cele trei limbi, nu la nivel elementar. pur si simplu rasufla minciuna prin toti porii.
incep sa ma intreb daca nu minti despre tot ce zici.
la stilul de scris pe care-l ai, si la atitudinea cu care abordezi userii pe aici pe forum (atacuri si jigniri fara nici un rost sau provocare) tu pari mai degraba un descult luat de pe aiurea si platit sa faca reclama negativa.


iti dau un sfaturi:
1. stai pe treaba ta, bucura-te de experientele pe care le-ai avut (bune sau rele, cum or fi ele), si daca simti nevoie sa impartasesti din ele fa-o fara rezerve - dar abtine-te de la atacat colegii de pe forum, ca altfel presimt ca o sa ai o "cariera" scurta pe softpedia.

2. impaca-te cu ideea ca pe lume sunt oameni mai destepti ca tine. care oameni mai destepti ca tine stiu mai multe decat stii tu. ce se intampla aici e un exemplu foarte bun: faptul ca tu cunosti doar oameni care si-au luat teapa in Cehia inseamna doar ca pe restul nu-i cunosti - nu inseamna (asa cum gresit crezi tu) ca toata lumea din RO care merge in Cehia isi ia teapa. Suntem multi romani in Cehia care chiar o ducem bine. Uite, eu am vreo ~30 de prieteni romani aici, din care peste 20 sunt cu nevasta si copil cu tot, iar cunostinte am vreo 200. Toti romani, mutati aici (unii definitiv, cu rezidenta si credit la casa/apartament), si toti o duc de la bine in sus, unii chiar FOARTE bine, cu salarii de peste 100.000 czk pe luna.
Accepta chestia asta, si nu mai insista aiurea pe prostia pe care o zici, ca iesi drept mincinos, si cand esti etichetat mincinos nu mai crede nimeni nimic din ce spui.

sunt gratis ambele ;)

#61
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
100.000 czk sau 3000 euro net sau brut?

#62
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
nu inteleg intrebarea. in Cehia nu discuta nimeni in euro, moneda e coroana ceheasca :)
daca sensul intrebarii era de fapt daca e brut sau net, cred ca la nivelul ala deja e irelevant, sincer.  la nivelul ala te doare mai tare devalorizarea coroanei decat daca platest sau nu taxe.
dar ca sa raspund, cunosc lume care primeste net, lunar, peste 100.000 czk.

#63
Mriska

Mriska

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.11.2015
Buna seara.

Am gasit in seara asta un anunt pentru plecari in Cehia la o firma de componente it (lucru la banda), taxe 0, comisioane 0, cazare asigurata. In teorie suna frumos. Salariu minim net este de 550 euro net.

Cat de bine se poate trai cu avel salariu ? Nu fumez, nu beau, nu stiu limba ceha-doar engleza la un nivel avansat.

Din pacate in Romania nu am gasit ceva sa ma avantajeze. Mai toti doresc sa ofere salariu minim pe economie :( dupa ce platesc naveta si ceva de mancare as ramane cu in jur de 100 euro in mana.Sunt in cautarea unui loc de munca decent de cateva luni bune si deja nu mai rezist.

As aprecia daca puteti sa imi oferiti cateva sfaturi.

Va multumesc.


Ps: anuntul este urmatorul :
autam urgent pentru plecari

Plecarile se fac de la sediul din Oradea

Avem insa sedii si la Piatra-Neamt,Galati,Sibiu,Deva,Ploiesti.

Se cere neaparat engleza minim nivel incepator.

Munca usoara !

Fabrica CEHIA Piese IT si Calculatoare Oras Kutna Hora

Operator pe linia de asamblare - Posibilitate de promovare în domeniul IT !

Responsabilitati:

- conectare cabluri
- asamblare componente PC
- ambalare,insurubare
- montare componente
- respectarea programului de lucru, a pauzelor si a regulamentului intern;
- munca in picioare,intre 8 ore in 3 schimburi, 12 ore in 2 schimburi
- urmarea instructiunilor.

Nu necesita experienta, insa aceasta constituie un avantaj .

Beneficii Oferite:

- transport asigurat;
- cazare asigurata + utilitati ;
- transport asigurat intre cazare si locul de munca;
- bonusuri de performanta;
- adaosuri salariale pentru posturile superioare asamblarii;
- avans din salariu dupa 5 zile;
- sansa de a castiga mai multa experienta in urma cunoasterii firmei;
- sansa unei cariere progresive intr-o firma multinationala;

Masa NU este asigurata;

Limita de varsta 18-50 ani

ACTE NECESARE :
- Cazier judiciar
- Adeverinta medicala (apt de munca)
- Ultima diploma de studii ( minim 8 clase)

Salariu net minim 550 de euro !

NU se percep comisioane de niciun fel

Loc sigur de munca cu semnarea contractului in ROMANA in CEHIA.

Pentru alte detalii legate de plecare - Sunati la nr. de telefon afișat

#64
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
cu cazarea asigurata, 550 euro pe luna e chiar destul de bine. inseamna ~15.000 de coroane pe luna, ceea ce pe mine unul ma baga un pic la dubii, e un salariu cam mare pentru manufactura; drept sa zic, e un salariu cam mare pentru majoritatea locurilor de munca de prin CZ (exceptand profesiile specializate).
e adevarat ca in Kutna Hora e o fabrica HP, poate aia sunt mai normali de felul lor si trateaza foarte bine personalul.

sincer, pentru munca la banda 15.000 coroane + cazare + utilitati e de-a dreptul excelent.
daca e pe bune, du-te intins! n-o sa-ti para rau de loc.

#65
SeverinPaul

SeverinPaul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.10.2016
Buna seara , am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra, fratele meu a plecat cu o firma care l-a preluat din Onesti(jud Bacau) cu microbuzul si l-a dus la Comanesti , de unde a luat autocarul si a plecat in Cehia in data de 30.09.2016 ora 18:00 la o fabrica de asamblat piese de calculatoare  in Cehia .  De la aceasta data noi, familia nu am mai primit vesti de la el. Cum putem da de el? Vrem sa mergem in Cehia si nu stim unde... in ce orase din Cehia sunt fabrici de asambare piese calculatoare. El a plecat printr-un intermediar care are nr de tel 0759010084. Stim acum ca e teapa si ca te ademeneste cu drum moca si cazare, multumim acestui forum. Cum facem sa il gasim va rog sa ne ajutati!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate