Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Cehia - situatia actuala!

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 justmemyself, on 29th March 2012, 18:46, said:

As avea nevoie de raspunsuri la intrebarile de mai sus. daca m-ati putea ajuta ar fi super.
Daca stiti cum se lucreaza in AT&T?

Mai ales pe ture, cum sunt structurate.

Daca arunci o privire pe jobs.cz si cauti locurile de munca de la ATT Brno o sa vezi ca aproape la fiecare iti zice programul de lucru in functie de jobul pentru care vrei sa aplici.

 justmemyself, on 3rd April 2012, 11:58, said:

poate ma poate ajuta totusi cineva cu detalii despre intrebarile de mai sus.

Va foarte multumesc,


Daca intr-adevar vrei sa afli niste raspunsuri la intrebarile tale incearca romani_in_brno asa cum ti-a recomandat si teo. Chiar si pe FB https://www.facebook.com/romaniincehia Altfel s-ar putea sa tot astepti.

Edited by chaosss, 07 May 2012 - 12:18.


#38
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Ca tot suntem pe topicul de Cehia: azi team leader-a imi zice ca 90 % din cei care au aplicat pe un job la noi in echipa sunt romani. :) Am observat o crestere a numarului alor nostri pe aici fata de acum cativa ani cand am venit. Se pare ca viata de aici relativ buna si feedback-ul celor care locuiesc deja in Brno dar si in alte parti din Cehia, corelat cu o situatie nu tocmai roza pe la noi acasa, atrage toti mai multi romani.

Edited by chaosss, 07 May 2012 - 23:33.


#39
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 teognost, on 12th February 2012, 22:42, said:

mda,si americanii de rand se mira cand aud scorurile de la scolile internationale in engleza ,e mai scump ca unele facultati de la ei :-)

Imi vine foarte greu sa cred asta...poti da un exemplu?

#40
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 lawrence38, on 7th May 2012, 23:57, said:

Imi vine foarte greu sa cred asta...poti da un exemplu?
http://www.isp.cz/page.cfm?p=369
http://www.pbschool.cz/pbs.aspx
http://www.riverside...202012-2013.pdf
Cand m-am interesat de scoala in engleza am mai gasit vreo 2-3 pe care nu le mai tin minte ,oricum preturile sunt asemanatoare cu astea 3 de mai sus
Adica nu sunt pt oamenii de rand, sunt pt copii de manageri la care firma le plateste scoala ,mai sunt copii de bogatasi\politicieni cehi ,etc
Cand am cautat nu am gasit nici o scoala cu program 100% in engleza la un pret normal.
Ulterior a aparut Meridian-ul cu tarife mai mici -parca 80000 kc pe an dar a fost o mare tzapa ca nu aveau nu aveau acreditare si parintii care si-au dat copiii acolo s-au trezit ca sunt pasibili de sanctiuni drastice conform legii cehe pt ca nu si-au dat copiii la o scoala acreditata oficial ,era ca si cum nu si-ar fi dat copiii la scoala
Cei de la Meridian (patronii sunt turci) au mai avut tupeul sa declare ca ei au anuntat parintii ca de fapt scoala lor e ceva auxiliar ,copii tb sa mearga la scoala normala - minciuna sfruntata ,scoala era normala de dimineata ,nimeni nu le-a zis parintilor nimic ,cel putin cazul care il stiu
Acum am inteles ca au obtinut acreditarea dar si tarifele au mai crescut ,totusi sunt mult sub scolile serioase:
http://www.meridiane...ons/school-fees
Dar sincer eu nu as avea incredere sa imi dau copilul la ei ,stiu ca la vremea aceea mai multi copii au fost retrasi pt ca parintii erau nemultumiti de cum se facea scoala .
Nu zic ca acum nu s-au imbunatatit ,posibil ?dar odata ce stiu ca patronii te mint in fata,eu nu as mai fi deschis la o colaborare cu ei.
Pt cei care vor totusi sa isi dea copilul la o scoala engleza - mai exista varianta scolii private cu predare mixta-ceha si engleza ,la preturi mai normale de 25-26000 kc pe an(pentru ca nu e predare exclusiva in engleza ca si la cele de renume):
http://www.zsspektru...inpage/finance/
http://www.zsuniverzum.cz/?page=10

Edited by teognost, 08 May 2012 - 17:27.


#41
RVlad_

RVlad_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.08.2012
Salutare. De cateva zile am citit cu interes toate post-urile despre modul de viata si atmosfera la locul de munca in Cehia (Brno sau Praga) de pe acest forum.
Ceea ce am observat este ca majoritatea care au postat ceva sunt cei care activeaza in domeniul IT insa n-am gasit pe nicaieri despre Global Tele Sales (Lufthansa Brno) si mai ales Bluelink International Prague (Air France-KLM) ultima ma intereseaza in mod deosebit deoarece am experienta de 6 ani pe ticketing in Amadeus si-mi doresc foarte mult sa ma mut in Praga.
Daca aveti cunostinte care activeaza in cadrul uneia dintre companiile sus mentionate si detineti informatii in ceea ce priveste nivelul salarial, nu ezitati sa le impartasiti si cu mine :)

De asemenea as dori sa mai stiu daca in Cehia, cetatenii romani au nevoie de permis de sedere temporara in baza contractului de munca si cu ce alte detalii mai puteti ajuta "un nou venit" care deocamdata se afla in Romania :)

Va multumesc !


#42
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 RVlad_, on 6th August 2012, 15:03, said:

Salutare. De cateva zile am citit cu interes toate post-urile despre modul de viata si atmosfera la locul de munca in Cehia (Brno sau Praga) de pe acest forum.
Ceea ce am observat este ca majoritatea care au postat ceva sunt cei care activeaza in domeniul IT insa n-am gasit pe nicaieri despre Global Tele Sales (Lufthansa Brno) si mai ales Bluelink International Prague (Air France-KLM) ultima ma intereseaza in mod deosebit deoarece am experienta de 6 ani pe ticketing in Amadeus si-mi doresc foarte mult sa ma mut in Praga.
Daca aveti cunostinte care activeaza in cadrul uneia dintre companiile sus mentionate si detineti informatii in ceea ce priveste nivelul salarial, nu ezitati sa le impartasiti si cu mine :)

De asemenea as dori sa mai stiu daca in Cehia, cetatenii romani au nevoie de permis de sedere temporara in baza contractului de munca si cu ce alte detalii mai puteti ajuta "un nou venit" care deocamdata se afla in Romania :)

Va multumesc !
Permisul de sedere temporar e facultativ (recomandat as zice eu) si nu obligatoriu.
Unele firme insa iti cer sa il obtii dupa angajare.
Obligatorie e declararea adresei la politie in termen de 30 zile de la intrarea in Cz.

http://www.mvcr.cz/m...ly-members.aspx

Edited by teognost, 06 August 2012 - 15:19.


#43
RVlad_

RVlad_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.08.2012

 teognost, on 6th August 2012, 16:18, said:

Permisul de sedere temporar e facultativ (recomandat as zice eu) si nu obligatoriu.
Unele firme insa iti cer sa il obtii dupa angajare.
Obligatorie e declararea adresei la politie in termen de 30 zile de la intrarea in Cz.

http://www.mvcr.cz/m...ly-members.aspx

O prima informatie utila ! Multumesc ! Inca o intrebare: Salariile de 1500-1800 EUR despre care se pomenea mai sus se aplica doar in IT sau sunt valabile si pentru multinationalele de outsourcing ?

#44
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 RVlad_, on 6th August 2012, 17:51, said:

O prima informatie utila ! Multumesc ! Inca o intrebare: Salariile de 1500-1800 EUR despre care se pomenea mai sus se aplica doar in IT sau sunt valabile si pentru multinationalele de outsourcing ?
nu mai retin contextul ,daca e vorba de sume nete -as zice ca doar in IT si depinde si de pozitie si de firma

#45
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 teognost, on 6th August 2012, 18:55, said:

nu mai retin contextul ,daca e vorba de sume nete -as zice ca doar in IT si depinde si de pozitie si de firma

Caz concret: SysAdmin cu 5 ani vechime in Infosys si aproape 10 ani in total - 1400 EUR net. Dupa care au angajat un ceh pe salariu mai mare si cunostinte pe jumatate pe acel post. Aviz visatorilor... :)

P.S. E vorba de un prieten, nu de mine, dar stiu absolut toate amanuntele.

#46
RVlad_

RVlad_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.08.2012
Am inceput sa ma uit dupa apartamente in Praga pentru ca in septembrie voi fi deja acolo...o dilema a aparut totusi: Ce presupun aceste "poplatky" care figureaza in toate anunturile de inchiriere? In traducere am inteles ca sunt niste taxe, insa cum se achita ele? Catre cine? Lunar sau doar in momentul inchirierii?
Multumesc

P.S. Daca aveti si alte idei, cunostinte despre modul avantajos de inchiriere apartament/garsoniera in Praga, va rog sa ma anuntati.


#47
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 RVlad_, on 12th August 2012, 19:08, said:

Am inceput sa ma uit dupa apartamente in Praga pentru ca in septembrie voi fi deja acolo...o dilema a aparut totusi: Ce presupun aceste "poplatky" care figureaza in toate anunturile de inchiriere? In traducere am inteles ca sunt niste taxe, insa cum se achita ele? Catre cine? Lunar sau doar in momentul inchirierii?
Multumesc

P.S. Daca aveti si alte idei, cunostinte despre modul avantajos de inchiriere apartament/garsoniera in Praga, va rog sa ma anuntati.
poplatky sunt utilitatile -curent,apa,gaz,administratie bloc
In mod normal in contract suma pt poplatky tb defalcata -cat e pt curent ,cat pt gaz,etc
practic in general lucrurile functioneaza asa -lunar platesti chiria plus o suma prestabilita pt acele poplatky care sunt de fapt o estimare a cheltuielilor .
Cand vin facturile efective -de obicei vin in luni diferite -se face regularizarea -se vede cat ai platit pana in  acel moment si cat a fost consumul real.

Daca ai platit mai mult decat ai consumat -primesti bani inapoi ,daca nu atunci platesti tu diferenta.

Cealalta varianta e cand platesti poplatky prestabilit si nu se face regularizare ,indiferent cat consumi tu platesti la fel,asta e mai rar.

De inchiriat -ar fi site-ul :
http://czech-properties.cz/
dar majoritatea sunt de agentii cu comision (de obicei valoarea unei chirii)
Fara comision:
http://www.bezrealitky.cz/

Mai intreaba respectiv uite-te pe grupul de yahoo romani_in_praga ,la fisiere o sa gasesti Informatii nou veniti.doc care zic ca o sa te ajute

#48
fritz001

fritz001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.01.2007
si eu tot in Brno la IBM sunt dar am brut 42000Kc.

#49
banicaslivios19992008

banicaslivios19992008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2015
EVITATI CAT PUTETI MUNCA AN CEHIA VA SPUN SINCER AM PATITO PE PROPRIA RASPUNDERE EVITATI ANUNTURILE OLX MUNCA CEHIA CUM AR FII VA DAU CATEVA EXEMPLE,,,,,

Firma de ocupare si plasare a fortei de munca Luswer West cu sediul in Plzen ofera locuri de munca in abatoare de prelucrare a carnii de pasare in urmatoarele conditii;


-persoane /cupluri cu varsta intre 18-50 de ani


-apte din punct de vedere medical si psihic


-salarizare 70 de Koroane/ora


-cazare se face in momentul sosirii in apartamente si pensiuni


-plata salariului se va face in data de 15 a fiecarei luni calendaristice


Nu ezitati sa ne contactati in vederea ocuparii unei loc de munca in abatoarele din republica ceha.Dorim persoane serioase in vederea integrarii in colectivele de munca din republica Ceha oferim si cerem maxima seriozitate.


Se ofera bani pentru mancare in fiecare saptamana in cazul in care nu aveti bani si se opresc la salariu...Comision 100 euro dupa ce veti primi salariul pe a doua luna de munca....SAU

Cautam personal feminin pentru depozite alimentare , pentru abatoare de pui , pentru fabrica de jucarii si cupluri pentru ansamblari piese electronice , pentru detalii privind salarizarea si cazarea prin telefon. VA SPUNE SA SUNATI LA NR DE TELEFON DE CEHIA SAU DIN TARA SI SA LUATI LEGATURA CU DIVERSI INDIVIZI EXEMPLU,JOHNY,MIHAI,CATALIN,IRINA,ASTIA AN REALITATE SUNT ADEVARATI EXCROCI CARE RACOLEAZA OAMENI AMARATI CARE VISEAZA CA AN CEHIA E MIERE MARE ATENTIE,DUPA CE SUNATI LA ACESTI INDIVIZI VA SPUNE MAREA CU SAREA CUM AR FI ATI SPUNE SA TE ANCANTE URMATOARELE, ca ai transport asigurat platit de firma si se va opri la primul salariu,cazare gratuita,diurna saptamanala de 1000 de koroane si se va opri tot la primul salariu ,ca an camera dorm cate doua persoane ,aveti frigidere separate etc si multe abureli care an realitate nu exista ai sa va spun cum sta treaba ce am patit si eu,Deci am sunat la unu IORDACHI CATALIN AVEA ANUNT DAT PE OLX AM SUNAT MIA PROMIS EXACT CE VAM SCRIS MAI SUS,iam spus ca sunt de acord MIA SPUS CA MIA FACUT REZERVARE LA AUTOCAR ORLAN SI SA MERG LA AUTOGARA RAHOVA AN DATA DE 5.09.2015 ORA 13 ASA AM PROCEDAT AM MERS AM LUAT ACEL AUTOCAR INFECT DE CARE AM SA VA EXPLIC MAI TARZIU DUPA 24 DE ORE AM AJUNS AN PRAGA UNDE A SPUS CA MA ASTEAPTA ACEST CATALIN PE TRASEU MA SUNAT SI MIA SPUS CA EL NU MA POATE ASTEPTA CA ESTE BONLAV ,MIA SPUS CA O SA MA ASTEPTE O DOAMNA IRINA,AN FINE AM AJUNS AN PRAGA AM COBORAT DIN AUTOCAR TOTI ROMANI CA EREA AUTOCARU PLIN DE ROMANI DIN TOATE ZONELE TARI ,INCLUSIV BULGARI,MOLDOVENI ETC,EI SI DE AICI A ANCEPUT CALVARU FRATI ROMANI,DOAMNA ACEA IRINA A ANCEPUT SA NE TRIEZE CUM TRIA HITLER EVREI PENTRU LAGARE , DUPA CEVA TIMP CAT NEA TRIAT AN AUTOGARA FLORENCE DIN PRAGA IRINA NEA DAT PE MANA UNUI ASA NUMIT VASILE CARE MA LUAT PE MINE SI UN BAIAT DIN DEVA ,NEA LUAT NEA DUS AN AFARA AUTOGARI NEA URCAT ANTRUN MICROBUZ INFECT SI NEA DUS LA VREO 45 DE CHILOMETRI DE PRAGA PE DRUM NU NEA VORBIT DELOC ACOLO NEA COBORAT LA CHEMAT PE ALTU LA USA LA ACEA VILA CARE NEA PRELOAT SI ACELA EREA TOT ROMAN ,VASILE A SPUS CA O SA STAM ACOLO CATEVA ZILE PANA SA LIBEREAZA AN ALTA PARTE SI A PLECAT,AM INTRAT AN ACEA VILA UNDE EREAU 5 PATURI SI MAI EREAU 2 ROMANI,DE TELEVIZOR,RADIO,FRIGIDERE SEPARATE NICI VORBA NEAU SPUS BAIETI AIA SA NE LUAM CATE UN PAT SI SA NE ARANJAM HAINELE CA ACOLO O SA RAMANEM NEA DAT CATE O PERNA INFECTA SI CATE O PATURA DORMEAI DIRECT PE SALTEA,DIN CE NEA EXPLICAT ACEI BAIETI EREA TEAPA NU AM STAT MULT PE GANDURI NEAM LUAT BAGAJU AM MERS AM CAUTAT UN AUTOBUZ CU CARE AM MERS AN PRAGA DE UNDE AM LUAT AUTOCAR ANAPOI SPRE ROMANIA ANAINTE SA MUNCIM SI SA NU LUAM NIMIC SUNT MULTE DE EXPLICAT PRIN CE AM TRECUT CAND AM TIMP AM SA VA POVESTESC AMANUNTIT AM SA DESCHID UN TOPIC PERSONAL,VA SPUN EVITATI CEHIA E CEA MAI MARE TEAPA AM SA VA TIN LA CURENT.



#50
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
ce voiai sa zici? ca romanii iti trag tzeapa si in Cehia?

#51
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
cam pretentios postul.
nu neg ca sunt (si) probleme, dar pana la a afirma "EVITATI CAT PUTETI MUNCA AN CEHIA VA SPUN SINCER AM PATITO" e cale foarte lunga.

foarte multi romani lucreaza si o duc bine in Cehia.

#52
banicaslivios19992008

banicaslivios19992008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2015
Ai sa fim seriosi de acea neam antors un autocar de romani si zilnic vin si pleaca autocare ,pleaca ca o duc bine an cehia sa fim seriosi ati spun sigur ca esti unul dintre cei care recruteaza nu mai vorbiti ca romani o duc bine din 30 se gaseste unul ca tine care zice ca o duce bine daca o duci bine pune si tu contractu de munca an romana tradus ca lucrezi la cehi cu salariu de baza cu ore lucrate etc,fluturas de salariu nu mai vorbesc acolo e inexistent,lasati vrajala cu cehia nu mai prostiti poporul cu calculatorul

#53
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Romanii care lucreaza in IT pot ajunge si la 3000 Euro/luna net, deci o duc bine. Si cu banii astia Cehia devine o tara excelenta de trait din punct de vedee material insa una din marile probleme fiind inca limba care este dificila si nu prea este invatata de multi. Problema e la cei care lucreaza in fabrici si sunt deseori tepuiti de intermediari. Deci vrajeala este undeva, dar nu peste tot.

Edited by chaosss, 12 September 2015 - 18:25.


#54
banicaslivios19992008

banicaslivios19992008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2015
Normal ca romani sant cu teapa ei te recruteaza din romania si odata ajuns acolo cel care tea dus asi ia comisionul de la tine,dupa aceia te preia altu care stie el cum sa scoata bani dupa urma ta . Asa ca nu vreau sa speri pe nimeni dar mai cititi si voi saituri cu TEAPA MUNCA AN CEHIA si o sa va convingeti singuri. bafta

Nu te contrazic dar an IT SUNT 1 LA 300 SI SALARIUL CAREL SPUI TRE SA AIBA VECHIME SI MULTE ALTELE,EU MA REFER LA OAMENI CARE AU CALIFICARI PENTRU FABRICI ,EX SUDORI,MASINISTI,STIVUITORISTI ETC,, ORI CUM CALIFICAREA NU CONTEAZA AI SA NE GANDIM LA AMARATI CA NU PLEACA AUTOCARE DIN ROMANIA PLINE CU IT-STI SA FIM SERIOSI TOT PROSTIMEA E BAZA DUTE AN AUTOGARA LA FLORENCE AN PRAGA SI SAMI SPUI CATI IT-STI GASESTI CARE PLEACA AN TARA ,ATI SPUN SINCER NU AI SA VEZI AN REST AMARATI CARE AU MUNCIT SI NU LEAU DAT BANI GASESTI CU GRAMADA ASA CA SO LASAM MOARTA CU CEHIA.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate