Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cehia - situatia actuala!

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
justmemyself

justmemyself

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007
Da..se pare ca nu vor sa ofere mai mult de atat.
In conditiile in care stau in Bucuresti fara chirie, am un job destul de bun, nu cred ca se merita sa plec pe moment.

Multumesc pentru respunsuri.

#20
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Pentru a trai cat de cat bine in Brno iti trebuie de la 27K czk in sus. Dar pentru a luat banii aia iti trebuie ceva experienta si macar un 2nd level.
Pe 1st level nu iti da nimeni mai mult de 22k-23k czk pe luna.
In conditiile in care in Bucuresti nu platesti chirie, nu prea se merita sa vii pentru salariul pe care ti l-au oferit. Dar pana la urma tu stii cel mai bine care iti sunt prioritatile, cheltuielile etc.

#21
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postchaosss, on 28th March 2012, 12:00, said:

2. Chiria unei garsoniere variaza intre 7500 czk si poate ajunge pana la 10 000 czk, depinzand de zona in care locuiesti, confort etc.
Bafta !

400 euro/garsoniera?
Holy Moly ....asa de scumpe chirii in Brno ? Inseamna ca in Praga o garsoniera e mult mai mult, nu ?

Si eu care credeam ca insula asta infecta e scumpa.....

View Postjustmemyself, on 28th March 2012, 09:15, said:

Buna,

Cateva intrebari despre AT&T Brno.

Ajung 940 euro net pe luna lucrand in ture? si cu o chirie a unei garsoniere? cu stil de viata: calatoria pe prim plan.
Cam cati romani lucreaza la ei?
Cat de stresanta e munca la ei, indiferent de departament?

Multumesc anticipat pentru un raspuns prompt.

Despre ce slujba era vorba la banii astia ? Mi se pare foarte putin.....

P.S. (off-topic) felicitari pentru consecventa postarii pe acest forum.....  1 mesaj/an :coolspeak:

View Postchaosss, on 28th March 2012, 14:06, said:

Pentru a trai cat de cat bine in Brno iti trebuie de la 27K czk in sus.

Se poate trai "bine" oriunde in UE cu ~1000 EUR/luna ?  :confuzzled:  Poate in faimoasa regiune Nord-Est din Romania sa fie un salariu decent, nu intr-o tara dezvoltata...

Edited by lawrence38, 28 March 2012 - 14:11.


#22
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postlawrence38, on 28th March 2012, 14:14, said:

400 euro/garsoniera?
Holy Moly ....asa de scumpe chirii in Brno ? Inseamna ca in Praga o garsoniera e mult mai mult, nu ?

Se poate trai "bine" oriunde in UE cu ~1000 EUR/luna ?  :confuzzled:

Chiriile sunt scumpe din cauza numerosilor straini care lucreaza la companiile din oras: AT&T, Monster, IBM, Infosys, Honeywell, Lufthansa etc.
Totodata pozitia orasului, la ~ 2 ore de Praga si Viena poate constitui un alt motiv.

Unde am zis ca se poate trai "bine" oriunde cu 1000 E ? Vezi ca am scris bine si nicidecum decent. M-am referit doar la Brno ca aici stiu situatia. Tara dezvoltata ? Nu confunda totusi Cehia cu Germania, Elvetia, Franta, Austria etc.... In Praga salariile sunt de obicei mai mari decat in Brno iar chiriile sunt sensibil egale ca pret. In Brno chiar daca imparti un apartament cu 3 camera, nu scapi mai ieftin de 200 de euro/persoana pe luna.

Quote

Poate in faimoasa regiune Nord-Est din Romania sa fie un salariu decent, nu intr-o tara dezvoltata...

Faimoasa ? Tu iei pe luna 1000 Euro ?

Edited by chaosss, 28 March 2012 - 14:44.


#23
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postchaosss, on 28th March 2012, 14:27, said:

Chiriile sunt scumpe din cauza numerosilor straini care lucreaza la companiile din oras: AT&T, Monster, IBM, Infosys, Honeywell, Lufthansa etc.
Totodata pozitia orasului, la ~ 2 ore de Praga si Viena poate constitui un alt motiv.

Unde am zis ca se poate trai "bine" oriunde cu 1000 E ? Vezi ca am scris bine si nicidecum decent. M-am referit doar la Brno ca aici stiu situatia. Tara dezvoltata ? Nu confunda totusi Cehia cu Germania, Elvetia, Franta, Austria etc.... In Praga salariile sunt de obicei mai mari decat in Brno iar chiriile sunt sensibil egale ca pret. In Brno chiar daca imparti un apartament cu 3 camera, nu scapi mai ieftin de 200 de euro/persoana pe luna.



Faimoasa ? Tu iei pe luna 1000 Euro ?

Cam greu cu intelesul vad  :rolleyes:

1 la mana, daca intrebi 100 de oameni ce adjectiv e mai "sus" in categorisirea conditiei lor sociale, majoritatea o sa-ti spuna ca "decent" e sub "bine".

Cand am zis dezvoltata comparam bineinteles cu situatia din Romania noastra care e ca un banan bine dezvoltat, adica tara bananiera  :rolleyes:

Explicatia cu multe companii straine + aflux mare de turisti de taramuri cehesti e oarecum plauzibila insa ma gandesc ca se simte si la ei criza, nu ? De-aia m-am mirat normal in Londra sau Paris probabil ca o chirie de 400 de euro , fie si pentru o garsoniera ar fi mana cereasca dar e totusi Brno..

"Faimoasa" era clar un termen ironic, am spus faimoasa pentru ca , daca nu stiai, in clasificarea aceea pe regiuni a UE, aceasta ocupa cu mandrie locul de pe urma la nivelul de trai al cetatenilor sai. Asta am vrut sa spun, daca ai trai in Vaslui, Buhusi sau chiar Piatra-Neamt, un salariu de 1000 de euro te-ar pune probabil in primul sfert de populatie cu cele mai mari salarii (vorbim de venituri nete bineinteles). Eu unul nu locuiesc in Romania and thank God for that , iarasi nu ai citit bine ce scrisesem pentru ca in Romania nu sunt insule populate din cate stiu eu (iar insula mare a Brailei nu e chiar o insula :lol:)

#24
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

View Postlawrence38, on 28th March 2012, 18:16, said:

Cand am zis dezvoltata comparam bineinteles cu situatia din Romania noastra care e ca un banan bine dezvoltat, adica tara bananiera  :rolleyes:
as fi curios sa stiu din ce pct de vedere faci comparatia Cz-Ro si care e faza cu Ro tara bananiera ,banan bine dezvoltat ,nu ma prind :-)

#25
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

Quote

Cam greu cu intelesul vad  :rolleyes:

OK. Tu ai intervenit in discutia doar pentru a aduce ironii si flame, nu ca ai avea ceva concret de transmis. Multumim de interventie. ;)

Edited by chaosss, 28 March 2012 - 18:23.


#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postlawrence38, on 28th March 2012, 14:14, said:

400 euro/garsoniera?
Holy Moly ....asa de scumpe chirii in Brno ? Inseamna ca in Praga o garsoniera e mult mai mult, nu ?

In 2008 plateam cam 1400 pentru un 3 bedroom cu tot cu utilitati in Praga 3, pe langa Zizkov.

#27
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Romania tara bananiera


Pai ce ironii ? Mi-am exprimat mirarea ca e asa de scumpa chiria in Brno, Cehia

Deplasat mi se pare ce ai scris tu aici: "Faimoasa ? Tu iei pe luna 1000 Euro ?"

Iar gluma referitoare la numarul de posturi n-as clasifica-o in nici un caz ca flame...nu cred ca a deranjat pe cineva :)

View Postsebulbus, on 28th March 2012, 18:25, said:

In 2008 plateam cam 1400 pentru un 3 bedroom cu tot cu utilitati in Praga 3, pe langa Zizkov.

Si aici un 3bdr. era prin 2008 destul de mult peste 1000 desi nici macar nu sunt prea multe slujbe ale multinationalelor sau ceva de acest gen dar bineinteles turismul umfla preturile .
Acum ca sunt mai putini turisti s-au ajustat binisor si preturile la chirie intr-atat incat nu e greu sa gasesti un 3bdr. foarte OK la 7-800 Euro.

Oricum , Praga e unul dintre cele mai vizitate orase din lume nu doar din Europa asa ca nu prea putem sa il comparam cu Brno asa cum nici Londra nu poate fi comparata cu Manchester

#28
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postlawrence38, on 28th March 2012, 18:37, said:

Pai ce ironii ? Mi-am exprimat mirarea ca e asa de scumpa chiria in Brno, Cehia

Pai si ti-am explicat 2 motive de ce sunt chiriile asa de mari. Si ca sa te ajut iti dau un exemplu: in Wroclaw IBM a deschis un centru acum vreun an. La inceput chiriile erau jumate decat in Brno, de atunci pana azi au crescut, dar sunt inca sub preturile de aici. In conditiile in care doar IBM are peste 3000 de angajati in Brno, AT&T peste 1000, este lesne de inteles ca si proprietarii sunt constienti ca cei care vor veni sa lucreze la companiile din oras, vrand-nevrand vor trebui sa inchirieze apartamente.
Exista anunturi pentru studenti unde apartamentele sunt mult mai ieftine.

Toti cu care am discutat de pe aici, au impartasit aceeasi opinie: pentru Brno chiriile sunt prea mari, chiar nejustificat de mari. Sa nu mai zicem cum arata unele apartamente.

Quote

Deplasat mi se pare ce ai scris tu aici: "Faimoasa ? "

Am inteles din prima aluzia, nu iti fa griji. M-am prefacut doar pentru a vedea ce poti debita. Sincer sunt satul de comporatment din asta in care aratam cu degetul spre Moldova sau orice alta regiune. Comparatia nu isi avea locul in contextul de fata.



View Postlawrence38, on 28th March 2012, 18:44, said:

Si aici un 3bdr. era prin 2008 destul de mult peste 1000 desi nici macar nu sunt prea multe slujbe ale multinationalelor sau ceva de acest gen dar bineinteles turismul umfla preturile .

Aici, unde ?

Quote

Oricum , Praga e unul dintre cele mai vizitate orase din lume nu doar din Europa asa ca nu prea putem sa il comparam cu Brno
Nu am intalnit pe nimeni sa faca o astfel de comparatie.

Edited by chaosss, 28 March 2012 - 18:58.


#29
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

View Postlawrence38, on 28th March 2012, 18:44, said:

nu imi gaseste nimic la linkul asta
anyway -cred ca te refereai la o cautare pe google dupa Romania tara bananiera ,foarte interesant intr-adevar,nu stiam ca suntem tara bananiera la propriu (nu la figurat cu conotatia negativa implicita)

#30
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postchaosss, on 28th March 2012, 18:52, said:

Aici, unde ?

Limassol , CY

Multumesc pentru clarificari ;)


View Postteognost, on 28th March 2012, 19:02, said:

conotatia negativa implicita)

BINGO !  :thumbup:

#31
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

View Postlawrence38, on 28th March 2012, 19:09, said:

BINGO !  :thumbup:
deci sa inteleg ca totusi te refereai la conotatia negativa :-) ?

#32
justmemyself

justmemyself

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007
Initial am refuzat si mi-au oferit acum 32 000 CZK/gross de la 30 000czk/gross, si lucrand in ture o sa ajung undeva la 32.000 net adica 1200 Euro
Daca au calculat ei bine..

Au spus ca nu prea sa intampla sa faca asta..si tare imi e ca e doar de fatada asta.

Dar cat de convenabil este sa lucrezi in ture? referitor la stres, cantitate de munca? stiu ca depinde de ceea faci.
Si cum se calculeaza turele?
Acum revin  la posibilitatea de a invata in cadrul companiei, ma refer la AT&T,
iti ofera sansa sa iti continui studiile(spre exemplu CCNA), iti platesc din cursuri pe care le vrei?

Multumesc pentru eventuale raspunsuri de la cei care chiar stiu.

Vroiam sa stiu si daca sunt pretentiosi la a-ti da concediul?

Ma gandesc totusi ca e o experienta in viata sa incerci. Daca e sa refuzi acum, peste un an doi e posibil sa aplici ?

Edited by justmemyself, 29 March 2012 - 16:52.


#33
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

View Postjustmemyself, on 29th March 2012, 16:28, said:

Initial am refuzat si mi-au oferit acum 32 000 CZK/gross de la 30 000czk/gross, si lucrand in ture o sa ajung undeva la 32.000 net adica 1200 Euro
Daca au calculat ei bine..
Aici ai calculator de salarii pe 2012:
http://www.finance.c...ovy-kalkulator/

Hrubá měsíční mzda =salar brut
(Počet dětí)=nr copii

Cu butonul Spocitej  se calculeaza salariul net (Čistá mzda)
Mai apar si alte info -de ex asig sociala,de sanatate ,etc
Superhrubá mzda e salariul super brut -adica salariul pe care il
plateste efectiv angajatorul pt angajat si care e mai mare decat
salariul brut stabilit prin ctr de munca .
Impozitul in cota unica de 15% se aplica la acest salariu superbrut

#34
justmemyself

justmemyself

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007
Multumesc de raspuns.

As avea nevoie de raspunsuri la intrebarile de mai sus. daca m-ati putea ajuta ar fi super.
Daca stiti cum se lucreaza in AT&T?

Mai ales pe ture, cum sunt structurate.

Multumesc mult

#35
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

View Postjustmemyself, on 29th March 2012, 18:46, said:

Multumesc de raspuns.

As avea nevoie de raspunsuri la intrebarile de mai sus. daca m-ati putea ajuta ar fi super.
Daca stiti cum se lucreaza in AT&T?

Mai ales pe ture, cum sunt structurate.

Multumesc mult
no idea ,eu sunt din Praga
eventual scrie pe  grupul de yahoo romani_in_brno ,poate te lamureste cineva

#36
justmemyself

justmemyself

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007

View Postteognost, on 29th March 2012, 19:50, said:

no idea ,eu sunt din Praga
eventual scrie pe  grupul de yahoo romani_in_brno ,poate te lamureste cineva

poate ma poate ajuta totusi cineva cu detalii despre intrebarile de mai sus.

Va foarte multumesc,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate