Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

2007 Toyota Auris & Toyota Corolla

- - - - -
  • Please log in to reply
284 replies to this topic

#271
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 VegaX, on Jul 2 2007, 12:39, said:

Oamnei buni nu inteleg de ce va sperie asa de mult Made in Turkey..........este aceasi masina, aceasi fabrica, aceasi calitate.......sunt aceleasi standarde de calitate oriunde sunt facute......nu turcii fac masinile astea ci Toyota......daca fabrica se afla pe teritoriul turciei este pentru ca vor sa reduca costurile masinii ......si la final tot noi avem de castigat....dar va spun cu mana pe inima ca este aceasi calitate..............si sa va spun de ce.....

La reprezentata Toyota merg cam 1 la 2 saptamani si deja mi-am facut prieteni pe acolo cu care stau si 2 ore la discutii despre masini.............intr-o zi eram la reprezentata si chiar atunci au primit 3 Auris care urmau sa fie livrate clientilor......2 din ele au venit chiar din Japonia.......iar una era facuta in Turcia...........si am avut ocazia sa le studiez una langa alta timp de 1 ora pana la cele mai mici detalii..........pot sa va asigur ca nu exista ABSOLUT nici o diferenta la matereiale, asamblare, calitate......exact aceeasi masina.......

Masina mea (Corolla Hatch 2003) este fabricata in UK iar a vecinului meu(Corolla sedan 2004) in turcia ..........aceeasi masina, aceeasi calitate, aceeasi fiabilitate......suntem foarte multumiti amandoi de ele.......

Deci nu va mai interesati asa de mult unde sunt fabricate pentru ca, calitatea este aceeasi.......

Daca vrei sa iti cumperi un Rolex iti iei unul facut in Elvetia sau unul din nou fabrica Rolex din Taiwan?

#272
clatarin

clatarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 22.04.2007

 danX, on Jul 2 2007, 13:41, said:

Daca vrei sa iti cumperi un Rolex iti iei unul facut in Elvetia sau unul din nou fabrica Rolex din Taiwan?
de ce toata lumea are impresia ca o masina este fabricata de o persoana cand sunt atatea masini de asamblare care nu tin cont ca sunt indrumate de un neamt sau de un turc sau de un roman.
diferenta este facuta de conceperea masini.
noi traim cu sindromul masinilor nemtesti

#273
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Hai sa iti fac o comparatie si mai concludenta.......in ceea ce priveste electronicele sunt pasionat de SONY..........de 7-8 ani nu mi-am mai cumparat altceva decat SONY(inclusiv PC, laptop, PlayStation etc.).......din 30 de produse de la SONY pe care le am doar 5-6 sunt fabricate in Japonia.....restul Spania, Slovacia, Cehia ...chiar si China.........toate merg la fel de bine, nici o interventie si au aceeasi calitate de fabricatie, ba chiar am un telefon mobil SONY (pe vremea cand nu era SonyEricsson) care l-am cumparat de 7 ani si functioneaza si acum ca in prima zi(7 ani la un telefon mobil este foarte mult) altele nu duc nici 3 ani.........nu imi cumpar un produs dupa eticheta fabricatiei Made in X ci imi cumpar un produs dupa brandul acestuia.....

Toyota este cel mai mare producator auto mondial ........numarul 1(loc pe care l-a primit recent)........orcine isi cumpara o Toyota cunoaste calitatea produsului indefernt unde este fabricat.........Toyota nu isi permita sa faca diferente de calitate in functie de zona in care este produsa masina.....altefel ar avea mult de suferit......

Asta este parerea mea si mi-o mentin.....

#274
aureliandan

aureliandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.08.2006

 clatarin, on Jul 2 2007, 14:00, said:

de ce toata lumea are impresia ca o masina este fabricata de o persoana cand sunt atatea masini de asamblare care nu tin cont ca sunt indrumate de un neamt sau de un turc sau de un roman.
diferenta este facuta de conceperea masini.
noi traim cu sindromul masinilor nemtesti

asta este mentalitatea mostenita de noi ... ar trebui sa va ganditi ca baietii de la Toyota au aceleasi standarde interne si pentru turcia si pentru anglia sau japonia.
Si un lucru in plus care ar trebui sa va dea de gandit este faptul ca fabrica din turcia a iesit mereu in ultimii 4 sau 5 ani .... consecutiv ... ca avand cele mai putine defecte reclamate din loturile produse.
Eu am o Corolla din 2002, primul lot scos in turcia si pana acum nu am avut nici o problema cu ea ... in 80.000 km

#275
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Auris TS

[ http://img340.imageshack.us/img340/8264/aur1km4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img340.imageshack.us/img340/1898/aur4zb4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img295.imageshack.us/img295/8950/aur2eg4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img295.imageshack.us/img295/2584/aur3in1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#276
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Azi am fost cu sora-mea sa-si achite Corolla si am vazut actele masinii!
Este facuta in Japonia si se pare ca tot ce vine anul asta in Romania sunt facute in Japonia!

#277
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Cool. SI Auris?

#278
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
De Auris n-am intrebat! Nu stiu sa iti dau un raspuns!

#279
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Mersi oricum. Eu sunt interesat de un Auris, fiindca nu prea ma incanta sedanurile din clasa compacta, dar daca e facuta in Turcia, fie ce-o fi, eu nu-mi iau.

#280
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
In cazul Toyota calitatea produselor e aceeasi, indiferent unde sunt facute! Tie teama ca mecanicul turc lucreaza mai prost decit cel japonez? In ziua de azi liniile de productie sunt robotizate si influenta lui nea' Gica de la scularie e mult mai mica decit acum 20 sau 30 de ani!

Maine sora-mea se duce sa ridice masina, daca merg cu ea o sa intreb de Auris! Da' nu promit nimic!

Edited by kodiak, 05 July 2007 - 22:05.


#281
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Am intrebat azi de Auris!
Auris-urile care se vind acum in Romania sunt fabricate in Turcia, numai primele au fost aduse din Japonia. Nu cred ca asta e un motiv de ingrijorare!

#282
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Pt mine e. Mersi oricum mult de tot pt informatii.

#283
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
arata bine TS. chiar f bine. pacat ca au copiat grila a la audi...

#284
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Va avea si suspensie spate independenta, asa ca va sta si mult mai bine pe drum.

#285
clatarin

clatarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 22.04.2007

Quote

Toyota has released a hotted up version of the Japanese domestic market Blade hatch featuring a 3.5L V6 engine with 280hp (206kW) and 345Nm (254lb-ft) of torque. The Blade is sold in Europe as the Auris and in other markets as the Corolla, and it’s expected that these markets will also get the new V6 version, as we reported in an earlier story. To give you an idea of just how much power this is, Volkswagen’s Golf R32 hot hatch only gets a 250hp (184kW) powerplant.

The new model comes with a six speed manual as standard as well as a new six-speed automatic transmission with paddle-shifters. Other features include 16in brake discs with upgraded calipers, and 17in alloy wheels with 225mm tires. There’s no word on whether there will be any sports suspension changes or improvements to the chassis.

To differentiate the car further, designers have added a mild sports bodykit with unique badging at the tail end. Who said Toyota only made boring cars?

http://www.motorauth...-gets-280hp-v6/

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate