Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Izolatie cu spuma Poliuretanica

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#163
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View Postmaryyualexandru, on 31 ianuarie 2020 - 16:27, said:

suprafata include capriorii, sau e doar spatiul dintre ei calculat?
Include, dar la mine din pacate nu mi-am permis eu sa dau pe ei, chiar daca vroiam mult sa fac asta.
Ei oricum iti calculeaza sufrafata in mare, Nu sta nimeni sa faca farmacie.

Poate intereseaza pe cineva:
Am facut un test de foc la spuma. Aveam cateva bucati taiate din ea.
Cat tin flacara pe ea se topeste si arde putin, dar imediat dupa ce iau bricheta de pe ea focul se stinge si nu mai arde

Edited by mmmgigi, 03 February 2020 - 07:34.


#164
maryyualexandru

maryyualexandru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2020

View Postkolfleading, on 31 ianuarie 2020 - 19:58, said:

Mai exista si posibilitatea de a monta PLACI de spuma poliuretanica rigida (arata cam ca si placile de polistiren).
Exista si varianta cu folie de aluminiu deja aplicata, asa ca mai trebuie doar sa pui o banda de aluminiu peste imbinarile dintre placi si ai rezolvat si bariera de vapori. Iar intre placi si capriori, pentru o etansare si mai buna - spuma expandabila la tub.

https://www.bauder.r...rpir-fa-te.html
https://www.bauder.r...derpir-dal.html

PS: Stiu sigur ca au o varianta cu folie de aluminiu pe o singura parte, aceea ar fi mai potrivita, dar nu o gasesc acum pe site.

preturi?

#165
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pretul variaza in functie de cantitate, etc...
In jur de 20 EUR / mp (TVA inclus) pentru 100 mp de 10 cm grosime, model BauderPIR FA TE F.
Uita-te pe site si contacteaza un agent de vanzari de acolo, mie mi-au raspuns foarte prompt.

#166
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
Daca as da cu spuma intre capriori si peste capriori sa las vata de 10 cm pe care ar fi montat-o constructorul nu ar fi ok ? Ce parere aveti ?

#167
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu e ok dpdv al migratiei vaporilor. Te poti trezi cu condens in vata => nu mai izoleaza si poate face si mucegai, etc.

#168
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
Multumesc de explicatie.

Dar despre o aplicare hibrida: spuma cu celula inchisa si apoi spuma cu celula deschisa ce parere aveti ? Am gasit pe un site ca pentru a reduce costurile s-ar putea aplica un strat de 5 cm de spuma cu celula inchisa si apoi un strat de cel putin 10 cm de spuma cu celula deschisa.

L.E. Totusi am citit ca si spuma cu celula deschisa permite migrarea vaporilor, deci probabil se ajunge la acelasi efect de condens in spuma cu celula deschisa, ca in cazul vatei.

Edited by laurcj, 11 February 2020 - 09:49.


#169
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu stiu care dintre cele doua este mai permeabila la vapori.
  • Stratul de catre zona calda trebuie sa NU fie permeabil la vapori.
  • Stratul de catre partea rece trebuie sa fie permeabil la vapori, sa se poata elimina umiditatea care totusi scapa si trece de primul strat.


#170
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
Da, inteleg ideea. Spuma cu celula deschisa e mai permeabila la vapori, la fel de permeabila ca vata minerala din cate am citit. Deci aceea ar trebui data prima. Problema e ca spuma cu celula deschisa se expandeaza foarte mult si este moale...deci nu stiu cum se comporta daca peste ea vine aplicata spuma cu celula inchisa care e mult mai rigida.

#171
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
Intre timp am primit raspunsul de la o firma care se ocupa cu izolatii de spuma poliuretanica. Se poate aplica doar celula deschisa peste celula inchisa, nu invers, deci primul strat este cel de celula inchisa si apoi cel de deschisa.

In cazul asta clar si la combinarea celor doua tipuri de spume apar probleme cu condensul in spuma cu celula deschisa.

#172
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Si cand le ai spus de eventualele probleme cu condensul ce au zis?

#173
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
Doar pe email am discutat cu ei. I-am intrebat doar daca pot da prima data celula deschisa si apoi celula inchisa si mi-au spus ca doar invers se poate.

#174
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
Azi am mai discutat la telefon cu o persoana care se ocupa cu aplicarea spumei poliuretanice. Si aceasta mi-a recomandat tot o aplicare combinata prima data spuma cu celula inchisa de 5 cm pe astereala si apoi 10 cm de spuma cu celula deschisa pentru un cost mai redus si o izolatie fonica mai buna. Zicea ca daca as da doar cu 15 cm de spuma cu celula inchisa nu se obtine o izolatie fonica asa de buna si in caz de ploaie puternica sau grindina s-ar putea sa se auda cum bate ploaia pe invelitoarea de tabla. Asta ar fi un dezavantaj important pt mine, caci avand invelitoare de tabla, e importanta si izolatia fonica.

Totusi ramane problema cu condensul care poate apare in spuma cu celula deschisa in acest caz. Persoana cu care am discutat nu mi-a dat un raspuns clar la aceasta problema. A zis doar ca in acest caz nu apare condensul in spuma cu celula deschisa asa cum apare la vata minerala, deoarece avem si spuma cu celula inchisa care incetineste mult transferul termic. Zicea a avut clienti care au inlocuit vata minerala care era umeda de la condens cu spuma combinata si au fost foarte multumiti de rezultat si nu au mai avut probleme cu condensul.

Diferenta de cost ar fi aproape 600 eur la suprafata mea....deci nu e o suma de neglijat.

E greu sa ma decid la ce solutie sa apelez...

Edited by laurcj, 14 February 2020 - 17:42.


#175
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
La o diferenta de 600 Euro pt tot acoperisul eu as alege sa fac doar cu celula inchisa si am terminat problema + ca izoleaza si mai bine...
La partea cu izolarea fonica, eu de exemplu nu imi fac probleme, imi place sa aud ploaia , dorm chiar mai bine :).
Ne spui si noua niste preturi?

#176
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
Pretul ar fi 30 eur / mp strat de 15 cm de spuma poliuretanica cu celula inchisa. 21 eur / mp combinatie de 5 cm celula inchisa + 10 cm celula deschisa. E un meserias care mi-a fost recomandat de cineva.

Alte preturi pe care le-am aflat la o firma, cu factura cu TVA inclus, garantie si certificat european si ar fi urmatoarele: 15 cm grosime de celula deschisa ar fi, 177 lei / MP, combinatie de 5cm CI si 10cm CD pretul ar fi de 125 lei TVA inclus / MP. Firma asta mi-a recomandat sa dau doar 15 cm celula deschisa care ar fi 65 lei / mp cu TVA inclus, ca ar fi cel mai bun raport calitate/pret. Au zis ca au aproximativ 6000 proiecte rezidentiale iar 80% dintre ele sunt cu celula deschisa, 15cm grosime, iar lumea este foarte multumita cica.

Am intrebat de firma aceasta si din ce cauza nu se poate aplica celula inchisa peste celula deschisa si mi-au raspuns ca celula inchisa nu adera pe suprafata materialului cu celula deschisa asa cum ar trebui. Ei sustin ca nu se pune problema de condens nici la spuma cu celula deschisa....dar pe site la alte firme din RO care aplica spumaam gasit ca spuma cu celula deschisa trebuie protejata cu bariera de vapori.

Ma intreb cum se poate aplica bariera de vapori la spuma cu celula deschisa ? Ca nu are o forma regulata ca in cazul vatei minerale.

Pentru mine ar fi foarte importanta si izolatia fonica, cum am zis. Eu vreau sa aud cat mai putin ploaia care bate pe acoperisul de tabla Posted Image De aceea e greu sa ma decid sa impac si izolatia fonica si izolatia termica.

Edited by laurcj, 17 February 2020 - 16:11.


#177
angel-boy

angel-boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 25.03.2007
Salut, am facut izolatie cu spuna poliuretanica ( celula deschisa 10-12cm parter ) si celula inchisa 8cm la acoperis, ~200mp au calculat cei care au facut, Dar doresc sa o izolez si putin fonic deoarece consider ca este cam zgomotos acoperisul la vant / zgomote exterioare .Am discutat la telefon cu un reprezentant de la o firma care face case pasive si acesta a mentionat ca e posibil sa apara condens intre ce material voi pune , si spuma.

Mansarda este incalzita cu 3 calorifere avand in decembrie / ianuarie o media de 20-22 grade, cu toate ca mai am cateva locuri unde imi intra aer rece ( le voi rezolva pe parcursul anului )

- Ce ma sfatuiti sa pun peste spuna celula inchisa la acoperis mansarda pentru o izolatie fonica foarte buna dar  astfel incat sa nu apara condens / mucegai .

Multumesc

#178
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
@angel-boy, ce invelitoare ai la acoperis ?

Post-ul tau confirma ce ziceam si eu in posturile anterioare.  O persoana care aplica spuma poliuretanica mi-a spus acelasi lucru: spuma cu celula inchisa nu izoleaza fonic foarte bine. El mi-a recomandat un strat de 5 cm spuma cu celula inchisa pe astereala si pe urma un strat de 10 cm spuma cu celula deschisa. Spuma cu celula deschisa izoleaza mai bine fonic. Problema e totusi si de condens in acest caz. Spuma cu celula deschisa lasa sa treaca vaporii de apa prin ea si ma gandesc ca ar putea apare condens in ea, deoarece vaporii ajung la stratul de celula inchisa si nu mai pot trece prin acel strat.

Inca nici un aplicator de spuma nu m-a lamurit clar ce se intampla cu condensul in cazul in care combini cele 2 tipuri de spuma.

#179
angel-boy

angel-boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 25.03.2007

View Postlaurcj, on 24 februarie 2020 - 17:29, said:

@angel-boy, ce invelitoare ai la acoperis ?

Post-ul tau confirma ce ziceam si eu in posturile anterioare.  O persoana care aplica spuma poliuretanica mi-a spus acelasi lucru: spuma cu celula inchisa nu izoleaza fonic foarte bine. El mi-a recomandat un strat de 5 cm spuma cu celula inchisa pe astereala si pe urma un strat de 10 cm spuma cu celula deschisa. Spuma cu celula deschisa izoleaza mai bine fonic. Problema e totusi si de condens in acest caz. Spuma cu celula deschisa lasa sa treaca vaporii de apa prin ea si ma gandesc ca ar putea apare condens in ea, deoarece vaporii ajung la stratul de celula inchisa si nu mai pot trece prin acel strat.

Inca nici un aplicator de spuma nu m-a lamurit clar ce se intampla cu condensul in cazul in care combini cele 2 tipuri de spuma.

Tigla ceramica Bilka, ceva bucati mari si grele :). Se poate pune o folie anti-condens cred, dar nu am experienta, zic si eu din auzite. Totusi , doresc sa izolez cu ceva.
In mansarda am 50% umiditate , 3 geamuri.

#180
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Salutare. Imi puteti spune daca pentru o casa batraneasca se poate da in pod cu spuma poliuretanica?
Este o casa din paianta, iar tavanul este din lemn incarcat cu pamant (deci in pod mergi pe un pamant foarte uscat si faramicios).
Incalzirea este cu sobe cu lemne, deci cosuri din caramida in pod.
As vrea sa mai stiu si daca se poate calca in siguranta pe ea in pod fara sa se strice.
Soarecii au vreo atractie sa roada spuma asta? Ma pot astepta la gauri in ea?
Multumesc.

Edited by adoase, 24 April 2020 - 16:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate