Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Netbook

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Pretul de la emag include si docking station-ul.

#38
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

 AlexIP, on 16th January 2012, 19:34, said:

Ca veni vorba de SH-ul din linkul meu, uite aici cat costa la noi asa ceva: http://www.emag.ro/l...ional--pNYD2SRI

Daaaa, am verificat și eu ce spunea vînzătorul de pe okazii. Într-adevăr, e o ocazie frumoasă. Din păcate, omul e din Tîrgu-Jiu, produsul nu se poate nici vedea, nici returna... :(
Și, din nou, o demonstrație a nesimțirii cu care sînt umflate prețurile la magazinele noastre. Cîteodată îmi vine s-o dau dracului de garanție și să comand de afară. Și-așa cumpăr online de pe saituri străine o mulțime de lucruri. Dar, fire fricoasă cum sînt, la electronice n-am tupeu să mă arunc.

 bit 61, on 16th January 2012, 22:10, said:

Pretul de la emag include si docking station-ul.

Da, dar dockingul separat costă vreo două sute de dolari...

#39
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu am fost pana la Brasov sa-mi cumpar laptop-ul meu (tot Thinkpad), in cazul meu era o diferenta de aproape 45% fata de pretul de Romania si al meu era tehnic nou (la a patra incarcare de acumulator), la pretul din state. M-am bazat pe faptul ca garantia la modelul pe care l-am luat eu e de 3 ani indiferent de unde a fost cumparat. Cu toate astea, inteleg de ce l-ai cumpara de nou de la noi, in special de la un magazin cunoscut unde poti merge fizic in caz de orice. :)

#40
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Din păcate, un drum la Tîrgu-Jiu iese din discuție, mersul trenurilor nu mă avantajează. Dar mi-ai dat o idee, să urmăresc ocaziile, în caz că apare ceva similar în București sau împrejurimi. Ba chiar și la Brașov :) . Am lucrat acolo vreo doi ani chiar în centrul istoric, am nostalgii, m-aș întoarce oricînd.
Oh, fac offtopic la propriul meu topic!  :coolspeak:

Între timp, întrebarea rămîne deschisă, pentru cine îmi mai poate oferi vreo sugestie: două mii și ceva de lei maximum (preferabil mai puțin), durată a bateriei cît mai mare în condiții de lucru cu internetul nonstop, greutate cît mai mică, display de 12-13(,3) inci, capabil de un multitasking lejer (Word + cîteva taburi în browser), preferabil ecran anti-glare, preferabilă garanție de 24 de luni, bonus (nu musai!) conexiune HDMI.
Nu știu dacă n-ar trebui să deschid un topil separat, avînd în vedere că mi s-au schimbat preferințele față de momentul cînd am pus întrebarea inițială...

#41
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Funny.

Acum un an si jumatate am fost in aceiasi situatie: buget 15-20Mil, vroiam insa un laptop robust.

Pana la urma am ajuns sa iau un x61s sh. Decizie pe care nu o regret.
Diferenta de constructie/calitate intre tankpad x si ideapad/alte clase budget  este uriasa.

Uite  alternativa pt un tankpad sh. +Baterie 12 celule

Edited by vladdy99, 17 January 2012 - 18:28.


#42
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Vladdy, m-ai omorît cu linkurile astea două. Vai, cît de tentant... Și, într-adevăr, dacă pot monta o baterie de 12 celule... Pffff...
Mă mănîncă degetele.

#43
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Ok. Dar inainte sa te bagi la asa ceva, trebuie sa stii ca numai bateria aia are 800gr!

Eu personal am un x61s cu l7700 / 2gb / bateria de 8 celule si face fata cu brio la multitasking.
Autonomia intr-adevar e in jur de 3..4 ore la 8 celule. La 12 ar trebui sa sara de 5h.

Cel mai mare minus este lipsa touchpadului! Nu te poti folosi decat de trackball.
La inceput mi-a scos peri albi.

Ca si plus, as trece rama f subtire de la ecran. Cat e ecranul, atat e si laptopul.

Edited by vladdy99, 17 January 2012 - 21:22.


#44
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Intrebarea mea: cum se descurca cu formatele video?

Altfel, daca e doar pentru text, asa ceva + un HDD nou ar fi ideal, formatul ecranului e cel vechi, 4:3 mai inalt (putin lat) decat 16:10 si mult mai inalt decat 16:9, mai ok pentru text din punctul meu de vedere.

#45
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Alex: Da, și eu prefer formatul 4:3, inclusiv la monitoare, unde oricum ai mai mult "loc" (m-am bucurat să găsesc un lcd dell 16:10 măcar, fiindcă varianta 16:9 mă enervează cumplit).

Vladdy: Mi se pare totuși cam mică autonomia, și la la 8 celule, și la 12. :(
Și mai am o problemă nelămurită: diversele review-uri zic că se încălzește al naibii. E adevărat?
Altminteri, touchpad ori not, eu folosesc bătrînul mouse...

#46
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Mkv nu am incercat.
Flv/avi duce fara probleme.
Tocmai am incercat un youtube la 1080 si il duce. Ce-i drept procul urca la 80-90%.

Cat despre word/browsing este mult mai ok decat un netbook de 9/10'.

Il folosesc si pe post de statie de lucru (java/mysql) cu monitor de 24'+kit wireless+pad. Intr-advar cand rulez din netbeans, nu mai poti sa faci nimic pe el.

@onaf: Da, se incige binisor! Insa nu peste limita aceptabila. De preferat sa nu il tii multe ore in poala ;)
Cat despre autonomie, nu este spectaculoasa, insa este ok pentru ceea ce ofera. In contrast cu un atom, care are autonomia mai mare, insa la performante este jale.

Exista si  laptopuri dedicate pt autonomie, insa sunt la niste cifre astronomice.

Cat despre mouse, aici este alegerea ta, dar care mai este ideea sa iti ultraportabil si sa ai mousul dupa tine :)

Edited by vladdy99, 17 January 2012 - 22:08.


#47
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

 vladdy99, on 17th January 2012, 22:01, said:

Cat despre mouse, aici este alegerea ta, dar care mai este ideea sa iti ultraportabil si sa ai mousul dupa tine :)

Ideea (mea) este să nu mă incomodeze la cărat, că de folosit tot pe niște suprafețe îl voi folosi, iar un mouse "orice suprafață" e foarte... îndemînatic, ca să zic așa.
Ba chiar și în casă aș vrea să-l folosesc! Eu lucrez acasă, iar de vreo 6 ani de zile stau la calculator în același locșor al casei, cu aceeași peisaj în jur, am tîmpit, vreau să evadez, vreau să lucrez pe canapea măcar, nu mai zic că astă-vară lucram cu deștele-n nisip la vamă (unde mă duc cu cortul, mind you), oh, de-aș fi avut atunci un portabil... La vară, de pildă, plec din țară trei săptămîni și nu-mi permit să mă-ntrerup din lucru atît de mult timp.
Na, iar am limbariță!

#48
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Baterie de peste 10h in bugetul tau: http://www.notebookr...us u31 u31sd a1

http://www.evomag.ro...egru-70012.html?

Off topic:tankpad x220 ajunge la 18h cu baterie aditionala (slice battery)   :arigato:
http://www.notebookr...o thinkpad x220

http://blog.lenovo.c...0-slice-battery

Edited by vladdy99, 18 January 2012 - 18:43.


#49
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Am dat și eu tîrcoale acelui Asus, mai ales că văzusem oferta de la evomag, dar mă supără că în toate review-urile (găsite de mine) e înjurată tastatura, chestie esențială pentru mine.
Iar la Thinkpad-uri văd că bateriile nu-s deloc fiabile. Deși tare mă atrag x-urile lor.
Dah. Tot nelămurită sînt. :death:

#50
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
ok.

AIci este vb despre ce anume ai nevoie mai mult.

Bateria/Constructie Robusta/Performante/Fiabilitate/Buget ?

Eu am ales thinkpad pentru robustete/portabilitate (Nu se zgarie/ecranul are un mecanism de prindere/structura de magneziu/sistem de scurgere a apei de pe tast/hdd invelit in cauciuc...).
Cat despre baterie nu as spune ca nu e fiabila. Nu tine extraordinar de mult, insa pt mine 3..4 ore alea sunt suficiente. (Prize gasesc si in gari, trenuri, aeroporturi...).
In Vama, nu am luat niciodata laptopul dupa mine. O grija in plus ;)

Cat despre Asus U31 Sd, nu este el extraordinar de bine facut, insa are 2 ani garantie si este cel mai bun ca raport pret/autonomie/performante. Nu le poti avea pe toate si in buget rezonabil.

Poti de asemena sa te uiti si la juniori:
Lenovo S205 Vs. Acer Happy2: Ecran mai mare 11.6/10.1, procesor mai bun, upgrade mai usor la ram, autonomie mai scazuta. Again e vb de ce anume vrei mai mult. Autonomie vs performante.


O optiune pot fi si tabletele. Insa ar insemna sa restrangi considerabil multi-tasking.

Sper sa iti fie utila recapitularea asta.

Edited by vladdy99, 19 January 2012 - 10:30.


#51
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
In urma unor noi chestii (imi cumpara un prieten Dell-ul 10v), intru si eu in joc cu cautarea unui netbookuleanu mai serios, deadline-ul fiind jumatatea lui Martie ca sa-l fac cacadou la prietena.

Cerintele mele: sa ruleze 1080p (ca daca poate aia, poate si multi-tasking ok) sa pot sa-mi vad fisierele de pe camera, sa tina macar 2 ore jumatate bacteria, sa aiba ecran mai mare de 1024x600 (un 1366x768 sau si 1280x800 ar fi superb). Maxim 2 kg cu incarcator cu tot, optim ecran de 11-12. Ok si la SH-uri fara garantie, buget cat mai mic (1000-1200 lei ar fi super).

Eu stiu cam ce caut (Thinkpad Edge de 11, preferabil rosu), acu sa vedem ce alte idei aveti si voi.

#52
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

 vladdy99, on 19th January 2012, 10:27, said:

ok.

AIci este vb despre ce anume ai nevoie mai mult.

Bateria/Constructie Robusta/Performante/Fiabilitate/Buget ?
Bateria e o condiție sine qua non. Construcția să fie măcar decentă.
La capitolul performanțe, nu mă interesează partea grafică. Mă joc destul de rar și doar pe desktop, tot pe el mă ocup și de chestiunile photoshopistice. Nici măcar pentru filme nu-mi trebuie portabilitate, niciodată într-o plecare n-am simțit nevoia să văd filme, am altele de văzut/făcut.
Bugetul e limitat de cît consider eu (mai mult sau mai puțin corect, după capacitatea mea de a judeca produsele și piața) că merită să dau pe un obiect. Mi s-a întîmplat să dau mulți bani pe chestii puțin utile doar fiindcă mi-au plăcut enorm, iar satisfacția estetică pentru mine e un plus. Dar NU și în cazul ăsta. Laptopul - sau orice calculator - pentru mine e doar un instrument. Dacă e arătos, cu atît mai bine, dacă nu, nici că-mi pasă. Dar e musai să-și facă treaba pentru care dau banii pe el, și asta cît mai mult timp posibil.
Sînt conștientă că bat apa-n piuă, dar faptul că mi-ai făcut o recapitulare m-a ajutat să-mi fac și eu una ca să-mi dau seama, în acest punct al căutărilor, dacă mi-am limpezit ideile. Mi le-am limpezit. Rămîne să și depistez produsul conform cu ele.  :D

 vladdy99, on 19th January 2012, 10:27, said:

Eu am ales thinkpad pentru robustete/portabilitate

în momentul ăsta, cam oscilez între ThinkPad-ul tău (deși procesorul celui de pe okazii e mai slab, nu cred totuși că impietează asupra multitaskingului), un ThinkPad x200 la 1500 de lei,altul x201 la 1800 de lei și Asus-ul U31SD.


 vladdy99, on 19th January 2012, 10:27, said:

Cat despre Asus U31 Sd, nu este el extraordinar de bine facut, insa are 2 ani garantie si este cel mai bun ca raport pret/autonomie/performante. Nu le poti avea pe toate si in buget rezonabil.
Tocmai aici rămîne să mă lămuresc: ce înseamnă mai exact că nu e extraordinar de bine făcut. Nu-mi trebuie neapărat un tanc, pentru că voi avea grijă de el, dar prin review-uri am găsit vorbindu-se despre tastatură ca fiind foarte instabilă fizic.

 vladdy99, on 19th January 2012, 10:27, said:

O optiune pot fi si tabletele. Insa ar insemna sa restrangi considerabil multi-tasking.
La tabletă nu tot îmi trebuie o tastatură?

 vladdy99, on 19th January 2012, 10:27, said:

In Vama, nu am luat niciodata laptopul dupa mine. O grija in plus ;)

Înțeleg ce spui  :D . Pentru mine însă, care stau săptămîni în șir pe-acolo, e o grijă în minus. Îmi pot vedea de lucru fără să fie nevoie să renunț la plajă și înot.

#53
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 onaf, on 19th January 2012, 14:58, said:

în momentul ăsta, cam oscilez între ThinkPad-ul tău (deși procesorul celui de pe okazii e mai slab, nu cred totuși că impietează asupra multitaskingului), un ThinkPad x200 la 1500 de lei,altul x201 la 1800 de lei și Asus-ul U31SD.
L7500 este ceva mai slab, insa nu cred sa resimti la multitasking asta. Eventul poti schimba memoria la 4gb.
La laptopul ala de pe okazii,  era interesant ii pui un hdd/ssd nou. Hdd sunt ce-a mai sensibila componenta la laptopuri.

Intre x61s si x200 diferentele nu sunt prea mari. Intre x61s si x201 da, e mare diferenta.

 onaf, on 19th January 2012, 14:58, said:

Tocmai aici rămîne să mă lămuresc: ce înseamnă mai exact că nu e extraordinar de bine făcut. Nu-mi trebuie neapărat un tanc, pentru că voi avea grijă de el, dar prin review-uri am găsit vorbindu-se despre tastatură ca fiind foarte instabilă fizic.
La Asus e cunoscuta problema cu tastatura (cand tastezi, iti da senzatia ca mai are putin si se dezlipeste). Asta nu insemana insa ca o sa iti crape la prima tasta apasata mai sanatos :)

 onaf, on 19th January 2012, 14:58, said:

La tabletă nu tot îmi trebuie o tastatură?
Poti tasta si de pe tableta, nu f confortabil insa. Pe de alta parte exista si tastaturi externe
http://www.asus.com/...nsformer_TF101/
http://www.androidau...onfirmed-20365/  


@AlexIP: Un Vaio sh ? Mi se par un cadou frumos.

#54
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
De care Vaio?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate