Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Netbook

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Salut,
Vă rog să mă ajutați puțin, că sînt total pe lîngă problemă. Am nevoie de un laptop – sau de fapt de un netbook – cît mai portabil (cu greutate maximă de un kil jumate și cu performanțe cît mai bune ale bateriei), care să mă suporte cu ușurință cînd lucrez – fapt pentru care am nevoie să țin deschise concomitent editorul de text (Word), un browser cu minimum 5-6 taburi și uneori messengerul. Deci un multitasking decent. Nu mă interesează să mă joc pe el. Mi-ar plăcea să aibă o conexiune HDMI, dar nu e ăsta scopul principal, scopul principal este, cum am spus, să pot lucra pe el în deplasare, și asta cît mai mult posibil fără a depinde de o priză. O garanție de 24 de luni, nu de 12, ar fi, iarăși, un punct în plus.
Mai menționez că nu este nici o grabă, nu îmi trebuie musai mîine sau săptămîna viitoare, ci începînd din primăvara asta. Problema e că timpul trece și eu de multă vreme nu reușesc să mă hotărăsc, n-am toate datele problemei.
(Nu, nu-s mare fan Acer, dar nu astea mi s-au părut ceva mai mulțumitoare pentru mine.)
Mă tot învîrtesc pe lîngă:
- Acer Aspire One D257
Nu-mi dau seama dacă nu cumva ecranul de zece inci e cam mic pentru scris de texte (înde)lungi, fapt pentru care cochetez și cu varianta pe 11,6 inci:
- Acer Aspire One 721
Acesta are ecranul mai mare și HDMI, dar procesorul înțeleg că-i oleacă mai slab.
Deci avantaje și dezavantaje, care mie nu-mi spun nimic, pentru că habar n-am de ele. Nu știu cum se lucrează pe zece inci, nu știu cum fac față procesoarele astea, nu știu nimic. Îmi trebuie opinii de la utilizatori de netbook-uri.
Mulțumesc anticipat.

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
mac book air

#3
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Buget? :huh:

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Glumesti, nu? Tu stii cum se vede Word 2010 pe un netbook? Sau cum se vede un browser cu 5 taburi deschise?

#5
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Credeam că sînt evidente din mesajul meu și bugetul (10-15 milioane), și faptul că nu glumesc, dar se pare că m-am înșelat.

(l.e.: Lucifer, ce contează cîte taburi ar fi deschise? În mod evident, numai unul dintre ele este activ la un moment dat și ocupă tot ecranul, nu?)

Edited by onaf, 13 January 2012 - 18:39.


#6
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
http://www.emag.ro/l...gru--p59-321958 :).

#7
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

View Postlucifer76, on 13th January 2012, 18:34, said:

Glumesti, nu? Tu stii cum se vede Word 2010 pe un netbook? Sau cum se vede un browser cu 5 taburi deschise?

Se vede ok, nu vad problema.

#8
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
+1

View Postorologium, on 13th January 2012, 18:42, said:



#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca nu crezi, uite o poza. Fi atent la fereastra activa in browser. La marimea ei. Attached File  Untitled.jpg   152.69K   158 downloads Sa te chinui asa in Word ... nu se merita. Ecranul e mult prea mic pentru asa ceva. Si tastatura e destul de mica. Sa nu ai pageUp si pageDown, mi se pare un impediment major.

#10
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Pt portabilitate in bugetul tau:  lenovo s205.

Pt word iti recomand cu caldura un monitor extern.

#11
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Orologium și Vladdy99: Din cîte am mai citit pe ici, pe colo, pe acel Lenovo îl ține bateria mai puțin decît pe Acer-urile din exemplele mele. E adevărat, știți să-mi spuneți?
Eu aș vrea să mă țină bateria cel puțin ca în cazul lor, dacă se poate chiar mai mult. Nu mai puțin...



View Postvladdy99, on 13th January 2012, 19:06, said:

Pt word iti recomand cu caldura un monitor extern.

Nu-mi trebuie (încă) un calculator pe post de desktop, îmi trebuie, după cum am spus, să pot lucra pe el în deplasare!



View Postlucifer76, on 13th January 2012, 18:58, said:

Daca nu crezi, uite o poza. Fi atent la fereastra activa in browser. La marimea ei. Sa te chinui asa in Word ... nu se merita. Ecranul e mult prea mic pentru asa ceva. Si tastatura e destul de mica. Sa nu ai pageUp si pageDown, mi se pare un impediment major.

Mă uit, pe cuvînt că mă uit, și tot nu văd problema.
(PageUp și PageDown nu folosesc de felul meu.)

Edited by onaf, 13 January 2012 - 19:53.


#12
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Nu mai bine cumperi un laptop totusi?

#13
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

View Postreddevilnb1, on 13th January 2012, 20:13, said:

Nu mai bine cumperi un laptop totusi?
Of, nu mai bine citiți, vă rog, ce nevoi am? Dacă-mi trebuie ceva mai mic și mai ușor, la ce bun să pierdem timpul cu recomandări din alte filme?

#14
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Diferenta dintre acer si lenovo este data de procesor.

Procesoarele de pe acer (atom/ fusion c60) sunt gandite sa fie cat mai economice. Insa sunt si f slabe. Ai toate sansele sa injuri la ele cu un word/browser deschis.

La lenovo procesorul este considerabil mai performant, insa si ceva mai haparet.

4/5 ore iti ajung ?  Dc nu, poti cauta o baterie suplimentara.

#15
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

View Postvladdy99, on 13th January 2012, 20:34, said:

4/5 ore iti ajung ?  Dc nu, poti cauta o baterie suplimentara.

Adică o baterie pe care s-o țin cu mine ca rezervă? Asta înseamnă?


(l.e.  Văd aicio diferență măricică între e-450 și c60, dar cea dintre e-450 și atomul n570 mi se pare destul de mică.)

Edited by onaf, 13 January 2012 - 20:45.


#16
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Se referea la o baterie mai mare :).

#17
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Îmi pare rău, m-ați pierdut. "Baterie suplimentară" e un lucru, "baterie mai mare" e altul. Despre care e vorba aici?

#18
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Din pacate la s205 nu exista baterie mai mare de 6 celule. Ce-a cu care vine deja.

Eu m-am referit la inca o baterie pe care sa ai la tine si sa le schimbi cand ai nevoie.  Este intr-adevar o solutie incomoda, insa asta este la indemana la bugetul tau.

Intr-adevar diferenta dintre n570 si e450 nu este spectaculoasa, insa adevarata diferenta intre ele vine la implementarea componentei video si a memoriei (de la DDR2 667 Mhz la DDR3 la 1333Mhz).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate