Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Luptele Libere sau Greco-Romane

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Radu_159

Radu_159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.02.2010
Salut! Ce parere aveti de aceste lupte (libere sau greco-romane)? Haideti sa dezvoltam putin acest subiect. Sa vedem cine a facut, cum i s-au parut, cine face, cum i se par, daca sunt bune intr-o bataie "pe strada", etc. :)

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Eu am facut lupte libere si dupa mine te ajuta doar intr-un contact cu cineva pe acelasi stil de lupte.
Pe strada te-ar ajuta, dar foarte putin.

Edited by eug3n92, 13 January 2012 - 13:36.


#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
pentru "strada" cred ca ai iesi mai bine daca ai invata box, kickbox, muay thai sau bjj. in rest te ajuta orice, dar intr-o masura mult mai mica.
lupte am facut prin scoala generala, asa ca nu se pun :D

#4
Radu_159

Radu_159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.02.2010

 zuppy, on 13th January 2012, 15:47, said:

pentru "strada" cred ca ai iesi mai bine daca ai invata box, kickbox, muay thai sau bjj. in rest te ajuta orice, dar intr-o masura mult mai mica.
lupte am facut prin scoala generala, asa ca nu se pun :D

De ce sa nu se puna? Spune-ne cat timp ai facut, cum ti s-au parut, daca le consideri folositoare, etc :)

#5
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
au trecut prea multi ani ca sa mai imi amintesc detalii si nu am facut decat vreo 6 luni (poate mai mult... naba mai stie).
nu prea ai cum sa aplici ce inveti acolo, pana faci tu procedeul iti primesti un pumn in fata de nu te vezi.

ce imi aduc aminte bine totusi, e cat de mult uram costumul ala. :D

#6
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007
Luptele (in special liberele) sunt cel mai sub-apreciat stil de combat din lume. E foarte ciudat mai ales daca luam in considerare doi factori: cei proveniti din lupte domina MMA-ul actual, iar in Romania majoritatea a auzit de Zmarandescu, Tolea, fratii Preda, Casuneni etc. Ok, o sa se trezeasca unii sa spuna ca in MMA nu e ca pe strada (eu as zice ca pe strada intr-o majoritate covarsitoare de situatii e mult mai usor ca in MMA) si hai sa zicem ca asa e, dar in cazul celor enumerati nu cred ca se mai poate aduce un argument de acest gen :)
Marea problema este ca nu este un stil popularizat prin cultura (in special cinematografica, asa cum s-a intamplat in cazul unor frectii gen ninjutsu, aikido, wing chun etc.) si nici practicantii de arte martiale nu intra in contact cu luptatori in situatii de sparring pe reguli reduse. Toti cei de aici care spun ca "pana faci tu procedeul iti primesti un pumn" si altele de genul ii sfatuiesc sa faca un sparring pe reguli care includ lovituri si lupta la sol cu un liberist si dupa aceea sa-si dea cu parerea.
Extinzand discutia, am intrat in contact cu numerosi sportivi de performanta ca ziarist sportiv sau ca antrenor de arte martiale si cred ca alaturi de gimnastica este cel mai greu sport din lume.
Practic lupte libere de aproximativ 6 luni (m-am apucat la 34 de ani) pentru ca se potriveste cu BJJ-ul pe care il fac de 9 ani.

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
am exprimat gresit ce voiam sa zic: luptele ajuta, dar nu cred ca daca ar fi sa alegi un singur sport, luptele ar trebui sa fie prima alegere.

iti respect opinia, stiu cu ce ce ocupi si ca te pricepi mult mai bine ca mine. asa ca nu da cu parul :P imi mentin parerea totusi.

#8
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
eu l-am vazut de 2 ori pe zmarandescu in actiune si de fiecare data scenariul a fost acelasi: o racheta de dreapta in cap, si apoi sut in cap dupa ce ala a cazut la pamant. ( e drept ca acum cativa ani)
catalin studiaza sol doar pentru ca intra prin diverse competitii de unde sa mai scoata un ban.

in al doilea rand trebuie sa nu prea te duca mintea sa te apuci sa ii faci unuia suplex pe strada.

in al treilea rand costumul ala exacerbeaza componenta gay.

in al patrulea rand ma bucur sa reintalnesc fetisul lui tudor cu mma-ul. care nu are decat legaturi vagi cu realitatea. diferenta intre mma si strada (fii atent tudore, poti sa ma citezi) este ca diferenta intre o masina de formula 1 si una de serie. daca Renault castiga in F1 nu inseamna ca un megane de serie se va compara vreodata in viata lui cu un bmw de serie.  cam asa e si cu practicantii de lupte (si prin extensie tot ce inseamna sol). faptul ca couture si nu mai stiu care a castigat niste meciuri nu inseamna nimic altceva decat ca ala era un atlet de exceptie. si ca intr-un anumit format competitional luptele pot sa ajute. in formatul competitional care implica asfalt pe jos e mai delicata treaba. dar nu ai de unde sa stii tu din astea. faptul ca ai vazut sute de "real fights" pe youtube nu este congruent cu a sti.
luptele au un singur lucru foarte bun (si nici macar nu e specific). se lucreaza dur si te obisnuiesti cu contactul si socurile. dar daca asta cauti recomand rugby-ul. cel mai de contact sport pe care l-am vazut in viata mea. si in 44 de ani de viata am vazut cate ceva.

#9
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

 albinaverde, on 23rd January 2012, 14:11, said:

eu l-am vazut de 2 ori pe zmarandescu in actiune si de fiecare data scenariul a fost acelasi: o racheta de dreapta in cap, si apoi sut in cap dupa ce ala a cazut la pamant. ( e drept ca acum cativa ani)
catalin studiaza sol doar pentru ca intra prin diverse competitii de unde sa mai scoata un ban.

in al doilea rand trebuie sa nu prea te duca mintea sa te apuci sa ii faci unuia suplex pe strada.

in al treilea rand costumul ala exacerbeaza componenta gay.

in al patrulea rand ma bucur sa reintalnesc fetisul lui tudor cu mma-ul. care nu are decat legaturi vagi cu realitatea. diferenta intre mma si strada (fii atent tudore, poti sa ma citezi) este ca diferenta intre o masina de formula 1 si una de serie. daca Renault castiga in F1 nu inseamna ca un megane de serie se va compara vreodata in viata lui cu un bmw de serie.  cam asa e si cu practicantii de lupte (si prin extensie tot ce inseamna sol). faptul ca couture si nu mai stiu care a castigat niste meciuri nu inseamna nimic altceva decat ca ala era un atlet de exceptie. si ca intr-un anumit format competitional luptele pot sa ajute. in formatul competitional care implica asfalt pe jos e mai delicata treaba. dar nu ai de unde sa stii tu din astea. faptul ca ai vazut sute de "real fights" pe youtube nu este congruent cu a sti.
luptele au un singur lucru foarte bun (si nici macar nu e specific). se lucreaza dur si te obisnuiesti cu contactul si socurile. dar daca asta cauti recomand rugby-ul. cel mai de contact sport pe care l-am vazut in viata mea. si in 44 de ani de viata am vazut cate ceva.

44 de ani. Ti-a luat cam mult sa ajungi la concluzia asta care mai e si proasta pe deasupra. Ok, luptele nu sunt bune pe strada: Zmarandescu, Tolea, Preda, Corduneanu etc. Acum intoarce-te la chinezariile tale.
Apropo, esti singurul pe care l-am auzit ca se gandeste la gay cand vede costumul luptatorilor. Asta spune mai multe despre tine, decat despre costum. Te rog nu te duce la balet sau, mai rau, inot...

Edited by tudor_bjj, 03 February 2012 - 13:29.


#10
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011

 tudor_bjj, on 3rd February 2012, 14:26, said:

44 de ani. Ti-a luat cam mult sa ajungi la concluzia asta care mai e si proasta pe deasupra. Ok, luptele nu sunt bune pe strada: Zmarandescu, Tolea, Preda, Corduneanu etc. Acum intoarce-te la chinezariile tale.
Apropo, esti singurul pe care l-am auzit ca se gandeste la gay cand vede costumul luptatorilor. Asta spune mai multe despre tine, decat despre costum. Te rog nu te duce la balet sau, mai rau, inot...


ai niste idoli  - sa-ti traiasca.

zmarandescu se bazeaza pe pumni si picioare, tolea pe pusca si pe faptul ca arata in felul in care arata, preda pe pistol, costel corduneanu pe cei 8 frati. de altfel el e singurul care a facut lupte cat de cat coerent.

tu inca esti necopt (si nu o spun ca sa te jignesc). peste niste ani o sa intelegi mai bine despre lucrurile care se intampla in mediul inconjurator. asa cum ai evoluat de acum 10-12 ani cand invatai aiureli  de la butingher asa o sa evoluezi si in viitor.  stii si tu truismul: pe strada conteaza omul si mai putin stilul. si desi conteaza mai putin, alea de striking au un avantaj.

da stiu ufc 1-3 :coolspeak:  dar stii la fel de bine ca si mine contraargumentele.

de ce nu te axezi tu pe ce stii sa faci, respectiv bjj sportiv si sa lasi discutiile despre bataia pe strada in seama alora care au experimentat? nu, nu eu, eu m-am uitat ca si tine pe youtube.

#11
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

 albinaverde, on 3rd February 2012, 18:37, said:

ai niste idoli  - sa-ti traiasca.

zmarandescu se bazeaza pe pumni si picioare, tolea pe pusca si pe faptul ca arata in felul in care arata, preda pe pistol, costel corduneanu pe cei 8 frati. de altfel el e singurul care a facut lupte cat de cat coerent.

tu inca esti necopt (si nu o spun ca sa te jignesc). peste niste ani o sa intelegi mai bine despre lucrurile care se intampla in mediul inconjurator. asa cum ai evoluat de acum 10-12 ani cand invatai aiureli  de la butingher asa o sa evoluezi si in viitor.  stii si tu truismul: pe strada conteaza omul si mai putin stilul. si desi conteaza mai putin, alea de striking au un avantaj.

da stiu ufc 1-3 :coolspeak:  dar stii la fel de bine ca si mine contraargumentele.

de ce nu te axezi tu pe ce stii sa faci, respectiv bjj sportiv si sa lasi discutiile despre bataia pe strada in seama alora care au experimentat? nu, nu eu, eu m-am uitat ca si tine pe youtube.

Auzi, Tolea pusca si Preda pistol! Rad si curcile chineze de tine, bre. Apropo, cum stai cu henerjiile lately?

#12
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
stii extrem e bine la ce ma refer. dar nah, ai un marketing de facut. din cauza ca se baza atat de mult pe lupte eugen preda nu umbla decat inarmat.


totusi un exemplu de om cunoscut care sa fi facut lupte si sa nu fie puscariabil stii? sau e o conditie sine qua non?

#13
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

 albinaverde, on 6th February 2012, 09:25, said:

stii extrem e bine la ce ma refer. dar nah, ai un marketing de facut. din cauza ca se baza atat de mult pe lupte eugen preda nu umbla decat inarmat.


totusi un exemplu de om cunoscut care sa fi facut lupte si sa nu fie puscariabil stii? sau e o conditie sine qua non?

Vorbesti numai prostii, amice. Preda era continuu oprit de Politie pentru "controale de rutina". Atat le trebuia alora sa-i gaseasca o arma.
Am inteles, daca iti dau exemplu de om "nepuscariabil", dintr-odata argumentul meu cu "luptele sunt bune pentru strada" functioneaza.
Bre, eu ti-am dat un exemplu, tu faci ce vrei cu el. Ca idee, daca ai acces vreodata la informatii din "zona gri" intreba si tu cam cum se descurca luptatorii in bataile pe strada. Pana atunci happy vibrating palms!
Si apropo, cum se face ca atunci cand te gandesti la niste barbati in dresuri de lupte, te gandesti la gay?

Edited by tudor_bjj, 06 February 2012 - 12:51.


#14
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Unde pune mâna luptătorul doare. Indiferent că e pe stradă sau nu. Pe de altă parte, dacă-i lași loc unui „artist marțial” - deși nu neapărat doar dacă are spațiu - asta se poate întâmpla de exemplu. Pe stradă cea mai bună e vorba bună. Și cumințenia. Și cică pe termen lung chiar și atletismul. Dar, și eu consider luptele subapreciate.

#15
marywsd

marywsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.12.2008

 onisifor12, on 27 aprilie 2020 - 05:03, said:

Unde pune mâna luptătorul doare. Indiferent că e pe stradă sau nu. Pe de altă parte, dacă-i lași loc unui „artist marțial” - deși nu neapărat doar dacă are spațiu - asta se poate Ă®ntâmpla de exemplu. Pe stradă cea mai bună e vorba bună. Și cumințenia. Și cică pe termen lung chiar și atletismul. Dar, și eu consider luptele subapreciate.
Au trecut ceva ani de cand s.a scris ultima data pe subiectul asta, unii poate nici nu mai traiesc.
Lumea uita ca luptatorii, judoca, rugbystii pot si ei sa dea cu pumnul ca nea gheorge din fundul gradinii, daca vezi unul din asta de aproape nu prea.ti mai vine sa te dai la el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate