Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

HAI LA MUNCA - joburi si salarii in Europa de Nord

- - - - -
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#181
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View Postelbjorn, on 10 februarie 2022 - 11:03, said:

Dar cine il opreste sa nu evolueze ?  Propria lui firma, propriul catalog, proprii clienti, etc.
O multitudine de factori necontrolabili. Pe tine ce te opreste sa atingi cerul?

View PostGaBogdan, on 10 februarie 2022 - 10:58, said:

N-am nici un motiv sa mint. Si nici nu vreau sa te conving pe tine sau pe altii.

Pai nu minti tu, ci prietenul tau te-a mintit. Românii mint mult cand vine vorba sa isi declare castigurile realizate prin strainatate.

View Postaeon, on 10 februarie 2022 - 11:12, said:

Unui prieten i-a cerut unul 1300 euro.
Sa ceara. Prost e ala care da, nu ala care cere. In ziua de azi exista multe scule care te ajuta sa faci multe chestii mecanizat. De exemplu sa tencuiesti mecanizat. Asa ca nu vad de ce n-ai face treaba asta de unul singur! Si oricum dorel nu gaseste in fiecare zi lucrari.

Edited by Cristi_E, 10 February 2022 - 11:28.


#182
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Pai cred ca la asta se referea Cristi, la faptul ca nu are 5000 pe contractul de munca. probabil are vreo 2000 pe contract, maxim daca vorbim de net, plus ore suplimentare se poate ajunge la 2500 sau 3000, iar restul se fac la negru, din lucrari la care merge in timpul lui liber. Dar asta nu inseamna venit constant de 5000 euro. Eu locuiesc in Austria si am cunostinte care lucreaza in domeniu, si cam asa se procedeaza (sunt convins ca e cam la fel peste tot in europa). Baietii sunt harnici si buni si intr-adevar sunt si luni in care ajung la 4 sau chiar 5000 euro net, dar sunt poate 2-3 luni pe an. Iar iarna, de obicei sunt tinuti in somaj, majoritatea fiind inregistrati ca si muncitori sezonieri daca bine stiu.

#183
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015
Da, restul banilor ii face la negru, si daca e prins...
In orice caz, sa munceasca legal si sa mai ia si lucrari, nu prea mai are timp de altceva. Poftim, 10 ore lucreaza legal, 8 ore doarme. Ii mai raman 6 ore libere. In alea 6 ore sa zicem ca lucreaza suplimentar, insa cat poti rezista in ritmul asta? Sa tinem cont de faptul ca munca in constructii nu e o munca deloc usoara, indiferent ca e zugraveala sau pus faianta si rigips.

#184
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Foarte, dar foarte adevarata este vorba care spune ca prost e ala care da, nu ala care cere.

#185
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postaeon, on 10 februarie 2022 - 11:12, said:

Se pare ca nu glumea, altul a zis 13.000 lei cu tot cu materiale. Pe deviz trecuse 4400 lei manopera.
Manopera la mai putin de jumatate din costul materialelor si tot vi se pare scump halatul ?

Cum ar fi sa gasiti mai ieftin, dar sa va faca treaba de mantuiala ? Nu e pacat de materiale ?

View PostCristi_E, on 10 februarie 2022 - 11:27, said:

O multitudine de factori necontrolabili. Pe tine ce te opreste sa atingi cerul?
Eu insumi!  Daca in cazul de fata este vorba despre salariul de 5000e.

View PostCristi_E, on 10 februarie 2022 - 11:27, said:

Pai nu minti tu, ci prietenul tau te-a mintit. Românii mint mult cand vine vorba sa isi declare castigurile realizate prin strainatate.
Aici nu te contrazic.

Edited by elbjorn, 10 February 2022 - 11:44.


#186
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View PostAsasu, on 10 februarie 2022 - 10:17, said:

Salarii bune gen 4000 euro  instalator in Suedia, cu conditia sa te integrezi, sa fii dispus sa inveti limba.
Da, dar trebuie sa fii pe instalatii cam ce e Messi in fotbal, altfel poti primi si 2000 de euro din care sa nu te alegi cu nimic.
Si suedezul de rand ce salariu are, 6000? Ca din cate stiu, ei importa instalatori din europa de est, neplancandu-le prea mult meseriile manuale.

#187
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View PostCristi_E, on 10 februarie 2022 - 11:43, said:

Da, dar trebuie sa fii pe instalatii cam ce e Messi in fotbal, altfel poti primi si 2000 de euro din care sa nu te alegi cu nimic.
Si suedezul de rand ce salariu are, 6000? Ca din cate stiu, ei importa instalatori din europa de est, neplancandu-le prea mult meseriile manuale.
Ce bine le stii tu pe toate, ca un om mare!

Din 2000e ramai cu 1500e PUNCT. Cum am si spuns mai sus, pentru muncitorii necalificati.

Edited by elbjorn, 10 February 2022 - 11:47.


#188
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View PostCristi_E, on 10 februarie 2022 - 11:33, said:

Da, restul banilor ii face la negru, si daca e prins...
In orice caz, sa munceasca legal si sa mai ia si lucrari, nu prea mai are timp de altceva. Poftim, 10 ore lucreaza legal, 8 ore doarme. Ii mai raman 6 ore libere. In alea 6 ore sa zicem ca lucreaza suplimentar, insa cat poti rezista in ritmul asta? Sa tinem cont de faptul ca munca in constructii nu e o munca deloc usoara, indiferent ca e zugraveala sau pus faianta si rigips.

De-asta am si zis ca asta se intampla maxim 2-3 luni pe an. Unul din baietii astia locuia aproape de mine, are 7 copii, astfel ca nu isi permite sa stea acasa. Astfel ca lua lucrari si in timpul saptamanii dupa ora 16 (fiind pe santier intre 5 dimineata si 15 sau 15:30) plus sambata, uneori mergand cateva ore chiar si duminica.

View Postelbjorn, on 10 februarie 2022 - 11:46, said:

Din 2000e ramai cu 1500e PUNCT. Cum am si spuns mai sus, pentru muncitorii necalificati.

as vrea sa vad ce inseamna asta defalcat.

#189
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View PostMixMaster, on 10 februarie 2022 - 11:52, said:

as vrea sa vad ce inseamna asta defalcat.

View Postelbjorn, on 10 februarie 2022 - 10:25, said:

+
https://rakna.net/be...on-efter-skatt/

Acum banii astia pot sa aibe valori diferite pentru oricine dintre noi.

#190
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
nu inteleg la ce anume te referi, la cat net le ramane din brut sau ce? Asta e irelevant in discutie. Cristi presupun ca facea referire la banii cu care ramane acel muncitor dupa ce isi plateste cheltuielile lunare (chirie, facturi, mancare, asigurari, masini, iesiri, etc.). Iar eu initial am crezut ca tu zici ca din cei 2000, dupa toate astea el ramane cu 1500, ceea ce consider imposibil daca vrei sa traiesti decent.

#191
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View PostMixMaster, on 10 februarie 2022 - 12:04, said:

Iar eu initial am crezut ca tu zici ca din cei 2000, dupa toate astea el ramane cu 1500, ceea ce consider imposibil daca vrei sa traiesti decent.
Eu ma refer la cu cat ramane in mana. Deci salariul net.

Nu este imposibil, insa nici nu sunt caini cu covrigi in coada.

Si din nou, aici este vorba de salarii cu contract. Realitatea poate fii si mai dura.

#192
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View Postelbjorn, on 10 februarie 2022 - 11:46, said:

Ce bine le stii tu pe toate, ca un om mare!

Din 2000e ramai cu 1500e PUNCT. Cum am si spuns mai sus, pentru muncitorii necalificati.
Nu, le stii tu, bag de seama.

Cum adica din 2000e ramai cu 1500e? Pai ce faci, mananci pufuleti si dormi sub arbore? :lol:

Pentru initiator. Da, poti ajunge sa castigi si 3000 de euro. Totusi, Din astia dai 1500 pe o chirie acceptabila, 300 la mancare, 100 la benzina... sa zicem ca mai ramai cu vreo 700 de euro dupa toate chletuielile astea strict necesare. Ceea ce nu e chiar foarte rau. Insa; te sfatuiesc sa nu pleci singur, ca daca vei pleca singur te vei plictisi de moarte pe acolo. Efectiv ai ramane fara viata personala, care chiar si asa, cuplat, tot nu vei mai avea o viata personala macar pe jumatate normala. Viata ta se va rezuma la a te duce la munca si a sta singur in casa, sau, in cel mai bun caz, la a te plimba de unul singur pe strazile relativ pustii din oraselul in care ti-ai gasi chirie.

#193
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postelbjorn, on 10 februarie 2022 - 11:43, said:

Manopera la mai putin de jumatate din costul materialelor si tot vi se pare scump halatul ?

Cum ar fi sa gasiti mai ieftin, dar sa va faca treaba de mantuiala ? Nu e pacat de materiale ?

..


Care e diferenta de montaj intre o placa de gresie de 2 lei si una de 200 lei? Sau intre o chiuveta de 150 lei si una de 1500 lei? Nu sunt tot doua suruburi in perete?
Teava de ppr se mufeaza diferit la palat vs grajd?
De unde si pana unde manopera e legata de costul materialelor? Doar la noi gasesti aberatia asta

In "afara" sunt preturi mari pentr uca si costurile sunt mari. Se lucreaza cu garantie, factura, etc.

Edited by aeon, 10 February 2022 - 12:16.


#194
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Si-au luat-o in cap Doreii cu preturile odata cu dezvoltarea sectorului imobiliar. Ce zic? "Hai ca are balta peste. Ii cer lu asta atat ca stiu ca e criza de forta de munca". De seriozitate nu mai zic. Dezvoltatorul casei fratelui spunea ca i-au plecat muncitorii la alta lucrare:))

#195
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCristi_E, on 10 februarie 2022 - 12:10, said:

Pentru initiator. Da, poti ajunge sa castigi si 3000 de euro. Totusi, Din astia dai 1500 pe o chirie acceptabila,
De ce sa dai 1500?
Ti se pare ca o persoana venita la munca are nevoie de apartament cu 4 camere?
https://asunnot.oiko.../espoo/16376942

La 600-700 gasesti locuinte foarte bune.
https://asunnot.oiko.../espoo/16341917

Gasesti si mai ieftine (depinde si de oras).

#196
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015
Ca a zis de emigrare. Daca e vorba de munca pe o perioada determinata, nu prea mai conteaza  unde sta.
Bine, pana isi gaseste ceva bun de munca, va trebui sa indure  chinurile ce vin la pachet cu un salariu minim pe economie.

#197
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View PostKarhu, on 10 februarie 2022 - 13:23, said:

De ce sa dai 1500?
Ti se pare ca o persoana venita la munca are nevoie de apartament cu 4 camere?
https://asunnot.oiko.../espoo/16376942

La 600-700 gasesti locuinte foarte bune.
https://asunnot.oiko.../espoo/16341917

Gasesti si mai ieftine (depinde si de oras).

foarte ieftin daca raportam la deja celebra garsoniera de 11 m2 din polul dezvoltarii si civilizatiei din Romania. Posted Image

#198
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View PostCristi_E, on 10 februarie 2022 - 13:36, said:

Ca a zis de emigrare. Daca e vorba de munca pe o perioada determinata, nu prea mai conteaza  unde sta.
Bine, pana isi gaseste ceva bun de munca, va trebui sa indure  chinurile ce vin la pachet cu un salariu minim pe economie.
Din nou le stii pe toate!

Eu am vrut doar sa prezint o perspectiva a pietei de munca din Suedia. Asta este statistica, astia sunt banii.
Daca merita sau nu.este alegerea fiecaruia dintre noi.

Si inca ceva, in Suedia nu exista salariul minim pe economie.

View Postaeon, on 10 februarie 2022 - 12:15, said:

In "afara" sunt preturi mari pentr uca si costurile sunt mari. Se lucreaza cu garantie, factura, etc.
Pai la asta ma si astept cand cere jumatate din costul materialelor. Garantie, factura, etc!
Si atunci conteaza costul materialelor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate