Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

HAI LA MUNCA - joburi si salarii in Europa de Nord

- - - - -
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#19
cupik

cupik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2012
va salut pe toti de pe acest forum,nu doresc sa deranjez pe nimeni,sau sa plictisesc cu aceste intrebari/
dak e cineva sa-mi raspunda
-cum e cu munca acolo; cu,casa; e vreo sansa sa-ti gasesti de munca dak esti roman;cum suntem vazuti de suedezi; ai nevoie de permis de munca? va multumesc. astept raspuns :rolleyes:

#20
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
La fel as dori sa stiu si eu, dar pentru Finlanda. Multumesc!

#21
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Vesti proate! Daca nu ati reusit sa vedeti atatea topicuri chiar sub nasul vostru deschise pentru fiecare tara nordica in parte, eu nu prea va dau sanse de reusita cam pe nicaieri.

#22
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Daca nu ai ceva persoane cunoscute pe dincolo cam greu sa iti gasesti.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcupik, on 3rd February 2012, 14:43, said:

va salut pe toti de pe acest forum,nu doresc sa deranjez pe nimeni,sau sa plictisesc cu aceste intrebari/
dak e cineva sa-mi raspunda
-cum e cu munca acolo; cu,casa; e vreo sansa sa-ti gasesti de munca dak esti roman;cum suntem vazuti de suedezi; ai nevoie de permis de munca? va multumesc. astept raspuns :rolleyes:

Cat timp nu oferi toate detaliile despre tine nu o sa poata sa-ti raspunda nimeni.

Cum e munca acolo ?  :huh: depinde de domeniu. Poate sa fie grea dar sa aduca satisfactii sau grea si sa traiesti de pe o zi pe alta.  Totusi vezi pe aici http://forum.softped...howtopic=448791

View PostBlueHazard, on 3rd February 2012, 15:16, said:

La fel as dori sa stiu si eu, dar pentru Finlanda. Multumesc!

http://forum.softped...howtopic=525711


View Posteug3n92, on 3rd February 2012, 16:14, said:

Daca nu ai ceva persoane cunoscute pe dincolo cam greu sa iti gasesti.

Destul de fals. Viitorul ti-l faci singur. Cunostiintele pe acolo te pot ajuta la inceput la acomodare si atat.

#24
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Postcupik, on 3rd February 2012, 15:43, said:

va salut pe toti de pe acest forum,nu doresc sa deranjez pe nimeni,sau sa plictisesc cu aceste intrebari/
dak e cineva sa-mi raspunda
Åyyyy friske kjøtt ....
La naiba .... nu mai citeste nimeni topicurile astea ....
Daca tot nu vrei sa deranjezi sau sa plictisesti te poti apuca de citit.

Bogdan iar trebuie sa faci curat  :naughty:

#25
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Posteug3n92, on 3rd February 2012, 16:14, said:

Daca nu ai ceva persoane cunoscute pe dincolo cam greu sa iti gasesti.


Indubitabil corect. Da', persoanele pe care le cunosti cum fractia piciorului meu stang au reusit acolo?  :huh:

Principiul e simplu, spalatori de vase si maturatori au si ei. Daca nu arati ca au nevoie de tine nu ai ce reusi. 1+1=2

#26
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postrzvnionita, on 20th January 2012, 13:25, said:

Salutare tuturor,

am primit o oferta de angajare in Bergen, Norvegia si as dori sa stiu si eu daca 400.000 NOK BRUT anual este un salariu acceptabil. Nu cunosc deloc tara si mai ales orasul Bergen decat din ceea ce am citit si eu pe net.
cum a ramas pana la urma cu salariul, ai semnat contractul, ai emigrat in Norge?

#27
rzvnionita

rzvnionita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2012

View Postsygeplejersken, on 13th February 2012, 19:17, said:

cum a ramas pana la urma cu salariul, ai semnat contractul, ai emigrat in Norge?

Da! Am batut palma. Marti 28.02 plec. Mai multe detalii iti dau cand ajung acolo sa ma acomodez.

#28
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Postrzvnionita, on 24th February 2012, 09:53, said:

Da! Am batut palma. Marti 28.02 plec. Mai multe detalii iti dau cand ajung acolo sa ma acomodez.

Velkommen i Norge !!!

#29
rzvnionita

rzvnionita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2012

View Postnudaunume, on 24th February 2012, 11:25, said:

Velkommen i Norge !!!

Multumesc frumos!

#30
Radaghin

Radaghin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 06.12.2011
Si totusi nu stie nimeni o companie serioasa din norvegia care sa aiba nevoie de sudori toate pozitiile?
:rolleyes:

#31
mariusprisecaruu

mariusprisecaruu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2012
as dori sa lucrez si eu in norvegia,sunt suodr si practic meseria asta de 7 anii,am lucrat in santier naval mig mag,si acum lucrez intro rafinarie sudor tig...cine ma poate ajuta cu un sfat ,,las adresa de mess.mariusprisecaruu..stima

#32
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
http://www.newsineng...e-tough-market/

#33
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View Postovidiupay, on 9th March 2012, 21:59, said:

adica cum s-ar zice, s-a pus punctul pe "i" ce demonstreaza ca toate opiniile "pesimiste" cum zic unii, sunt in fapt reale  :naughty:

#34
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Invatati limba, macar nivel mediu si o sa aveti alte sanse.

Sudori se cauta si in Danemarca. Mai nou cu instalatiile eoliene si platforme marine. e munca grea si nu prea se inghesuie oricine. Conditiile sunt oarecum bune, adica se beneficiaza de tot echipamentul necesar dar si nivelul de plata este altul. Tragi dar stii pentru ce. Se accepta ca limba fluenta si engleza, fiind companii internationale. Munca este si pe uscat si pe mare. Nu am inca detalii multe. Eu sunt in tratative sa ma infig pe partea de electrica si comunicatie, aparatura control si automatizare. Impedimentul mare fiind nivelul mic al cunoasterii limbii daneze. Pentru moment.

Edited by Super Chief, 09 March 2012 - 22:10.


#35
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Postgmasterleo2000, on 9th March 2012, 21:03, said:

adica cum s-ar zice, s-a pus punctul pe "i" ce demonstreaza ca toate opiniile "pesimiste" cum zic unii, sunt in fapt reale  :naughty:

Nu pot lua in serios articolul ala, nici macar declaratia ministrului, care gaseste niste scuze penibile.
Se prezinta cateva sute de locuri de munca disponibile si ca se pot ocupa de catre forta de munca norvegiana. Mananca rahat cu polonicul.
Realitatea este ca sunt mii de locuri de munca disponibile in momentul asta si au mii de straini care cauta degeaba ca nu-s norvegieni.
NU am auzit de vreun norvegian care isi cauta de munca.

Doar pe piata de petrol si gaze sunt estimate 10.000 locuri NECESARE pana in 2015 si asta ca sa faca fata cu cererea curenta iar descoperiri noi de campuri petroliere se fac foarte des. Asta din declaratiile OFICIALE ale unor reprezentanti ai cam celor mai mari firme din domeniu la ceva intalnire anuala intre petrolisti. Aproximativ 1200 studenti norvegieni termina anual dar numarul celor care se pensioneaza este mai mare.
Angajeaza orice student NORVEGIAN fara experienta si cu pregatire slaba doar sa umple locurile dar un strain cu experienta si studii bune nu ar angaja asta in conditiile in care limba oficiala in petrol si gaze este engleza.
Peste tot in media reportaje cu lipsa de forta de munca.

NU VOR sa angajeze straini indiferent de culoarea lor si nu inteleg de ce ca doar le platesc taxele mari, le cumpara locuintele la preturi prohibitive samd.
Sarcasm ON
Am auzit ca norvegienii nu-s nici nationalisti, nici rasisti si ca sunt foarte amabili si saritori.

#36
KV-1S

KV-1S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2012
stie cineva cum as putea sa`mi gasesc de lucru ca sudor in norvegia?nu cunosc limba,doar engleza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate