Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Infiltratie apa balama termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Sa zicem ca daca eram termopanist eram subiectiv, insa se vede cu ochiul liber calitatea termopanelor.
Cred ca stie si el asta, fara sa se smta lezat.
Daca ajunge apa pana la acel surub inseamna ca nivelul e destul de ridicat. Elimina cauza pentru a inlatura efectul, e cea mai buna rezolvare.
Nu trebuie sa elimini traseul apei catre surub, ci trebuie sa elimini apa, pentru ca acolo n-are voie sa existe.
Apa se poate face doar in interiorul geamurilor, care se scurge catre exteriorul tocului, care se scurge afara catre gaurile prevazute.
Uitandu-ma la ale mele, acolo unde sunt gaurile, exista un sant adancit care strange apa, sant pe care la tine nu-l vad.
De aceea apa nu se duce catre gauri, ci o ia spre interior si iese pe la suruburi.
Verifica cu un boloboc, cred ca este inclinat putin catre interior intregul termopan si astfel apa se duce in sens contrar.
Poati verifica si turnand putina apa si niste pete de ulei sa vezi incotro se duc.

#20
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Profilele sunt cu garnitura coextrudata. Din aceasta cauza niciodata nu o sa etanseze la colturi.

#21
bogdan1109

bogdan1109

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2005
Salut!
problema ta este destul de des intalnita in teren (din pacate), ca si cauze am intalnit doua.
1 infiltratia pe langa montant care sa discutat mai sus
2 infiltratie prin partea superioara a tamplariei, partea superioare este expusa intemperiilor datorita unui montaj defectuos sau datorita unei reparatii precare (sau deloc) a spumei poliuretanice.
iti recomanda sa torni o cescuta de apa in tocul de la deschidere si sa observi daca ajunge pana la balama. apa sa o torni incetisor, sa formeze doar o pelicula, exact ca in cazul unei infiltratii!
odata stabilita cauza prieten iti va fi siliconul la care eu iti recomand un silicon neutral (rezistant la uw), dar in lipsa merge si unu sanitar!
Bafta!

#22
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
mutând atenția asupra geamului fix, este posibil ca pachetul de sticla să fie mai subțire decât optimul. in această situație, bagheta ce fixează sticla în falțul ramei, nu presează sticla suficient pe garnitura ramei (văzută din exterior). astfel că, în timp ce ploură, apa prelinsă pe sticlă intră și în ramă.
deci, apa în ramă poate proveni și de la feamul fix, nu numai pe la garnitura canatului mobil.

#23
AdrianNiculae

AdrianNiculae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.01.2011
Din cate vad eu din poze, problema nu este numai la balama. Trebuie date geamurile fixe si cele mobile jos, verificat si acolo gaurile de scurgere daca sunt (sunt infundate) daca nu sunt (trebuiesc date). Gaurile respective nu se dau oricum. Indicat e sa chemi meseriasi care se ocupa cu reparatii termopane de genu asta.

Edited by euribiontuL, 28 February 2012 - 11:49.
eliminat link reclamă


#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Încă ceva ce ar putea să te ajute este un profil "lacrimar" pus pe părțile mobile, care reduce mult cantitatea de apă care intră în toc. Există așa ceva din aluminiu și se poate prinde cu șuruburi autoforante de cercevele, pe exterior.

Mai trebuie să faci și etanșarea cu silicon, să dai mai multe găuri de drenaj, sau să le sufli foarte bine cu aer comprimat pe cele existente, pe afară și înăuntru. Se poate să-ți mai intre pe la găurile de montaj. Și alea ar trebui acoperite cu silicon, pentru că pe acolo poate pătrunde apă în camera armăturii. Problema e că trebuie date jos și fixurile , pentru că și acolo ai găuri de montaj jos.

De obicei, cu cât ești mai sus, cu atât bate ploaia mai aproape de orizontal, de acolo și o parte din problemele cu infiltrațiile. Cei de la parter, et 1,2 rar îi auzi că se plâng de astfel de probleme.

Attached Files


Edited by Digix, 12 March 2012 - 13:48.


#25
Lsavus

Lsavus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2010
Ceva noutati ?? Ai rezolvat ? Daca da cum ?? Am si eu ACEEASI problema la geamul de la sufragerie si sunt de'a dreptul disperat ! Va rog putin ajutor !

#26
MISUBORA

MISUBORA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2009
Bună și eu am aceeași problema la o balama de la termopanului pus la balcon de la firma Barrier! Tot pe la Bălan picura apa doar când ploua

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate