Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Infiltratie apa balama termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
Salutare,
Mi-am inchis balconul cu geam termopan prin 2006 si de atunci am mici probleme si anume, am infiltratii de apa in dreptul celui mai de jos surub de prindere al balamalelor geamurilor.
Attached File  DSC00003.JPG   379.73K   192 downloads
Attached File  DSC00004.JPG   580.55K   165 downloads
Attached File  DSC00005.JPG   682.58K   164 downloads
Attached File  DSC00008.JPG   389.5K   167 downloads
Attached File  DSC00009.JPG   415.11K   145 downloads
Attached File  sectiune_geam.jpg   111.2K   177 downloads

Din banuiala mea, cred ca apa apare in cauza faptului ca surubul care prinde balamaua si intra in tamplarie, da chiar in dreptul acelui canal mic din tocul geamului unde am apa, atunci cand ploua.
Acest canal de care vorbesc si pe care l-am exemplificat in ultima foto exista pe toata lungimea tamplariei balconului, desi am si geamuri fixe.
In celelalte camere nu am probleme cu apa dar nici nu se prelungeste acel canal, in tamplarie, pana in dreptul balamalei, ci opreste la coltul gaurii ferestrei.
In balcon am 3 geamuri mobile, deci 3 balamale si toate au infiltratie cu apa.

Cum se poate rezolva problema?

M-am gandit sa opturez canalul spre interiorul tamplariei cu un fel de dop cu silicon sa fiu sigur ca nu va mai ajunge apa pe acolo, ce ziceti?

#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Sigur nu ai condens?
Cand ai termopan trebuie sa aerisesti camera o ora pe zi macar sa nu iti transpire geamurile.

Edited by v3lsatis, 11 January 2012 - 12:14.


#3
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
Nu am nici un fel de condens, totul este OK.
Infiltratia apare doar cand ploua si doar in balcon; aici las mereu un geam deschis batant pe verticala.
Mi-am inchis balconul doar de aspect nu sa izolez ceva termic, deci vara e cald iar iarna e frig ca afara.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
La mine a început sã scârțâie de la umiditate.

Am scos protecțiile de plastic și am dat cu fâs din acela de ungere și sa rezolvat.

Se gãsesc niște spray-uri de ungere cu o țevușcã subțire.

#5
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
WD40

http://www.dobmeierj...40-WDC10152.jpg

#6
mihalake_m

mihalake_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 09.07.2010
gauri de drenaj are?
vezi daca are sa nu fie infundate
din poze reiese ca profilul de toc e plin cu apa(condens) , ar trebui sa ai niste gauri pe exterior pt drenarea apei din profil acumulata din cauza condensului .

Edited by mihalake_m, 11 January 2012 - 13:10.


#7
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
BJ-ule,
ploile din ultima vreme, ne-au dovedit multora, ceva puncte vulnerabile. mie, o fisură la acoperiș pe permitea apei să se prelingă până ce a ajuns la tavan.
la alții, lipsa etanșării pe la termopane.

problema descrisa de tine, provine de la faptul ca montantul (chestia verticala ce separă canatul fix de cel mobil) nu etanșează perfect în punctul de legătură cu rama orizontală. astfel că, apa provenită de la ploaie, ce reușește să se prelingă pe lângă prima garnitură-cea din exterior), ajunge în cavitatea ramei. această apă aflată acum în cavitatea ramei (tocului), ar urma să se scurgă prin găurile de drenaj, pentru ca ulterior, datorită căderii de nivel, să fie eliminată în exterior prin picurători (găurile de drenaj aflate la exteriorul tâmplăriei). Dacă lași fereastra în dublădeschidere în timp ce plouă, acest circuit ar trebui să funcționeze perfect.
dacă dintr-un motiv sa altul acest circuit este blocat, apa ajunsă în cavitatea ramei, se tot acumulează, ajungând să se prelingă pe la montant și mai departe, ajunge în interior, în locul indicat de tine.
Poate că găurile de drenaj funcționeată, dar prea lent. În mod normal, TOATĂ apa ajunsă în cavitate dintr-un motiv sau altul, se elimină fără să ajungă să se acumuleze în exces.

pentru remedierea problemei, ai la îndemână următoarele:
- să verifici dacă orificiile de drenaj sunt funcționale. pentru asta, torni apă în cavitatea ramei și inspectezi să fie eliminată la exteriorul tâmplăriei. sunt situații când aceste găuri de drenaj nu sunt practicate deloc, fapt pentru care, în mode necesar, ele trebuie create.
- în porțiunea de contact a montantului cu rama, se aplică silicon. Preferabil sanitar, alb sau incolor. În prealabil, locul unde trebuie aplicat siliconul trebuie să fie perfect uscat și curățat. Depunerea trebuie să fie una mai degrabă corectă, decât excesivă.
(poți considera că ai remediat 100% în momentrul cât ai aplicat aceiași operație și în porțiunea dinspre geamul fix. pt asta însă, tb să scoți sticla).
- nu în ultimul rând, trebuie umblat la reglajul feroneriei, în așa fel încât, cu fereastra închisă, garnitura să fie presată mai mult, deci etanșarea împotriva apei să fic cât mai bună.

Attached Files

  • Attached File  BJ.JPG   15.75K   106 downloads

Edited by euribiontuL, 11 January 2012 - 13:37.


#8
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Din ce vad aia e o balama de toc jos marca Winkhaus, apa iti intra pe la boltul balamalei ....balamaua este pusa pe teu, asa ca ia un silicon alb si da pe afara la imbinarea teului cu tocul in partea superioara(foloseste degetul si indeasa siliconul in spatiul dintre cele doua profile pvc)

#9
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
Multumesc mult de ajutor.

Drenajul imi pare OK, gaurile sunt la locul lor pe interior si exterior, sunt destupate, dar il voi mai incerca odata cu un pahar cu apa.
Am sa opturez accesul apei cu silicon peste tot pe unde mi-ati spus amandoi de mai sus, dar nu am inteles exact de ce doar pe din afara? (banui ca sa blochez acces apa )
Ma gandeam ca sa opturez acel canal mic care da dinspre toc jos inspre montant, si se continua si pe sub montant, si se continua in tocul geamului uramator care este fix.

#10
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostBJ, on 11th January 2012, 14:12, said:

Multumesc mult de ajutor.

Drenajul imi pare OK, gaurile sunt la locul lor pe interior si exterior, sunt destupate, dar il voi mai incerca odata cu un pahar cu apa.
Am sa opturez accesul apei cu silicon peste tot pe unde mi-ati spus amandoi de mai sus, dar nu am inteles exact de ce doar pe din afara? (banui ca sa blochez acces apa )
Ma gandeam ca sa opturez acel canal mic care da dinspre toc jos inspre montant, si se continua si pe sub montant, si se continua in tocul geamului uramator care este fix.
Corect
Nu, lasa-l asa cum este ca nu are nicio treaba canalul ala :peacefingers:

#11
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
dacă blochezi canalul acela mic despre care vorbești nu elimini cauza. blocat devenind, estimez că, poate, apa nu se va mai prelinge prin dreptul celui mai de jos șurub al balamalei, ci prin dreptul garniturii, cel mai probabil pe la colțul cercevelei mobile.

în acel mic canal, apa nu poate ajunge decât accidental. în cavitatea ramei, apa poate ajunge uzual - dar de acolo este drenată spre exterior și eliminată în cele din urmă.
deci, în lipsa drenajului din cavitate apa poate ajunge în acel mic canal. nu invers.
iar comunicarea improprie, cel mai sigur se face în dreptul montantului.

dacă tot ai pus un pomelnic de poze, poți pune și una cu zona de îmbinare montant+ramă, cu cerceveaua mobilă deschisă?

baftă!

#12
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
Hai ca voi posta poze diseara, sper sa nu ploua.

Unii fotografiaza natura, femei, iar eu ....termopane :)

#13
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
termopane, termopane... :naughty:

#14
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
Si acum nudurile cu acelasi termopan din mai multe unghiuri:
Attached File  DSC00024.JPG   567.04K   157 downloads
Attached File  DSC00025.JPG   472.66K   150 downloads
Attached File  DSC00026.JPG   434.79K   130 downloads
Attached File  DSC00027.JPG   443.71K   116 downloads
Attached File  DSC00028.JPG   465.8K   118 downloads

Poate acum se vede mai clar.

#15
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
nuduri, zona subsoară și buric.  :lol:
Attached File  de_editat_picur_tori.JPG   387.39K   151 downloads
am bănuiala că rama orizontală este înclinată înspre montant. e bine că pe exteriorul tâmplăriei ai gaură de drenaj. ar trebui să fie și funcțională.
pe interior (desenat cu roșu), poți da o nouă gaură de drenaj, mai aproape de montant. pot fi 2 găuri rotunde date cu spiral normal de 6mm. atenție însă, să le dai cu grijă, să nu ieși pe partea cealaltă a tâmplăriei.  :o
și tot trebuie să pui silicon. ce, credeai că scapi?  :D  dar trabuie să cureți bine locul, că altfel îl pui degeaba. pentru asta folosești o pensulă, un detergent de vase ce face spumă. apoi clătești bine-bine. și aștepți să se zvinte bine înainte să aplici silicon.

baftă!

Edited by euribiontuL, 12 January 2012 - 11:40.


#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Termopanele sunt de 2 lei. Nu sunt inchegate cum trebuie, de aceea apar infiltratii sau condens.
Foloseste niste silocon incolor pe la imbinari, si-asa n-ai cum le mai strici aspectul la cum arata.
Verifica si garniturile sa nu se fi lasat, sa fi iesit din locas sau sa faca bucle.
Eventual fa si testul cu foaia, inchizi geamul si daca foaia iese usor inseamna ca ai nevoie si de niste reglaje pentru ca nu mai ermetizeaza corect.
Condens oricum apare pentru ca balconul nu e izolat, si posibil ca vopseaua data pe parapet sa fie impermeabila la vapoiri, ca o vopsea de ulei.
Inevitabil vei avea condens, chiar daca elimini problema infiltratiilor.

Edited by Astrul, 12 January 2012 - 12:16.


#17
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
Eu tot am un fix cu acel canal mic, unde apare apa doar cand ploua; care e de fapt rolul lui ? in afara situatiei in care nu am 2 geamuri mobile cu prindere jos pe mijloc, fara toc.
Attached File  DSC00025.JPG   1.9MB   118 downloads
Daca opturez cu silicon pe unde spuneti, sa zic ca nu voi mai avea apa prin toc, dar in acel canal sigur voi gasi apa, si de aici pe langa surubul care prinde balamaua se va scurge. Repet ca am scurgere doar in dreptul celui mai de jos surub care prinde balamaua.
Ceea ce vreau eu e sa elimin posibilitatea ca apa sa ajunga la acel nenorocit de surub. Ar trebui sa elimin posibilitatea ca apa sa ajunga in acel canal.

Condens nu am ca am mereu (24h) un geam deschis in balcon, vara sau iarna, l-am inchis doar de aspect.

Edited by BJ, 12 January 2012 - 12:58.


#18
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Astrule, să spui cuiva că are termopane de 2 lei, nu-i indicat.  B) adică-ți atragi o antipatie, gratuit.
e ca și cum, tam-nesam, ai spune cuiva care-și plimbă câinele liniștit prin parc, că are o potaie de toată jena. De cele mai multe ori stăpânii-și îndrăgesc companionii, iar orice apreciere negativă la adresa acestora, e luată personal.
vorba aceia, potaie-potaie cum era, își făcea omu' treaba cu ea. si cui nu-i placea, a nu se mai uita.
ce, dacă animalu' are ciulini în blană, nu-l mai primește veterinaru' pentru tratament la dinți?  :lol: ba, daaa!
aaaa, dacă mergea la concurs cu el, era altceva.
________________

Dată fiind situația, ce se poate face?
in acel canal mic, intra bagheta ce fixează sticla (partea fixa). fiind canat mobil, acel canal devine de prisos. apa se prelinge, iar acea piesă metal-zincată, ii oferă prilejul ideal. deci e colo și apare dincolo.
pe de altă parte, vorbind de sticla fixă din cealaltă parte a montantului, este posibil când plouă să intre apă pe la garnitură. intră ape pe la geamul fix+pe la canatul mobil => nu mai face față drenajul.

este posibil, din cauza acelor suruburi ale piesei de legătură dintre montant și toc, camera principală a tocului, în timp, să fi ajuns complet inundată. ceea ce, e chiar dezastru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate