Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

usa de termopan stramba

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
De vreo 3 ani (pe putin) o usa de termopan nu vrea sa se inchida superior, tija metalica menita sa securizeze usa cand tragi clanta in sus nu intra in santul superior lasand un spatiu destul de mare pe unde se simte foarte bine adierea vantului (si nu-l citez pe Bacovia). Problema este ca si cand trag usa in partea superioara (cam 15-20 cm orizontal superor si alti 15-20 veritcali superiori) nu fac  contact ca restul usii.

Intrebarea mea este: ce se poate face ? se poate regla sau ?

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Se reglează!

#3
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
suna bine pana aici, ceva indici ? pentru ca jos face perfect contact si stiu caa am mai incercat odata un reglaj mergand pana la cam 3 ture de surubelnita (avea 2 rreglajee parca unui pe unde intra imbusul pe lateral si unu pe dedesubt) sau cheie hexagonala si beneficiul a fost absolut minor. Mentionez ca am reglat doar balamaua superiaora (fara cea mijlocie sau evident cea de jos)

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
E oscilobatantă? Aluminiu sau PVC?  Pe unde ai curent, la partea cu cremonul, sau la cea cu balamalele?

Plec la somn! Îți răspund mâine. Noapte bună!

Edited by Digix, 11 January 2012 - 01:47.


#5
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
terminii n-au fost pe placul unui novice insa pot spune ca de la cremon adica partea opusa balamalelor vine curentul. Restul termenilor ma naucesc dar poot spune ca se deschide doar intr-o directie cat despre tamplarie o sa aflu maine pt ca nu eu am pus-o.

#6
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Cel mai usor mod de a rezolva problema e sa scoti sticla de pe canatul usii si sa curbezi profilul (sprijini usa pe 2 scaune asejate la capete si apesi tare pe usa la mijloc astfel incat sa se curbeze armatura din interior cam 10mm-folosesti un dreptar-)

#7
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
nu inteleg totusi cum s-ar fi putut stramba avand in vedere ca are tije metalice pe laterale :-?

#8
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 mortis, on 11th January 2012, 14:50, said:

nu inteleg totusi cum s-ar fi putut stramba avand in vedere ca are tije metalice pe laterale :-?
Cedeaza si plasticul asta, armatura e probabil intrerupta la broasca si nu are 2mm grosime(din cauza pretului mare), sau a fost montata prost de prima data...

#9
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Poze cu spatiul care ramane cand usa e inchisa cu cheia. Armatura nu e intrerupta la broasca. Cum demontez usa ca sa oo pot indrepta ?

Attached Files



#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Hai să ne lămurim, e ușă cu broască să înțeleg, da?  Din poze văd că ar fi din PVC. Fă o poză de ansamblu, mai mare. să mă lămuresc exact.

Deschide ușa și fă o poză, să văd ce tijă ai pe cercevea(partea mobilă a ușii).

#11
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
hope this helps ; cea din centru e usa in cauza, partea din dreapta de asemenea se poate deschide tot spre exterior

Attached Files



#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Da, am priceput, ai o ușă de intrare din PVC, cu deschidere exterioară, în două canate, cu prag din toc. Feroneria este destul de slabă, dar din fericire, este totuși multipunct.

1. Dacă împingi de al doilea canat(ușa mai mică din dreapta) spre exterior, atunci când ușa principală e deschisă, se mișcă atunci când este pe poziția de închis, flencăne?

2. Țâmburușurile alea de la tija de închidere a ușii, care ies mai înafară, câte ai pe tijă două, sau patru (în afară de limba de la broască)? E vorba de alea încercuite din poză.

Attached Files


Edited by Digix, 12 January 2012 - 00:00.


#13
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
2 sunt la numar. Al doilea canat e perfect imobil nici nu zici ca se poate deschide. In general cam ce e bun ? calitate/pret (ca un mic offtopic)

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă ai numai două, atunci cine ți-a făcut ușa te-a tras în piept un pic. Trebuia să mai ai două, spre partea de sus, respectiv jos a ușii mari.
Mai  fă o poză acolo, să mă lămuresc, adică terminațiile tijei, sus și jos la ușa mare, că poate ai închideri suplimentare cu transmisie de colț, pe laturile de sus și jos ale ușii.

Dacă ușa mică nu se mișcă când împingi de ea, ăsta e un lucru bun, pentru că ușa principală se închide în ea. Dacă aia mică se mișca, orice reglaj ai fi făcut, la aia mare, tot degeaba era, atât timp cât ușa mică nu închidea.

Dacă ridici de clanță în sus(cu ușa deschisă), se mișcă piesele de blocare de pe tijă(țâmburușurile din poză)?

Nu știu ce armătură ai, asta e greu de estimat și pentru un profesionist și doar prin metode invazive(adică să găurești, să strici ceva), dar asta e important la o tâmplărie PVC, să aibe armătură suficient de groasă, de minim 1,5 mm grosime.

Ce fel de balamale ai? Fă o poză și din afară, să le văd.

Edited by Digix, 12 January 2012 - 00:18.


#15
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
use se mai inchide in 2 punccte (1 sus 1 jos) sistemul fiind similar cu cel al geamurilor mai vechi: pleaca o tiija in sus respectiv una in jos cand ridic clanta; problema este ca cea de sus nu intra in soclu, cea de jos cand intra se vede clar ca mai apropie usa pe cand sus ramane nemiscat

da toate piesele se misca (inclusiv tija care intra in sus)

Edited by mortis, 12 January 2012 - 00:14.


#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Fă o poză să văd și eu unde închid tjele tale de sus și de jos. Ai piesă de închidere(adică locul unde  intră țâmburușul, ca să închidă, pe partea opusă ușii mari)sus și jos, sau lateral pe ușa mică?

Dacă ușa mare nu închide sus, sunt șanse mari să fie lăsată spre în jos de la partea din dreapta sus și țămburușul să nu mai închidă în piesa de blocare aflată de obicei pe ușa mică.

E bine dacă se mișcă toate piesele, înseamnă că nu ai nicio tijă ruptă.

Edited by Digix, 12 January 2012 - 00:27.


#17
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
poza cu  soclul in care intra tija si poza cu tija cand ridic clannta

Attached Files



#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Da, m-am lămurit!  Ai ușa mare lăsată(spre în jos) de colțul din dreapta sus, iar tija nu mai ajunge să intre în locaș, din cauză că toată ușa mare e mai jos, sau doar latura din dreapta.
E reglabil, dar e un pic complicat, dacă nu ai mai făcut calarea ușii până acum.

Acum pozează și balamalele să văd de care ai, că poate scapi fără calare!

Bănuiesc, virgulă, că la început ușa închidea bine, nu?

Văd că ai pozat partea de sus doar de la ușa mică, fă și la ușa mare, să văd capătul tijei.

Edited by Digix, 12 January 2012 - 00:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate