Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

echivalarea studiilor in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
anddrea29

anddrea29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2012
Buna ziua! Sper ca postez unde trebuie.
Am cateva nelamuriri in legatura cu actele care i-mi trebuie pentru a face o facultate in Spania.
Sunt eleva in clasa a XII-a la Liceul Virgil Madgearu din Bucuresti. Eu am stat cam 5 ani in Spania impreuna cu parintii mei, am facut acolo scoala generala, apoi din motive personale ne-am intors in Romania (mare greseala) si eu am inceput aici liceul. Eu eram acomodata acolo, in Spania am toti prietenii si acolo vreau sa fac o facultate si sa-mi gasesc un loc de munca.

Spaniola o stiu perfect deci singura mea problema ar fi cu legalizarea diplomelor de aici. Am inteles ca trebuie sa trimit la UNED diploma de bac si foaia matricola pentru anii de liceu, ambele traduse si legalizate. Chestia e ca aici terminam bacul in iulie iar in Spania se termina perioda de inscriere la facultate pe la inceputul lui iulie...asa ca nu as avea timp sa trimit nimic  :huh:
Stie cineva cam cat ar dura toata treaba asta cu UNED-ul? Daca trimit documentele necesare in iulie am vreo sansa sa le primesc pana in septembrie (cand e a 2-a sesiune de inscrieri la facultati) ? In cazul in care le primesc si plec in Spania, ce fac mai departe? Ma refer la restul actelor care iti trebuie pentru a locui acolo. Ma duc direct la facultate sa ma inscriu? Mentionez faptul ca eu am ''rezidenta'' aceea din perioada in care locuiam in Spania pe o perioda nelimitata. Asta ce inseamna, ca daca merg in Spania nu trebuie sa-mi mai fac alte documente? Si inca o intrebare, as putea sa lucrez cu acea ''rezidenta'' ? As dori sa-mi caut si un loc de munca part-time, parinti nu au cum sa ma sustina total din pct de vedere material.

Va multumesc mult! Sper sa ma puteti ajuta.

#2
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 anddrea29, on 9th January 2012, 16:36, said:

Buna ziua! Sper ca postez unde trebuie.
Am cateva nelamuriri in legatura cu actele care i-mi trebuie pentru a face o facultate in Spania.
Sunt eleva in clasa a XII-a la Liceul Virgil Madgearu din Bucuresti. Eu am stat cam 5 ani in Spania impreuna cu parintii mei, am facut acolo scoala generala, apoi din motive personale ne-am intors in Romania (mare greseala) si eu am inceput aici liceul. Eu eram acomodata acolo, in Spania am toti prietenii si acolo vreau sa fac o facultate si sa-mi gasesc un loc de munca.

Spaniola o stiu perfect deci singura mea problema ar fi cu legalizarea diplomelor de aici. Am inteles ca trebuie sa trimit la UNED diploma de bac si foaia matricola pentru anii de liceu, ambele traduse si legalizate. Chestia e ca aici terminam bacul in iulie iar in Spania se termina perioda de inscriere la facultate pe la inceputul lui iulie...asa ca nu as avea timp sa trimit nimic  :huh:
Stie cineva cam cat ar dura toata treaba asta cu UNED-ul? Daca trimit documentele necesare in iulie am vreo sansa sa le primesc pana in septembrie (cand e a 2-a sesiune de inscrieri la facultati) ? In cazul in care le primesc si plec in Spania, ce fac mai departe? Ma refer la restul actelor care iti trebuie pentru a locui acolo. Ma duc direct la facultate sa ma inscriu? Mentionez faptul ca eu am ''rezidenta'' aceea din perioada in care locuiam in Spania pe o perioda nelimitata. Asta ce inseamna, ca daca merg in Spania nu trebuie sa-mi mai fac alte documente? Si inca o intrebare, as putea sa lucrez cu acea ''rezidenta'' ? As dori sa-mi caut si un loc de munca part-time, parinti nu au cum sa ma sustina total din pct de vedere material.

Va multumesc mult! Sper sa ma puteti ajuta.

Buna ,
daca vei depune diplomele pentru convalidare in iulie , ai putine sanse sa le primesti in septembrie si datorita faptului ca incepe vacanta si pana in septembrie se micsoreaza volumul de munca in ministere . Totusi nu ramane decat sa incerci .
Despre documentele necesare pentru a te inscrie la facultate , daca spui ca ai certificatul de rezident , probabil ca nu ai nevoie decat de un certificat de " empadronamiento " pe care-l poti obtine usor de la primaria din localitatea de care apartii daca figurezi inca pe domiciliul unde ai locuit .
Daca intre timp te-au sters de la primarie de pe acea adresa ca urmare a cererii noului chirias sau al proprietarului locuintei , vei avea nevoie ca cineva sa declare ca locuiesti la el in casa pentru a te putea empadrona .

Cu munca este mai nasol , in momentul de fata nu ai drept de munca in Spania , guvernul Spaniei a anulat dreptul la munca romanilor care in 22 iulie 2011 , aflandu-se sau nu in Spania , nu erau inregistrati ca someri pe teritoriul spaniol , nu figurau ca angajatii unei firme spaniole sau nu figurau ca angajati pe cont propriu ( autonomi ).
A fost o hotarare care au luat-o fara prea mari trambite tocmai pentru a surprinde cat mai multa lume nepregatita .
Pentru a putea lucra in momentul de fata ai doua posibilitati ; cea pe care o stie toata lumea , la negru , si sa gasesti un angajator care sa-ti faca o oferta de munca si sa depuna actele pentru tine in minister dupa care trebuie sa astepti rezolutia care dureaza luni de zile si poate sa fie negativa .
Apoi in cazul in care rezolutia ar fi pozitiva poti lucra dar pentru primul an vei primi dreptul de munca doar in domeniul in care ai obtinut dreptul la munca , daca ai otinut in comert nu poti sa lucrezi decat in comert , iar din al doilea an poti lucra in orice domeniu vei dori .
Asadar in primul an vei fi in regim initial si apoi din al doilea an vei trece in regim general .

Exista posibilitati ca acest decret , de a anula dreptul la munca a romanilor , sa fie revocat , asa cum au spus cei de la UE , daca se va dovedi ca aceasta masura care a fost luata cu scopul de a micsora rata somajului nu ajuta in masura in care se astepta . Sa speram ca asa o sa fie , si ca o sa se dea iar dreptul la munca romanilor deoarece sant multi oameni care sufera in acest moment din acest motiv .

#3
Ripe12

Ripe12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.01.2009
Buna Andreea,
Poate totusi ai o sansa :D
Eu mi-am omologat bacalaureatul in 2010. Din momentul introducerii actelor in minister si pana cand am primit "credencial"-ul, adica o diploma oficiala care iti recunoaste titlul de "bachiller", a durat aprox 4 luni. DAR pe solicitarea de recunoastere a bacalaureatului scria ca aceasta cerere, "volante de inscripcion", iti da dreptul sa te inscri la universitate!!!
Atasez legea. Uita-te la articolul 1.7 Convalidaciones de estudios estranjeros. Bafta.

http://www.lalfasjov...uivalencias.pdf

#4
ioannais

ioannais

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2012
Buna!
Ma bucur ca am gasit subiectul asta deschis si sper sa fie cineva care ma poate ajuta cu cateva informatii.

Vreau sa aplic la o facultate din Bilbao, insa din cate am inteles trebuie sa obtin intai credencial-ul de la UNED. Am citit informatiile de pe site dar...nu prea m-am lamurit. De aceea m-ar ajuta mai mult sa-mi explice cineva care a trecut deja prin asta si cunoaste demersurile.
Eu sunt in Italia acum si nu ma intorc in Romania. De aici vreau sa merg direct in Bilbao. Sediul UNED e numai in Madrid. Trebuie sa ajung neaparat acolo? Pentru ca am vazut pe site ca se poate face solicitarea si online.
Cum se calculeaza media de intrare la facultate? Se ia in calcul numai media de la bac, sau si mediile din anii de liceu? Din cate am inteles de la cineva, acum cativa ani se dadeau si examene....Acum se mai dau?
Din ce am citit aici in romania se da in 4 luni credencial-ul..probabil ca la fel e si in Spania. asta inseamna ca ar trebui sa fac solicitarea de pe acum, nu?

Multumesc anticipat!

#5
anddrea29

anddrea29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2012
Buna Ioannais, in Spania nu se da nici un examen, doar trebuie sa aduci diploma de la Bac tradusa si legalizata si foaia matricola pentru anii de liceu.
La intrarea in facultate se ia in considerare doar media de la Bac, iar cand o calculeaza iti scad 50 de sutimi din nota din Romania :/ era o formula dupa care se calcula, o sa vad daca o gasesc si o postez aici.
In rest...si eu am aceleasi probleme cu actele care trebuie duse la UNED. Nu cred ca am vreo sansa sa pot sa plec din toamna sa incep o facultate acolo..poate daca stau un an acasa si sa am toate actele in regula pentru anul viitor...

#6
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
Salutare colegii. Revin  si eu cu o neclaritate in topicul de omologari diplome:

Mi-ar placea sa stiu daca cineva care a facut turism in liceu a omologat studiile in Spania. Eu detin doua diplome: una de bacalaureat si cealalta de Tehnic in Turism. Dupa multe cautari pe google, intrebari la Subdelegacion del Gobierno nu am reusit sa aflu daca diploma de Tehnic in Turism ar fi echivalentul de aici de un FP sau Ciclo Formativo sau e o diploma care nu serveste de nimic aici pentru ca in momentul in care vreau sa completez modelul 790 trebuie sa aleg o optiune si dupa aia in foile de la subdelegacion trebuie sa pun un titlu echivalent de aici si nu stiu ce sa aleg pentru ca ei nu au ca noi; si nici nu vreau sa aleg ceva gresit si sa nu imi accepte solicitarea, pierzand in acest fel taxa. Am despus doar actele pentru bacalaureat. Si nu stiu cum sa depun pentru cealalta diploma. Cineva care a reusit sa omologheze ma poate informa si pe mine ?

p.s. la subdelegacion mi-au zis ca ei aici nu au FP inclus in bacalaureat, ci ca bacalaureatul e doar bacalaureat si atat. Nu stia sa imi zica echivalentul diplomei de Tehnician in turism, in ciuda faptului ca o avea tradusa in castellano.

Multumesc anticipat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate