Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Vraji, farmece, descantece? Experienta personala

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
midnightk

midnightk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.07.2005
Salutare tuturor! Am decis sa deschid un topic nou, cu tenta de paranormal, legat de vraji si farmece. Mai bine zis o sa va povestesc o experienta personala. Am niste anisori, nu cred in tot ceea ce misca (vrajitoare, cititoare in cafea/ness/oase/ceapa, etc), sincer nici in Biserica nu prea cred, nefiind altceva decat o institutie pusa sa faca bani pe spinarea omului de rand, credul si cu un coeficient de inteligenta nu prea mare. Cred ca exista un Dumnezeu acolo sus, dar daca ar stii cu ce se ocupa institutia care il reprezinta, ar ramane socat. La fel, cum exista un Dumnezeu, exista si un Diavol. Pentru ca orice lucru in universul asta este bazat pe principiul actiune-reactiune.Orice lucru bun are compensare in rau. Sau invers. Asta deja da nastere la o discutie mult prea filozofica. Haideti sa va spun povestea mea.
Anul 2008. Proaspat casatorit, apartament cu chirie, job full time super bun, job part time super bun. Toate erau ok, mergeau ca pe roate. Banuti erau, intelegere in familie era, nici ca se putea mai bine. Situatia asta dura de vreun an si ceva..chiar ma bucuram ca imi merge asa de bine. In acelasi an, bunicii mei se hotarasc sa imi faca acte pe casa. Nimic anormal, eu am fost crescut de ei, sunt ca si parintii mei. Ei au avut doi copii, frati gemeni: tatal meu, Dzeu sa-l odihneasca, si un unchi mai carcotas. Prieteni de familie...o groaza. Cei mai buni: un preot casatorit cu nasa mea de botez. Preot doar cu numele, ca bea, fuma si cine stie ce mai facea. Cand s-a aflat ca bunicii mi-au facut acte, au inceput scandalurile. Unchiul cu bunicii, matusa cu bunicii, si culmea...prietenii de familie s-au trezit sa faca gura mare ca de ce mi s-a dat mie casa respectiva (casa batraneasca, cu vreo 800 de m de teren, in centrul unei statiuni). Eu nu am pus la suflet. Am zis..invidia, bat-o vina. Cu ceva inainte de nunta mea, acolo fusese vanduta o parcela de teren de vreo 400 mp. Buuun. Se fac actele, si incepe distractia: la 3 luni sunt implicat intr-un accident nasol, am iesit vinovat, slava Domnului ca nu a murit nimeni si nu am ajuns la mititica. Dupa care in cateva luni raman fara munca. Din senin, fara nici un motiv. Aveam o firma deschisa cu un magazin on-line care mergea foarte bine...s-a dus pe apa sambetei in mai putin de un an. Masina luata pe leasing pe firma...a trebuit returnata pentru ca nu a mai putut fii platita, masina personala a trebuit sa fie vanduta pentru ca se acumulasera datorii, firma...faliment. Am ramas apoi si fara jobul part time...de la un venit de 2000-3000 de euro pe luna, am ajuns la un venit de 600 ron, salariul sotiei. Am incercat multe: masini aduse de afara, sa imi gasesc un job, sa fac un pic de bisnita, sa filmez pe la nunti, sa fiu dj, sa fiu multe. NIMIC nu s-a mai legat. Aduceam o masina, la care castigul meu ar fi fost de 2-300 de euro,  indiferent la ce pret as fi pus-o, nu se vindea. Tot ceea ce incercam sa fac a fost sortit esecului. Absolut tot. Nu m-am gandit la chestii precum farmece, blesteme, etc. V-am spus, nu prea cred in asa ceva. O treaba interesanta insa: zgomotele. Multe, de unde nu te asteptai. Paraituri in casa atat ziua cat si noaptea. Lustra care se misca. Cosmaruri. Vise aiurea. Am incercat sa mergem la biserica. La biserici de fapt. Nici un efect. Ba chiar mai rau as putea spune. La finalul anului trecut, am decis sa divortez. Motivele chiar nu cotneaza. Dar iata ca e o mare suma de evenimente neplacute care pentru mine nu au nici o explicatie. Am zis sa renunt la casa respectiva. Sa o dea bunicii mei cui o vrea-o. Eu am impresia ca de cand aceasta mostenire, s-a ales praful de tot ceea ce realizasem pana atunci. Cineva mi-a zis ca am farmece facute. Dar de ce si de cine, nu a zis. Treaba e ca ma duc in jos pe zi ce trece, si nu gasesc o iesire din asta. Ce m-ati sfatui sa fac? Nu doresc mesaje la misto, rog cei care nu au nimic de spus sa isi tina glumele pentru altcineva. Multumesc

#2
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
bai sunteti nebuni cu capul ? :huh:
va credeti credinciosi dar o ardeti cu vraji and shit.
jalnic..

#3
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Cum adica ai fost la biserica si nu s-a rezolvat nimic?Tu crezi ca daca i dai la popa bani totul se va rezolva?Banii aia nu ajung la Dumnezeu,te asigur eu,dar un sfat iti pot da,stii povestea lui Iov?Recomand s-o citesti,atat iti zic,"Dumnezeu a dat,Dumnezeu va lua",practic toate acestea nu sunt ale tale,aceasta incercare e venita din partea lui D-zeu,sa iti testeze credinta,mai departe depinde de tine  ;)

#4
midnightk

midnightk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.07.2005

 teapavoua, on 9th January 2012, 15:38, said:

Cum adica ai fost la biserica si nu s-a rezolvat nimic?Tu crezi ca daca i dai la popa bani totul se va rezolva?Banii aia nu ajung la Dumnezeu,te asigur eu,dar un sfat iti pot da,stii povestea lui Iov?Recomand s-o citesti,atat iti zic,"Dumnezeu a dat,Dumnezeu va lua",practic toate acestea nu sunt ale tale,aceasta incercare e venita din partea lui D-zeu,sa iti testeze credinta,mai departe depinde de tine  ;)


Nu dau bani la popi. Din principiu. Si nu am fost la un preot de oras, care sa zica doua vorbe si sa ma taxeze cu nu stiu cate mii de lei. Da, am fost si am aprins lumanari si ne-am rugat, si toate relele se agravau si mai tare. Exact asa s-a intamplat. O sa citesc pilda lui Iov, multumesc de raspuns.

#5
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Sa fii credincios, sa te rogi de 3 ori pe zi, sa-ti fie mila de cei din jur. Te sfatuiesc sa renunti la avere. Tine post cel putin 60 de zile, sigur iti va merge bine.
Tu iti dai seama daca treaba cu farmece  ar fi adevarata cat de usor am face rau oricui.  :console:
Uite, toti avem momente grele in viata, dar nu trebuie sa ne dam batuti si sa apelam la tampenii sa ne injosim, rezolvati treburile ca esti om mare, tanar, doar sanatatea e importanta, restul depinde de tine.
Inca ceva, nu mai face legaturi intre fizica si filosofia binelui si raului, n-au logica.
BTW, ce am scris mai sus a fost la misto, scuze, nu m-am putut abtine.

Edited by dgamma, 09 January 2012 - 15:48.


#6
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
ai spus ca nu crezi in biserica,acum la necaz il cauti pe Dumnezeu ? [-(

#7
midnightk

midnightk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.07.2005

 dgamma, on 9th January 2012, 15:43, said:

Sa fii credincios, sa te rogi de 3 ori pe zi, sa-ti fie mila de cei din jur. Te sfatuiesc sa renunti la avere. Tine post cel putin 60 de zile, sigur iti va merge bine.

Nu imi trebuie miliarde. Vreau doar un trai decent, si vreau ca ceea ce pot face sa fac bine si sa imi iasa. Nu imi trebuie miliarde, prefer sa am un trai ok, dar pe care sa mi-l castig singur, cu manutele mele, fara a fura sau a primi de pomana. Multumesc de raspuns.


 alexdobre, on 9th January 2012, 15:45, said:

ai spus ca nu crezi in biserica,acum la necaz il cauti pe Dumnezeu ? [-(


Alex, Biserica si Dumnezeu sunt doua notiuni distincte. Poti crede in Dumnezeu chiar daca nu tocesti pragul bisericii.

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 midnightk, on 9th January 2012, 15:26, said:

Salutare tuturor!

Pune niste line-breaks daca vrei sa citeasca cineva un post pantagruelic ca acesta...

#9
center2001

center2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.09.2011

 midnightk, on 9th January 2012, 15:26, said:

. Am zis sa renunt la casa respectiva.
Fii serios! Casa nu are nicio vina.

#10
midnightk

midnightk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.07.2005

 center2001, on 9th January 2012, 15:54, said:

Fii serios! Casa nu are nicio vina.

Sincer...nu stiu daca are sau nu. Casa respectiva e a bunicilor mei lasata mostenire lor de strabunicul meu. Un om foarte rau, care a facut amandoua razboaiele mondiale, care a murit la 97 de ani, si din cate tin eu minte nu facea altceva decat sa blesteme pe toata lumea.

#11
center2001

center2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.09.2011

 midnightk, on 9th January 2012, 16:00, said:

Sincer...nu stiu daca are sau nu. Casa respectiva e a bunicilor mei lasata mostenire lor de strabunicul meu. Un om foarte rau, care a facut amandoua razboaiele mondiale, care a murit la 97 de ani, si din cate tin eu minte nu facea altceva decat sa blesteme pe toata lumea.
Asa si? Blestemele nu functioneaza.

#12
midnightk

midnightk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.07.2005

 center2001, on 9th January 2012, 16:02, said:

Asa si? Blestemele nu functioneaza.


center, nici eu nu stiu ce sa mai cred, niciodata nu am crezut in coincidente. Dar toate evenimentele astea, ordinea lor si momentul in care au inceput, chiar ma baga in ceata.

#13
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

 midnightk, on 9th January 2012, 17:00, said:

Sincer...nu stiu daca are sau nu. Casa respectiva e a bunicilor mei lasata mostenire lor de strabunicul meu. Un om foarte rau, care a facut amandoua razboaiele mondiale, care a murit la 97 de ani, si din cate tin eu minte nu facea altceva decat sa blesteme pe toata lumea.
bunicatu' era sclerozat,de blestema toata ziua.
Ok? uite eu is ateu,si nu cred in nici o prostie de vrajitorie si alte chestii "divine" si pur si simplu sunt usurat tot timpul,ma poti blestema cat vrei tu,ma doare'n cot.

#14
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011

 midnightk, on 9th January 2012, 16:00, said:

Sincer...nu stiu daca are sau nu. Casa respectiva e a bunicilor mei lasata mostenire lor de strabunicul meu. Un om foarte rau, care a facut amandoua razboaiele mondiale, care a murit la 97 de ani, si din cate tin eu minte nu facea altceva decat sa blesteme pe toata lumea.
AHHHHAAA
Traiesti in secolul 21, stiu, tara e plina de tigani, romanii sunt oameni foarte credinciosi dar in acelasi timp sunt si foarte "non"-inteligenti dupa cum afirma si motorul de cautare google. Nu mai crede toate tampeniile posibile. Eu iti sugerez sa renunti si la religie, nu o sa te regasesti si nu o sa prinzi incredere in tine pana atunci. Tu duci o perioada mai proasta acum din viata, proasta in comparatie cu ce-ai avut inainte, dar ea nu e chiar asa de proasta. Toata lumea pateste asa ceva, si ce faci... de frica te intorci la religie si balarii de prostit lumea, nu ti se pare ca esti cam las, tu practic crezi ca dumnezeu daca exista... te ajuta daca tu in sinea ta nu crezi in el, adica el e prostul prostilor, faci o rugaciunea si de ajuta, normal, orice baba trecuta de 80 de ani crede asa ceva.
Uite, o experienta personala, eu sunt ateu de vreo 10 ani si am avut o perioada mai proasta anul trecut, tot la fel ca tine gandeam, sa ma rog, sa fac cu biserica nu stiu ce etc, ce am facut??? Am lasat undeva religia si mi-am pus lucrurile la punct din viata personala si toate problemele s-au rezolvat.
Blestemele, sincer, mi se par cele mai de cacat lucruri, deci cand aud de asa ceva pe cineva vorbind ma cac pe mine de ras. Adica, chiar ma simt bine ca acel cretin s-a dus sa dea bani la tigani sa taie pasari si oratanii ca sa-mi mearga mie rau, dar nu i-a mers poanta, chiar e genial, iar tiganul daca nu a mers blestemul zice ca e prea credincioasa persoana... sigur.
Normal ca noi romanii cerem noroc sa de dumnezeu sa avem bani, fara sa muncim.
Cerem sanatate si mancam ca procii.
Cerem armonie si suntem cei mai ai dracu oameni.
Oameni inteligenti, ce sa mai spui...
Daca chiar crezi in blesteme  si farmece, pune-ti chilotii invers si leaga-ti un ciucurel rosu, oriunde doresti, de recomandat in centru, ca sa te fereasca de asa ceva, am auzit ca functioneaza.

Edited by dgamma, 09 January 2012 - 16:18.


#15
midnightk

midnightk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.07.2005

 dgamma, on 9th January 2012, 16:09, said:

AHHHHAAA
Traiesti in secolul 21, stiu, tara e plina de tigani, romanii sunt oameni foarte credinciosi dar in acelasi timp sunt si foarte "non"-inteligenti dupa cum afirma si motorul de cautare google. Nu mai crede toate tampeniile posibile. Eu iti sugerez sa renunti si la religie, nu o sa te regasesti si nu o sa prinzi incredere in tine pana atunci. Tu duci o perioada mai proasta acum din viata, proasta in comparatie cu ce-ai avut inainte, dar ea nu e chiar asa de proasta. Toata lumea pateste asa ceva, si ce faci... de frica te intorci la religie si balarii de prostit lumea, nu ti se pare ca esti cam las, tu practic crezi ca dumnezeu daca exista... te ajuta daca tu in sinea ta nu crezi in el, adica el e prostul prostilor, faci o rugaciunea si de ajuta, normal, orice baba trecuta de 80 de ani crede asa ceva.
Uite, o experienta personala, eu sunt ateu de vreo 10 ani si am avut o perioada mai proasta anul trecut, tot la fel ca tine gandeam, sa ma rog, sa fac cu biserica nu stiu ce etc, ce am facut??? Am lasat undeva religia si mi-am pus lucrurile la punct din viata personala si toate problemele s-au rezolvat.
Blestemele, sincer, mi se par cele mai de cacat lucruri, deci cand aud de asa ceva pe cineva vorbind ma cac pe mine de ras. Adica, chiar ma simt bine ca acel cretin s-a dus sa dea bani la tigani sa taie pasari si oratanii ca sa-mi mearga mie rau, dar nu i-a mers poanta, chiar e genial, iar tiganul daca nu a mers blestemul zice ca e prea credincioasa persoana... sigur.
Normal ca noi romanii cerem noroc sa de dumnezeu sa avem bani, fara sa muncim.
Cerem sanatate si mancam ca procii.
Cerem armonie si suntem cei mai ai dracu oameni.
Oameni inteligenti, ce sa mai spui...


cu siguranta nu suntem atat de inteligenti pe cat vrem sa parem, asta da. Si ai dreptate in mare parte in ceea ce ai scris mai sus. Intr-adevar, poate eu sunt mai las ca altul, sau cine stie. Referitor la blesteme...strabunicu` nu s-a dus nici la tigani, nici la biserica. Avea o carte de rugaciuni, statea cu ea in mana si blestema pe toata lumea. Pe ai mei, pe vecini, pe cine isi aducea el aminte. Nu neg ca ar fi fost sclerozat...omul saracul fusese bolnav de tifos in primul razboi mondial, in al doilea a stat prizonier vreo 2 ani asa ca...scuze ar fi. Eu doar nu ma dumiresc in legatura cu perioada asta proasta, care a inceput de cand am primit casa. Si uite ca in curand se fac 3 ani in care m-am dus in cap. Am incercat de multe ori sa o iau de la zero, si o sa mai incerc. Pana acum insa, orice am facut...esec total.

#16
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Intelege, toata lumea are probleme, unele chiar si mai mari, cum ar fi de sanatate, oameni care sunt sortiti mortii din cauza bolilor, tu ai probleme minore. Acea casa e doar o bucata de ciment trecuta in acte pe numele tau, nimic mai mult.

#17
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Farmecele, sunt multe lucruri care le-am auzit, cum ca i-ar amorti mana cuiva din cauza ca a pus mana pe niste piulite gasite in fata casei, si toate rahaturile de genul. Ar putea fi o coincidenta, nu stiu, dar vrajile si farmecele se fac prin intermediul celui rau, si ghici de cine se lipeste? Tot de cel care crede in rau.
    Eu unul, nu pot crede asa ceva, blesteme nici atat. Ai spus ca te-ai despartit de sotia ta? Cum ai reusit? Ziceai ca va intelegeati bine. Sa nu-mi spui, lipsa banilor nu este un motiv de divort. Odata casatoriti, trebuie sa infruntati problemele impreuna.

Edited by 10nut, 09 January 2012 - 16:33.


#18
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011
ce cosmaruri ai avut? strabunicul tau a omorat pe cineva cat timp a fost in alea doua razboaie? e posibil ca acea casa care ai mostenit-o sa fie bantuita si poate chiar si blestemata datorita strabunicului tau.eu am nimerit intr-un apartament in care traise un om care si-a omorat sotia si una din camere era bantuita. ar fi de preferat sa vinzi casa aia urgent si sa te muti de acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate