Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Izolare pod

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
ce parere aveti despre foliiele astea termoreflexive/termoizolante?
gen
https://www.dedeman....-4-mp/p/6038515
https://www.dedeman....-8-mp/p/6038516
si mai sunt si altele asemanatoare.
as folosi ca bariera de vapori...

Edited by mmmgigi, 04 October 2019 - 11:04.


#74
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postkolfleading, on 04 octombrie 2019 - 09:22, said:

In loc de OSB, ai putea pune scandura care ar permite eliminarea umiditatii in sus...s-ar putea sa fie chiar mai usor de manevrat in pod.

ca sa pun scandura, am nevoie de un caroiaj de lemn de care sa o fixez, nu? As vrea sa evit asta pentru ca ar intrerupe stratul de izolatie.
pentru un strat de 30cm de EPS, si caroiajul ala de lemn (sau ce-o fi) trebuie sa fie cat de cat solid (deci gros), si cred ca pierzi putin din eficienta izolatiei.

Poate exista si alte metode de fixare si nu stiu eu.

OSB-urile le intinzi pur si simplu pe polistiren.

#75
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am mai bibilit prin simulare, si daca folosesc o folie bariera vapori cu Sd de 150 (in loc de Sd=100 din prima simulare), nu mai apare condens.
Totul e sa gasesc pe piata o astfel de folie...Posted Image

#76
Alinexa

Alinexa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2020

View Postcostishoby, on 21 iulie 2016 - 10:47, said:

buna ziua, am inceput sa izolez podul (nelocuit) si as dori sa stiu daca am facut aceasta operatie corect.
Atasez doua poze.
Buna ziua.
Suntem nevoiti sa ne legam singuri vata minerala de capriori, asa cum apare in imaginile postate de Dvs. Mentionez ca e pusa deja si prinsa cu niste cleme care se lipesc pe astereala. Nu e suficient si deja pe trei randuri nu mai sta la locul ei. Dorim sa izolam podul cat mai bine, din nefericire trebuie sa facem singuri lucrarea asta. Va rog, puteti sa-mi spuneti cu ce fel de sarma si ce cuie sau alt sistem de prindere ati folosit? Nu pot sa-mi dau seama exact din imagini, doar am remarcat ca e prinsa foarte bine. Va rog mult de tot sa-mi spuneti si de unde ati procurat sarma si cuiele. Multumesc foarte mult.

#77
Alinexa

Alinexa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2020
Buna ziua,
Imi poate spune cineva cu ce fel de sarma si cuie se lucreaza ca sa seprinda vata minerala intre capriori?
Multumesc.

#78
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Eu am folosit sfoara de canepa subtire, prinsa in zig-zag peste vata pe grinzi cu capse de 12mm.
Tine fara probleme 40cm de vata la peste cap intre grinzi dispuse la 625mm.

Merge orice sfoara sau sarma subtire combinata cu capse sau cuie mici.

Sfoara / sarma trebuie sa tina vata pe loc doar pana vii cu bariera de vapori si / sau placarea.

In general daca e o vata de calitate si o tai cu 10-20mm mai mare decat spatiul in care trebuie sa intre, aceasta ar trebui sa stea  intre grinzi si fara ajutorul sarmei.

#79
Alinexa

Alinexa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2020
Hallo,
Multumesc mult pentru informatii. Intre timp am cumparat de la un magazin de materiale de constructii de langa Obor sarma zincata de 0.8 mm si cuie. Sarma e foarte maleabila, ca o sfoara.

Edited by Dany_Darke, 13 July 2020 - 11:48.


#80
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
După ce legi sarma sa îți amintești sa bați cuiele de tot, înainte de a întinde bariera de vapoti, ca să nu o perforeze.

Spor la treaba!

#81
lalutcosmin

lalutcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.01.2009
Am nevoie si eu de un sfat. Casa de caramida izolata cu polistiren de 10,  termopan la geamuri si usiiar tavanul este din scandura cu trestie tencuita si in pod pus intre grinzi zgura ce a rezultat din arderea carbunilor din vremea cand aveam centrala pe carbuni.
Intrebarea este, izoleaza acea zgura si daca este nevoie sa izolez cu vata eventual, cum ar trebui sa fac?

Edited by lalutcosmin, 16 October 2023 - 10:54.


#82
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.01.2013
E aproape 0 zgura aia...scoate-o daca ai cum si in locul ei pune vata minerala, la sul sau la placi, minim 20cm grosime. Ar mai trebui o folie bariera de vapori intre tavanul casei si vata minerala, dar ma indoiesc ca ai cum sa o montezi fara deranj mare.
Daca nu se poate scoate zgura, intinde peste ea folia de care ziceam si peste pune vata. Cred ca e mai simplu asa.

Edited by blackiesasha, 17 October 2023 - 03:52.


#83
lalutcosmin

lalutcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.01.2009
Mulțumesc! Chiar 0 nu e. Nu te gandi ca e o pulbere sau cenusa...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate