Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Izolare pod

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
nonu

nonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.08.2007

 valerone, on 9th February 2012, 12:18, said:

Sper sa ma ajute cineva informativ.
este corecta enumerare ta.
se pune folia de aluminiu sau primul strat de vata va fi cu folie de aluminiu orientata spre rigips.
n-as pune scindura intre rigips si vata.
de ce n-ai pus cele doua sipci(orizontale+verticale) intre folia anticondens si tabla?

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
La o casa la tara cu tavan din lut, daca podul este necirculat mai e necesara folia? Nu se poate pune direct vata in doua straturi de 10cm perpendicular un strat peste celalalt?

#21
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
am  casa pe structura de lemn, pe rigips sub capriori am pus folie polietilena , apoi vata minerala si osb.
am observat recent mucegai sub cateva placi osb si vata deasupra era umeda. nu stiu de unde sa fie, sa-mi ploua prin acoperis nu prea cred.
cel mai probabil e de la condens.

ce solutie am? m-am gandit doar sa iau placile osb din pod in zonele afectate sa se evapore mai uniform umezeala insa as vrea sa folosesc si podul pentru depozitare.

#22
neagoeramona

neagoeramona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.05.2012
Pentru o izolatie eficienta ,cea mai buna metoda este izolatia cu spuma poliuretanica.

Edited by ech, 25 May 2012 - 14:49.


#23
spikey79

spikey79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.03.2010
Salut!Am si eu o intrebare:folia anticondens se pune doar la invelitoarea din tabla sau si la cea din tigla ceramica?

#24
ibsandu

ibsandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2007
Cum trebuie facuta izolatia unui pod? Momentan nu am nimic pus. Sunt doar capriorii(in interior).  As vrea sa pun vata minerala si apoi rigips sau osb. Ce folie trebuie pusa si unde?  In ce faza?

Cu multumiri

Sandu

#25
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai de afara in interior ar fi;
tabla, sipci de 5/5 2 randuri perpendicular, folie anticondens, nu bariera de vapori, vata intre capriori, alt strat de vata sub capriori, folie bariera de vapori si rigips.
vata minim20cm la tavan.

#26
ibsandu

ibsandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2007

 msn2, on 10 septembrie 2012 - 12:47, said:

pai de afara in interior ar fi;
tabla, sipci de 5/5 2 randuri perpendicular, folie anticondens, nu bariera de vapori, vata intre capriori, alt strat de vata sub capriori, folie bariera de vapori si rigips.
vata minim20cm la tavan.

De folia flexair thermo stie cineva cat de buna e?. Amontat cineva? Atrecut o iarna cu ea cineva?

#27
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Salut, am un pod la mansarda izolat in felul urmator, de jos in sus rigips, vata de 10 intre capriori si scandura deasupra, as vrea sa torn o sapa cu thermobeton (granule de polistilen ), peste scandura.
As dori sa stiu : E nevoie de folie ( de care ) intre scandura si sapa? Si cam care ar fi o grosimea ideala pt aceasta sapa ?
Multumesc

Edited by adriano1978, 03 January 2013 - 23:05.


#28
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Salut, revin cu aceiasi intrebare dar schimbata. Am un pod la mansarda izolat in felul urmator, de jos in sus rigips, vata de 10 intre capriori si scandura deasupra. As dori sa izolez acest pod.
Ce ar fi mai bun din punct de vedere a termic ; o sapa cu termobeton de 5 cm si o sapa autonivelanta de 1-2 cm sau un polistilen extrudat de 3 -4 cm si o sapa autonivelanta ?
Multumesc.

#29
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 adriano1978, on 12 ianuarie 2013 - 19:04, said:

Salut, revin cu aceiasi intrebare dar schimbata. Am un planseu catre  pod la mansarda izolat in felul urmator, de jos in sus rigips, vata de 10 intre capriori si scandura deasupra. As dori sa izolez acest planseu.
Ce ar fi mai bun din punct de vedere a termic ; o sapa cu termobeton de 5 cm si o sapa autonivelanta de 1-2 cm sau un polistilen extrudat de 3 -4 cm si o sapa autonivelanta ?
Multumesc.


#30
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai tu spui ca vrei sa termoizolezi podul da bagi o sapa autonivelanta ca strat final?
extrudat si sapa autionivelanta aproape sigur crapa, daca mergi pe ea sau ii pui parchet etc.

daca doar vrei sa calci din cand in cand sau sa depozitezi lucruri nu ff grele atunci un expandat de 100-200 de 5cm si scandura deasupra ar fi suficient.

#31
miril

miril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2008
Salutari !
Am si eu nevoie de ajutorul vostru, va rog. Sunt intr-o mare dilema.
Am casa, cu pod necirculabil (bate bantul), si intre ultimul etaj si pod am doar niste grinzi, profile rigips si rigips (fara sa am izolatie pusa si folie de aluminiu). Am tot vazut filmulte cum intai se pune vata, apoi se lipeste folie aluminiu intre profil si rigips si apoi rigips, dar bolovanul de mester mi-a pus repede rigips sa-mi ia banii.
Acum am intre camere si pod necirculat (unde bate vantul) am doar rigips agatat de profile. Intrebarea este cum sa izolez numai din pod? Nu prea imi vine sa dau rigipsul jos, mai ales ca e si gletuit. Pot izola doar din pod, pe deasupra rigipsului deja montat. Folia de aluminiu nu o poti pune etans niciodata de deasupra profilelor, cu rigips deja montat.

- sa pun folie de aluminiu in valuri? urca pe grinzi si coboara pe rigips si intre grinzi (deasupra foliei) vata de sticla?
- vata cu folie aluminiu direct pe rigips (deasupra) si al doilea rand de vata perpendicular?
- sa dau tot rigips jos si sa izolez cum se face in mod normal?

Dupa ce izolez, voi pune scanduri peste grinzi, sa pot calca, depozita diverse.

Merci.

Edited by miril, 10 October 2013 - 16:27.


#32
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
folia bariera de vapori e eficienta doar daca e etansa, asa ca treaba cu vata cu folie de al cade, ea se va umezi pe laturile dinspre grinzile de lemn.

fara demontat singura solutie e sa iei o folie polietilem]na mare si sa o pui peste grinzile de lemn si peste, in valuri vata.
dar ca sa pui scandura pe deasupra trebuie si un caroiaj de 20cm inaltime din dulapi pusi pe cand peste folia noua si vata intre.

o folie buna si destul de ieftina este alupz 140 ron sulul la dede. sau o simpla folie de polietilena de 0,1 grosime care e si mai ieftina
totul e sa o lipesti bine pe perimetrul podului.

#33
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Salut
Aceasi problema am si eu. Mesterul a spus ca nu trebuie pusa izolatie cand am coborat tavanul si acum am ... rigips zugravit, 30cm perna de aer, tavanul vechi din scandura si grinzi, pamant deasupra vreo 25 cm.  Pot sa pun deasupra in pod vata minerala de 5 in doua straturi perpendiculare sau degeaba. Merci

Edited by mitre, 22 December 2013 - 21:43.


#34
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu e degeaba deloc, acum practic nu ai izolatie, sau depinde ce e in pamantul ala pus deasupra.

10 cm de vata sunt ceva dar daca te hotarasti sa faci ceva mai bine pune minim 15cm ca sa se simta si la bani nu e mare diferenta.

dar trebuie neaparat sa ai o folie bariera de vapori intre rigipsul de interior si restul pachetului inspre sus.

daca nu ai mai bine nu pui vata.

cel mai bine era daca se punea in aia 30cm vata dar cu meseriasii de la noi numai de porcarii ai parte.

#35
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 msn2, on 23 decembrie 2013 - 11:35, said:

nu e degeaba deloc, acum practic nu ai izolatie, sau depinde ce e in pamantul ala pus deasupra.

10 cm de vata sunt ceva dar daca te hotarasti sa faci ceva mai bine pune minim 15cm ca sa se simta si la bani nu e mare diferenta.

dar trebuie neaparat sa ai o folie bariera de vapori intre rigipsul de interior si restul pachetului inspre sus.

daca nu ai mai bine nu pui vata.

cel mai bine era daca se punea in aia 30cm vata dar cu meseriasii de la noi numai de porcarii ai parte.

Si daca pun 2x10 cm perpendicular una pe alta si sub ea intre pamant si vata folie de acoperis este ok?

#36
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
folia "de acoperis" e de obicei o folie care lasa vapori de apa sa treaca din inauntru catre afara si nu lasa apa sa intre inauntru. sau anticondens se mai numeste.

tu trebuie sa opresti ca vaporii de apa din casa sa treaca prin rigips si sa condenseze in pamant sau vata care au o temperatura mai mica decat aerul din incapere.
e ca la geamuri: daca sticla e rece si e umezeala in casa atunci apare condens pe sticla.

si asta nu vrem pt ca daca e umezit pamantul sau vata atunci :
1. nu mai izoleaza termic si
2. poate apare in timp mucegaiul.

inteleg ca e greu sa pui acum folia dand jos placile de rigips asa ca ai putea sa incerci asa:

pui vata 2 straturi cat mai fara goluri si dupa o luna dai vata la o parte si vezi daca pamantul e ud sau nu. daca nu atunci poti sa lasi asa dar trebuie controlat f bine umiditatea din casa sa nu depaseasca 55-60%.

daca e ud atunci scoti vata si lasi sa se usuce pamantul si vata sa nu apara mucegaiul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate