Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

conversie video

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
eugencluj

eugencluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 12.03.2006
am incercat conversia din format mkv in div x avi cu total video converter si cu format factory rezultatul fiind ca in  imaginea atasata adica imaginea alungita si cu 2 dungi negre pe margini.formatul original era in format video 1080-720  iar setarea care o doream dupa conversie  de 640 x 480.unde am gresit sa nu mai apara dungile negre per margine si sa nu imi ocupa volum mult la iesire originalul avea 8oo mb iar dupa conversie a iesit de 1500 mb.sau nu am ales programul de conversiew potrivit? a durat 2 ore conversia.

Attached Files



#2
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Ca sa iti iasa mai mic decat originalul, trebuie sa alegi un bitrate mai mic decat are fisierul original. Nu prea am inteles ce rezolutie avea originalul, 720 sau 1080... ca impreuna mai rar. Ori are 1920x1080 ori 1280x720. Oricum ar fi, probabil are un AR (aspect ratio) de 16:9 (asa ar fi normal). Daca vrei sa-l convertesti intr-un fisier cu rezolutie SD (standard) trebuie sa tii cont si de AR si de rezolutia maxima admisa SD (720x576). Ceea ce ai ales tu, 640x480, are defapt un AR de 4:3. Din cauza asta iti "strange" imaginea si o face "patratoasa" (ca tv CRT). Teoretic, corespondentul pentru 640, in cazul unui AR de 16:9, este 360. Deci, va trebui sa folosesti o rezolutie de 640x360 sau una maxima de 720x405. Asta teoretic, practic nu stiu daca acea valoare de 405 va fi acceptata la encodarea divx... nu mai stiu exact cum se calcula valoarea corecta (au trecut multi ani decand ma jucam cu asa ceva), dar, probabil, programul te va avertiza daca ceva nu este in regula.
SPOR!

#3
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
@eugen
nu ai mentionat ce setari ai folosit la conversia divx: 1 pass (constant bitrate, constant quality); 2 pass ?

probabil ca folosesti codare 1 pass cu niste setari excesive.

insa e interesant cum vei face resize corect la dimensiunea aceea de 1280 x 800 pe care am vazut-o in captura ta.

poate ne lamureste cineva cum sa facem resize calumea, fara sa apara dungi negre

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Programul ala e o jucarie de bebelusi, ai nevoie de ceva serios gen MeGUI sau StaxRip.
Tu vrei practic dintr-un mkv descarcat de pe net sa faci un avi. De ce nu iei direct AVI ?
Probabil ca filmul are niste dimensiuni gen 1280*720 si vrei ceva gen 720*404 sau 640*360, daca alegi alta dimensiune gen 640*480 nu mai respecti AR deci imaginea va fi intinsa haotic. Daca folosesti codec Xvid sau Divx poti alege in encodare 2 pass orice marime a fisierului avi rezultat, in 1 pass nu poti avea control asupra marimii finale ci doar a calitatii lui.
Barele negre sint o chestie nebuloasa pe care majoritatea nu o inteleg, nu mai intru in amanunte ca n-are rost.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate