Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dren de fosa langa casa?

Panko lung

Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE
 Plase ferestre, din nanofibra, an...

Batch defect de cartele metrou

350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China
 Boala pomi, sau insecte?

Ghiduri clinice Romania

Credit - persoane cu dizabilitati...

Diferente dioptrii intre ochi
 cod CAEN magazin online cu aproba...

Vocuher eMag peste pret comanda a...

Punct alb pe gingie

Schema scaner Lexmark X215

Credit in avans - Lipsa 1 eurocent

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

planner26

planner26

European sadea

• Grup: Senior Members
Salutare tuturor!
Va prezint mai jos, problema care am intampinat-o in urma cu cateva ore:
Am optat pentru a incarca cartela cu 2 Euro prin serviciul Credit in avans, apelabil prin numarul *120#. Cartela a fost incarcata cu cei 2 Euro, din care 1 Euro l-am folosit pentru a activa Optiunea cu 100 de minute in retea si 10 minute nationale cu 1 Euro/luna. Toate bune si frumoase, am activat optiunea, am verificat si creditul la *123#, vad ca a ramas 1 Euro credit, si am stat linistit. Dupa aproximativ 3 ore am verificat iar creditul ramas la numarul *123# si surpriza ........ Credit 0.99 Euro.
Nu imi vine sa cred! Cum se poate asa ceva? Sa imi dispara 1 eurocent din acel 1 Euro ramas.
Problema nu este ca a disparut 1 eurocent, dar partea interesanta acum urmeaza, deoarece peste o luna, cand se reinnoieste  optiunea, trebuie sa am in cont 1 Euro, dar eu nu mai am 1 Euro, ci doar 99 eurocenti (0.99 E), automat ca nu mi se va reinnoi daca nu am fix 1 Euro in cont (sau mai mult).
Ca sa pot suna la Relatii cu Clientii, nici vorba, in weekend are program doar pana la ora 18, asa ca voi incerca maine sa ii apelez!
Acest lucru ce presupune? Hotie din partea Vodafone! Ca sa ma faca, ca luna viitoare, sa incarc cu minim 5 Euro, sa pot avea in cont euroiul asigurat pentru acea optune!
:thumbdown: Vodafone :thumbdown:

Edited by planner26, 07 January 2012 - 23:45.

eug3n92

eug3n92

Mechanical Engineer

In timpul acela de 3 ore nu ai sunat pe nimeni?
Stiam ca erau oferte cu minute si acele minute erau taxate cu 1 eurocent/minut.

Edited by eug3n92, 07 January 2012 - 23:44.

teapavoua

teapavoua

Active Member

• Grup: Members
Move on Orange  :naughty:

planner26

planner26

European sadea

Pai eu inteleg ca prin minute in retea, sau minute nationale, sa se consume din cele care le am, nu sa ma taxeze suplimentar.
Desigur ca am vorbit, atat in retea, dar si 2 minute in alta retea, dar astea apar scazute din cele 100 min in retea,. si 10 min in alte retele!

teapavoua, on 7th January 2012, 23:46, said:

Move on Orange  :naughty:
m-as muta, daca as cunoaste mai multi care sa aiba orange. Am in agenda peste 200 de numere, aproximativ 150 din ele sunt in vodafone, si restul in cosmote, 1 pe orange, si 2 in romtelecom!

planner26

planner26

European sadea

loveparade, on 8th January 2012, 00:19, said:

Ma cand mai vezi pe unii : M-A FURAT VODAFONE CU 1 CENT...
Asta inseamna in bani romanesti 0.043 RON . E culmea prostiei in tara asta si cum au ajuns unii sa gandeasca.
Sunt sigur ca ati fost de 10 000 de ori in magazinele alimentare si nu ati primit 0.1 nici 0.5 RON inapoi pentru ca nu avea de unde.

Acum in 2012 unde stau jdemii` de minute in toate retelele, vin unii si comenteaza in gura mare:
- M-A FURAT CU 0.000000000000000000000001 CENTI SA MII DE-A INAPOI VODAFONE!
Bai tu ai inteles ce am vrut sa scot eu in relief? Daca nu ai inteles, mai citeste inca odata, si daca tot nu intelegi, reia din nou primul meu mesaj! Daca tot nu intelegi, locul tau nu este in fata pc-ului! Postezi ca sa fie la numar, inca un mesaj in plus!

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Inteleg ca vorbesti de ,,principii'' !

Dar daca chiar trebuie sa incarci 1 euro asta inseamna 4,35 lei, cat o acadea mai mare.

Ori o napolitana...

Daca este vorba de principiu te inteleg, daca este vorba de suma nu te mai inteleg.

Ai si obtiunea sa ,,migrezi'' in alta retea.

Eu cand nu am mai fost multumit am schimbat operatorul, indiferent de ce numere aveam in agenda.

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

loveparade, on 8th January 2012, 00:19, said:

Ma cand mai vezi pe unii : M-A FURAT VODAFONE CU 1 CENT...
Situatia de fata este sxtrem de diferita. Spre diferenta de alimentara unde 'lasi tu' 5 mii, Vodafonul i-a cam furat omului banii din buzunar. Si daca dau eu de la mine 'ca sa fie bine', chiar si 10E, sar ca ars daca mi se fura numai 0,000000000000000000000000000001.
Si 1 cent acela inseamna ca omul este obligat sa-si reincarce cartela, pentru ca asa vrea Voda. Asta inseamna ca pentru 1 singur cent lipsa el trebuie sa puna in cont cel putin 1E. De aici socoteala se schimba: 0,00000 devine 4 lei. Faptul ca s-a revoltat este indreptatit, daca se dovedeste ca centul respectiv i-a fost furat.

planner26

planner26

European sadea

@crisstonne,
bineinteles ca vorbesc de principii aici! nu e mare branza 1 euro care trebuie incarcat, sau acel cent pierdut, ci despre faptul ca nu este normal asa ceva.
vreau sa va aduc la cunostinta, ce chichite foloseste Vodafone, ca sa-si pacaleasca clientii!
cat despre migrare, am spus mai sus cum sta treaba cu orange, si ca sa ma mut la cosmote, nu ma mut, fiindca am deja si o cartela cosmote (frog).

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Nu te-a furat nimeni, stai linistit.

Cosminutzx

Cosminutzx

Member

• Grup: Members

planner26, on 8th January 2012, 01:40, said:

@crisstonne,
bineinteles ca vorbesc de principii aici! nu e mare branza 1 euro care trebuie incarcat, sau acel cent pierdut, ci despre faptul ca nu este normal asa ceva.
vreau sa va aduc la cunostinta, ce chichite foloseste Vodafone, ca sa-si pacaleasca clientii!
cat despre migrare, am spus mai sus cum sta treaba cu orange, si ca sa ma mut la cosmote, nu ma mut, fiindca am deja si o cartela cosmote (frog).
cum se poate activa optiunea asta ?

planner26

planner26

European sadea

MembruAnonim, on 8th January 2012, 01:15, said:

Nu te-a furat nimeni, stai linistit.
Cum explici acest lucru? A spune o vorba in vant e simplu, ca sa intaresti credibilitatea a ceea ce spui, da mai multe detalii!

Cosminutzx, on 8th January 2012, 01:29, said:

cum se poate activa optiunea asta ?
Prin mesaj la 321, cu textul 110

loveparade

loveparade

Senior Member

YOUR_GOD, on 8th January 2012, 00:38, said:

Situatia de fata este sxtrem de diferita. Spre diferenta de alimentara unde 'lasi tu' 5 mii, Vodafonul i-a cam furat omului banii din buzunar. Si daca dau eu de la mine 'ca sa fie bine', chiar si 10E, sar ca ars daca mi se fura numai 0,000000000000000000000000000001.
Si 1 cent acela inseamna ca omul este obligat sa-si reincarce cartela, pentru ca asa vrea Voda. Asta inseamna ca pentru 1 singur cent lipsa el trebuie sa puna in cont cel putin 1E. De aici socoteala se schimba: 0,00000 devine 4 lei. Faptul ca s-a revoltat este indreptatit, daca se dovedeste ca centul respectiv i-a fost furat.

Corect. Intr-un fel. Cosmote m-a furat pe fa?a cu 4 Euro. Au activat o optiune din oficiu ca asa au crezut ei ca eu am chef luna asta (aceea cand a fost atunci) sa vorbesc la telefon. Nu am facut nici un tam-tam. Le-am spus "PA" la toata cartela, si reteaua lor de rahat.
Nu... se intampla la alimentara sa NU AIBA acei 5 mii! Ciubuc fortat... dar nu tre` sa fac tam-tam pur si simplu le "privesc" si-mi dau seamna de ce... e normal uneori sa mai lasi un bacsis...

Acum sa revenim. Am fost invatat (de la orange pa?ania) ca nu pot activa nici o optiune daca nu am minim 0.5 Euro in cont.
Daca optiunea era 5 Euro, eu in cont trebuia sa am 5,5 Euro pentru a activa optiunea. Acum nu mai stiu daca este asa.

Edited by loveparade, 08 January 2012 - 04:26.

onlyone

onlyone

- - - GAME MASTER - - -

ALO "blegilor"
Voi macar cititi inainte de a raspunde la un post? Eu am observat ca majoritatea nu o fac...
Omul a luat credit IN AVANS, nu sunt banii lui, nu i-a furat nimeni 1 cent din banii lui, a luat imprumut 2 euro de la Vodafone prin serviciul "credit in avans"
Vodafone i-a dat credit 2 euro MOCA si din aia 2 euro pe care Vodafone i-a dat lui MOCA a disparut 1 cent.
Deci Vodafone i-a dat MOCA doar 1,99 centi iar el nu vrea sa incarce cartela sa plateasca acest credit primit MOCA, vrea doar sa traga un fel de mica teapa de 2 euro sau ceva de genul, ca nah acum il obliga cumva sa reincarce ca sa aiba optiunea luna viitoare, dar daca reincarca i se vor retrage cei 2 euro pe care i-a primit imprumut, si asta e nasol, cine dracu e prost sa dea banii inapoi.

Inainte de a arunca cu kkt in Vodafone hai sa ne uitam la omul de la colt de strada care ceresete si daca ii dai 50 de bani te scuipa pe la spate, ca nu i-ai dat macar 1 leu. Asta e Romania iar eu personal nu sunt de acord cu mocangelile de niciun fel, pentru ca unii se simt inselati daca mocangeala primita li se pare prea mica, li se pare ca meritau mai mult.

Edited by onlyone, 08 January 2012 - 05:38.

dygey

dygey

Al dracu' Member

tovarase blegu'...

daca ai sta nitel si ai cerceta situatia inainte sa-l faci tepar ordinar pe omul nostru si sa ridici vodafone in slavi pentru marinimia sa, ce faina ar fi treaba.
da' cum in romania gandeste curul si nu capul...de-aia e romania! pentru informarea dumitale personala, vodafone nu da credit in avans daca respectiva
cartela nu are vechime in retea si un anumit plafon de reincarcari, astfel:

Vodafone said:

Pot solicita credit în avans?
Da, dacă te afli în perioada de valabilitate și creditul tău a scăzut sub 0,25 EUR.

Apelează gratuit *100# -> Contul meu -> Credit in avans si servicii SOS -> Credit in avans și introdu valoarea care dorești să îți fie împrumutată.

Dacă ai reîncărcat de minim 10 EUR de la activare, poți primi 1 EUR credit în avans.
Dacă ai reîncărcat de minim 50 EUR de la activare și ai minim un an vechime în retea, poți primi 2 EUR credit în avans.
Dacă prima reîncarcare (inclusiv credit transfer) nu acoperă valoarea împrumutată, datoria rămasă se retrage din următoarele reîncărcări.
Creditul împrumutat se returnează la prima reîncărcare împreuna cu o taxă de 0,20 EUR.

deci, dumnealui e putin probabil ca din moment ce a atins plafonul la care este posibila acordarea in avans a 2 EUR sa traga o teapa stimabilului vodafone.
de ce? pai omul se vede ca are de ceva timp cartela aia si chiar o foloseste, nu cred ca isi schimba odata pe an SIM-ul supa ce a facut incarcari de 50 EUR
doar ca sa traga o teapa de 2 EUR amarati. un an vechime si minim 50 EUR incarcati e ceva, ii cunoaste lumea numarul, are o optiune mai veche pe el poate,
deci nu cred ca vrea sa arunce cartela aia asa usor. bine, nu e imposibil sa isi ia alta, dar totusi...plus ca vodafone nu da creditul ala in avans moca asa cum
sustii dumneata, castiga 20 de centi la afacerea asta. asa ca, inainte sa debitezi tampenii, fa un efort cat de mic si documenteaza-te ca uneori merita. apropo,
matale parca nu fusesi moderator or something? da, stiu...inca nu ma obisnuiesc cu ideea de a nu mai avea pretentii de la cate unii de pe-aci.

Edited by dygey, 08 January 2012 - 06:46.

planner26

planner26

European sadea

onlyone, on 8th January 2012, 05:31, said:

ALO "blegilor"
Alo desteptule,
Dupa cum ti-a dat raspunsul inaintea mea @dygey, trebuie sa iti spun ca nu ai deloc dreptate! Am aceasta cartela din 2001 (i-a fa dumneata un mic calcul si vezi cati ani sunt). Nu sunt genul de om care sa schimb cartela lunar.
Inaintea acestei optiuni am avut activata optiunea TOTAL (3000 min/sms in retea, 75 min/sms nationale, 15 MB internet la 5 E) insa pe mine nu ma avantaja fiindca nu vorbesc 3000 minute intr-o luna, ci maxim 100 minute in retea intr-o luna. Asa ca optiunea asta cu 100 minute in retea, mi s-a parut foarte eficienta pentru mine.
Sii acei 2 eurp nu mi-i da vodafone asa moca, o sa ii inapoiez la prima reincarcare de 5 E, din care imi va lua o taxa de 0.20 E pentru ca am apelat la acest serviciu de credit in avans! E ca si cum ai face un imprumut bancar, la care trebuie sa platesti suma datorata plus dobanda aferenta creditului!
PS: Deci ceilalti, poate sa isi dea seama care e blegul!

cristian0007

cristian0007

Be a real Viber !

Ai cont pe MyVodafone?
Daca da uita-te acolo sa vezi ce apare.

onlyone

onlyone

- - - GAME MASTER - - -

planner26, on 8th January 2012, 11:52, said:

Alo desteptule,
Dupa cum ti-a dat raspunsul inaintea mea @dygey, trebuie sa iti spun ca nu ai deloc dreptate! Am aceasta cartela din 20012011 (i-a fa dumneata un mic calcul si vezi cati ani sunt). Nu sunt genul de om care sa schimb cartela lunar.
Si marmota... marmota ce zicea?
Adica tu ai cartela de 10 ani dar timp de 2 luni nu te poti baza decat pe 2 euro luati cu imprumut, dar din care lispeste 1 cent pentru care o sa pierzi cateva ore la relatii cu clientii.
Ceva nu se leaga. Presupunand ca ai mobil de la 10 ani inseamna ca acum ai cel putin 21 si timp de 2 luni nu nu reusesti sa acumulezi 5 euro cash?

Edited by onlyone, 08 January 2012 - 14:03.

planner26

planner26

European sadea

onlyone, on 8th January 2012, 14:02, said:

Si marmota... marmota ce zicea?
Adica tu ai cartela de 10 ani dar timp de 2 luni nu te poti baza decat pe 2 euro luati cu imprumut, dar din care lispeste 1 cent pentru care o sa pierzi cateva ore la relatii cu clientii.
Ceva nu se leaga. Presupunand ca ai mobil de la 10 ani inseamna ca acum ai cel putin 21 si timp de 2 luni nu nu reusesti sa acumulezi 5 euro cash?
Mai omule, tu stii ce vorbesti? Am spus destul de clar, ca am acest numar din 2001 ... ce tot nu intelegi? Sau nu vrei sa intelegi? Problema e de ce sa fiu astfel pacalit? In felul asta! Te rog citeste si tu primul meu mesaj pana intelegi esenta mesajului!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate