Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

cum sa scap de dependenta de picaturi de nas

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Ai date despre costuri, inconveniente dupa, eventuale contraindicatii?

#20
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

 sebulbus, on 8th January 2012, 15:37, said:

Ai date despre costuri, inconveniente dupa, eventuale contraindicatii?
Il intreb deseara si scriu maine exact ce si cum.

#21
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 Vain, on 8th January 2012, 14:33, said:

Data viitoare cand ma trazneste incerc si eu cu inhalatii/aerosoli, poate scap fara picaturi.

Am uitat sa mentionez ca in paralel cu Inhalantul am folosit pentru cateva zile si Colargol, cate o picatura in fiecare nara de 2 ori pe zi. Si asa nasul meu s-a mai desfundat.

#22
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011
Operatia e 700 ron, cu asigurare e gratis, ma rog, 200 ron pentru nenea doctoru'.
Contraindicatii nu sunt, te intreaba una-alta si iti ia sange pentru analize inainte de operatie.
Se face in regim ambulatoriu, la 8 a fost prezent la spital, la 9 a intrat la operatie, a stat pana la 4 in pat pentru a-si reveni dupa anestezie. A mers cu masina proprie la Cluj, nu putea conduce chiar dupa operatie.
Singurul mare inconvenient este ca iti pute nasul a cadavru  timp de 2 luni de la resturile in putrefactie. Trebuie sa clatesti continuu cu apa de mare (Nazomer).
Respira MULT mai bine ca inainte dar este loc si de mai bine.
Ce-i drept ca lui i-a spus doctorul ca are si o deviatie de sept la nara stanga, exact acolo ii este nemultumirea dar nu are chef acum de inca o operatie.
Mi-a spus de o prietena care nu avea deviatie de sept, doar rinita, si-a facut operatie in acelasi loc (Cluj) dar ea a fost 100% multumita de rezultatul operatiei.

Edited by Vain, 08 January 2012 - 22:18.


#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cred ca ala care a inventat picaturile de pus in nas, a fost un mare idiot. Racesti, ti se infunda nasul pentru 2-3 zile si gata. Sau, pui picaturi, distrugi mucoasa nazala sau o faci supersensibila, asa ca se infunda nasul din ce in ce mai des, asa ca trebuie din nou picaturi, pana ajungi sa ai nasul infundat 365 de zile pe an.
    Eu unul nu am folosit picaturi de pus in nas niciodata in ultimii 20 de ani. Am fost racit si am avut nasul infundat dar nu am alergat ca disperatul la farmacie sa cumpar picaturi.
      Celor care se declara dependenti : nu renuntati! Mergeti la farmacie si faceti comanda de picaturi la damigeana. La cantitati mari se acorda reduceri substantiale.
      Se stie ca orice dependenta se desfiinteaza prin intreruperea totala si imediata a alimentarii viciului.

#24
Victorake

Victorake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.10.2007
@mirelraduta77
Si eu am fost dependent de orice marca de picaturi avand rinita. Nu am reusit sa renunt la ele deodata deoarece nu puteam sa dorm. Pana la urma, la sfatul unui medic am scapat foarte usor de aceasta problema, fara nici un chin. Am facut din o sticluta de olinth (rinofug, bixtonim, blabla) 50% cu ser fiziologic, apoi dupa 2-3-4 zile din nou pe jumatate avand 25% picaturi / 75% ser si tot asa pana nu a ramas decat ser. Nu a fost absolut nici un chin, nu m-am retinut sa pun din solutie si am scapat de dependenta.

Succes.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Stiu ca Nostamine nu da dependenta.

#26
maryaa

maryaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.10.2012
Eu folosesc (evident dupa ce am trecut prin toata sumedenia de picaturi din farmacii) picaturi si spray cu urmatoarea compozitie: apa purificata, sare de mare si xylitol (xlear). Aceasta solutie nu numai ca are rolul de a calma, decongestiona si hidrata mucoasa nazala, dar xylitolul din compozitie este un antibacterian total natural. Aceste picaturi nu produc dependenta, nu au contraindicatii si sunt foarte usor de suportat , salinitatea lor fiind apropiata de cea a mucoasei.

#27
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,613
  • Înscris: 10.08.2009
O chestie veche care la mine functioneaza:
2 ligurite de sare marina intr-un pahar de apa. Se face gargara si se pun cateva picaturi in nas.
a doua zi idem dar cu bicarbonat in loc de sare.
Tot asa de cateva ori pana da rezultate.

#28
Machiajtatuaj

Machiajtatuaj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2009
Nu este dependenta de bixtonim. Este o banala infectie fungica care trece cu Lamisil gel. Pe un betisor pui Lamisil din abundenta si incerci sa ungi nara pe interior cat mai bine. O singura data pe zi. Iar ca picaturi le poti prepara singur din 01 ml Efedrina la 30 ml ser fiziologic. Eu am avut din 1984 si in 2013 dupa multe cercetari am reusit sa scap cu formula de mai sus. Cel putin la mine a mers. Si mai mult: De cand nu mai pun bixtonim, am scapat si de rinita alergica pe care o aveam. Daca mai incearca cineva si reuseste sa scape il rog sa-mi scrie pe adresa: [email protected]
Istoricul meu:
In 1984, la 17 ani am fost internat la spital 3 zile. Acolo mi s-a infundat nasul si am cerut rinofug. Am iesit cu asa zisa dependenta de Rinofug si am avut-o pina in 2013. Intre timp am incercat absolut orice, toti doctorii, toate analizele si radiografiile. Am mai observat ca nasul se desfunda daca inspiri Frontline ( antiparazitar pentru animale ) La un moment dat au anuntat ca vor scoate Bixtonimul de pe piata si ne va trebui retete. Intrebatrea este: Cine o sa-mi dea reteta pentru 100 Bixtonim pe an? Asa am intrat in panica si mi-am zis ca pot sintetiza bixtonimul singur. Am ajuns si pe la Marea Neagra unde se gaseste planta Ephedra distachya care contine efedrina. Curand am descoperit ca nasul se desfunda doar cu o solutie slab efedrinata fara alte substante. Separat celelalte substante dau usturimi. Ideea propriu zisa a venit de la analiza unghiei care are o ciuperca si la care nu iese nimic: " Nu aveti nimic" mi se spunea si unghia mea era neagra. Am banuit ca toate exudatele facute si la nas rezultatul este la fel: Sunteti curat. Nu aveti nimic. Asa ca intr-o zi cand ungeam unghia cu lioton, am incercat si in nas. La mine a functionat Nu pun pe nimeni sa incerce, mi-am spus doar povestea care m-a transformat in alt om. Repet: Nu se face dependenta in 3 zile de nimic pe lumea asta.

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ba da, exista droguri sintetice care dau dependenta de la prima utilizare. Dar nu e cazul aici.
On: încercați soluție cu apa de mare. Desfunda bine nasul și poate scădeți nevoia de picături din alea păcătoase.

#30
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Doar cu ser fiziologic ati incercat ?

#31
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016
dureaza 10 zile , 1 Predison 6 tablete dimineata ( 10 zile )(trebuie mancat inainte )  timp de 5 zile dupa care se scade din a 6 zi 5 tablete , a 7a 4 tablete etc , in acest timp nu se consuma sare pe durata tratamentului (grija mare)  2 Clarinase   ( 7 zile)cu jumate de ora inainte  de masa 1 tableta dimineata si una seara la interval de 12 ore ( alcololul strict interzis ) asta actioneaza asupra creierului de se poate respira  3 Sinosun o tableta dimineata  (14 zile) Spary Nasonex cate 2 pufuri dimineata si seara .

Deci CLARINASE , SINOSUN,  PREDISON , NASONEX  Atentie la Clarinase cu alcolul si la Predison cu sarea , cititi inainte prospectul sa vedeti daca puteti sa il luati. GARANTAT SE SCAPA DE DEPENDENTA.

#32
adrianbatran

adrianbatran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2013
Apa de mare (sau apa cu sare) tras pe nas, Nasonex o data pe zi si picaturi de alea de copii, GripStop, daca nu rezisti sa nu pui nimic :(.....Si apoi astepti 4 zile. Mult chin si radbare si abtinere. E practic o dezintoxicare! Dar, daca rabzi patru zile regimul asta, dupa 4 zile garantat scapi - pe propria piele spun. Apoi tratezi mucoasa cu Rinopanteina (unguent sau spray) si iti recapeti si mirosul usor-usor...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate