Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

cum sa scap de dependenta de picaturi de nas

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
mirelraduta77

mirelraduta77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.04.2009
Buna,

Am o problema de sanatate: folosesc picaturi de nas cate 1 sticluta pe saptamana(din cea standard de 10ml), cam 4 sticlute de picaturi pe luna
Ce pot sa fac ca sa scap de aceasta dependenta?
Cu ce medicament pot sa inlocuiesc picaturile?
Cineva imi spunea sa pun in sticluta goala ser fiziologic si sa pun asa ceva pe nas, dar la mine nu a mers pt ca nu imi desfunda nasul.
Ce imi recomandati?

Toate cele bune,
Mirel

#2
antoniosrl

antoniosrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.02.2010
se stie ca picaturile de nas folosite in exces da dependenta . mergi la medic nu mai sta

#3
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Nu mai folosesti si gata. O sa fie oribil o vreme, ca dupa orice dependenta, pana iti trece.

Uite aici
http://forum.romedic...ale_050337.html

Edited by Oscilatrix, 07 January 2012 - 19:13.


#4
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
aceste picături îți desfungdă nasul. Întrebarea este de ce ai mereu nasul înfundat:
-stai în curent?
-porți haine prea subțiri cînd e frig? Încălțăminte cu talpă prea subțire?
-ai obiceiul greșit să sufli nasul puternic ambele nări dintr-o dată scoțînd un sunet care se poate auzi la 30 de pași?
De ce crezi că ai mereu nasul înfundat?

#5
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Fie te opresti deodata, fie incepi sa folosesti treptat din ce in ce mai putin.
Alta solutie nu vad, poate doar daca rogi un amic sa te inchida intr-o camera pentru o perioada.

#6
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Initiator, ce afectiune ai la nas ? Este important sa stii asta pentru a o trata corect.
Picaturile nu trebuie folosite mai mult de 2 saptamani, daca au sau nu au efect, trebuie intrerupte.
Am o vasta experienta, din pacate, cu probleme de respiratie la nas.

Cauzele pot fi multiple: cornetele ingrosate, polipi, rinita, sinuzita maxilara etc. Un diagnostic corect de la un medic ORL te va ajuta sa folosesti medicatia corespunzatore, fie ca este pe baza de picaturi ori pe baza de operatie.

Administrarea de picaturi pe termen lung nu face decat sa distruga mucoasa nazala si sa creeze dependenta de ele.

Edited by chaosss, 07 January 2012 - 19:32.


#7
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 florrea2, on 7th January 2012, 18:15, said:

aceste picături îți desfungdă nasul. Întrebarea este de ce ai mereu nasul înfundat:
-stai în curent?
-porți haine prea subțiri cînd e frig? Încălțăminte cu talpă prea subțire?
-ai obiceiul greșit să sufli nasul puternic ambele nări dintr-o dată scoțînd un sunet care se poate auzi la 30 de pași?
De ce crezi că ai mereu nasul înfundat?

Ba nu. Picaturile folosite intr-una deregleaza mucoasa si fix din cauza lor se infunda, fie iti dau senzatia falsa ca ai nasul infundat desi nu e cazul.

 Charger, on 7th January 2012, 18:15, said:

fie incepi sa folosesti treptat din ce in ce mai putin.

Asta nu functioneaza, se stie.

#8
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
La mine a funcționat: după vreo 3 ani de dependență m-am lăsat de ele. E ca la un regim de slăbire: o săptămână ești cu fundu-n sus și simți permanent că parcă îți lipsește ceva, după care îți revii și începi să poți respira pe nas. E drept, nu ca după o doză mare de Bixtonim, dar suficient cât să nu simți că te sufoci.

 florrea2, on 7th January 2012, 19:15, said:

aceste picături îți desfungdă nasul. Întrebarea este de ce ai mereu nasul înfundat:
-stai în curent?
-porți haine prea subțiri cînd e frig? Încălțăminte cu talpă prea subțire?
-ai obiceiul greșit să sufli nasul puternic ambele nări dintr-o dată scoțînd un sunet care se poate auzi la 30 de pași?
De ce crezi că ai mereu nasul înfundat?
La mine a fost și este vorba de rinită alergică, pe care va trebui să o suport toată viața.

Edited by Rabbit, 07 January 2012 - 22:34.


#9
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 Rabbit, on 7th January 2012, 21:32, said:

La mine a fost și este vorba de rinită alergică, pe care va trebui să o suport toată viața.

Sufar si eu de o rinita atrofica de natura infectioasa si intr-adevar nu exista solutie pentru ea. Rinitele nu au tratament care sa le trateze complet si in general trebuie sa sa le suporti pana la sfarsitul vietii. Din ce am inteles, singurele rinite care dispar de la sine sunt la femeile trecute de 50 de ani. Cat este realitate habar nu am.

#10
DarkPassenger

DarkPassenger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 20.11.2011

 mirelraduta77, on 7th January 2012, 18:54, said:

Buna,

Am o problema de sanatate: folosesc picaturi de nas cate 1 sticluta pe saptamana(din cea standard de 10ml), cam 4 sticlute de picaturi pe luna
Ce pot sa fac ca sa scap de aceasta dependenta?
Cu ce medicament pot sa inlocuiesc picaturile?
Cineva imi spunea sa pun in sticluta goala ser fiziologic si sa pun asa ceva pe nas, dar la mine nu a mers pt ca nu imi desfunda nasul.
Ce imi recomandati?

Toate cele bune,
Mirel

Inlocuieste picaturile cu ser fiziologic, asa cum ti s-a zis. Eu am facut asa si am scapat de dependenta asta pe care o ai tu.

#11
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 DarkPassenger, on 8th January 2012, 09:15, said:

Inlocuieste picaturile cu ser fiziologic, asa cum ti s-a zis. Eu am facut asa si am scapat de dependenta asta pe care o ai tu.

Pentru cat timp ai folosit serul fiziologic ? Mi s-a recomandat si mie pentru a trata rinita atrofica, serul ajutand la eliminarea cojilor generate de aceasta afectiune.
Nu prea m-am tinut de spalaturile cu ser...

#12
DarkPassenger

DarkPassenger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 20.11.2011

 chaosss, on 8th January 2012, 10:20, said:

Pentru cat timp ai folosit serul fiziologic ? Mi s-a recomandat si mie pentru a trata rinita atrofica, serul ajutand la eliminarea cojilor generate de aceasta afectiune.
Nu prea m-am tinut de spalaturile cu ser...

Vreo 2-3 sapt, maxim o luna. Nu mai stiu exact, este mult de atunci. Dar apoi, am scapat de dependenta de Bixtonim si nici de ser n-am mai avut nevoie ulterior. Nu mi s-a mai infundat nasul niciodata apoi, asa de rau cum se infunda cand aveam dependenta aia.

#13
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 florrea2, on 7th January 2012, 19:15, said:

aceste picături îți desfungdă nasul. Întrebarea este de ce ai mereu nasul înfundat:
Porcaria e ca uneori nasul este infundat tocmai din cauza picaturilor. Este un fenomen ciudat, gen rebound, adica medicamentul in loc sa amelioreze simptomele, le agraveaza. Eu patesc mereu asta dupa 1-2 saptamani de utilizare a picaturilor, cand sunt racit. Apoi imi simt in continuu nasul infundat, dar daca renunt 2-3 zile la picaturi se desfunda si nasul. Nu mai zic ca la mine nu functioneaza decat Bixtonim, care am inteles ca pentru unii e otrava, zici ca-si baga otet in nas cand le incearca :lol: Dar nu merge la mine, Olynth si altele de genu asta sunt apa de ploaie, nu ajuta cu nimic.

#14
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Incearca sa te dezobisnuiesti folosind ceva mai putin nociv: apa de mare (se gaseste la farmacii)

#15
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011
Am facut mai de mult depedenta de Olynth dupa ce l-am folosit 2 luni pana ce mi-am pierdut mirosul.
Faza cu ser fiziologic nu e mare branza, tot la strans din dinti ajungi ca altfel ai tendinta sa iti pui din 30' in 30'.
Mai bine arunci picaturile si rabzi vreo 2 zile decat sa o lalai inca 2 saptamani mai ales ca si la varianta cu ser fiziologic tot la vointa trebuie sa apelezi, nu trece de la sine ca prin farmec.

In Decembrie la fel, nas infundat de ma sufocam. Am rabdat o zi, stiam ce ma asteapta daca folosesc Olynth, dar pe linga 39 febra, mi se usca gatul si imi provoca tuse dementa.
Mi-am pus o picatura de Olynth in fiecare nara. La inceput doza asta imi ajungea pentru jumatate de zi, parca aveam magistrala de gaz nu nari  :P .
Dupa 10 zile nu numai ca imi puneam picaturi la 2 ore dar nici nu se mai desfunda nasul ca la inceput.
Cand am simtit ca boala a cam trecut, am renutat la picaturi si in 2 zile nu mai aveam nici pe dracu.

#16
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Pe mine m-au ajutat inhalatiile cu niste picaturi numite chiar asa Inhalant, cumparate e la farmacie cu vreo 10 Ron sticluta. Respiratia s-a imbunatatit dupa cateva sedinte.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am rinita hipertrofica de hat. Nu folosesc picaturi ca nu suport gustul, altfel mai mult ca sigur eram abonat la ele. Ce vreau sa zic e ca daca n-ai ajuns la operatie probabil poti respira rezonabil si fara ele, e doar o chestie de comfort.

#18
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

 mirelraduta77, on 7th January 2012, 18:54, said:

Cineva imi spunea sa pun in sticluta goala ser fiziologic si sa pun asa ceva pe nas, dar la mine nu a mers pt ca nu imi desfunda nasul.
Uite ca am tras diagonala si nu am observat corect ce ai scris.
Serul fiziologic il folosesti pentru a dilua picaturile, nu gol, ca nu ai facut nimic.
Pui in sticluta jumi-juma ser fiziologic si picaturi.
Cand s-a golit jumatate completezi cu ser fiziologic si tot asa.

 chaosss, on 8th January 2012, 14:45, said:

Pe mine m-au ajutat inhalatiile cu niste picaturi numite chiar asa Inhalant, cumparate e la farmacie cu vreo 10 Ron sticluta. Respiratia s-a imbunatatit dupa cateva sedinte.
Data viitoare cand ma trazneste incerc si eu cu inhalatii/aerosoli, poate scap fara picaturi.



 sebulbus, on 8th January 2012, 15:19, said:

Eu am rinita hipertrofica de hat. Nu folosesc picaturi ca nu suport gustul, altfel mai mult ca sigur eram abonat la ele. Ce vreau sa zic e ca daca n-ai ajuns la operatie probabil poti respira rezonabil si fara ele, e doar o chestie de comfort.
Fratele meu a avut rinita hipertrofica, s-a operat cu laser la Cluj si acum nu mai are absolut nici o problema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate