Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Intel HD Graphics

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Am auzit diverse păreri despre grafica integrată din procesoarele intel.
Pe youtube am văzut că unii rulează jocuri cu cerințe mari și se mișcă destul de decent. Alții zic că e varză.
Pe site-ul intel nu am găsit mare lucru:

Processor Graphics
Intel® HD Graphics 2000
Graphics Base Frequency
850 MHz
Graphics Max Dynamic Frequency
1.1 GHz
Intel® Quick Sync Video
Yes
Intel® InTru™ 3D Technology
Yes
Intel® Insider™
Yes
Intel® Wireless Display
No
Intel® Flexible Display Interface (Intel® FDI)
Yes
Intel® Clear Video HD Technology
Yes
Dual Display Capable
Yes

Păreri?

#2
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Poti juca jocuri si cu placile video integrate in procesoare, de ce nu, la o calitate slaba, dar poti. Dar tine cont, daca vrei sa cumperi un PC si il vrei pentru jocuri, automat trebuie sa aiba inclus o placa video dedicata. Daca nu, vei fi dezamagit, nu vei putea avea experiente de joc placute.

#3
dojadoi

dojadoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.06.2011
Foarte multe nu pot sa-ti spun, n-am avut asa ceva, o sa-ti spun doar evidentul:
- sub nicio forma nu poate sa fie(si probabil nu va fi foarte curand) o inlocuire viable a unei placi grafice, chiar si una low end.
- parere proprie: niciodata nu mi-a placut hardware-ul care stie sa faca mai multe lucruri (i.e. imprimanta-xerox-scanner), sunt slabe la toate si nu sunt foarte bune la ceva anume

#4
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Sunt mai multe tipuri de grafica integrata :Intel GMA HD,Intel HD 2000,Intel HD 3000...
Aceste grafice integrate nu sunt facute pentru jocuri.Ele sunt integrate si sunt pentru office sau cei care lucreaza cu diverse programe care nu au nevoie de placa video.
Eu am placa integrata HD 3300 si am jucat destule MMORPG-uri cu ea pana mi-am strans bani pentru o placa dedicata.Dar sa joci jocuri calumea nu poti cu o placa integrata chiar daca i faci OC.

Edited by reddevilnb1, 07 January 2012 - 16:46.


#5
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Placile video integrate au un scop: pentru office, nu pentru jocuri. Cele mai multe placi video integrate la gasim in laptopuri. Fata de cele dedicate consuma mult mai putin curent.

Edited by mateiuli, 07 January 2012 - 16:51.


#6
Tiberiu_Alexander

Tiberiu_Alexander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.01.2010
Placa video integrată din procesorul meu (Celeron G530) este cam echivalentul unui GeForce 8600 (nu GT sau GS), deci destul de slabă. Dacă vrei grafică integrată în procesor decentă, alege AMD.

#7
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011
Salut!
Eu am un Toshiba Satellite cu placa integrata Intel HD Graphics 2000, CPU Intel pentium dual core de 2,1 Ghz, 4gb ram ddr3 , 500 gb HD. Ca idee iti spun intai ce nu poti rula : Gta4 si probabil inca 1 sau 2 jocuri de la Rockstar. De ce ? Pentru ca sunt foarte prost facute ca mai toate jocurile rockstar acestea pun probleme si placilor NVidia sau ATI ... Ce poti rula: (din ce am testat eu pana acum) Gothic 3 la very high, Nfs Undercover la veri high, The witcher la very high,  Crysys la High si rezolutia displaiului meu, Flight Simulator X la Maximum Details+Extreme environement 2, TDU la very high, Fifa 2012 la max., Batman Arkham Asylum la High, Battlefield 3 am vazut ca poti rula versiunea beta pe la medium insa nu ofera suport pt versiunea finala ceea ce e foarte enervant. Poti juca si Nfs Hot Pursuit E3 (ultimul aparut tot pe la High Details pe undeva). Daca mai ai intrebari da-mi un PM si as fi bucuros sa te ajut si eventual iti trimit  niste screenshoturi ca sa vezi cu ochii tai cam ce poti obtine.
Dupa parerea mea singurul mare dezavantaj al placilor integrate ar fi ca unele jocuri pur si simplu nu stiu cum sa se descurce cu ele gen GTA 4 .
Numai bine!

Edited by tzibman, 07 January 2012 - 17:14.


#8
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Din cate am vazut la configuratia mea Radeon HD3000 (onboard) este sub 8400GS.
Desigur testat in jocuri.
Sempron 140 ,GA-MA78LMT-S2, 4 gb ram dual channel.
Intel HD3000 o sa duca fara probleme NFS Carbon, GTA SA ,filme full HD dar nimic mai mult.

Edited by ionutzradu, 07 January 2012 - 17:02.


#9
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011
A si one more thing... Vezi ca sunt siteuri gen can you run it . com care iti spun daca poti rula sau nu un anumit joc . Nu te lua dupa alea caci iti vor spunea la toate ca nu e buna placa video desi toate cerintele ei sunt indeplinite incearca-le tu singur intai.

#10
Tiberiu_Alexander

Tiberiu_Alexander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.01.2010

 tzibman, on 7th January 2012, 17:01, said:

Salut!
Eu am un Toshiba Satellite cu placa integrata Intel HD Graphics 2000, CPU Intel pentium dual core de 2,1 Ghz, 4gb ram ddr3 , 500 gb HD. Ca idee iti spun intai ce nu poti rula : Gta4 si probabil inca 1 sau 2 jocuri de la Rockstar. De ce ? Pentru ca sunt foarte prost facute ca mai toate jocurile rockstar acestea pun probleme si placilor NVidia sau ATI ... Ce poti rula: (din ce am testat eu pana acum) Gothic 3 la very high, Nfs Undercover la veri high, The witcher la very high,  Crysys la High si rezolutia displaiului meu, Flight Simulator X la Maximum Details+Extreme environement 2, TDU la very high, Fifa 2012 la max., Batman Arkham Asylum la High, Battlefield 3 am vazut ca poti rula versiunea beta pe la medium insa nu ofera suport pt versiunea finala ceea ce e foarte enervant. Poti juca si Nfs Hot Pursuit E3 (ultimul aparut tot pe la High Details pe undeva). Daca mai ai intrebari da-mi un PM si as fi bucuros sa te ajut si eventual iti trimit  niste screenshoturi ca sa vezi cu ochii tai cam ce poti obtine.
Dupa parerea mea singurul mare dezavantaj al placilor integrate ar fi ca unele jocuri pur si simplu nu stiu cum sa se descurce cu ele gen GTA 4 .
Numai bine!

NFS Undercover pe detalii "very high"? Crysis pe high? Battlefield 3? Battlefield 3 cere 8800GT minim, nici măcar AMD HD6550D (cea mai performantă soluție grafică integrată în procesor) nu se apropie de 8800GT. NFS Hot Pursuit pe high? Pentru detalii high ai nevoie din nou de un 8800GT sau ceva prin zona aia.

Deci, dă-mi voie să nu te cred.

Edited by Tiberiu_Alexander, 07 January 2012 - 17:38.


#11
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008

 Tiberiu_Alexander, on 7th January 2012, 17:38, said:

Deci, dă-mi voie să nu te cred.

Poate la 800x600 sau 640x480. :D

#12
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011

 Tiberiu_Alexander, on 7th January 2012, 17:38, said:

NFS Undercover pe detalii "very high"? Crysis pe high? Battlefield 3? Battlefield 3 cere 8800GT minim, nici măcar AMD HD6550D (cea mai performantă soluție grafică integrată în procesor) nu se apropie de 8800GT. NFS Hot Pursuit pe high? Pentru detalii high ai nevoie din nou de un 8800GT sau ceva prin zona aia.

Deci, dă-mi voie să nu te cred.
Nu am spus ca pot rula Battlefield 3, am incercat si nu mi-a mers am vazut pe youtube ca au fost care  au rulat beta pe medium insa mergea cam greu, iar aici depinde si de rami precum si procesor, iar la celelalte NFS Undercover si Crysis nu puteam activa anti alyasingul pentru ca altfel sacada cam rau, insa in rest a fost ok. Voi posta mai tarziu cateva printuri cu calulatorul meu si cum arata jocurile.


A da scuze greseala mea. NFS HP E3 il poti juca pe la medium sau il poti customiza  cum iti place tie. Aici ai dreptate, din neatentie.

#13
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
@tzibman
Eu cu HD 3300 pe 1366X768 il jucam pe minim cu framerate rezonabil...eu nu crek ca il jucai nici pe mediu.(era vorba de NFS HP)

Edited by reddevilnb1, 07 January 2012 - 18:26.


#14
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011

 reddevilnb1, on 7th January 2012, 18:26, said:

@tzibman
Eu cu HD 3300 pe 1366X768 il jucam pe minim cu framerate rezonabil...eu nu crek ca il jucai nici pe mediu.(era vorba de NFS HP)
Eu de obicei imi fac setarile custom adica de exemplu sa zicem ca pun jocu la rez displayului dar mai iau putin din texturi ... Undeva ar fi medium caci nici low nu e.

#15
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

 tzibman, on 7th January 2012, 17:12, said:

A si one more thing... Vezi ca sunt siteuri gen can you run it . com care iti spun daca poti rula sau nu un anumit joc . Nu te lua dupa alea caci iti vor spunea la toate ca nu e buna placa video desi toate cerintele ei sunt indeplinite incearca-le tu singur intai.
M-am luat după certurile de pe youtube. Unii zic că merge ok, alții că nu.
Oricum voi achiziționa în curând un i5 fără să iau încă placă video și voi vedea cum merge.

#16
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011

 bogdan2011, on 7th January 2012, 19:21, said:

M-am luat după certurile de pe youtube. Unii zic că merge ok, alții că nu.
Oricum voi achiziționa în curând un i5 fără să iau încă placă video și voi vedea cum merge.
Pai cum am spus si mai sus cand ai o placa integrata conteaza si celelalte ramii, procesorul etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate