Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat pentru achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

Poll: Va rog sa si argumentati. (46 member(s) have cast votes)

Care e mai bun?

  1. LG Optimus 2X (14 votes [30.43%])

    Percentage of vote: 30.43%

  2. Samsung Galaxy S PLUS (10 votes [21.74%])

    Percentage of vote: 21.74%

  3. Google Nexus S (22 votes [47.83%])

    Percentage of vote: 47.83%

Care mai bun la AUDIO?

  1. LG Optimus 2X (13 votes [28.26%])

    Percentage of vote: 28.26%

  2. Samsung Galaxy S PLUS (14 votes [30.43%])

    Percentage of vote: 30.43%

  3. Google Nexus S (19 votes [41.30%])

    Percentage of vote: 41.30%

Vote Guests cannot vote

#19
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View PostPapillon_, on 7th January 2012, 01:00, said:

Cu placere.
Nexus e prea scump si prea mare ca dimensiuni, eu nu am putut sa tin unul cofortabil in mana.
Nu se merita Galaxy S in detrimentul lui Optimus 2X, daca vrei ceva mai scump/performant atunci orienteazate spre Galaxy SII.
Mda.... corect, daca vreau ceva mai performant ma indrept catre SII, dar unde e malaiu' ala pentru SII. Ce crezi ca daca aveam bani ma mai cacaiam sa iau telefoane de la VDF, le luam de pe net (telefonutau.eu) si gata.

L.E.: Daca as fi avut cu ce, imi luam un HTC Sensation (e 1600 lei pe aici ). E o diferenta de 200 de lei intre el si Samsung Galaxy SII. De considerat si Samsung Galaxy R.

Edited by S3Se7, 07 January 2012 - 02:04.


#20
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
E bun si HTC Sensation dar sincer nu l-as cumpara in detrimentul lui Optimus 2X pentru ca :

- ecranul e de calitate inferioara
- acceleratorul grafic e mai slab
- e mai scump cu 280 de lei
- memorie interna de doar 1GB,(memoria interna e mult mai rapida ca cea externa)
- autonomia bateriei este mai scazuta.

Cu ce vine in plus ?

- 256 mb ram
- o rezolutie mai buna
- led pentru notificari apeluri(lucrul care il regret cel mai mult)

LG-ul se bucura de un suport mai bun din partea comunitatii de developeri.

Imi place mai mult un Atrix 2 decat un Sensation sau Galaxy SII dar are si el doua "bube mari", procesorul respectiv acceleratorul grafic care nu sunt de top si lipsa totala a suportului din partea developerilor.

Greu cu telefoanele astea, la fel ca si cu femeile. :lol:

Edited by Papillon_, 07 January 2012 - 21:51.


#21
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View PostPapillon_, on 7th January 2012, 21:47, said:

Greu cu telefoanele astea, la fel ca si cu femeile. :lol:

Mda... ai dreptate. Pana la urma, cum am mai spus, trebuie sa ma joc putin cu ele sa vad ce si cum. Totusi, se pot testa 2 telefoane odata (nexus s vs lg O2X)?

#22
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Poti, eu am testat Optimus 2X si Sony-Ericsson Arc S.

#23
ValiG1

ValiG1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2012
Salutare! Exact aceeasi problema o am si eu. Nu stiu ce sa aleg intre Google nexus s sau LG optimus 2x. Nu am mai avut un smartphone pana acum asa ca nu ma prea pricep decat la lucruri generale despre hardware si software.
Dupa indelungi cautari si documentari, eram inclinat spre Google nexus s. Astazi am fost la un Vodafone din Bucuresti si am butonat cele 2 telefoane simultan.
Pot spune ca aspect ca nexusul pare foarte fragil in comparatie cu Lg-ul , iti da impresia de plastic lucios si chicios pe care raman orice urme. Lg-ul este mat, pare mult mai solid si din materiale de mai buna calitate. Am observat ca are 2 difuzoare in partea de jos.
Am testat si camerele. Cea a lg-ului este net superioara nexusului. Cea de la nexus se vede cam la fel ca a telefonului meu Nokia 6700.
Am o dilema in ceea ce priveste displayurile lor. Nexus are Super Clear LCD, iar LG are TFT? Ecranul LG-ului mi se parea mult mai puternic si luminos.
Alta chestie , nexusul nu are gorilla glass. Ar fi o problema cu zgarieturile si urmele fata de LG care are asa ceva?

#24
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
optimus 2x, din pdv al materialelor, da lectii la multe samsunguri din clasa high-end... are un singur difuzor, celalalt este microfonul, arata la fel pt estetica telefonului... uimirea cu ecranul am avut-o si eu, chiar se vede bine... cat despre a avea gorilla glass si a nu avea, n-are rost sa mai discutam...

#25
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Acum, dupa cateva zile de citit review-uri (gsmarena, engadget, etc.), am ajuns la concluzia ca mi-ar place mai mult nexus s decat lg o2x, dar ca si samsung galaxy s plus e bun, dar nu suficient de bun. Ok, pana aici e totul bine, dar vine iarasi o intrebare: Este nexus s o alegere buna pe viitor?

1.   Am vazut ca a primit update-ul la ICS si se misca FOARTE bine cu el si arata si mai bine. Asta chiar imi place, dar nu as vrea ca peste sase luni - un an sa raman de caruta cu single-core-ul meu (potential al meu, mai e pana-n 26).

2.    Din cate am inteles O2X are un touch screen nu foarte sensibil, ceea ce nu mi-ar mai place (chiar e un deal-breaker chestia asta). Am inteles ca l-au facut ei asa, special, ca sa nu fie atingeri neintentionate din partea utilizatorului. Asta ramane de vazut cand voi ajunge la Vodofane.

3.    Pe partea de gaming sta mai bine LG-ul, dar nici Nexus-ul nu e foarte departe de acesta. Faza cu HDMI mirroring e iarasi buna, dar asta e pentru mine doar asa, cum are mata coada :D .

4.    Daca e sa ne raportam la partea de multimedia, nexus s e ceva mai bun ca LG (ma refer aici la audio si video - youtube, flash; ca tot veni vorba de flash, se pare ca acesta e disponibil si pe ICS).

5.    Designul imi place mai mult la nexus (gusturile nu se discuta), dar nici LG-ul nu e urat (nu m-ar deranja designul LG-ului, sunt alte lucruri mai importante pana la urma).

6.    Daca e sa ne raportam la camera (video+foto), by default sunt amandoua cam la fel (doar ca LG are 1080p - 1088p se pare, vreun bug sau ceva, dar, pana la urma, ce-s 8 pixeli raportat la 1080?- mai nimic, spun eu).

7.    Castile cu care vin m-ar interesa pentru o perioada, dar chiar nu sunt importante, deoarece am in plan sa iau niste Beats by Dr. Dre (cred ca sunt bune, daca nu, aveti ceva recomandari?).

Poate am omis ceva din ce am mai citit (ma uit in paralel pe youtube la review-uri, ce sa faci...).

Astea fiind spuse, revenim la intrebarea dinainte: E nexus S o solutie de viitor (sa tina un an - un an jumate - doi ani)? Repet, mie imi place mai mult Nexus S per total, dar nici nu vreau ca peste sase luni -  un an sa raman in urma, sa trebuiasca sa-l schimb din nou.

Nu sunt eu gamerul lui tulai :D , dar tot as vrea sa fie bun. Acum eu sunt putin paranoic, cred, deoarece eu acum detin un Samsung GT-I5500 Galaxy 5 si vreau ceva sa mearga bine. Prin asta vreau sa spun ca eu nu prea am avut contact cu smartphone-uri mid-level-high end sau high end (poate un Galaxy S I9000) si nu prea stiu care e treaba cu ele/ cat de complicate vor deveni jocurile la un t moment dat. E foarte bun telefonul. Am cyanogenmod 7.2 pe el, procesorul @729 Mhz daily use si merge struna, chiar si Fruit Ninja merge superb, dar vreau ceva mai calumea, mai premium, deja m-am saturat de asta micu'.

Multumesc pentru rabdare si scuze pentru spatiile dintre "idei", dar am vrut sa arate mai clean postul :D .

:cheers:

Edited by S3Se7, 12 January 2012 - 23:16.


#26
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011

View PostPapillon_, on 6th January 2012, 13:04, said:

Optimus 2X.

1.Are un raport calitate pret excelent.
2.E de departe cel mai performant model la toate capitolele.
3.Are suport din partea producatorului si se bucura de o atentie deosebita din partea comunitatii de developerii, MIUI, CM, xda-developers etc.
4.Poti sa il customizezi dupa bunul plac, instaland romuri neoficiale.
5.Calitatea audio e buna.
5.Camera e cea mai performanta si poti face mai buna instaland un MOD 1080p @ 30fps @ 17 mb bitrate @ 128kbp/44khz link.
6.Am un telefon produs de Samsung cu ecran Super Amoled si nu mi s-a parut o diferenta de calitate fata de 2X.
7.Calitatea constructiei e mult mai buna la LG.

Eu unul as merge pe Optimus 2X.  

Numai bine.
Ti-am spus in posturile precedente faptul ca LG-ul are cea mai buna camera(poti sa o faci si mai buna)nici nu are rost comparatia. Apoi tu vii si spui " Daca e sa ne raportam la camera (video+foto), by default sunt amandoua cam la fel (doar ca LG are 1080p - 1088p se pare, vreun bug sau ceva, dar, pana la urma, ce-s 8 pixeli raportat la 1080?- mai nimic, spun eu)" WTF? Nexus ala filmeaza WVGA...

Hardware-ul lui e din 2010 si tu vrei sa mai faca fata 2 ani ? :huh: Iti place ca se umple de amprente si zgarieturi plasticul ala lucios ?

In fine i-ati ce vrei...

Edited by Papillon_, 13 January 2012 - 14:27.


#27
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Eu doar mi-am pus semne de intrebare, nimic mai mult, iar, in privinta camerelor, Nexus S filmeaza HD cu update-ul la ICS. Mie imi place foarte mult softul la nexus, degeaba te superi ca nu sunt 100% de acord cu tine. De acord, deasemenea, ca si LG are multe ROM-uri custom, dar, daca se poate sa nu, de ce sa ma complic? Asta imi place la nexus. Plus ca prefer nexus s ca design si ca ecran (daca as gasi cu Super AMOLED ce bine-ar fi, dar chiar si cu S-LCD). Din nou, sunt telefoane din 2011 (Motorola Atrix 2 parca) care au GPU similar cu cel de pe nexus. Uite un dogfight intre Motorla Atrix 4G si Nexus S (+partea a 2-a). Observa la sfasitul partii a doua ca nexus s e declarat castigator, ceea ce imi ridica niste semne de intrebare.

Eu nu vreau sa te superi sau sa nu mai postezi aici ca vorbesti singur, dar vreau ce e mai bun pentru mine, degeaba iau un dual-core performant care are softuri de cacao (oficiale). Nu spun ca nu o sa cumpar LG O2X, inca nu m-am decis, trebuie sa ajung sa le butonez putin sa vad :D .

No offense! :peacefingers: .

Edited by S3Se7, 13 January 2012 - 20:36.


#28
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
ia-ti ce simti ca ai nevoie si te multumeste... butoneaza-le ca sa stai linistit pe urma... diferentele nu sunt atat de mari pentru un utilizator din clasa medie...

#29
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View Postjericho, on 13th January 2012, 22:35, said:

... diferentele nu sunt atat de mari pentru un utilizator din clasa medie...
Mda, nu sunt, dar numai acum. Poate peste un an o sa fie, mai stii, ca tot sunt interesat de gaming pe telefon :D .
Deci, imi raspunde si mie cineva la intrebarea pusa initial? Este Nexus S o alegere buna pentru viitor?

#30
maf1otul

maf1otul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 30.10.2006
Salut,


Ca sa fiu sincer eu nu am nici unu dintre cele 3 telefoane, le-am butonat dar nu mi-a palcut nici unu, si de acea mi-am luat un se experia play(dragoste la prima vedere), care este un telefon foarte mare si care nu are o configuratie de ultima ora, dar atunci cand l-am luat (vara anului trecut) era foarte bine cotat, si uite ca acuma sunt telefoane cu dual core de 1,5  si eu am un single core de 1, dar sa stii ca nu l-as da deoare inca isi mai face treaba  (sunt un impatimitt la partea de gaming - de aceea l-am si luat) si cred ca o sa mai ma tina un an .
Ceea ce vreau eu sa iti iei ce telefon iti place tie, care sa aiba specificatiile necesare sa te satosfaca pe tine acum, deoare tehnologia avanseaza foarte rapid, si posibil ca peste 4 luni sau 6 luni sa apara alte tipuri de procesoare si placi video , si telefonul tau sa fie "old school" dar daca o sa iti satisfaca nevoiele credema ca nu o sa simti lipsa noi tehnologii.
Sper ca te-am lamurit :D

Edited by maf1otul, 14 January 2012 - 06:29.


#31
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Ai dreptate. Pe mine nu ma intereseaza sa fie hexa core sau cine stie ce daca nu am nevoie, tot ce vreau este sa joc jocuri si sa ma folosesc de telefonul meu fara sa am lag sau alte din alea si peste 2 ani ca si acum, atat, nimic mai mult. Mi-e tot una daca vine cineva si zice ca are dual-core si vezi doamne ce telefon are.. :D

#32
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
poti sa-ti iei tu telefonul telefoanelor acum, peste 2 ani o sa fie o ceapa degerata fata de altele...

#33
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View Postjericho, on 14th January 2012, 17:28, said:

poti sa-ti iei tu telefonul telefoanelor acum, peste 2 ani o sa fie o ceapa degerata fata de altele...
Pai da, dar exact asta am spus, ca nu ma intereseaza sa scoata nu stiu ce scoruri in benchmark-uri sau alte din astea, ma intereseaza doar sa ma pot juca, sa ascult o muzica, sa folosesc browserul si celelalte aplicatii fara lag, atat.

#34
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
La jocuri evolueaza cel mai rapid cerintele; cu restul aplicatiilor te descurci, dar nu cred ca peste doi ani vei putea juca jocurile de-atunci cu un telefon de-acum.

#35
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Salut.

Am vz ca ai scos SGS+ din calcul, datorita problemelor care s-au vehiculat prin forum. Eu am unul de o luna si ceva si sunt f multumit de el. Poate ca am avut eu noroc, nu am avut restarturi sau alte probleme. Am incercat si cateva jocuri pe el si se comporta bine. Navigarea pe internet merge f bine, softul de navigatie instalat de mine igo8 se conecteaza repede la sateliti si nu imi da erori. Nu se blocheaza aplicatiile, nu se restarteaza. Un minus este suportul de la Samsung, legat de updateul de soft. Eu il am de la Vodafone made in Vietnam si am var de soft 2.3.5, update facut imediat dupa achizitionare.

Nu am dat f multi bani pe el, asta a fost un criteriu. Mai aveam varianta de lg o2x la o diferenta mica de pret, insa am preferat totusi samsungul pt simplul fapt ca era un telefon mai nou.

Daca totusi nu vrei sgs+, parerea mea este sa mergi cu nexus, macar pt suportul pe care trebuie (sau ar trebui) sa il ai din partea Google.

#36
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View Postemilacke, on 16th January 2012, 16:00, said:

Salut.

Am vz ca ai scos SGS+ din calcul, datorita problemelor care s-au vehiculat prin forum. Eu am unul de o luna si ceva si sunt f multumit de el. Poate ca am avut eu noroc, nu am avut restarturi sau alte probleme. Am incercat si cateva jocuri pe el si se comporta bine. Navigarea pe internet merge f bine, softul de navigatie instalat de mine igo8 se conecteaza repede la sateliti si nu imi da erori. Nu se blocheaza aplicatiile, nu se restarteaza. Un minus este suportul de la Samsung, legat de updateul de soft. Eu il am de la Vodafone made in Vietnam si am var de soft 2.3.5, update facut imediat dupa achizitionare.

Nu am dat f multi bani pe el, asta a fost un criteriu. Mai aveam varianta de lg o2x la o diferenta mica de pret, insa am preferat totusi samsungul pt simplul fapt ca era un telefon mai nou.

Daca totusi nu vrei sgs+, parerea mea este sa mergi cu nexus, macar pt suportul pe care trebuie (sau ar trebui) sa il ai din partea Google.

SGS + imi place ca telefon, dar uite minusurile fata de Galaxy S (normal) si fata de Nexus S:
1. Accelerator grafic mult mai slab, uite si dovada (ultimele doua imagini, testul cu nenamark 2).
2. Lipsa giroscopului, pe care l-au scos pentru baterie, cred (dovada).
3. Lipsa totala a ROM-urilor custom, care pe mine ma deranjeaza. Este, nu spun nu, un singur ROM pentru el, l-am gasit pe xda, dar nu tu CyanogenMod, nu tu MIUI.

In rest ador Galaxy S Plus, mai ales ca vine cu cel mai bun ecran, dar asta e, sunt cateva lucruri care lasa de dorit.

Azi am fost la Vodafone sa testez telefoanele. Se vad ambele ecrane (Nexus S i9023 si LG Optimus 2X P990). Nu e diferenta intre ele. Camera LG-ului e mai buna, LG se misca mai bine, intr-adevar LG-ul l-am simtit mai de calitate. Eu am ales ce cumpar, LG Optimus 2X. Imi cer scuze ca i-am considerat pe jericho si pe papillon doar niste sustinatori avizi ai telefonului, deoarece chiar e foarte bun.


Toate cele bune, multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate