Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Cultivarea florilor in solar

- - - - -
  • Please log in to reply
1150 replies to this topic

#37
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007
Aseara tarziu mi-au venit butasii de muscate de la bl...dy romania,nu ma asteptam safie asa dezvoltati,unii deja au boboc floral o saincerc ceva poze de pe tel sa pun...as vrea sa le repic'' in tavi de32 momentan   si sa fac butasi la prima ciupire daca se poate...ce ziceti?
Nu pot urca poze de pe symbianul meu nokia diseara cand ajung acasa...

Edited by nutzucu, 27 March 2014 - 10:50.


#38
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007
Astea sunt muscatele,se chiama corriente arctic red si as vrea sa fac butasi din ele,dar astept sa-mi vina osmocote-ul sa le mut in ghivece mai intai...

Attached Files



#39
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
frumoase ,cat a costat bucata?

#40
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007
2,25 ron;ceva pareri cand ar fi bine sa fac butasi din ele?

#41
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
E bine sa faci cand vei avea din ce sa faci.

De ce nu le pui la ghiveciul final ? Din motive de spatiu ?

Totusi trebuie sa tii cont ca daca iei butasi de la o planta (care devine planta mama) o sa iesi mai tarziu pe piata cu "mama".

Bine-ar fi sa ai la indemana si un hormon de inradacinare (Blondy are INCIT 1 - 50 grame / 11 lei) si sa le asiguri umiditate / ceata (in prima saptamana frunza n-are voie sa se usuce mai ales la curgatoare, ca ale tale).
Inradacinarea e si mai buna cu incalzire sub tava.

Vezi si aici un clip in engleza.

Edited by jumborom, 28 March 2014 - 08:27.


#42
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007
Am inteles ca temp optima e 10-12 grade noaptea si 18-20 ziua si daca le repic in tavi de 32 sau ghivece mici o sa le pot pune noapte in rep unde temp e controlata la fel  o sa fac si cu butasii; eu ma gandeam la radistim + ca adevarul e ca nu ma asteptam sa vinacomanda la cateva zile de obicei dureaza cateva saptamani si nu am ghivecele mari;la videoclip o sa ma uit cand ajung acasa multumesc pt link

#43
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
Iata ce tradusesem eu mai demult (dupa un material in limba engleza al carui link nu il mai gasesc acum) despre butasirea muscatelor:

Butasii se stropesc bine cu CapSil (echivalent este Silwet, un adjuvant care ajuta la absorbtia substantelor insotitoare, in acest caz fungicidul) + fungicid. Se lasa 2 ore fara pulverizarea cu apa pt ca fungicidul sa-si faca efectul.

Regulatorii de crestere se folosesc doar daca afara e foarte cald sau butasii au calatorit mult. La noi se gasesc doar Stabilan sau Cycogan - ambele avand aceeasi substanta activa - clormequat clorura.

In primele 3 - 4 zile pulverizari dese (inclusiv noaptea). La muscatele curgatoare nu e voie sa se usuce nicio frunza.

E necesara incalzirea uniforma a solului (22 - 23 grade) + racoare in aer (se reduce transpiratia prin frunze).

Temperatura scazuta la nivelul solului reduce dezvoltarea radacinilor si creste vulnerabilitatea in fata bolilor.

Mai tarziu se poate scadea temperatura solului la 19 - 20 grade pentru a incetini alungirea varfului.

Daca se respecta conditiile de microclimat nu e nevoie de regulator de crestere !


Timp de inradacinare pentru butasii crescuti in tavi de 104: muscate zonale 4 saptamani; muscate curgatoare: 5 sapt.

Edited by jumborom, 28 March 2014 - 19:51.


#44
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Oare ce sa aiba rasadurile mele de petunii curgatoare,ceva nu e ok nu le merge bine,suspectez ca le-a piscat putin frigul noptea in solar acum le-am adus in casa sau ca le-am udat ceva mai mult decat le place lor
Ce zici jumborom? o parere?

Attached Files



#45
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
rege, uita-te aici.

Cloroza aceea dintre nervuri pare sa indice un deficit de potasiu.

Edited by jumborom, 30 March 2014 - 20:39.


#46
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
HMM mersi de link eu suspectam si lipsa de calciu caci nici ardei nu sunt pe gustul meu adik sunt nitel galbui ,da poate totusi e potasiul desi seama simptomele,pana la urma le dau de amandoua si la ardei ,recomanzi un produs foliar rapid?

#47
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
In mod normal, avand in vedere ca deficienta este usoara, poti incearca cu Cropmax.

In afara de el, eu mai am la indemana un Agroleaf Power.


Sa ne zici cum evolueaza.

Edited by jumborom, 30 March 2014 - 20:58.


#48
ileanaema

ileanaema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.12.2010
Buna ziua! Sunt o incepatoare in agricultura si ca orice incepatoare am milioane de intrebari si nelamuriri, dar sa ma lamuresc pe parcurs. Povestea mea incepe cam asa: in ianuarie 2014 am cumparat seminte de flori petunii, gazania si panselute. Le -am semnata in turba, dupa repicat in pahare cu turba plus osmocote. Problema este urmatoarea dupa lungi asteptari florile mele nici pana acum nu au ajuns sa infloresca. Atasez si cateva poze spre exemplificare unele dintre ele au mai inceput acum sa aiba cate o floare rara, Credeti ca as putea sa le stropesc cu ceva pt inflorire? va multumesc anticipat

Attached Files


Edited by ileanaema, 02 May 2014 - 14:54.


#49
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
ileana, cum stai cu lumina, pentru ca plantutele tale par lungite.

Gazania se simte bine in ghiveci de minimum 12 cm.

As vrea o poza mai de ansamblu si detalii privind cultivarea: am cumparat semintele cutare, le-am semanat in date de ...,, in tavite alveolare de ... alveole, tinute in ..., repicare dupa ... zile in pahare de ..., etc.

Exemplu: eu am semanat ultima tura de petunii in 24.02 in tavite alveolare de 288, turba pentru rasaduri, rasarire in 5 zile, amplasare sub neoane ( 2 - 3,000 lucsi, 16 ore din 24), stropite la fiecare 10 zile cu Previcur + Tecamin Raiz, , mutate in balconul inchis dupa 30 de zile de la semanare, repicate in tavite de 45 dupa circa 40 de zile de la semanare (turba + Osmocote Bloom), transferate la solar.

Au inceput sa dea prima floare la inceput de mai (66 de zile de la semanare), fara ciupire, fara retardanti de crestere (care ar mentine planta compacta, cu internodii scurte).


Le vand ca rasaduri direct din tavite de 45, in functie de care infloreste prima si de culori. De aceea este bine sa ai "sortiment", adica tipuri diferite (simple, duble, cu margine albe, in degrade, etc) si culori variate.

Pe cele ciupite - se rupe / taie varful de crestere dupa formarea primului bobocel - le mut la ghivece de 12 cm si le vand cu 4 lei (direct de la solar sau la oamenii / florariile pe care le cunosc). Ciupirea intarzie putin inflorirea, dar planta se ramifica de jos, umpland uniform ghiveciul.

Edited by jumborom, 04 May 2014 - 15:01.


#50
ileanaema

ileanaema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.12.2010
Sa incepem cu inceputul..Au fost cumparate seminte profesionale de athemis (sper ca nu le fac reclama) semanate in februarie in turba , stropite de 3 ori cu previcur, tinute in casa dupa repicate in pahare de 7-7-9 si 7-7-6,5 in turba plus osmocote si mutate in solar.  M-am gandit si eu la faza cu lumina dar sunt in solar beneficiaza de lumina naturala. Pe mine ce ma ingrijoreaza cel mai tare este faptul ca doar se dezvolta si nu infloresc, de aceea apelez la dumneavostra. Va multumesc anticipat!

Edited by ileanaema, 05 May 2014 - 11:28.


#51
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
ileana, daca ai vrea sa le faci reclama, le-ai scrie macar numele corect ...

In mod normal, adica cu lumina, temperatura potrivita si Osmocote (apropo, sa ne zici si cat ai pus, ca poate ai pus prea putin) plantutele tale ar fi trebuit sa fie mult mai compacte.

Gazania din foto 3 a lansat prima tija florala si are nevoie de spatiu mai mult, trebuie mutata la ghiveci de 12 cm (sau mai mare).

Pentru inflorire, incearca un foliar cu mai mult potasiu, ca de exemplu AGROLEAF POWER High K 15+10+31+ME.

#52
ileanaema

ileanaema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.12.2010
Va multumesc pentru raspunsuri o sa tin cont de ele si o sa le stimulez cu un foliar cu mai  mult potasiu.

#53
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007
Pana acum mi-a fost mila sa le ciupesc, mai ales pe aia care avea boboci...azi le-am stropit cu cycogan si parca le-as ciupi, parca le-as lasa de capul lor...!?

Attached Files



#54
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Mergi cu foarfeca pe langa marginea ghiveciului si tunde tot ce depaseste diametrul acestuia. E vara cresc repede acum, fara mila. Asta daca vrei compacte, daca vrei desalate cu putine flori lasa`le asa ca`i bine :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate