Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cultivarea florilor in solar

- - - - -
  • Please log in to reply
1150 replies to this topic

#181
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Problema apare doar atunci cand vrei sa multiplici pentru comercializare...daca e doar pt 'consum propriu' nu-si pierd timpul avocatii lor cu alde 'natafleatza'...

#182
amaliaa2015

amaliaa2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.06.2015
Frumoasele mele! Posted Image
Astazi o sa merg sa iau pamant si sa le mut in ghivecele mari.
Cum traduc informatiile din ''poza''?

Attached Files


Edited by amaliaa2015, 12 June 2015 - 08:08.


#183
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Vezi cataloul Brandkamp - pag 44.

Sa le faci mari si frumoase, amaliaa !

Pe scurt: plante mediu viguroase (nu foarte compacte, dar care nici nu cresc prea puternic), tip de floare: dubla, diametrul 3 cm, vor fi gata in saptamanile 41-42 (intre 5 - 18 octombrie), sunt suficient de compacte pentru a putea fi cultivate si in ghivece de 12 cm (te intereseaza in special pentru butasii obtinuti dupa ciupirea varfului).

Semiluna arata faptul ca se poate cultiva si in cultura dirijata, adica daca vrei sa iesi cu aceasta varietate mai devreme de saptamana 41-42, sa zicem in saptamanile 32-34 (cam de Sfanta Maria), poti manipula lungimea zilei astfel incat planta sa creada ca a venit toamna si trebuie sa isi pregateasca inflorirea. Cu cat timp inainte incepi ? Cu fix cat scrie dupa semiluna, adica cu 7 saptamani inainte.

Edited by jumborom, 12 June 2015 - 11:10.


#184
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Pentru asta trebuie sa ai o copertina neagra pe care sa o tragi peste plante, astfel incat sa nu treaca niciun fel de lumina, oricat de slaba, pentru ca altfel planta amana momentul infloririi, crizantema fiind un exemplu tipic de planta de zi scurta.

Cand o tragi peste si cand o dai la o parte ?

Pai, daca planta incepe sa numere zilele "scurte" cu 7 saptamani inainte de inflorire normala, nefortata, care incepe cu saptamana 41, inseamna ca initiezi manipularea incepand cu saptamana 41-7 = 34, adica din 17 august, cand soarele rasare (la Bucuresti) la 6:20 si apune la 20:18. Asadar, incepand cu ziua de 15 iunie, cand soarele in mod normal rasare la 5:30 si apune la 21:02, tu resetezi ceasul crizantemelor si le fai sa creada ca este 17 august.

Practic, la ora 20:18 tragi copertina si o lasi peste plante pana la ora 6:20. Evident, planta nu apuca sa se dezvolte la fel de mult ca una nefortata, fiind suficient un ghiveci de 12 cm. Asa se cultiva crizantemele pe care le vedeti in supermarket in afara sezonului.

Desigur, metoda asta nu e chiar pentru incepatori (trebuie rezolvata si problema aerisirii in noptile calde de iulie), insa ti-am zis de ea ca sa iti faci o idee.

Vezi aici - figura 3 - un sistem cu copertina neagra pentru ajustarea lungimii zilei si fortarea infloririi crizantemelor.

Edited by jumborom, 12 June 2015 - 11:54.


#185
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Solutia asta cu folia e interesanta pentru toate plantele de zi scurta!
Multam!

#186
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Flori frumoase datorită vouă
Attached File  uploadfromtaptalk1435084347675.JPG   240.74K   68 downloads

Attached File  uploadfromtaptalk1435084321310.jpg   256.21K   67 downloads

#187
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Salutare colegi forumisti,

Cu pasi marunti vine toamna si ne pregatim pentru primavara care vine :-)
De pe site-ul indicat de jumbo,am comandat seminte de panselute si banutei,dupa ce in repetate randuri am semanat seminte de panselute la plic cumparate de la noi dar nici un firicel nu a binevoit sa scoata capul.Un singur plic am avut din tari straine si mi-au rasarit cam 50 de fire.Asa am ajuns sa ma hotarasc si am facut comanda ,saptamana asta trebuie sa ajunga.
Pentru o reusita sigura am nevoie de cateva sfaturi.
Eu ma gandeam asa:
Le seman in ladite cu turba,le voi repica in ghivece de 7x7x8 dar nu stiu exact cum sa pregatesc turba pentru ghivece.Pot proceda ca si la celelalte flori , turba+osmocote+stropit cu previcur si cropmax ?

#188
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015

View Postadelutza24, on 17 august 2015 - 07:37, said:

Salutare colegi forumisti,

Cu pasi marunti vine toamna si ne pregatim pentru primavara care vine :-)
De pe site-ul indicat de jumbo,am comandat seminte de panselute si banutei,dupa ce in repetate randuri am semanat seminte de panselute la plic cumparate de la noi dar nici un firicel nu a binevoit sa scoata capul.Un singur plic am avut din tari straine si mi-au rasarit cam 50 de fire.Asa am ajuns sa ma hotarasc si am facut comanda ,saptamana asta trebuie sa ajunga.
Pentru o reusita sigura am nevoie de cateva sfaturi.
Eu ma gandeam asa:
Le seman in ladite cu turba,le voi repica in ghivece de 7x7x8 dar nu stiu exact cum sa pregatesc turba pentru ghivece.Pot proceda ca si la celelalte flori , turba+osmocote+stropit cu previcur si cropmax ?

Cineva ... are vreo informatie pentru mine?

#189
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postadelutza24, on 17 august 2015 - 07:37, said:

Le seman in ladite cu turba......

Mai bine foloseste tavi alveolare! ... cu alveole cat mai mici

View Postadelutza24, on 17 august 2015 - 07:37, said:

......nu stiu exact cum sa pregatesc turba pentru ghivece.Pot proceda ca si la celelalte flori , turba+osmocote+stropit cu previcur si cropmax ?

Procedeaza la fel!

#190
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015

View Postdanutz_2009, on 18 august 2015 - 20:55, said:



Mai bine foloseste tavi alveolare! ... cu alveole cat mai mici



Procedeaza la fel!

Am inteles..multumesc..credeam ca trebuie sa procedez altfel..vreau doar sa fiu sigura...sa nu gresesc

#191
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Adeluta, germinarea semintelor de panselute e conditionata de "prospetimea" semintelor si de temperatura.
Semintele de panselute isi pierd repede vlaga asa ca daca sint mai vechi de un an nu prea dau rezultate. Incearca sa tii temperatura intre 16-20 de grade pe parcursul germinatiei. Temperaturile mai mari de 20 de grade inhiba germinatia la panselute.
In rest, sint extrem de tolerante la frig si repicare asa ca poti sa semeni in ce vrei tu. Eu merg tot pe ladite pana la repicare.
Tine-ne si pe noi la curent cu progresele!

Eu procedez asa:
Semanare in perioada asta (ma ajuta si temperaturile) in orice am la indemana
Pe parcursul iernii le las afara in orice am semanat, cu mentiunea ca am grija ca tava/ladita sa aiba contact cu pamanat afanat. Peste iarna se vor dezvolta in aceste conditii ori de cate ori temperaturile sint chiar usor pozitive.
In functie de perioada in care vrei sa le vinzi - repicare cu 30 - 40 de zile inainte. Daca ai solar merg repicate de la inceput de februarie fara incalzire suplimentara si la inceput de martie vei avea primele flori.
Sper sa-ti fie de folos.

Attached Files


Edited by Hapygarden, 19 August 2015 - 18:47.


#192
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Wow Happygarden ai niste panselute superbe!Multumesc pentru sfaturi!
Eu sper ca semintele vor fi OK,le-am comandat (panselute si banutei ) de pe un site din strainatate indicat de jumbo.Inca nu le-am primit desi,le-am comandat miercurea trecuta.Acuma...ramane de vazut

Eu ma gandeam sa le seman in prima saptamana din septembrie si pe la mijlocul lui octombrie sa le repic in ghivece si a le iernez in solar.Acuma inca nu sunt chiar hotarata .mai intai sa primesc semintele sa am ce semana :-)

Si evident ca va voi tine la curent cu dezvoltarea lor.. :-)

Edited by adelutza24, 19 August 2015 - 20:02.


#193
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Hapy...superbe flori.

Daca am inteles bine le pot semana toamna si repica doar la inceputul lui februarie in solar. Si vor rezista peste iarna.....am inteles bine ?  Cred ca ma bag si eu ...:)

La semanare ce densitate folosesti ? Ca eu as semana in tavite alveolare.

#194
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Achim,iti pot confirma ca rezista peste iarna.Anul trecut am avut vreo 100 de fire care le-am tinut intr-o minirasadnita improvizate cu folie...atat stiu..in rest mai astept si eu informatii :-)
Vreau sa fac o treaba cevaai prof,sa merg la sigur


#195
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Totusi nu e prea mult sa le semeni acum si sa le repici abia in februarie  ?  Nu imbatraneste rasadu pana atunci ?

#196
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Eu le repicasem in octombrie anul  trecut..mai asteptam informatii de la cei mai experimentati


#197
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Poti fi repicate si din toamna fara nici o problema dar ca sa nu irosesc spatiul eu le repic in primavara.
Achime, iti dau eu in scris ca rezista peste iarna in orice conditii de inghet. Daca au apucat sa se dezvolte pana vine frigul o sa ai si flori cat e iarna blanda. Si nu imbatranesc defel atata timp cat temperaturile sint scazute. Vestea buna e ca pana ajungeti la repicare la petunii, craite si alte minuni panselutele ar trebui sa fie deja vandute.
Eu le pun "la iernat" afara in tavide de 240 si in 72 - baza tavii sa aiba contact cu sol afanat sa isi intinda bine radacinile. Vor creste pana in primavara de cate ori prind ferestre de temp pozitive. Repicarea o fac in februarie in 7x7x8. Cele din 72 iau startul ceva mai repede dar vin si cele din 240 din urma repede. In doua saptamani nu se mai vede diferenta.
Am gasit cateva imagini din periada de inflorire maxima.

Attached Files



#198
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Nu am cuvinte..sunt superbe florile

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate