Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cultivarea florilor in solar

- - - - -
  • Please log in to reply
1150 replies to this topic

#163
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Nu mai am pt jardiniera osmocote..trebuie sa iau

#164
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Am vrut sa dau comanda la Blondy de crizanteme pt săptămâna23 sau 25 dar îmi pot livra doar in săptămâna 27....știți vreun alt site de unde pot comanda...sau e de ajuns daca le primesc la sfârșit de iunie?

#165
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Ma poate lumina si pe mine cineva va rog frumos

#166
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
adelutza, ia-le asa si le plantezi la ghivece de 15 cm, instructiuni aici. Diametrul este perfect pentru incepatori.

Importatorii preiau comenzi cu livrare in 7-8 saptamani, iar saptamana viitoare este deja cea cu numarul 21.

#167
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Am inteles.nu am știut ca trebuie sa comand cu 2 luni înainte :-( .Mulțumesc pentru ajutor

Daca le pun la sfârșit de iunie,ele mai înfloresc la început de septembrie așa cum scrie in catalog?

#168
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Ele infloresc si daca le pui in iulie sau chiar august, asa sunt programate genetic. Ce difera este dezvoltarea plantei, de aceea, cu cat le plantezi mai tarziu, cu atat diametrul ghiveciului este mai mic, lucru care nu este rau, intrucat incap mai multe pe mp, sunt mai usor de transportat si au un pret mai atractiv pentru cumparator. Problema este ca pretul butasului este fix, iar cu cat vinzi mai ieftin, profitul scade, insa inmultit cu numarul de ghivece / mp, iesi cam tot ca la ghivecele mari. Important este sa ai clienti pentru categoria de ghivece respectiva. Cum nu ai inca niciun client, testezi piata cu ceea ce o sa ai, respectiv g15 (daca te grabesti).

#169
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Jumbo mulțumesc pentru răbdarea de care dai dovada... Îmi sunt foarte utile sfaturile râle!:D

#170
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Tu trage tare acolo, incanta lumea cu florile tale si strange bani de vacanta, ca trebuie sa manance si oamenii aia ceva.

#171
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Da da...ai dreptate

#172
amaliaa2015

amaliaa2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.06.2015
Buna ziua tuturor! Urmarind discutiile de aici, acum ceva timp, am luat decizia de a-mi incerca si eu norocul cu niste crizanteme. Asa ca zilele astea ar trebui sa primesc comanda de crizanteme de la Blondy... Am comandat crizanteme - butasi inradacinati, ingrasamant si ghivece de 15. Am comandat doar o tavita pentru ca anul acesta doar vreau sa incerc sa vad daca reusesc, si apoi anul viitor sa intru in forta cu ele. Dar am cateva intrebari la cei mai experimentati. Am gasit aici la voi informatii pretioase si pur si simplu nu stiu cum sa va multumesc. Intrebari:
1. Pot pune ghivecele pe niste mese din lemn? Sau trebuie neaparat pe pamant?
2. Pun un singur butas intr-un ghiveci de 15, sau mai multi?
3. De cate ori ar trebui sa ii tund, tinand cont ca o sa ii pun in ghivece saptamana viitoare? (au timp sa se dezvolte tufele pana in septembrie?)

Multumesc pentru raspunsuri!

#173
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
amaliaa, felicitari pentru initiativa.

1. Le poti pune si pe mese de lemn
2. Un singur butas la g15 este suficient. Cate 3 butasi se pun la g19, g22 sau mai mari.
3. Nu se tund, se ciupesc o singura data (rupi varful de crestere, cu 2-3 noduri in jos), cam dupa 3 saptamani de la plantarea in g15. Astfel ele vor ramifica mai bine de la baza si se "imbogatesc".

Butasul de varf obtinut se poate fasona (indepartezi frunzulitele bazale, tai butasul sub nod, nod din care vor pleca viitoarele radacini, rupi bobocelul din varf, ca ne intereseaza pentru inceput inrdacinarea, pudrezi nodul cu un stimulator de inradacinare - Incit 1sau Radistim, pui intr-o tava de 100 turba si infigi butasii.
Plasezi tava la semiumbra in primele 2 saptamani, apoi treptat la soare, pulverizezi frunzele cu apa, la inceput de 3-4 ori pe zi, apoi mai rar. Dupa 3-4 saptamani obtii butasi inradacinati asemanatori cu cei pe care ii primesti saptamana viitoare. Ii plantezi in g10 sau chiar g12 si sunt gata odata cu plantele puse la g15, doar ca vor fi mai micute.

Atentie totusi la problematica drepturilor de autor, unii (creatorii de trandafiri, alstroemeria, etc) sunt foarte scrupulosi in aceasta privinta !

Restul, conform tehnologiei prezentate aici.

Edited by jumborom, 09 June 2015 - 17:47.


#174
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 jumborom, on 09 iunie 2015 - 17:43, said:

Dupa 3-4 saptamani obtii butasi inradacinati asemanatori cu cei pe care ii primesti saptamana viitoare...

Butasii inradacinati vor fi identici cu planta mama (e inmultire vegetativa).

Numai bine!

#175
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Se referea ca inradacinatii or sa fie cam in acelasi stadiu vegetativ ca aia cumparati acum. Ca marimea conteaza si aici :D

#176
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Da @rid, se poate interpreta si asa!
In cazul asta interventia mea nu-si avea rostul!

Numai bine!

#177
amaliaa2015

amaliaa2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.06.2015
Multumeeeeesc mult de tot pentru raspunsuri! Deci o singura data ii ciupesc? Si ramifica destul cu o singura ciupire? Wow! Eu ma gandeam ca trebuie de 2-3 ori, ca sa creasca tufele alea frumoase cum le tot cumparam eu de la florarie... Eu am cercelusi (fuchsia) pentru mine, nu pentru vanzare, si ii ciupesc de primavara pana pe la 15 mai de vreo 3 ori ca sa se faca tufa frumoasa.
M-am gandit sa incep anul acesta cu crizanteme, pentru ca nu am nevoie de solar... le pot face si afara. Imi plac mult florile si in fiecare primavara cam cheltui banuti cam multi pe flori (anuale sau perene). Mi-ar placea sa imi fac cu timpul un solar, cu incalzire cu tot acasa (locuiesc la tara) si sa imi pun eu de toate si eventual sa fac si pentru vanzare, ca mi-ar placea... dar pentru asta e mai complicat, asa ca incep mai intai cu crizantemele, sa vad cum reusesc sa ma tin de ele si apoi, poate trec la un solarel, in care sa imi cresc eu: panselute, petunii, begonii, verbene, fuchsii si mai ales, mai ales muscate... Vise frumoase momentan!

#178
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

 jumborom, on 09 iunie 2015 - 17:43, said:


Atentie totusi la problematica drepturilor de autor, unii (creatorii de trandafiri, alstroemeria, etc) sunt foarte scrupulosi in aceasta privinta !



Adica ? Ce drepturi de autor ?

#179
amaliaa2015

amaliaa2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.06.2015
Cei de la Blondy mi-au zis si la telefon ca unii iau de la ei ca sa isi produca si inca o tura de butasi, asa ca nu cred ca avem probleme...

#180
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Cele de la Brandkamp (banuiesc ca de la ei ai luat, desi Blondy vinde si de la Syngenta unde lucrurile nu pot sa difere prea mult) au nevoie de o singura ciupire, asa au fost selectate in programul de ameliorare, tocmai pentru a reduce costurile cu manopera necesara pentru aceasta operatie.

Acest aspect impreuna cu indeplinirea altor obiective ale programului de ameliorare (rezistenta la boli, uniformitatea infloririi, etc) reprezinta o investitie (marisoara sau nu) pentru creeator, iar daca intentionati sa multiplicati produsul fara acordul lui, pot sa apara probleme, exact ca in cazurile clasice de proprietate intelectuala.

Bine, asta nu inseamna ca daca butasiti un cercelus sau o iedera din parc va trage cineva la raspundere, dar este vorba de un principiu pe care trebuie sa il aveti in vedere si un fel de "sa nu ziceti ca nu v-am zis si despre asta".

Edited by jumborom, 09 June 2015 - 21:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate