Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cultivarea florilor in solar

- - - - -
  • Please log in to reply
1150 replies to this topic

#145
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Știe cineva daca lobeliile merg transplantate in jardiniere,adică vreau sa stiu daca le merge.Am răsaduri de lobelii normale nu curgatoare.

#146
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Dragi colegi iara va bombardez cu întrebări.La Timișoara se organizează Expo de flori zilele acestea.Știe cumva cineva daca acolo as găsi sa cumpăr butași de crizanteme,semințe de flori?

#147
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
adelutza, daca nu gasesti poate te uiti la cei de la Blondy, am o prietena care cumpara de la ei butasi de crizanteme si e multumita

#148
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Da,am cerut deja oferta si de la ei dar ma gândeam ca pot găsi si la expo la Timișoara...poate e cineva care a fost si stie

#149
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

View Postanknic, on 06 mai 2015 - 22:57, said:

menta, rozmarinul, lavanda si salvia merg f.bine inmultite vegetativ. tarhonul (a fost discutie p-aci), ala rusesc (care miroase) se inmulteste doar vegetativ. maghiranul asa e el micut...deabia in anul 2 pare mai fatos.

LE: oregano e tare iubitor de caldura, cred ca tot in anul 2 ar arata primavara devreme mai mare si mai bogat.

Deci menta, rozmarin ,lavanda, salvie nu am sanse sa produc din seminte ?  Nici daca iau profi, mai scumpe ? Ca as lua sa le seaman mult mai devreme...noiembrie/decembrie.  Piata de desfacere as avea...ca se cauta.

Tarhonul rusesc daca se inmulteste doar vegetativ....nici nu stiu de unde as putea procura,nici cum sa-l inmultesc.

Nici nu stiu daca ar merita  sa inmultesc vegetativ. Sa zicem ca imi iau la ghivece, cate pot eu sa scot la anul dintr-un ghiveci de rozmarin,de acela care se vinde cam la 10 ron ?

#150
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am zis ca se inmultesc f.bine vegetativ...nu doar vegetativ. ideea la inmultirea vegetativa e ca faci butas de 10 cm si intr-o luna ai planta de 10 cm...cu tulpina ceva mai groasa decat una iesita din samanta. daca iti iei acum un ghiveci la 10 lei, pana la primavara lejer poti sa scoti 100 de plante din el...mai mari sau mai mici, rozmarinul face radacini si iarna.

#151
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Daca se pot inmulti prin seminte...as prefera varianta .

Dar raman 2 necunoscute :

1.  Cand ar trebui sa le seaman pentru ca in aprilie anul viitor sa fie cat mai dezvoltate si mai frumoase ?  Gen...sa umple un ghivecel mic, sau pe aproape.

2. De unde sa iau samanta care sa si faca plantute ?  Sa fie site-ul dat de Jumborom o solutie ?  Sau stiti altul ?

Anul acesta am pus de proba, am luat seminte de la Morami - Alta Selezione . La menta, rozmarin, salvia....pauza aproape totala . Desi le-am semanat in turba conform cerintelor, si tinute la germinat in casa la 20-23 grade.

Voi lua si ghivece sa inmultesc prin butasi in ultima instanta, dar cum am spus, as prefera prin seminte.

Si tarhon rusesc unde as putea gasi ?

M-a prins "flama" ca zilele astea numai menta, salvie,rozmarin am auzit :)

Edited by Achimitom04, 08 May 2015 - 21:06.


#152
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
adelutza, lobeliile merg bine si in jardiniere.

Tarhonul frantuzesc se inmulteste vegetativ si este mai greu de gasit, cel rusesc prin seminte.

Butasi fac doar din rozmarin, din seminte (chiar si luat de la moless) nu mi-a iesit. In rest, toate din seminte, semanate in ianuarie.

#153
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mie mi-a iesit rozmarinul padure semanat prin feb.la geam in casa, doar ca eram noi mai fraieri atunci si l-am mancat :)

plic luat din supermarket...

salvia tot asa, acum cred ca 4-5 ani a iesit fara pb. o am in gradina acum. dar am un amic care vinde salvie variegata si o inmulteste strict vegetativ.

menta e o taratoare, daca rupi un segment de tulpina face radacini imediat in pamant.

tarhonul nu m-a interesat niciodata.

#154
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Cineva îmi ciuruie petuniile... Cred ca melcii...ce pot face împotriva lor?

Deja am vreo 5 afectate:o

#155
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Anknic, norocoaso Posted Image  Poate imi dai si mie numele firmei sa incerc si eu un plic.  

Referitor la perioada, stii cam in cat timp se face tufa asa la ghivecel, de la semanare ?

Adelutza, pentru melci, Optimol sau Mesurol...granule care le imprastii pe acolo pe unde umbla dansii.

Se pare ca tarhonul francez este cel aromat mai puternic dar este greu de gasit . O sa caut sa vad daca gasesc pe undeva, sa mi-l inmultesc .

Edited by Achimitom04, 08 May 2015 - 21:47.


#156
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Ok,Achim mâine ma duc sa iau si le pregătesc o cină delicioasa :lol:

#157
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu stiu in cat timp se face tufa pt.ca noi l-am mancat cand avea vreo 10 cm...dupa aia am inmultit numai vegetativ. era plic din supermarket (gen agrosel...)

#158
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mersi, o sa caut sa iau sa pun de proba...daca iese il tin si il inmultesc.  In cat timp se face...am lamurit-o cu Jumborom intre timp ..:)  Mare domn ca are rabdare cu mine . Ca eu le-as face toate la fix ca ceasul elvetian .

Dar aici pe aromatice e o paine de mancat, in zona. In piata e unul singur care vinde asa ceva aduse de dincolo. Are o tufa bine dezvoltata de rozmarin, de exemplu, intr-un ghivecel, si vinde cu 10 ron.  Eu cred ca mi s-ar merita sa il fac si la 6-8 ron.

Nu ma las...am multa vointa,rabdare, perseverenta...sper sa si reusesc. Si oregano si maghiran trebuie sa le seaman de toamna . Am vandut  dar sunt tare pricajite, mai ca imi era jena sa cer mai mult de 0,50 ron .  Vreau o tufa mai bogata, asa ca le voi semana cam prin decembrie. Vedem ce iese.

#159
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Voi cu ce udați petuniile din jardiniere, ma refer la îngrășământ?

#160
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Achime, am rabdare, ca nu vreau sa-i las pe o parte dintre maramureseni fara condimente si flori la ghiveci.

adelutza, le pun doar Osmocote si le mai dau cate un foliar odata cu tratamentele fitosanitare. Altii le dau ingrasaminte doar prin fertirigare, iar la o saptamana dupa ce ai ajuns cu planta acasa, aceasta incepe sa se intristeze. Lucru explicabil, de vreme ce a fost lasata fara mancare.

Ale mele sunt in forma toata vara din motive de hranire portionata realizata cu Osmocote de 5-6 luni (merge si un Agroblen 5-6 luni, ca e la jumatate de pret), omul se bucura cumparand si anul urmator.

Edited by jumborom, 13 May 2015 - 17:37.


#161
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Înseamnă ca am făcut corect,circa 5g osmocote \ litru  de 5-6 luni cand le-am pus in ghivecelele  de 7x7x8 si cropmax.când le transplantez in jardiniere le mai dau cropmax?

#162
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Substratul din jardiniera trebuie sa contina si el Osmocote Exact (3-4 grame pe litru), daca vrei ca lucrurile sa mearga bine. Merge apoi si un Agroleaf, Cropmax doar daca iti prisoseste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate