Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cultivarea florilor in solar

- - - - -
  • Please log in to reply
1150 replies to this topic

#1099
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru variantele high-tech vezi aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Swsd4EYFxN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SILJ-3l0mhg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DAOVuSuQ4Ro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bFl3tUyPR90?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9xh64wFFlrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6r-DZ4si7l8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1100
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View Postsubway_guru, on 27 septembrie 2017 - 14:30, said:

-extragerea bulbilor in vara e chinul de pe lume cu rezultate indoielnice in sistem traditional;
-daca nu-i extragi incep sa se aglomereze, sa se ingroape, devin din ce in ce mai firavi si in final ii pierzi;

Daca pui bulbii intre 2 straturi de plasa de umbrire (sau ceva de genul) si dupaia acoperi cu pamant ? Cand vrei sa extragi bulbii, pur si simplu tragi de plasa.
Am vazut maidemult un video la olandezi cum extrag ei bulbii din camp si foloseau ceva plasa speciala intre care puneau bulbii si pur si simplu trageau plasa aia din pamant, cu bulbi cu tot. Cred ca ar mere si o plasa de sarma cu ochiuri mici.

Bineinteles, la pamant nisipos se aplica mai bine.

Attached File  Capture.JPG   80.72K   36 downloadsAttached File  e2bc95229ee077a5ecbd57c4b1807a9a--tulips-garden-garden-plants.jpg   76.63K   32 downloads

L.E. Am gasit si video-ul. https://youtu.be/Z_CYJO2rbsg?t=279

Edited by ionutz_t, 28 September 2017 - 18:31.


#1101
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Necesita utilaje speciale si terenul nisipos specific olandei...nu prea se potriveste cu lucrul manual...
De acea e mai simplu cu laditele, nu bagi banii decat in bulbi!
;)

#1102
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Uite aici cum fac olandejii bulbii pentru 'fabrica de flori' (si culmea e ca de pe toate campiile alea nu se recolteaza nici macar o floricica taiata!) de te doare mintea nu alta!!!:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AgLPCHX37f4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by subway_guru, 06 October 2017 - 21:52.


#1103
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Jos palaria! Suntem departe de ei, din pacate in spate...

#1104
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
S-au facut si la mine niste flori de toamna.

Attached Files



#1105
rebreanu111

rebreanu111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2017
am si eu o intrebare...daca stie cineva.garoafele lilipoot de la BLONDY au miros?va multumesc.

#1106
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
Voi in ce perioada plantati bulbii de zambile / lalele , pentru 8 martie?

Conform tehnologiei de cultura de la Blondy, se recomanda luna octombrie-noiembrie.
Anul trecut i-am pus la inceputul lui noiembrie si i-am lasat in solar, unde am facut o cutie din polistiren pe care am acoperit-o cu pamant si agrotextil.
Cand i-am scos au fost multi inghetati dar nu au avut nimic.
Am avut si niste pierderi datorita rozatoarelor, deoarece nu am pus otrava.
Anul acesta m-am gandit sa ii tin intr-o incapere la intuneric, unde temperatura o pot controla .

Attached File  viber image.jpg   191.5K   70 downloads

Edited by ionutz_t, 19 October 2017 - 20:20.


#1107
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
@ionutz
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qcg3TCDjJmw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wSobAehNa30?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/StmMzaWvRxw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1108
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View Postsubway_guru, on 19 octombrie 2017 - 22:15, said:

@ionutz

Multumesc.

Am vazut aceste videouri maidemult .
De la el m-am inspirat si eu prima data cand am pus zambile.

#1109
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Va salut pe toti! Am o rugaminte la voi ,sunt incepator in flori si nu stiu cam cand se seamana petuni,muscate ,verbena pt primavara.si daca imi puteti recomanda  ce seminte sa cumpar si de unde
Daca are cineva experienta va sunt recunoscator

Edited by montebanat, 16 November 2017 - 10:16.


#1110
micleano

micleano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.07.2014

View Postmontebanat, on 16 noiembrie 2017 - 10:15, said:

Va salut pe toti! Am o rugaminte la voi ,sunt incepator in flori si nu stiu cam cand se seamana petuni,muscate ,verbena pt primavara.si daca imi puteti recomanda  ce seminte sa cumpar si de unde
Daca are cineva experienta va sunt recunoscator

Un salut calduros ca vremea de afara  florarilor si "legumistilor" de pe forum si nu numai , un nou an bogat si banos , sanatos si infloritor.
Montebanat: seminte de flori poti cauta pe anthesis.ro; hortigala.ro; blondyromania.ro ; mai sunt si altii mai mici . Daca vrei sa produci pentru vinzare cel mai important este sa stii ce cere piata si ca flori si ca culoare sau marimea ghiveciului. Conteaza zona in care vrei sa vinzi si puterea de cumparare a clientului. Iti spun asta din experienta mea de citiva ani, ce am vazut si am trait eu pe buzunarul meu. Aceeasi floare in cam aceeasi perioada intr-o piata am vandut-o cu 2 lei si in alt oras cu 3,50 lei si 3 lei.
Deci, daca esti incepator ia-o usor in primul an. Seamana cite putin din fiecare : gazania, petunii, craite, portulaca, verbena, imptiens, begonii, floarea miresei sau mai stiu eu ce. Pentru muscate mai bine cumpara butasi dar cred ca e cam tirziu pentru comanda la furnizorii ce i-am enumerat mai sus.
Ca si perioada de semanare trebuie sa tii cont cind vrei sa iesi la piata cu ele. Conteaza mediul ce il poti asigura : caldura lumina, ingrasaminte . Conteaza cum si unde iti faci rasadul , ce conditii ai. Si fiecare floare are , cum zice barbatu-meu " tabieturile si fitele personale" . Unora le place mai cald, altora mai moderat, mai lunima , mai umbrite . Sint frumoase dar si " cu mofturi".
Poti face flori doar daca le iubesti , in primul rind, si apoi ca un scop economic si financiar.  Pe scurt ... din citiva ani de florarit.

Acuma, am si eu o intrebare referitoare la semintele de calibrachoa: am luat si eu niste seminte sa experimentez anul acesta si sint cam nelamurita cu ele. Pe site-ul molesseeds scrie ca se acopera usor cu vermiculit pentru germinare. Dar daca n-am vermiculit le las neacoperite?  Intreb pt.ca semintele sunt mult mai mari ca la sora-sa petunie. Le-as lasa neacoperite . Fac bine sau nu?

#1111
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
O vulpe batrana din domeniu mi-a spus ca orice samanta se acopera de 2x-10x diametrul ei ...
Avand incredere in omu` asta am aplicat intocmai! ... la mine a mers perfect! ...
Semintele mici se acopera de doua ori diametrul lor ... pentru ca vor genera plantule mici
si firave si trebuie sa poata sa ajunga repede la lumina ... semintele mari si cele semanate
afara de toamna (vor ierna in sol) se seamana mai adanc ...
Eu acopar si semintele de petunia: frec turba intre palme si cern deasupra lor ...

#1112
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu vorbesc doar din experienta proprie....despre calibracoa nu stiu nimic.Despre petunii....da. Anul trecut am omis sa consult tabelul lui Jumborom inainte de a semana si am acoperit petuniile. Rezultatul.....dezastruos.Cam 50% pierdere. Anul asta seaman doar dupa ce ma uit pe tabel. Petuniile neacoperite.....90% rasarite.  Mentionez ca ale mele sunt cumparate de pe moless si sunt drajate. Au stat la aprox. 27 gr. si cand au scos capul primele le-am mutat sub neoane la 25-27 gr.si pulverizate zilnic inca 2-3 zile. Dupa tabel ele germineaza mai bine cu lumina.
Nu exclud posibilitatea sa fi gresit anul trecut in alte privinte,poate acoperite prea tare, temperatura inconstanta,poate umiditatea...... Danutz stie ce vorbeste, e o persoana pe ale carei sfaturi ma bazez.
Am vrut doar sa va relatez experienta mea.

#1113
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Hai sa va ridic mingea la fileu! Posted Image  ... sa aveti ce dezbate! ... semintele drajate germineaza la
lumina? ... concret, la petunia: semintele sunt minuscule ... drajeul are 2-3 mm in diametru ... cum
ajunge lumina in mijlocul drajeului?
Acoperiti semintele! ...

Edited by danutz_2009, 08 January 2018 - 21:46.


#1114
micleano

micleano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.07.2014
semintele de petunii nu le-am acoperit niciodata chiar daca sunt drajate. Rasarire am avut f.buna . M-am uitat mai bine la semintele de calibrachoa cumparate. Si in catalog arata a fi multi-pill . Peletele e transparent si se vad in el mai multe seminte mici. E ca la portulaca multi-pill. Cred ca le tratez ca pe petunii.

#1115
angybasso

angybasso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.01.2014
Ajutor, va rog! Pentru prima data anul acesta incerc sa fac rasaduri de petunii, calibrachoa si muscate. Am pastile Jiffy si ma gandeam sa le seman in ele. Credeti ca e o idee buna? Semintele sunt F1 si cele de petunii sunt drajate. Rasadurile sunt pentru mine, nu pt vanzare. Stiu ca semintele de petunii nu se acopera, de aceea am indoieli in ceea ce priveste folosirea pastilelor in cazul lor. Ce sa fac?

#1116
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Foloseste pastilele de turba cu curaj! ... chiar si pentru petunii ... vor cere putina
papica cand sunt mai mari ... baiul imi pare altul: nu-i devreme sa semeni petuniile
de acum pentru zona Suceava?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate