Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Driver USB pe tableta Samsung Galaxy Tab (Android)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Berilac

Berilac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 28.11.2006
Salut!


Un prieten de-al meu are o tableta Samsung Galaxy Tab si isi doreste sa citeasca direct stick-uri USB pe tableta. Asa ca i-am cumparat eu un adaptor USB mama-mama, cu care sa intre cu cablul ce vine de la tableta intr-o parte, iar in cealalta parte sa introduca un stick USB.

Desigur, stick-ul nu este citit de tableta. In mod normal presupun ca versiunile de Android vin cu drivere de USB instalate, dar probabil aici, pe tableta, nu o fi instalat.
Exista vreo posibilitate ca eu sa instalez pe aceasta tableta un driver care sa recunoasca USB-urile conectate (prin intermediul adaptorului)?

#2
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Nu exista nici o posibilitate, device-urile mobile care poseda porturi usb nu pot actiona ca "host" . De ce? pentru ca nu vor cei care le proiecteaza  :deadtongue:

Edited by Bobby_ro, 04 January 2012 - 14:28.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Unele pot functiona si ca host (chiar daca nu suporta oficial USB OTG) daca au cele necesare pe placa de baza, restul fiind doar o problema de drivere&etc pentru un developer priceput.
L.E.: uite si un link catre un topic interesant de pe xda-developers. Daca vrea sa caute un custom ROM pentru Galaxy Tab, aproape sigur va gasi vreunul cu suport pentru USB OTG.

Edited by Hider141, 04 January 2012 - 15:41.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sau cumperi un adaptor

Attached Files



#5
Berilac

Berilac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 28.11.2006

 Hider141, on 4th January 2012, 15:35, said:

Unele pot functiona si ca host (chiar daca nu suporta oficial USB OTG) daca au cele necesare pe placa de baza, restul fiind doar o problema de drivere&etc pentru un developer priceput.
L.E.: uite si un link catre un topic interesant de pe xda-developers. Daca vrea sa caute un custom ROM pentru Galaxy Tab, aproape sigur va gasi vreunul cu suport pentru USB OTG.
Interesant. Totusi, presupun ca modificarea ROM-ului duce la pierderea garantiei...

 rumegus, on 4th January 2012, 15:42, said:

Sau cumperi un adaptor
Ce face adaptorul asta din poza atasata de tine? Detaliaza putin.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Adaptorul ala se numeste "Galaxy tab OTG Connection", costa 6-7$ si face exact ce vrei tu sa faca. La un capat are mufa de samsung, la celalalt capat usb+card-reader. N-am dat detalii, am crezut ca te descurci singur, din moment ce-n poza apare numele saitului. :P
"Compatible with: Samsung GALAXY TAB P7500/P7510/P7300/P7310
With one USB port and two memory card ports.
The USB port can connect to Digital Camera, USB Mouse, USB Flash Disk (the format must be FAT32, cannot read NTFS), and it also supports External keyboards input.
The two memory card ports support SD(HC)/TF/M2/MS/MMC memory card.
The USB and the memory card ports only can be used one at the same time".
Daca mai sapi pe net, gasesti si variata cu doua USB, fara card-reader, daca stii despre ce tableta e vorba.

#7
Berilac

Berilac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 28.11.2006

 rumegus, on 5th January 2012, 08:20, said:

Adaptorul ala se numeste "Galaxy tab OTG Connection", costa 6-7$ si face exact ce vrei tu sa faca. La un capat are mufa de samsung, la celalalt capat usb+card-reader. N-am dat detalii, am crezut ca te descurci singur, din moment ce-n poza apare numele saitului. :P
"Compatible with: Samsung GALAXY TAB P7500/P7510/P7300/P7310
With one USB port and two memory card ports.
The USB port can connect to Digital Camera, USB Mouse, USB Flash Disk (the format must be FAT32, cannot read NTFS), and it also supports External keyboards input.
The two memory card ports support SD(HC)/TF/M2/MS/MMC memory card.
The USB and the memory card ports only can be used one at the same time".
Daca mai sapi pe net, gasesti si variata cu doua USB, fara card-reader, daca stii despre ce tableta e vorba.
Cunosteam site-ul. Chiar am facut doua comenzi mai demult de pe el. Dar nu am cautat, fiindca am presupus ca este ceva standard, nu ceva dedicat tabletelor Samsung, asa cum am cumparat acel adaptor mama-mama.
Multumesc mult for the tip. Tu ai testat, merge? Cum ramane cu treaba de care zicea Hider141 ca s-ar putea sa nu fie configurate ca host pentru USB? Daca nu are in kernel asa ceva sau hardware-ul nu e configurat ca atare? Am vazut ceva in link-ul oferit de el si cu alimentarea - daca si acesta are nevoie de alimentare?
Desigur ca ma voi uita la seria tabletei sa vad daca e compatibila, dar intreb...

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-am testat, eu am alta tableta, cautand accesorii pt ea, am dat de acel adaptor. sau, http://www.sunteksto...xy Tab 101.html .Ar trebui sa mearga, daca tableta ta e in lista. N-am avut rabdare sa citesc ce-au scris cei de pe XDA, dar banuiesc c-ar trebui sa root-ezi tableta, risti sa pierzi garantia. Cu adaptorul nu risti asta, risti doar s-arunci 9 lei degeaba. :)
Eventual, mai cauta si pe alte saituri chinezesti, multe au forumuri, parerile celor care au cumparat si testat produsele.

#9
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
Atentie, adaptorul respectiv este pt. Galaxy Tab 10.1 nu pt. vechiul Tab de 7 inch (P1000 sau P1010).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate