Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Credeti in horoscop?

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#19
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View Postdoctorwho, on 2nd January 2012, 23:33, said:

foarta gravitationala exercitata asupra ta este infima. complet neglijabila. :console:
Nu vorbeam despre forța gravitațională :blink:

#20
reginadealb

reginadealb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2012

View Postbogdan2011, on 3rd January 2012, 00:03, said:

Nu vorbeam despre forța gravitațională :blink:

Nu te obosi sa-i explici . Unii au inteles la ce te refereai ...;)

#21
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Nope. Nu l-am mai citit de multi, multi ani.

#22
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Nu cred in Horoscop.

Cred in influenta planetelor la nivel vibrational. Tot ce e in tine vibreaza la o anumita frecventa, cred in influenta luminii (radiatia electromagnetica) asupra omului.

Nu uitati ca mai suntem bombardati de radiatii electromagnetice invizibile, microunde, UV etc. Acestea au o anumita caracteristica in functie de anotimp si ne afecteaza la nivel molecular. Ca X e berbec sau Y e scorpion nu are nicio relevanta, este o eticheta dar omul are anumite trasaturi ce sunt "conturate" in momentul nasterii influentate de mediu, temperatura, cantitatea de lumina la care este expus etc.

Un om care a studiat fizica moleculara si radiatiile este constient de acestea.

Vorba lui Alan Watts: Astrologii au o harta foarte bine construita dar nu stiu sa o foloseasca. Este adevarat, horoscopul este pistol cu apa, vrajeala pentru cei slabi de minte. Nu poti, pur si simplu sa te uiti in stele si sa deduci viitorul. Astrologii ignora foarte multe elemente ce influenteaza omul.

In acelasi timp trebuie sa fii idiot sa crezi ca esti de capul tau p-aici si nimic nu te influenteaza din jurul tau.

In fond tot ce a explodat de la big-bang a avut o origine si ghici ce: in Univers sunt valori, constante ce stau si la baza structurii noastre chimice, moleculare.

Edited by jazzu, 03 January 2012 - 16:12.


#23
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
Nu.
De asemenea, nu am nici prieteni imaginari.

#24
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Am activat optiunea horoscop la Vodafoen de curiozitate (e gratis deocamdata :P), si am observat ca toate "prezicerile" sunt bazate pe lucruri foarte probabile a se intampla.

De ex de craciun primeam ceva de genu "s-ar putea ca azi sa aveti probleme cu digestia..."
sau "azi vei lucra la ceva cu foarte multa pasiune..."
sau "o persoana te va dezamagi"
sau "e posibil sa neglijezi putin munca pe care o ai de facut" (asta e azi lol)

srsly care sunt sansele ca astea sa se intample fiecaruia dintre noi? 90%?

Cred ca prostanii care pun botul la horoscoape merita impuscati  :death:
E fantastic cat de manipulabili pot fi unii oameni.

Edited by Nemesis-, 03 January 2012 - 17:14.


#25
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 21.02.2006

View Postjazzu, on 3rd January 2012, 16:07, said:

... este o eticheta dar omul are anumite trasaturi ce sunt "conturate" in momentul nasterii influentate de mediu, temperatura, cantitatea de lumina la care este expus etc.
Cand te consideri nascut? Momentul, minutul, cum il definesti?

View Postjazzu, on 3rd January 2012, 16:07, said:

In acelasi timp trebuie sa fii idiot sa crezi ca ...
Da, asta DA argument  :thumbup::)

#26
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postofi_tm, on 3rd January 2012, 20:43, said:

Cand te consideri nascut? Momentul, minutul, cum il definesti?

Quote

În timpul travaliului, la nivelul uterului apar fenomene de contracție, propagarea contracției și relaxare, în același timp crescând amplitudinea și durata contracțiilor. La începutul travaliului pot fi 2-3 contracții la zece minute, dar spre sfârșit numărul lor crește la 5-6. Odată cu aceste contracții se realizează nașterea fătului. De remarcat e faptul că odată cu expulsia sa, contracțiile uterine nu încetează, ci continuă pentru aproximativ 45 minute, timp în care e expulzată placenta împreună cu o cantitate de 400  ml de sânge, de la ruperea unor vase ce o ancorau de pereții uterului.

La o naștere la termen, nou-născutul are o suprafața cutanată de 0.18 m2 și un ph al pielii neutru, ceea ce îl face foarte sensibil la agenții patogeni din jur. Țesutul adipos e brun, un tip de țesut întâlnit doar la făt, spre deosebire de adult unde țesutul adipos e alb. Masa musculară reprezintă aproximativ 22% din greutate, iar osificarea nu este completă (abia după vârsta de 40 de ani osificarea omului e definitivată).
Primele respirații sunt dificile și neregulate, necesitând supraveghere specială, putând apărea crize de apnee (incapacitatea de a respira) de până la 20 sec.

Simțurile nou-născutului sunt parțial dezvoltate, reacționează la zgomote puternice. Retina incomplet dezvoltată face ca acesta să reacționeze la lumină puternică, dar nu va distinge culorile.

În ceea ce privește alimentația, imediat după naștere e asigurată de laptele matern, care e steril și foarte bogat în elemente nutritive, proteine, lipide, anticorpi, ceea ce îi va asigura dezvoltarea normală atât fizică, cât și o rezistență la infecții.
Deși se află în vârful lanțului trofic, omul e printre cele mai vulnerabile ființe la naștere. Comparând cu alte mamifere, care la câteva ore pot sta în picioare, iar după 2-3 ani devin independente de mama lor, omului îi trebuie cel puțin 15 ani, dacă nu mai mult, atenția mamei. Totuși, această vulnerabilitate și copilărie prelungită ne-a ajutat de-a lungul evoluției, prin jocuri, învățând lecțiile supraviețuirii, ceea ce ne-a transformat într-o specie ce domină Pământul.


#27
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
cred? neah, dar mi se pare interesant ca exista potriviri cu unele trasaturi pe care zodiile le descriu

#28
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 21.02.2006
@jazzu
CITAT
În timpul travaliului ...
/CITAT
Deci, cand te nasti? Minutul ? Momentul ?

#29
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postofi_tm, on 4th January 2012, 23:51, said:

@jazzu
CITAT?
În timpul travaliului ...
/CITAT?
Deci, cand te nasti? Minutul ? Momentul ?

Quote

NÁȘTERE, nașteri, s. f. Acțiunea de a (se) naște și rezultatul ei. 1. Aducerea sau venirea pe lume a unei ființe; spec. act fiziologic prin care fătul, ajuns în stadiul de maturitate, este expulzat sau extras din cavitatea uterină; parturiție.
Minutul 1 cu prelungiri, fara schimbari. Diferenta intre prinderea mingii de catre portar si luarea (a lua= II. 1. A scoate ceva din locul în care se afla) in maini a fatului de catre medic consta in actiunile ce urmeaza a fi efectuate si anume fatul nu se va degaja spre coechipieri ca in cazul mingii.

Edited by jazzu, 06 January 2012 - 02:00.


#30
darkeye

darkeye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.08.2003
Eu nu prea cred dar, de la o vreme citesc un horoscop si, mi se pare foarte interesant, ceea ce scrie acolo se intampla foarte des, dar la diferenta de o zi! :)
In rest cred ca, totusi, perioada anului in care ne-am nascut ne influenteaza firea, caracterul, etc si acestea isi spun cuvantul in interactiunea cu ceilalti.

#31
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Modificati datele, si spuneti cuiva pe acele date, ce spune un zodiac.
Va....crede.
Dar, am observat si eu, ca se adeveresc unele, altele nu.

#32
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postpopescu_xx, on 02 ianuarie 2012 - 22:08, said:

-Credeti in horoscop ? Adica la voi se adevereste ce zice in el ?
-Eu am niste nelamuriri in legatura cu respectivul horoscop,adica nu inteleg cum se ajug la respectivele concluzii.Eu am patit si faze gen:sa fiu bolnav sa nu pot iesi din casa,si la horoscop imi zicea ca ma voi distra cu prietenii.Dar sa intamplat sa se si adevereasca,dar s-au adeverit faze banale,care se potrivesc la 70 % din populatie,,gen:vei primi un sfat,vei fi fericit,vei intalni un vechi prieten....etc..
-Si inca o chestie,de ce nu se potrivesc,macar partial informatiile de la un site la altul ?Eu unde sa citesc sa fiu cat mai aproape de adevar  ?
In cele din reviste, ziare si majoritatea siturilor- evident nu. Astrologia in sine e destul de complexa. Nu cred ca se poate prezice viitorul, ci mai degraba ca indica tendinte, care pot fi utilizate in beneficiul tau. Ti-as recomanda sa consulti un astrolog profesionist, daca te intereseaza si iti permiti. cele mai bune site-uri mi se par http://www.ascella.r...w.astrospot.ro/

#33
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nu au fost in stare sa prevada nici macar un singur cataclism mai serios, sau macar o furtunica. Si au pretentia sa prezica la fiecare om, pe zodii.
De exemplu cel din Japonia.
Acum au pretentia ca va fi nu stiu ce dupa 21 dec.

#34
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostNASTYPRIMUL, on 16 noiembrie 2012 - 05:04, said:

Acum au pretentia ca va fi nu stiu ce dupa 21 dec.
Probabil isterie in masa.

#35
Adrya1

Adrya1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.04.2013
Mai se nimereste la cel saptaminal , insa e in general , generalizat.

#36
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Sa nu fie la tine nimeni care sa-si treaca pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care sa aiba mestesugul de ghicitor, de cititor in stele, de vestitor al viitorului, de vrajitor, (Deut.18:10)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate