Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Reconditionare parchet masiv

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDrumetz, on 19th January 2012, 11:53, said:

Banuiam eu ca as iesi mai bine cumparand unul nou. Acum problema e ce operatiuni trebuie facute pentru ca cel nou sa nu scartie si sa fie pus uniform si continuu in toate camerele?


Si un sfat de unde as putea sa cumpar asa ceva (si totusi sa nu dau faliment)


Multumesc
pai ca sa ai un parchet nou,sa nu scartaie si sa fie continu este foarte simplu.
demontezi cel fechi+tot ce este dedesubt pina la placa de beton sau sapa,in functie de nivel poti monta direct parchetul pe placa/sapa in caz ca este plana si compacta.
sau faci sapa pina la nivelul celorlalte pardosele calculand si grosimea parchetului sau faci o sapa oarba din osb sau pal dar sunt snase sa in ani de zile sa mai apara un mic scartait pe zonele mai traficate.
deci faci sapa peste care vi cu parchetul care se monteaza prin prindere chimica,doar asa nu va mai scartaii.

#20
myne

myne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.08.2011

View Postmardraaxi, on 7th January 2012, 16:57, said:

scula care da cel mai bun rezultat in sistem DIY este orbitalul ocscilant,adica acel orbital folosit in special de catre tinichigii auto.
avand doua miscari de rotaie contrarii lasa cele mai putine sau deloc zgarieturi,chiar daca merge mai greu la inceput rezultatul final va fi net superior decat a altor scule de mana.
incepi cu granulatie de 36/40 pe urma 50/60,se chituie dupa care dai cu 80/100,dai grund si prima mana de lac dupa care slefuiesti cu 120/150,aspiri bine de tot si dai ultima mana de lac.
in caz ca lemnul este mai dur mergi pe variantele mai scazute de granulatie(36-50-80) daca lacul este pe baza de apa sau este mai putin rezistent la zgarieturi il slefuiesti cu min 150 daca este pe baza da solvent bicomponent sau alchidic poti folosi linistit 120.
spor la treaba cu toate ca sunt convins ca dupa 1 zi de munca vei renunta si vei chema un parchetar.


Merci mardraaxi!

cum arata acel orbitalo oscilant?
un link ceva?

merci!

#21
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postmyne, on 24th January 2012, 20:45, said:

Merci mardraaxi!

cum arata acel orbitalo oscilant?
un link ceva?

merci!
arata asa,spor la treaba.

@parchet.
fara nici o suparare dar nu ti se pare excesiv ceea ce faci?
pe langa ca postezi o reclama unde nu ai voie si nui-e  rostul aici  ai si intoxicat cu nenumarate postari pe mai multe toppicuri.
sper ca un moderator sa ia atitudine,pt ca in alte situatii se sesiseaza imediat pt incalcari mult mai mici,ciudat ca aceste reclame stau de la ora 3 fara sa le fi sters nimeni.
si eu activez in acest domeniu recunosca dar nu mi-am permis niciodata sa postez o reclama pe aceste toppicuri mai ales in stilul asta,am respectat regulamentul,nu vad dece altii pot sa il incalce

Attached Files


Edited by mardraaxi, 26 January 2012 - 20:02.


#22
RANDOMAR

RANDOMAR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2009
D-le mardraaxi m-ati sfatuit si pe alt forum, indraznesc sa va intreb pt. mine personal . Imi fac singur parchetul de lemn masiv, pana acum am doar vreo 24 de metri patrati, din cei 120 care trebuie sa ii fac,   lemn de frasin, gros de 17.8 mm. Imbinare nut si feder. O sa ma combateti, dar acasa la mine si doar la mine vreau sa le fac aproape pe toate unde ma pricep. Mi-am incropit atelierul meu de tamplarie, am un vecin care lucreaza tamplar, a montat si raschetat si parchet cu multi ani in urma, dar nu este  la zi cu solutiile de aplicare ale parchetului.

Problema mea o reamintesc aici : casa doar cu parter, sapele turnate, dar fara straturile de rupere a capilatiei, locuinta construita din 1991, acoperita si naschita, sapele turnate in 2010 , nu sunt momentan probleme de umiditate in zona, solul are panza freatica la 7 metri si oricat ar ploua nu tine apa, de altfel sunt vecin cu ozana lui Creanga[ vreo 200 metri] se trage apa.
Un coleg imi recomandase rasina epoxidica Recoll PU , undeva la 280 ron 10 kg, trebuia data peste sapa autonivelanta. Varianta cu pal pe membrana bituminoasa nu mi se pare in timp o idee buna, prea multe materiale , prea multe punti de legatura si apoi cand prind mecanic palul de sapa , strapung toata membrana.

rog frumos pe [email protected] sau pe forum  o solutie cu materialele folosite gradual , obiectiv si costul aferent,

inca doua hibe: cineva imi explica in mare cum monteaza in Germania : folie lata de 2 metri, placa hidrofuga fixata mecanic-nu a stiut sa imi spuna din ce este, adeziv si o masina care presa parchetul pe adeziv. mai mult nu a stiut sa imi spuna, probabil era ceva pneumatic de batut cuie si nu stia el.
a doua hiba , sapa autonivelanta am gasit la Tassullo, sau ceva de genul acesta la un pret rezonabil, calitate buna zic eu fiindca tot de la Tassullo am luat si adezivul de masa de spaclu pt. izolarea exterioara si s-a comportat bine .

Va multumesc .

Edited by RANDOMAR, 29 January 2012 - 20:30.


#23
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostRANDOMAR, on 29th January 2012, 20:19, said:

D-le mardraaxi m-ati sfatuit si pe alt forum, indraznesc sa va intreb pt. mine personal . Imi fac singur parchetul de lemn masiv, pana acum am doar vreo 24 de metri patrati, din cei 120 care trebuie sa ii fac,   lemn de frasin, gros de 17.8 mm. Imbinare nut si feder. O sa ma combateti, dar acasa la mine si doar la mine vreau sa le fac aproape pe toate unde ma pricep. Mi-am incropit atelierul meu de tamplarie, am un vecin care lucreaza tamplar, a montat si raschetat si parchet cu multi ani in urma, dar nu este  la zi cu solutiile de aplicare ale parchetului.

Problema mea o reamintesc aici : casa doar cu parter, sapele turnate, dar fara straturile de rupere a capilatiei, locuinta construita din 1991, acoperita si naschita, sapele turnate in 2010 , nu sunt momentan probleme de umiditate in zona, solul are panza freatica la 7 metri si oricat ar ploua nu tine apa, de altfel sunt vecin cu ozana lui Creanga[ vreo 200 metri] se trage apa.
Un coleg imi recomandase rasina epoxidica Recoll PU , undeva la 280 ron 10 kg, trebuia data peste sapa autonivelanta. Varianta cu pal pe membrana bituminoasa nu mi se pare in timp o idee buna, prea multe materiale , prea multe punti de legatura si apoi cand prind mecanic palul de sapa , strapung toata membrana.

rog frumos pe [email protected] sau pe forum  o solutie cu materialele folosite gradual , obiectiv si costul aferent,

inca doua hibe: cineva imi explica in mare cum monteaza in Germania : folie lata de 2 metri, placa hidrofuga fixata mecanic-nu a stiut sa imi spuna din ce este, adeziv si o masina care presa parchetul pe adeziv. mai mult nu a stiut sa imi spuna, probabil era ceva pneumatic de batut cuie si nu stia el.
a doua hiba , sapa autonivelanta am gasit la Tassullo, sau ceva de genul acesta la un pret rezonabil, calitate buna zic eu fiindca tot de la Tassullo am luat si adezivul de masa de spaclu pt. izolarea exterioara si s-a comportat bine .

Va multumesc .
ai primit pm

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am si eu o nelamurire in legatura cu parchetul. Urmeaza sa fac renovare la o casa mai veche si as vrea sa pun izolatie de polistiren pe podea ca se simte rece la picioare dar as vrea sa pastrez parchetul vechi care e pus acum 15 ani si e de stejar masiv. Mi-a spus cineva ca parchetul lipit cu aracet nu se mai poate dezlipi si ca ar trebui sa pun polistirenul peste si apoi un alt strat de parchet, lucru care nu-mi convine. Eu as vrea sa fie demontat si apoi montat mai ales ca nu e patat, a stat tot timpul acoperit cu un covor, e ca nou. Si mai am si cativa mp patrati depozitati in pod.

Edited by Freddy12, 04 February 2012 - 23:48.


#25
ReconditionareParchet

ReconditionareParchet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2013
Parchetari profesionisti, oferim servicii de montaj parchet, dusumea, scari.
Reconditionare parchet, dusumea, deck: raschetare/slefuire, chiturie, grunduire, baituire, lacuire.
Masini profesionale cu aspiratie, executie rapida, preturi atractive !!!

www.reconditionareparchet.ro

0744 431 551
0737 153 827

#26
laf_c

laf_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2011
Salut,

Am un parchet din lemn masiv montat acum 10 ani, arata bine, nu scartaie, nu am probleme cu el.
Provocarea vine din faptul ca as dori sa ii schimbam culoarea de la galbenul clasic la ceva mult mai inchis. Am auzit parerile unor persoane care monteaza cum ca nu ar fi bine sa fac asta, intrucat nu iese prea bine cu orice bait as folosi, mai mult risc sa apara pete precum si alte pb.

Cum sa fac pana la urma?

#27
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postlaf_c, on 20 mai 2013 - 14:38, said:

Salut,

Am un parchet din lemn masiv montat acum 10 ani, arata bine, nu scartaie, nu am probleme cu el.
Provocarea vine din faptul ca as dori sa ii schimbam culoarea de la galbenul clasic la ceva mult mai inchis. Am auzit parerile unor persoane care monteaza cum ca nu ar fi bine sa fac asta, intrucat nu iese prea bine cu orice bait as folosi, mai mult risc sa apara pete precum si alte pb.

Cum sa fac pana la urma?
Acele persoane vorbesc prostii mai mari ca ei,parchetul se poate baituii cu rezultate foarte bune,problema este ca se baituieste doar pe lemn curat iar asta inseamna ca trebuie raschetat,dar dupa 10 ani cred ca ia venit vremea.
Dintre esentele autohtone cel mai bine se preteaza stejarul,merge si pinul sau bradul dar aplicarea baitului este mult mai dificila la acestea.

Edited by mardraaxi, 22 May 2013 - 11:28.


#28
laf_c

laf_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2011
Mersi frumos pentru raspuns!

#29
Tzache16

Tzache16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2006
Mardraxi, ti-am trimis un PM.

#30
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Scriu in acest topic mai vechi un pic pentru a nu deschide unul nou.
Doresc sa-mi renovez camera si trebuie sa incep cu reconditionarea unui parchet masiv. El este in stare buna, numai ca s-au marit spatiile dintre placi si mai scartaie. Am sunat un mester care cerea pretul de 25 ron/mp la care se adauga 10 ron/mp materialele (grund, lac etc.). La telefon i-am spus ca vreau doar raschetare si mi-a raspuns ca intr-o zi isi face treaba, iar inca una va trebui lasat parchetul sa se usuce (camera are o suprafata de 14 mp). Stiind acestea, ar fi un meserias sau un mester de ocazie? De asemenea, aceasta operatie plus zugravitul peretilor este recomandata sa fie facuta iarna? Ma refer ce probleme pot sa apara.

#31
H3k

H3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.01.2004
Cel mai bine se face, primavara-vara, sa fie cald afara pentru ca se usuca mai repede.
Ai grija ce lac folosesti dupa, daca nu este un lac bun, atunci o sa crape. Eu iti recomand Sadolin, poti sa aflii mai multe despre el aici: http://www.teonic.ro.../sadolin-samba/

View PostLordRevan, on 23 decembrie 2013 - 20:42, said:

Scriu in acest topic mai vechi un pic pentru a nu deschide unul nou.
Doresc sa-mi renovez camera si trebuie sa incep cu reconditionarea unui parchet masiv. El este in stare buna, numai ca s-au marit spatiile dintre placi si mai scartaie. Am sunat un mester care cerea pretul de 25 ron/mp la care se adauga 10 ron/mp materialele (grund, lac etc.). La telefon i-am spus ca vreau doar raschetare si mi-a raspuns ca intr-o zi isi face treaba, iar inca una va trebui lasat parchetul sa se usuce (camera are o suprafata de 14 mp). Stiind acestea, ar fi un meserias sau un mester de ocazie? De asemenea, aceasta operatie plus zugravitul peretilor este recomandata sa fie facuta iarna? Ma refer ce probleme pot sa apara.


#32
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Eu am folosit Sadolin Samba, am dat 4 straturi, e oglinda arata superb si e foarte rezistent. Am un scaun cu rotile care sta direct pe parchet si nu sunt urme vizibile pe parchet.
Problema a fost cu mirosul, primele 2 saptamani te usturau ochii si stomacul, dupa 3 luni m-am obisnuit iar dupa 6 luni mirosul a disparut brusc, da 6 luni a mirosit !!

#33
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
inseamna ca Sadolin desta nu trebuie cumparat !!

#34
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am parchet demontat si depozitat in saci. A fost demontat dintr-un apartament, are si ceva aracet la imbinanare.
Doresc sa montez la casa de vara, peste sapa aplic un strat de folie -buret, peste care pun osb, peste care montez parchetul masiv, curatat.
Ceva sfaturi daca se poate.
Cu respect, Vasile

#35
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postmyne, on 31 decembrie 2011 - 00:03, said:

Salu!

  
   As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi pentru o reconditionare de parchet masiv...

   M-ar interesa ce scule, metode si materiale sa folosesc pentru reconditionarea parchetului din apartament.



Am gasit ceva pe net dar include scule profesionale(care sunt scumpe) si nu ceva concret!
Suna la cei de la Bona.Iti vor recomanda ei un partener al lor.Sunt scumpi dar fac super treaba .Parchetul tau va arata ca nou.
Si sunt scumpi pentru ca masinile costa mult si rezerve sub 200 de euro nu exista pentru acele masini.

#36
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 05.11.2009
Am si eu o mare problema sau dilema... Parchet stejar, raschetat dupa ce a fost lacuit cu lac de la Bona. Am avut un catelus care in momentele de criza de personalitate facea pipi pe covor. Sub covor am remarcat ca parchetul s-a innegrit Posted Image . Lacul cred ca a fost Traffic. Acum vreau sa finisez cu un lac nu foarte lucios si parchetarul mi-a recomandat Ecopalux. Nu stiu cat de bun este pentru trafic. La bloc am avut parchetul lacuit cu Palux (acum 25 de ani), lac de care am fost foarte multumita. Dati-mi un sfat. Ar mai fi si Koeber, dar nu stiu cat de lucios este. Apoi este cel de la Benjamin Morre (cam scump), dar in fisa tehnica spune ca nu este pentru trafic intens.
Multumesc anticipat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate