Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Monitor cu panel IPS

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postfld7, on 31st December 2011, 14:58, said:

Dupa cum vezi sunt cam atras de Asus ca si brand.


e ceva diferenta intre 23 si 24 http://img179.images...7455/23vs24.jpg
Acolo in poza e comparat un 23' 16:9 cu un 24' 16:10. Latura mare are exact aceiasi dimensiune.Asa am si eu acasa ,un Samsung de 23' 16:9 cu panel PVA si un LG de 24' 16:10. Daca ai vedea un 24' 16:9 ai observa ca ala are si latura mare mai mare cu vreo 10-15mm

#20
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
adica sunt mai apropiate ca marime? nu? dar mai lung cel de 24
cred ca asa e ce zici tu http://imageshack.us...311hlarge9.jpg/
Dar   faza e ca asa e situatia cu dellul si asusul. dellul e 16:10 iar asusul 16:9

Ar mai fi ceva : Dellul are contrasul dinamic 2mil : 1 iar Asusul 5mil :1 ma intereseaza sa am calitate la imagine contrast dar Asus-ul are luminozitatea mai mica

Edited by fld7, 31 December 2011 - 15:24.


#21
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu conteaza contrastul dinamic. Nu-l folosesti pentru ca-ti "strica" imaginea. Luminozitatea este in general mai mare decat ai nevoie... Acum depinde si de preferinte/nevoi/mediu.

#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Contrastul dinamic e o vrajeala de marketing ca sa ia ochii la cumparatorii si sa le bage pe gat LED-urile. Nu te ajuta cu absolut nimic. Cat priveste luminozitatea oricum norma standard la calibrarea monitoarelor recomanda 120 cd ,mie mi se pare cam putin dar un 150cd e suficient ,asa ca 250 cd e totusi o luminozitate buna. Oricum dupa ce vei cumpara monitorul va trebui sa-i faci o calibrare.
Ca sfat ,evita Asus ,sunt cei mai noi in domeniul folosirii panelurilor IPS. Dell fac si monitoare profesionale(la fel ca HP) si au mult mai mare expierenta in domeniul asta. Daca iti iei totusi Asus sa nu cumva sa instalezi prostiile alea de Asus Splendid pt. ca iti face praf imaginea.

#23
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Da stiu splendind. iti modifica din culori pentr diferite look-uri. Oricum nu isi are locul pt ce imi trebuie mie.
Multumesc Tuturor pentru raspunsuri. La multi ani! :)

#24
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Ma inclin spre Dell. Am vazut ca Asusul are mai multe functii cum ar fi Gamma adjustment, color adjustment. Dar cred ca gamma ar fi in plus fata de dell color adjustment cred ca are si dell-ul ...

Edited by fld7, 31 December 2011 - 16:32.


#25
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu are difuzoare, dar are HDMI si DisplayPort iar dupa cum am mai zis, ele transmit si sunetul. In acea mufa de 3.5mm poti conecta castile.
N-am nimic cu Asus ca brand, ca monitoare nu stiu ca nu le-am vazut pe astea ce-i drept, din reviewuri par bune, nu neg nici eu asta.
Iti spun doar ca Dell-ul e mai ieftin si iti intra la fix in buget, mai mare si ca dimensiune si ca rezolutie - lucru bun, experianta - lucru bun.
Calitatea imaginii oricum este foarte buna si ea si o sa fii multumit de oricare din ele, sunt sigur.

#26
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Da, am inteles, intrebam si eu :) M-am uitat si pe youtube la diferente dintre HDMI SI DVI desi in teorie se zice ca sunt practic la fel si am vazut niste diferente in contrast si saturatie dar depinde si ce setup a avut cel care a facut alea.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfld7, on 31st December 2011, 16:48, said:

Da, am inteles, intrebam si eu :) M-am uitat si pe youtube la diferente dintre HDMI SI DVI desi in teorie se zice ca sunt practic la fel si am vazut niste diferente in contrast si saturatie dar depinde si ce setup a avut cel care a facut alea.
Imposibil (decat in cazul in care respectivul fara sa stie folosea DVI analog), semnalul digital nu trebuie sa prezinte nici un fel de diferenta, culoarea este transmisa individual fiecarui pixel... DVI-ul de fapt e superior la capacitate fata de HDMI 1.0 care e monolink 1920/1080, DVI e dual link si poate suporta rezolutii peste 2000-2500 pixeli combinand 2 linkuri. La monitoare profi in general se prefera DVI, HDMI este pentru segmentul comercial, tv/hd. Sunetul pe hdmi e o chichita simpla pe 2 terminale ca sa simplifice setup-ul unui tv cu difuzoare incluse si sa faca mufa mai prietenoasa si mai slim.
DVI stie si analogic... daca ai un monitor single link sau cablu single link si soliciti o rezolutie peste 1920/1080 p 60 hz cat tine clockul de 165MHz la un link o sa ai surpriza ca va trece pe analog :( Deci pentru calitate maxima intr-un monitor performant (adica mai tare decat HD) singura solutie este DVI dual link.

edit - Si mai fac o corectie, ma refer la HDMI 1.0 cel popular, exista si HDMI 1.3 care suporta clockuri mai mari... ala poate teoretic sa tina si 2500 dar e rar implementat in piata.
http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

Attached Files


Edited by andreic, 31 December 2011 - 17:35.


#28
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
da, am inteles. poate e si cum a intregistrat video-ul sau o fi fan hdmi cel care a facut video si a modificat ceva:))

dell-ul vad ca are doar digital

#29
niku2

niku2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.09.2007
Vezi si reviewurile de aici http://www.prad.de/e...re/reviews.html.

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Nu ,are si VGA:
"1 DisplayPort(DP)
1 Video Graphics Array (VGA)
1 Digital Visual Interface connectors (DVI-D) with HDCP"


Porturile DVI contin si pinii de la conexiunea analogica. De aceea se pot folosi acele adaptoare DVI-VGA si invers. In acest caz nu e vorba de o conversie de semnal analog digital ci doar semnalul circula doar prin pinii/firele de semnal analog.

Edited by d4m4g3, 01 January 2012 - 18:44.
fara citat


#31
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
@fld -  Cineva spunea pe un alt forum ca ordinea ar fi asta:
e-IPS, H-IPS, p-IPS, S-IPS, E-IPS, AS-IPS, UH-IPS, H2-IPS si DD-IPS

Edited by d4m4g3, 01 January 2012 - 18:44.
fara citat


#32
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Din link-ul oferit de niku2 vad ca asus-ul e rated veryy godo fata de dell care e good.
Oricum o sa aleg intre cele 2.

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Eu n-as lua de bune decat review-urile alea ,doar pt tftcentral sau alte site-uri merita sa te uiti ,oricum am multe cunostinte care fac grafica sau editare foto/video si nimeni nu foloseste produse Asus ,doar Eizo ,Dell, HP ,NEC sau un LG wide gamut de 1500Euro.

Edit: Vad si eu o droaie de revew-ri bune la Asus. Poate intr-adevar o fi ceva deeosebit.

Edited by edigee, 02 January 2012 - 00:05.


#34
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Asus fac produse bune in general, dar in cazul asta ala e doar un monitor IPS foarte bun...pentru masa. Ca si Dell-ul despre care vorbim. Ca nu sunt profesionale.
O sa-ti placa ambele, au avantaje si dezavantaje, dar imaginea in sine este oricum foarte buna. La cat de neexperimentat esti pe acel ecran de laptop ma gandesc daca vezi diferenta intre ele - si aici nu ma refer la monitoarele scoase din cutie sau intr-un magazin, ci cu ele calibrate si setate cum iti trebuie. De multe ori se vede clar, dar aici...nu stiu, am zis ca nu cunosc Asus-ul. :)

Unele reviewuri sunt facute in bataie de joc, dupa specificatii si atat, sau dupa ce a privit unu monitorul de la distanta 2 minute, nu stiu. Ca sunt atat de putine detalii incat altfel nu se explica.
Trebuie sa ai in calcul si asta.

#35
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
La ce te referi cand zici ca sunt neexperimentat pe ecranul de laptop?

#36
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cu imaginea de calitate.
Nu esti obisnuit cu imaginea aia a monitoarelor IPS despre care vorbeam, asadar oricum o sa ti se pare diferenta foarte mare si oricum o sa te ajute mult fata de ce ai acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate