Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Monitor cu panel IPS

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Salut. Vreau sa imi cumpar un monitor pentru editare foto.Nu am sa dau asa multi bani pe el si am gasit urmatoarele:
1.  http://www.pcfun.ro/...nch-5-ms-black/
2. http://www.cel.ro/mo...h-23-full-hd-l/
3. http://www.pcgarage....rgintiu-inchis/
4. http://www.pcfun.ro/...-8ms-gtg-black/
5. http://www.cel.ro/mo...u2412m-black-l/
6. http://www.pcfun.ro/...-inch-6ms-black    -
asta e ceva mai scump, prea intra in vederea mea dar ca si "performante" daca e mult peste unul din cele mai sus m-ar interesa

Aici Imi arata ca si solutie de low buget ca e hp-ul.

Da, sunt fan Asus :D . Astept niste pareri cu referire la cele 6 .Multumesc!

Edited by fld7, 30 December 2011 - 23:46.


#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mi se pare mult prea mic HP-ul asta de 21.5" cu FullHD, sa te chinui sa te uiti la pixelii aia minusculi cand editezi.

Daca ai cu ce, eu as lua Dell U2412M. Sau daca nu poti, varianta mai mica, DELL U2312HM. Personal as fi cumparat Dell U2311H care este fara iluminare LED, dar nu cred ca-l mai gasesti nou pe undeva...

#3
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Eu am un laptop de 15.4 deci iti dai seama ca e ditamai diferenta pentru mine:)). Am gasit un site cu diferente intre marimea monitoarelor neavand cum sa compar fizic: http://www.displaywa...-21,5-inch-16x9. E ceva diferente intre 21.5 si 24 sau 23.
De variantele de la Asus care le-am pus mai sus ce zici?

Edited by d4m4g3, 31 December 2011 - 00:29.
fara citat


#4
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Un site care te va ajuta foarte mult in luarea unei decizii cat mai bune - tftcentral.

#5
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011

View PostantinVidia, on 31st December 2011, 00:11, said:

Un site care te va ajuta foarte mult in luarea unei decizii cat mai bune - tftcentral.
da, il stiu de ceva timp. Ideea e ca nu am experienta in lucrul cu monitoarele mari adica nu stiu cat de mare e un 21,5 pe langa un 24 si cum m-as simti sa editez cu unul sau cu altul si de aia intrebam. Oricum in range-ul preturilor mici nu am nicio varianta cu site-ul asta :)

Edited by fld7, 31 December 2011 - 00:21.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,613
  • Înscris: 07.02.2003
Un 21.5 inci are dot pitch-ul (dimensiunea pixelului) comparabil cu un CRT decent, 0.24 sau cam asa... daca e mai mare si aceeasi rezolutie fizica pixelul are 0.26, 0.27 si tot asa... in rest marimea te poate ajuta la unele lucruri dar te si rupe la ochi, in general trebuie sa reduci brightness-ul la sub 50% daca ai de lucru mult si monitorul e mare. Mie imi place la 21.5-ul meu tocmai ca totul e foarte fin si nu reusesc sa vad pixelul ca pe monitoarele clasice cu rezolutie mica si pixel mare si pot afisa o schema cu conexiuni subtiri fara probleme.

Edited by andreic, 31 December 2011 - 01:56.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Dintre monitoarele alea pe care le-ai pus in link cel mai indicat e Dell U2411M ,care e 16:10(1920x1200). La editari grafice /foto rezolutia mai mare pe verticala(1200 vs1080) este un mare plus.
Un 24' nu e deloc prea mare pt. editare foto. Un monitor optim pt. editare foto ar fi un 27' cu 2560x1600 rezolutie ,dar asa ceva este foarte scump.
In principiu un astfel de monitor ar trebui sa fie macar full HD ,diagonala cat mai mare ,panel de calitate ,sa abe uniformitate in iluminare, sa afiseze culorile cu acuratete si uniform pe toata suprafata. Daca are si gamut extins e si mai bine. Exista monitoare speciale pt. asa ceva pe la Dell ,Eizo sau HP dar sunt scumpe. De ex. la Dell modelul U2410 are sigur gamut extins dar costa vreo 2000RON.
In alta ordine de idei din alea 6 monitoare din primul post doar HP-ul are altfel de panel(S-IPS). Celellte(Dell ,Asus) au paneluri IPS identice de la LG(identice pt. aceasi diagonala).Exista si vreo 3 modele de monitoare LG cu IPS/LED. Asa ca nu este cine stie ce mare diferenta de calitate intre ele. Ultimul Asus e exagerat de scump.
Ar fi bine de vazut inainte ce cumperi ,sa nu aiba probleme de backlight bleeding sau clouding ,cum au din pacate multe monitoare cu IPS/LED.

Edited by edigee, 31 December 2011 - 11:49.


#8
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
si deci, S-IPS e mai ok decat IPS?
Care e diferenta dintre LED SI LCD ca si calitate ?
S-IPS nu am gasit decat 3 monitoare: 2 de la HP, cel la 11 mil altul la 17 si un dell la 53. Deci daca S-IPS e mai bun decat IPS, dpdv al panelului alegerea ar fi HP-ul ?

Edited by d4m4g3, 31 December 2011 - 12:39.
fara citat


#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
LED nu exista, decat LCD cu iluminare LED. De aici tragi concluziile, avand in vedere si faptul ca cele LCD cu iluminare clasica sunt de obicei mai bune calitativ dpdv al imaginii. Vezi Dellul aratat de mine in primul post.

In primul rand spune care iti e bugetul clar, sa stim unde ne uitam, ca altfel degeaba discutam.
Apoi sa stii ca diferenta va fi enorma intre ecranul laptopului tau de 15.4" LCD si un monitor LCD >21" FullHD IPS. Oricare ar fi el. Diferenta mare o sa vezi si la un monitor LED simplu, fara panel IPS, asadar oricum, tot va fi mult mai bine, asta vizavi de nevoile tale si buget.

Unele monitoare amintite de tine desi sunt branduri diferite au acelasi panel - ecran - ca sa intelegi, difera designul, ceva electronica si evident, setarile alese de producator.
Cum am spus de la inceput, cum a spus si colegul de mai sus, as alege ceva de 24" IPS FullHD, precum Dell-ul aratat de mine.

#10
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Da, stiu ca o sa fie diferenta mare. Mersi de raspuns. As putea sa dau cam 1100 lei maxim.
offtopic: De ce lcd-urile cu iluminare prin neon sunt mai bune dpdv al imaginii decat cele mai noi cu led?

Edited by d4m4g3, 31 December 2011 - 13:43.
FARA CITAT!!


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E interesant HP-ul ala. Ca minus as observa consumul mare(tipic HP-urilor). Dell U2311H care e mai mare si tot cu CCFL nu consuma decat 30W. Si e cam mic.

View Postfld7, on 31st December 2011, 13:05, said:

Da, stiu ca o sa fie diferenta mare. Mersi de raspuns. As putea sa dau cam 1100 lei maxim.
offtopic: De ce lcd-urile cu iluminare prin neon sunt mai bune dpdv al imaginii decat cele mai noi cu led?
Nu sunt neaparat mai bune decat ca au o iluminare mai uniforma a panelului. La alea cu LED-ri datorita tehnologiei edge LED(asa au toate astea cu preturi accesibile) iluminarea e facuta cu 20-30 de leduri situate pe marginea panelului ,lumina fiind difuzata spre toata suparfata panelului cu niste straturi speciale. Din acest motiv apar des diferente de iluminare pe suprafata panelului. Se poate face usor un test afisand pe monitor culoarea neagra intr-o camera intunecata. In cazul problemelor de iluminare se poate observa cum lumina razbate prin panel ,de obicei la colturi. Fenomenul poate fi suparator cand urmaresti un film in format 2,35:1 si apare lumina pe benzile negre sus/jos. Din pacate problemele astee de iluminare apar mai ales la combinatia IPS/LED ,mai putin la monitoarele cu panel TN. N-am vazut noua serie de la Dell cu iluminare LED ,vechea serie nu avea probleme de acest fel(era cu neoane). In schimb dese probleme au fost raportate la monitoarele LG cu IPS/LED. Se poate ca produsele Dell sau Asus cu LED sa nu aiba aceste probleme.

Edited by edigee, 31 December 2011 - 13:21.


#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Daca e 1100lei maxim cumpara asta... Cu voucher/ceva scazi fix in buget si asta e.
E mare, IPS, Dell, rezolutie 1920 x 1200 pixeli, DisplayPort/DVI/USB, etc. Mi se pare foarte bun. :)

#13
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Am cautat si pe google sa gasesc o diferenta intre IPS si S-IPS( care vad ca il are doar HP-ul ), sa vad care dintre ele e mai bun dar nu am gasit ...
Care e mai bun dintre cele 2 ?

Alegerea ar fi intre cele 2 :
http://www.cel.ro/mo...238q-full-hd-l/
http://www.cel.ro/mo...u2412m-black-l/

Asus vad ca are luminozitatea mai mica : 250 cd/mp fata de 300 dell.
Ambele au coverage de 100% sRGB
Dell-ul are rezolutia pe verticala putin mai mare, fiind si 16:10, fata de 16:9
Asus consuma un pic mai putin
Asus are HDMI, Dell nu
Asus e de 23 iar de 24

Parca ma inclin spre asus dar as astepta sa se mai ieftineasca. La ambele am vazut pe youtube bleeding... dar ce sa ii fac.. lcd normal e prea scump

Edited by d4m4g3, 31 December 2011 - 14:45.


#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Dell. Fix pentru diagonala, rezolutie, pret, brand, etc. HDMI n-ai nevoie, e acelasi lucru cu DVI.
Opinia mea...

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Uite aici despre paneluri si despre LED-ri
Citez:
"W-LED backlighting cannot offer these extended gamuts, and on paper actually cover slightly less of the NTSC colour space than standard gamut CCFL (typically 68%). The difference is hardly detectable by the naked eye however. "

Deci monitoarele ale n-au decat cel mult 72% sRGB standard gamut ,n-au cum sa aibe 100% sRGB coverage ,ca nu sunt wide gamut. Am mai zis ,un wide gamut e de ex. Dell U2410.

Edited by edigee, 31 December 2011 - 14:58.


#16
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011

View Postd4m4g3, on 31st December 2011, 14:47, said:

Dell. Fix pentru diagonala, rezolutie, pret, brand, etc. HDMI n-ai nevoie, e acelasi lucru cu DVI.
Opinia mea...
Mersi pentru raspunsuri :)
Dupa cum vezi sunt cam atras de Asus ca si brand.
Daca il leg pe vga la laptop e diferenta cu legatul cu hdmi? DVI n-am la laptop.

e ceva diferenta intre 23 si 24 http://img179.images...7455/23vs24.jpg

Edited by fld7, 31 December 2011 - 14:59.


#17
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Tu nu observi ceva la posturile tale anterioare? Le-am modificat pe TOATE pentru ca tu dai citat la postul anterior. De o groaza de ori.
Deja e exagerat asadar daca vrei sa mai postezi, renunta la citat/quote asta.

Cu placere!
E o tampenie sa fi asa atras de un brand, cand nu ai si motive concrete, pentru ca aici nu compari un brand bun cu unul slab, ci ambele sunt la inaltime.
Da, VGA e analogic, DVI/HDMI este digital - varianta care trebuie aleasa. Daca ai HDMI la laptop exista adaptor HDMI - DVI. E acelasi semnal digital in ele, difera mufa + faptul ca HDMI-ul poate transmite si sunet.

#18
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
ok. nu m-am uitat la posturile anterioare

Pentru edigee : Aici: http://www.asus.com/...#specifications scrie: Color Saturation : 100%(sRGB)
si aici http://forums.whirlp...archive/1764647 If 2209WA is true 8-bit then it will definately show 100% sRGB.

The U2412M is something liek 95.8% sRGB, not quite 100%.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate