Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

varco attivo

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
carcadil

carcadil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.12.2010
poate sa ma lamureasca cineva ce inseamna varco attivo? adica stiu ce inseamna, ca nu am voie sa intru, dar cat e amenda? eu de ex am intrat de cateva ori cand scria varco attivo, dar ca turist nu aveam de unde sa stiu ca nu am voie. acum ce se intampla?

sii.. daca te prinde politia beat la volan ce se intampla?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
varco attivo = active gate / poarta activa.

daca te prinde politia beat la volan personal mi se pare justificat sa te tina cel putin o noapte la arest sa constientizezi, permis suspendat si o amenda sa o tii minte.

#3
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
In Italia exista mai in toate orasele centrul istoric in care nu ai access nelimitat daca nu esti rezident (in centru) sau nu ai un permis eliberat (de obicei) de primarie. Multe din centrele istorice au camere video la intrari (unele si la iesiri), camere care verifica numerele de inmatriculare ale masinilor ce tranziteaza aceste porti (in italiana "varchi") si le verifica in baza de date daca sunt sau nu autorizate sa intre in perimetru. Zonele astea se mai numesc si Zona a Traffico Limitato ( ZTL ), cred ca e clar ce inseamna. De regula camerele sunt active seara si in zilele nelucratoare.

Daca nu esti autorizat, se intocmeste proces verbal de amenda care iti vine acasa. Amenda e in jur de 80 de euro per abatere, posibil sa varieze de la oras la oras. Ca o paranteza, tot cam atat e amenda si daca circuli pe benzile rezervate transportului in comun.

Avand in vedere ca intrebi aici, presupun ca ai numere romanesti de inmatriculare; in cazul asta e putin probabil sa-ti vina amenda acasa. Iti recomand sa nu mai intri in ZTL fara sa ai autorizatie, chiar recent au prins-o pe una care se tot fatzaia prin ZTL cu numere de Anglia (locuia in Italia) si acum are de platit cam 90.000 de euro de amenzi. Pe langa asta, daca te prinde politia sa nu te miri daca iti sechestreaza masina pana platesti toate amenzile. Si daca mai si parchezi aiurea si stanjenesti traficul... ti-o ridica in doi timpi si trei miscari.

Beat la volan... depinde cat de beat si in ce context. Daca ai sub 5 la mie (0.5 sau cum naiba se scrie) si nu cauzezi nici un accident nu iti face nimeni nimic, in Italia e legal sa bei si sa conduci. Daca te prind "beat muci" nu stiu ce patesti (presupun din nou ca esti turist), amicul unui amic a fost prins beat la volan si urmatorii doi ani era obligat sa se prezinte la politie atunci cand era chemat pentru alcool test (testul pe banii lui, desigur), alt amic s-a trezit cu permisul anulat si o amenda mare (nu mi-a spus cat) pentru acelasi motiv.

Fiecare bar si restaurant ar trebui sa aiba afisata un tabel cu o aproximare a alcoolemiei in functie de sex, greutate corporala, daca bei pe stomacul gol sau nu si ce fel de bautura bei. In principiu, ca mascul, doua beri sau doua pahare de vin rosu la cina poti sa bei linistit. Foarte multe localuri care servesc alcool au la iesire un etilometru care iti spune ce alcoolemie ai.

Drive safe!

Edited by ecstrim, 06 January 2012 - 13:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate