Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

transfer Doha

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
scurta intrebare despre transfer in Doha...citeam deunazi pe site-ul Qatar Airways :

'' If you are transferring at Doha International Airport to an onward connecting flight, you will receive a yellow or an orange-edged yellow boarding pass wallet and matching cabin hand luggage tag at check-in, at the airport of embarkation.On arrival at Doha International Airport, you will be transported by bus to the transfer and departure terminal. Onboard the bus please take note of the announcements made to ensure you leave the bus only at the transfer and departure terminal.

Inside the transfer/departure terminal
When you enter the transfer and departure terminal, please follow the signs that match the colour of your boarding pass wallet and cabin hand luggage tag to guide you to your respective security screening area and queue.''

http://www.qatarairw...a-arrivals.page

chiar asa se procedeaza?

#2
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Exact asa. La check-in primesti alaturi de boarding pass un portofel, cu una din cele 4 culori (albastru - sosiri, portocaliu - transfer, portocaliu cu galben - transfer rapid, grena - business sau first class). La sosire in Doha, autobuzul trece pe fiecare cladire si lasa pasagerii care trebuie sa coboare acolo. Nu ai cum sa te incurci, ca sunt si angajati ai aeroportului care verifica si te pot indruma mai departe.

Se procedeaza asa pentru ca aeroportul nu are cladirile conectate ca in Amsterdam sau Bucuresti, sunt 4 cladiri complet separate, iar avioanele trag toate in aer liber, nu la burduf.

Edited by CAlex, 31 December 2011 - 15:18.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCAlex, on 31st December 2011, 14:16, said:

Exact asa. La check-in primesti alaturi de boarding pass un portofel, cu una din cele 4 culori (albastru - sosiri, portocaliu - transfer, portocaliu cu galben - transfer rapid, grena - business sau first class). La sosire in Doha, autobuzul trece pe fiecare cladire si lasa pasagerii care trebuie sa coboare acolo. Nu ai cum sa te incurci, ca sunt si angajati ai aeroportului care verifica si te pot indruma mai departe.

Se procedeaza asa pentru ca aeroportul nu are cladirile conectate ca in Amsterdam sau Bucuresti, sunt 4 cladiri complet separate, iar avioanele trag toate in aer liber, nu la burduf.


eu am 1 ora si 40 minute intre conexiuni...banuiesc ca e transfer rapid....la fel, banuiesc ca e timp destul pentru control securitate si ajuns la poarta de imbarcare.

#4
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Absolut nici o problema, ai timp destul pentru cumparaturi sau ce mai vrei. de obicei o schimbare in Doha dureaza cam 30 minute (timp petrecut efectiv cu mutatul dintr-un avion in altul), restul e timp de siguranta si de relaxare.

#5
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
am vazut ca se ofera hotel dc stai mai mult de 8 ore - eu la inoarcere din singapore voi avea 8 h 20 m - stie cineva dc treaba cu hotelul moca se aplica si ptr zboruruile spre/dinspre bucuresti?

#6
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005

View Postbenji81, on 16th January 2012, 15:51, said:

am vazut ca se ofera hotel dc stai mai mult de 8 ore - eu la inoarcere din singapore voi avea 8 h 20 m - stie cineva dc treaba cu hotelul moca se aplica si ptr zboruruile spre/dinspre bucuresti?

Vezi mai multe aici: http://forum.softped...t...17&hl=qatar. Din cate stiu eu nu s-a schimbat nimic in structura tarifelor, insa cel mai sigur suna la ei.

#7
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna!
Nu am mai deschis un topic pentru aceasta intrebare: Daca Qatar mi-a modificat ultimul segment de zbor - si in felul acesta am un stopover in Doha de 18 ore (in loc de o ora) pot sa-mi iau free stopover de la ei de pe site? Acolo scrie ca trebuie sa fi luat bilet multicity si sa ai minim 12 ore - eu am luat bilet normal dar am mai multe ore. Cei de la Bucuresti mi-au propus sa apilice ei pentru un pachet la un hotel de 3 stele - pe site sunt minim 4, iar in Qatar sau Emirate nu as risca hotel de 3 stele. Am facut si o plangere la ei, dar nu au raspuns deocamdata. Ati experimentat asa ceva? Cum ati rezolvat?
Multumesc!

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Mergi pe varianta celor din București. Pe site-ul Qatar apar cele mai scumpe opțiuni care atentie, din câte îmi aduc aminte nu mai sunt gratuite.

Suna la call-centerul lor de pe undeva din Europa și vorbește direct cu ei. La București e o agenție multi care lucrează cu mai multe companii.




#9
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pana la urma am aplicat direct pe site la Qatar pentru hotel de 5 stele (am primit aprobarea) si pentru viza separat (asta a venit mai greu, cu 2 zile inainte de a ajunge la Doha). Cred ca am avut una din ultimele vize, la cateva zile dupa ce am ajuns acasa au scos complet vizele pentru romani. Deci pentru stopover se poate solicita hotel direct de la ei (trebuie verificat inainte pentru ca sunt doar cateva hoteluri de 5 stele care ofera loc si pentru pasagerii de la economy). Noi am stat la Warwick.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Așa am pățit eu cu invitația pentru viza iraniana. Așa ciuda mi-o fost când am aflat ca acum sentințe face online moca. Gata cu agențiile :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate