Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casa 2012, achizitie materiale

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
Salutare!
Am in plan ca in primavara anului urmator sa ma apuc de casa. Am un teren de aproape 700 mp langa Ploiesti si am zis ca o casa de pe la 150-170 mp utili (P+M) ar fi suficient, acum stau intr-un apartament de 3 camere si putin peste 60 mp.
Am luat inca legatura cu un arhitect i-am aratat niste idei de proiecte de casa pe care eu le-am mai gasit pe net, pentru a-si putea face o idee cat de cat si l-am rugat sa-mi estimeze in mare un necesar de caramida si fier beton. Intai mi-a zis de stiuu geotehnic, apoi , cand i-am explicat ca vreau sa cumpar ceva materiale anul acesta, m-a intrebat de zona in care vreau sa construiesc ca sa-si faca cat de cat o idee, insa a mentionat clar ca studiul e must si chiar am gasit azi o firma cu care in prima saptamana a anului viitor o sa fac acest studiu.
Cum ziceam, am o suma de bani pe care as putea s-o bag de acum in materiale pe care sa le las in custodie la depozit pana in aprilie-mai asa...
Cu erorile de rigoare asta mi s-a spus acum arhitectul:
- zidarie de caramida cu goluri (30cm): cca. 50.0mc
- armatura (in total): cca. 7000kg din care
- tip PC52 diam14: 2900kg
- tip PC52 diam10: 700kg
- tip PC52 diam8: 1000kg
- tip OB37 diam6: 2400kg
Am fost pe la depozite de materiale de contructii, si am primit si ceva preturi:
CARAMIDA THERMOKRON 290/240/188 2.95/buc TVA inclus
CARAMIDA DUROTHERM 290/240/188 la 2.85/buc cu TVA
FIER BETON PROFILATE 14.0 2.95 lei/kg TVA inclus
FIER BETON PROFILATE 10.0 2.95 lei/kg TVA inclus
FIER BETON PROFILATE 8MM-BARA 2.95 lei/kg TVA inclus
FIER BETON NETED 6.0 2.95 lei/kg TVA inclus

Acum intrebarea mea este ce sa aleg intre cele doua tipuri de caramida?  :confuzzled:
Din fisa tehnica, daca e sa iau in calcul rezistenta la compresiune, durotherm-ul cu 18N/mmp (desi am vazut ca in alta parte zice doar ca despaseste 15N/mmp http://soceram.ro/durotherm.php) favoritul este clar Durotherm-ul, Thermokron avand minim 10N/mmp, dar banuiesc eu ca in jurul acestrei valori se invarte de fapt media, adica nu cred ca sare de 12 sa zicem...
Preturile cum vi se par? Sunt OK sau e loc si de mai bine? Banuiesc ca ceva-ceva mai negociez eu, insa as vrea si sa stiu alte pareri sa nu ma duc la depozit si sa nu ma inteleg cu ei, pana la urma toata lumea trebuie sa faca un profit sa duca o paine acasa, vb aia, dar nici sa sara la pret cum fac f multi profitand de necunostina cumparatorilor.

Merci pentru orice parere!

#2
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Dupa cum si dvs ati observat preturile sunt aproape aceleasi la revanzatori.Trebuie sa stiti ca depozitele (vorbesc de cele mari)nu fac profit prin adaosul comercial practicat ci prin valoarea discounturilor pe care le primesc la  sfarsitul anului de la producator (discount care nu inseamna bani ci cantitati de produse de valoarea discountului-si asta functie de indeplinirea target-ului).
Avand in vedere cantitatile-nu foarte mari-parerea mea e sa va concentrati pe un studiu de piata pt material marunt si pt finisaje.Adica,in masura in care vreti sa investiti pe sfarsit de an ceva sume cumparati-va finisajele,care in acest moment au preturi bune-dar vor  fi si mai bune  in ianuarie si februarie.
Daca puteti asigura depozitarea produselor cel mai bine e sa asteptati luna ian si sa vanati ofertele in supermarket-uri(capetele de stocuri).
In cazul in care veti nevoie de cheltuiala in luna dec contactati agentii de vanzari ai marilor retele(dedeman,arabesque chiar si practiker) si negociati cu ei la sange (se poate obtine si 30% reducere fata de pretul de raft-in cazul unui contract pr toate materialele pt casa).
Multa bafta si nu uitati "cash rullz"
PS Nu uitati de serviciile post-vanzare adica transport,asistenta la punere in opera si vedeti discounturile producatorilor de sisteme de invelitori pt acoperis(astia chiar nu vand nimic acum)

#3
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
lemar, multumesc pentru raspuns
cu finisajele s-ar putea sa fie mai de durata, planul meu e ca anul viitor sa fac casa la rosu, cu invelitoare, usa la intrare si geamuri.
asa ca, vb aia, daca suntem sanatosi, voi mai prinde o iarna in care voi putea avea sansa sa cumpar materiale pentru finisaje la preturi bune, deocamdata voi lua ce-mi trebuie pentru a o ridica la rosu...o sa incerc sa dau si cei care vand invelitori, sa am macar ca idee de pret cat as putea scoate acum in iarna si cat eventual ma va costa in toamna anului viitor.

#4
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
so, m-am hotarat va ramane CARAMIDA DUROTHERM 290/240/188 sper s-o pot scoate la un 2.80/buc cu TVA un 40 mc si fier beton, un 7 tone sper sa-l scot la un 2.90 kg
voi face un contract de custodie pentru 3-4-5 luni, ce sa am grija sa fie trecut in el?
merci!

#5
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010

 dante01, on 28th December 2011, 18:47, said:

lemar, multumesc pentru raspuns
cu finisajele s-ar putea sa fie mai de durata, planul meu e ca anul viitor sa fac casa la rosu, cu invelitoare, usa la intrare si geamuri.
asa ca, vb aia, daca suntem sanatosi, voi mai prinde o iarna in care voi putea avea sansa sa cumpar materiale pentru finisaje la preturi bune, deocamdata voi lua ce-mi trebuie pentru a o ridica la rosu...o sa incerc sa dau si cei care vand invelitori, sa am macar ca idee de pret cat as putea scoate acum in iarna si cat eventual ma va costa in toamna anului viitor.

dupa cum spui   materialele iarna se ieftinesc dupa cum au decurs lucrurile la mine a fost tocmai invers dar niciodata nu poti sa stii

#6
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Daca vrei sa faci economie la bani, poti sa alegi si timpul cand sa construiesti. Iarna nu prea e o afacere. Eu numai la o turnare am bagat acceleratori de priza si aditivi in valoare de 100E. Si am avut multe turnari....
Vezi si cu materialele pt finisaje. Asa ca tine am zis si eu si am achizitionat multi saci de glet, amorse si lavabile cu mult inainte sa primesc macar autorizatia de construire. Nici acum nu le-am pus in opera si mai au putin si expira...

#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 dante01, on 29th December 2011, 18:31, said:

so, m-am hotarat va ramane CARAMIDA DUROTHERM 290/240/188 sper s-o pot scoate la un 2.80/buc cu TVA un 40 mc si fier beton, un 7 tone sper sa-l scot la un 2.90 kg
voi face un contract de custodie pentru 3-4-5 luni, ce sa am grija sa fie trecut in el?
merci!


Contractul ca si contractul, suntem in Romania si daca e sa te traga pe sfoara, tot aia e, cu justitia de la noi. Important e sa ai referintele ok despre depozit, ideal cineva care-i cunoaste demult si ii are in contact permanent. La mine asa a fost si s-a verificat ca daca stateam doar in contractul de custodie, eram in pom.
La fel si la ferestre, s-ar putea sa aiba nevoie de bani in perioada urmatoare, tot asa, ochii mari cui ii platesti. Cu cat e discountul mai mare, cu atat verifica-i mai abitir.
Bafta si sa-ti iasa casa asa cum vrei. Si sa nu uit, pune Porotherm...

#8
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003

 Flamiheva, on 2nd January 2012, 11:01, said:

dupa cum spui   materialele iarna se ieftinesc dupa cum au decurs lucrurile la mine a fost tocmai invers dar niciodata nu poti sa stii


mai, nu stiu exact cum e, nu-mi inchipui eu ca le dau un pierdere vb aia, dar fiind cererea mica, ma gandesc ca au si ei adaosul comercial ceva mai mic...sau cel putin asa sper eu, vb aia...

 Meister, on 2nd January 2012, 12:31, said:

Daca vrei sa faci economie la bani, poti sa alegi si timpul cand sa construiesti. Iarna nu prea e o afacere. Eu numai la o turnare am bagat acceleratori de priza si aditivi in valoare de 100E. Si am avut multe turnari....

de construit, voi construi primavara-vara, nu iarna, acum doar cumpar ceva materiale

 denky, on 2nd January 2012, 14:27, said:

Contractul ca si contractul, suntem in Romania si daca e sa te traga pe sfoara, tot aia e, cu justitia de la noi. Important e sa ai referintele ok despre depozit, ideal cineva care-i cunoaste demult si ii are in contact permanent. La mine asa a fost si s-a verificat ca daca stateam doar in contractul de custodie, eram in pom.
La fel si la ferestre, s-ar putea sa aiba nevoie de bani in perioada urmatoare, tot asa, ochii mari cui ii platesti. Cu cat e discountul mai mare, cu atat verifica-i mai abitir.
Bafta si sa-ti iasa casa asa cum vrei. Si sa nu uit, pune Porotherm...

mai, ce sa zic, e un deopzit mare, de fapt au si un magazin mare cu centrale, pompe, gresie, faianta, adezivi, fitingaraie, etc...asa ca eu sper sa fie totul ok
ce-am cumparat anul trecut a fost caramida 40 mc si aproape 7 tone de fier beton
si am reusit sa scot ceva preturi mai bune decat am zis initial, caramida 290/240/188 Durotherm la 2.75 buc si fierul beton la 2.89 kg cu tot cu TVA, transport si descarcare.
din ce am mai vazut pe forum, se dadeau si preturi de aproape 290 ron/mc de caramida in perioada de vara (ce-i drept de brikston aceleasi dimensiuni la care eu am avut un pret de 3.07 parca) si asta la achizitia in cantitati mai mari decat cat am luat eu acum si undeva la 2.95-3 lei la fier beton. e greu de spus, poate cineva care are o experienta de santier sa ne poata spune daca preturile mai scad iarna un pic...

#9
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010

 dante01, on 2nd January 2012, 18:06, said:

mai, nu stiu exact cum e, nu-mi inchipui eu ca le dau un pierdere vb aia, dar fiind cererea mica, ma gandesc ca au si ei adaosul comercial ceva mai mic...sau cel putin asa sper eu, vb aia...



de construit, voi construi primavara-vara, nu iarna, acum doar cumpar ceva materiale



mai, ce sa zic, e un deopzit mare, de fapt au si un magazin mare cu centrale, pompe, gresie, faianta, adezivi, fitingaraie, etc...asa ca eu sper sa fie totul ok
ce-am cumparat anul trecut a fost caramida 40 mc si aproape 7 tone de fier beton
si am reusit sa scot ceva preturi mai bune decat am zis initial, caramida 290/240/188 Durotherm la 2.75 buc si fierul beton la 2.89 kg cu tot cu TVA, transport si descarcare.
din ce am mai vazut pe forum, se dadeau si preturi de aproape 290 ron/mc de caramida in perioada de vara (ce-i drept de brikston aceleasi dimensiuni la care eu am avut un pret de 3.07 parca) si asta la achizitia in cantitati mai mari decat cat am luat eu acum si undeva la 2.95-3 lei la fier beton. e greu de spus, poate cineva care are o experienta de santier sa ne poata spune daca preturile mai scad iarna un pic...

eu am cumparat caramida  si fierul iarna cu contract de custodie toti banii dati inainte si vara caramida a fost mai ieftina si mi au dat ce au vrut ei practic ce nu vindeau ei asta in 2010 deci ai mare grija sa nu patesti la fel pentru ca nu e vorba numai de bani ci si de nervi ,trebuie sa stai toata ziua in telefon sau sa te duci la depozit oricum asteapta si alte pareri de la cunoscatori si alti constructori

#10
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
ca idee asa, ce preturi ai avut in iarna si in vara la caram ida si respectiv fier beton?
azi am fost si am vb cu un vecin, are casa la cam 20-30m de terenul meu, mi-a zis ca terenul e argila contractila, el are fundatia de 1.2 m adanca si lata de 0.5m. apa zice el ca e la peste 50-60 m adancime...
oricum, next week tre' sa rezolv cu studiul geothhnic si atunci ma lamuresc ce si cum

#11
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
a, inca ceva
eu am factura fix pe ce materiale am luat, respectiv caramida 290/240/188 soceram si fierul beton pe dimensiuni si cantitati...
sper sa n-am probleme

#12
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010

 dante01, on 3rd January 2012, 17:37, said:

a, inca ceva
eu am factura fix pe ce materiale am luat, respectiv caramida 290/240/188 soceram si fierul beton pe dimensiuni si cantitati...
sper sa n-am probleme
preturi trebuie sa ma uit pe facturi sa vad dar o sa vad zilele astea si o sa ti le zic dar cu fierul am avut probleme in sensul ca am luat la bara de 12 m si ei le au indoit zicand ca nu au masina mare si eu cand le am platit au zis ca au masini lungi si asa pierzi la fiecare si multe altele

#13
roofdoc

roofdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 01.04.2012

 dante01, on 28th December 2011, 17:34, said:

Salutare!
Am in plan ca in primavara anului urmator sa ma apuc de casa. Am un teren de aproape 700 mp langa Ploiesti si am zis ca o casa de pe la 150-170 mp utili (P+M) ar fi suficient, acum stau intr-un apartament de 3 camere si putin peste 60 mp.
Am luat inca legatura cu un arhitect i-am aratat niste idei de proiecte de casa pe care eu le-am mai gasit pe net, pentru a-si putea face o idee cat de cat si l-am rugat sa-mi estimeze in mare un necesar de caramida si fier beton. Intai mi-a zis de stiuu geotehnic, apoi , cand i-am explicat ca vreau sa cumpar ceva materiale anul acesta, m-a intrebat de zona in care vreau sa construiesc ca sa-si faca cat de cat o idee, insa a mentionat clar ca studiul e must si chiar am gasit azi o firma cu care in prima saptamana a anului viitor o sa fac acest studiu.
Cum ziceam, am o suma de bani pe care as putea s-o bag de acum in materiale pe care sa le las in custodie la depozit pana in aprilie-mai asa...
Cu erorile de rigoare asta mi s-a spus acum arhitectul:
- zidarie de caramida cu goluri (30cm): cca. 50.0mc
- armatura (in total): cca. 7000kg din care
- tip PC52 diam14: 2900kg
- tip PC52 diam10: 700kg
- tip PC52 diam8: 1000kg
- tip OB37 diam6: 2400kg
Am fost pe la depozite de materiale de contructii, si am primit si ceva preturi:
CARAMIDA THERMOKRON 290/240/188 2.95/buc TVA inclus
CARAMIDA DUROTHERM 290/240/188 la 2.85/buc cu TVA
FIER BETON PROFILATE 14.0 2.95 lei/kg TVA inclus
FIER BETON PROFILATE 10.0 2.95 lei/kg TVA inclus
FIER BETON PROFILATE 8MM-BARA 2.95 lei/kg TVA inclus
FIER BETON NETED 6.0 2.95 lei/kg TVA inclus

Acum intrebarea mea este ce sa aleg intre cele doua tipuri de caramida?  :confuzzled:
Din fisa tehnica, daca e sa iau in calcul rezistenta la compresiune, durotherm-ul cu 18N/mmp (desi am vazut ca in alta parte zice doar ca despaseste 15N/mmp http://soceram.ro/durotherm.php) favoritul este clar Durotherm-ul, Thermokron avand minim 10N/mmp, dar banuiesc eu ca in jurul acestrei valori se invarte de fapt media, adica nu cred ca sare de 12 sa zicem...
Preturile cum vi se par? Sunt OK sau e loc si de mai bine? Banuiesc ca ceva-ceva mai negociez eu, insa as vrea si sa stiu alte pareri sa nu ma duc la depozit si sa nu ma inteleg cu ei, pana la urma toata lumea trebuie sa faca un profit sa duca o paine acasa, vb aia, dar nici sa sara la pret cum fac f multi profitand de necunostina cumparatorilor.

Merci pentru orice parere!


Va pot ajuta cu orice informatie despre invelitori. Lucrez in domeniu si pot sa imi permit sa contrazic unul dintre colegii de pe forum privitor la preturile pentru materiale in timpul iernii. Dimpotriva, mai spre vara reduc preturile si ofera promotii, iarna sunt in hibernare toti producatorii, nici la telefoane nu prea raspund. Daca doriti, tinem legatura si pot sa va spun exact cand vor fi preturi mai mici si pentru ce materiale, producator, model etc...

#14
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Unde construiti in Gageni ca si eu sunt din zona?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate