Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tratament anxietate

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ciupalac

ciupalac

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 110
  • Înscris: 17.12.2011
de vreo 5 ani sufar de anxietate sociala si vreau sa incerc tratament cu extraveral.
pe prospect scrie pt anxietate sau stari de nervozitate: tratament de 3x zi, max 14 zile.
apoi vreau sa pompez cu valeriana simpla vreo saptamana ca sa fac trecerea ok.

credeti ca va da rezultate?
a mai incercat cineva tratament cu medicamente puternice pentru asa ceva?

eu ma tem ca devin confident vreo luna, si apoi din nou am de suferit.

#2
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Nu lua medicamente aiurea. Deobicei acest tip de medicamente de fac leguma pe un timp destul de indelungat. AI grija, nu te juca cu ele ca-s periculoase.
Acum, daca chiar vrei sa iei, la recomandarea mea si poti intreba si un medic, ca sa-si faca efectul dorit, adica daca te ajuta, nu trebuie sa iei mult. Ar trebui sa iei un timp indelungat astfel incat sa scazi doza dreptat. Nu iei 3 pe zi timp de 14 zile si dupa aia stop ca nu o sa aiba efect pe timp indelungat. Eu nu-ti spun sa iei mai mult de 14 zile,, dar 42 de comprimate e prea mult...

Edited by dgamma, 28 December 2011 - 16:27.


#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
e o prostie ce vrei tu să faci. Anxietatea, de orice fel, nu se tratează numai cu medicamente, și sigur nu se tratează după ureche și în 14 zile. De fapt, rolul medicamentelor e să te facă mai compliant pentru terapia de altă natură, de obicei psihoterapie, nu să te facă "mai confident".
Mai bine iei o lună-două niște magneziu cu b6, ieși în aer liber, faci sport, mănânci sănătos etc.

#4
ciupalac

ciupalac

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 110
  • Înscris: 17.12.2011

 dgamma, on 28th December 2011, 16:25, said:

Nu lua medicamente aiurea. Deobicei acest tip de medicamente de fac leguma pe un timp destul de indelungat. AI grija, nu te juca cu ele ca-s periculoase.
Acum, daca chiar vrei sa iei, la recomandarea mea si poti intreba si un medic, ca sa-si faca efectul dorit, adica daca te ajuta, nu trebuie sa iei mult. Ar trebui sa iei un timp indelungat astfel incat sa scazi doza dreptat. Nu iei 3 pe zi timp de 14 zile si dupa aia stop ca nu o sa aiba efect pe timp indelungat. Eu nu-ti spun sa iei mai mult de 14 zile,, dar 42 de comprimate e prea mult...

da, stiu ca provoaca dependenta. mai degraba le iau la nevoie, adica 1cp inainte sa ies din casa. am vrut sa stiu sigur daca are efect sau nu tratamentul de scurta durata. deci e nasol daca nu are!
probabil senzatia asta de a sta incordat de fiecare data cand interactionez cu cineva dispare daca ma 'pregatesc' pe termen lung, si organismul uita treptat sa mai reactioneze ca in trecut.


 adadoi, on 28th December 2011, 16:36, said:

e o prostie ce vrei tu să faci. Anxietatea, de orice fel, nu se tratează numai cu medicamente, și sigur nu se tratează după ureche și în 14 zile. De fapt, rolul medicamentelor e să te facă mai compliant pentru terapia de altă natură, de obicei psihoterapie, nu să te facă "mai confident".
Mai bine iei o lună-două niște magneziu cu b6, ieși în aer liber, faci sport, mănânci sănătos etc.

Povesti! in 5 ani crezi ca nu am incercat ce ai mentionat mai sus ?
+ ca nu cred in psihoterapie si in banii aruncati in vant pentru a sta de vorba cu cineva.
sedarea e singura alternativa reala pentru mine.

Edited by ciupalac, 28 December 2011 - 22:40.


#5
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Decât extraveral, mai bine melatonină seara + ceaiuri sedative.

Edited by Rabbit, 06 January 2012 - 00:59.


#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Mai bine te-ai duce la doctor, ar manca si el o paine.

#7
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 ciupalac, on 28th December 2011, 16:20, said:

de vreo 5 ani sufar de anxietate sociala si vreau sa incerc tratament cu extraveral.
pe prospect scrie pt anxietate sau stari de nervozitate: tratament de 3x zi, max 14 zile.
apoi vreau sa pompez cu valeriana simpla vreo saptamana ca sa fac trecerea ok.

credeti ca va da rezultate?
a mai incercat cineva tratament cu medicamente puternice pentru asa ceva?

eu ma tem ca devin confident vreo luna, si apoi din nou am de suferit.

Cu tot respectul pentru tine ma indoiesc ca medicamentatia va avea efect pe termen lung iar motivul pentru care se intampla acest lucru e simplu, nu trateaza cauza anxietatii tale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate