Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

O vacanta de o 7-8 zile in Austria - VARA`

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
As vrea sa merg in vara 2012 in Austria, discutam de o familie cu 2 copii de 7/8 ani. Cum vreo 3 zile vor fi alocate drumului cu masina (plecam din Bucuresti), ce zona sa aleg in Austria unde sa gasesc:

- piscine cu apa termala
- ceva patinoare pentru cei mici
- zona cu arhitectura care sa te unga pe suflet
- ceva fabrici de ciocolata sau mancare traditionala  :notangel:
- etc

Bugetul nu este clar batut in cuie, nu vreau sa ma duc nici la costuri de saracie, nici la topul luxului. Ce puteti recomanda din experienta ?

Am fost in treacat prin Austria cu ani in urma si mi-a placut. Nimeni din familie nu vorbeste germana, ne descurcam excelent in engleza.

#2
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postdon_King, on 28th December 2011, 09:38, said:

As vrea sa merg in vara 2012 in Austria, discutam de o familie cu 2 copii de 7/8 ani. Cum vreo 3 zile vor fi alocate drumului cu masina (plecam din Bucuresti), ce zona sa aleg in Austria unde sa gasesc:

- piscine cu apa termala
- ceva patinoare pentru cei mici
- zona cu arhitectura care sa te unga pe suflet
- ceva fabrici de ciocolata sau mancare traditionala  :notangel:
- etc

Bugetul nu este clar batut in cuie, nu vreau sa ma duc nici la costuri de saracie, nici la topul luxului. Ce puteti recomanda din experienta ?

Am fost in treacat prin Austria cu ani in urma si mi-a placut. Nimeni din familie nu vorbeste germana, ne descurcam excelent in engleza.
Nu faci 3 zile dus intors pana in Austria.. De exemplu pana in Viena de la Buzau am facut  16 ore... Acum depinde de modul de condus...

In Viena gasesti piscine cu apa termala... arhitectura... mancare traditionala... depinde si bugetul care il ai...

#3
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
spre Austria poti in cel mai rau caz sa faci maxim o oprire de o noapte. nu are rost nici sa gonesti dar 3 zile pe drum nu ai cum sa faci..
dupa cum spunea si colegul, poti sta la Viena si de acolo sa mai vizitati. destul de aproape sunt baile din Baden, excelente si pt copii

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
3 zile pe drum e OK, prima zi Bucuresti - Viena, apoi cel putin inca jumatate de zi pina la destinatie (care o fi ea, Salzkammergut, Salzburg, Tirol etc.), iar la intors la fel. Daca 8 zile sint in total, io as propune o plecare vineri sau simbata dimineata, cazat deci simbata sau duminica dupa-amiaza/seara, iar la intors plecat de acolo simbata dimineata si ajuns in Bucale duminica dupa amiaza. Astfel aveti 5 sau 6 zile pline.

De propus loc nu pot, am fost in Austria numai iarna sau toamna.

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Eu ma gandeam la Bad Gastein, apa cu radon este f.buna. Nimic nu e batut in cuie. Ca si buget, pana in 3000 E cu totul cred ca ar fi suficient.

#6
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postdon_King, on 28th December 2011, 12:58, said:

Eu ma gandeam la Bad Gastein, apa cu radon este f.buna. Nimic nu e batut in cuie. Ca si buget, pana in 3000 E cu totul cred ca ar fi suficient.
3000 de euro sunt suficienti.. dar tre sa te gandesti ca, daca mergi cu masina cam 800 se duc numai pe combustibil... Ca varianta de transport, ti-as recomanda avionul... si ca mijloc de transport in Viena cel putin... tren, metrou, autobuz.... in nici un caz taxi ( e 2.5 Eur/KM), pe cand un bilet costa 2 euro si e valabil 1 ora... Daca mergi mau mult recomand abonament de o saptamana e in jur de 15 eur... si poti sa mergi in Viena si de 10000 de ori... nu e problema... mai sunt bilete pentru turisti.. dar nu le stiu preturile.. :rolleyes:

Edited by ktulu22, 28 December 2011 - 12:48.


#7
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu de unde ai scos cei 800Euro pe combustibili. De ex din Bucuresti pana in Viena sunt 1000km, asta inseamna la 10litri/100km un necesar de 100 litri motorina. Plus drumul de intoarcere si alte plimbari in zona ajung la maxim 250 litri de motorina. La un pret maxim de 1.5E/litru ajung la 375 Euro pt combustibil, in conditiile in care ma duc unde vreau eu fara grija consumului.

#8
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdon_King, on 28th December 2011, 11:58, said:

Eu ma gandeam la Bad Gastein, apa cu radon este f.buna. Nimic nu e batut in cuie. Ca si buget, pana in 3000 E cu totul cred ca ar fi suficient.


Eu am fost in treacat prin Bad Gastein si am rams dezamagit. Daca te duci pentru bai termale poate fi ok, in rest nu m-a impresionat cu nimic. Dupa ce m-am fatatit prin localiate vreo 45 minute in cautarea unui loc de parcare, mi-am bagat picioarele si am plecat. In Bad Gastein parcarea chiar e o problema, dar, daca tot vrei sa te duci, cautati macar cazare care sa aiba si parcarea asigurata, chiar si cu plata.
Daca doresti in zona respectiva, mai degrada iti recomand Zell am See sau Kaprun, cel putin ai mult mai multe optiuni de vizitat in zona.

Cel care a facut calculul la combustibil la 800 euro, cu tot respectul, ori sta prost cu matematica, ori nu stie ce vorbeste. Am 3 concedii petrecute pana acum in Austria, fiecare din ele cu cel putin 5.000 km parcursi dus-intors si vizitare in zona si cred ca niciodata nu am depasit 300 euro, cu tot cu taxele de autostrada din AU si HU

View Postdon_King, on 29th December 2011, 10:00, said:

asta inseamna la 10litri/100km
consumul asta il scoti doar daca detii un Hummer !!! Eu mai mult de 6,5% nu am scos niciodata, tot motorina, la un motor de 2000cmc. In aceasta medie a fost inclus si consumul din Romania, intrucat afara se circula mult mai bine si iti mai scade consumul.

#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Exact asta am vrut sa scot in evidenta, nu ai cum sa consumi combustibil de 800E. Chiar daca am un SUV, voi avea un consum mult mai mic de 10l/100Km.

Merci pt locatii, am sa ma interesez si despre ele.

#10
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postdon_King, on 29th December 2011, 11:00, said:

Nu stiu de unde ai scos cei 800Euro pe combustibili. De ex din Bucuresti pana in Viena sunt 1000km, asta inseamna la 10litri/100km un necesar de 100 litri motorina. Plus drumul de intoarcere si alte plimbari in zona ajung la maxim 250 litri de motorina. La un pret maxim de 1.5E/litru ajung la 375 Euro pt combustibil, in conditiile in care ma duc unde vreau eu fara grija consumului.
Scuze, ai dreptate.. eu sunt de mai mult timp pleact din Romania, si nu mai cunosc preturile... am gresit un pic la calcul.... :P

View Postbogwol, on 29th December 2011, 16:59, said:

Eu am fost in treacat prin Bad Gastein si am rams dezamagit. Daca te duci pentru bai termale poate fi ok, in rest nu m-a impresionat cu nimic. Dupa ce m-am fatatit prin localiate vreo 45 minute in cautarea unui loc de parcare, mi-am bagat picioarele si am plecat. In Bad Gastein parcarea chiar e o problema, dar, daca tot vrei sa te duci, cautati macar cazare care sa aiba si parcarea asigurata, chiar si cu plata.
Daca doresti in zona respectiva, mai degrada iti recomand Zell am See sau Kaprun, cel putin ai mult mai multe optiuni de vizitat in zona.

Cel care a facut calculul la combustibil la 800 euro, cu tot respectul, ori sta prost cu matematica, ori nu stie ce vorbeste. Am 3 concedii petrecute pana acum in Austria, fiecare din ele cu cel putin 5.000 km parcursi dus-intors si vizitare in zona si cred ca niciodata nu am depasit 300 euro, cu tot cu taxele de autostrada din AU si HU


consumul asta il scoti doar daca detii un Hummer !!! Eu mai mult de 6,5% nu am scos niciodata, tot motorina, la un motor de 2000cmc. In aceasta medie a fost inclus si consumul din Romania, intrucat afara se circula mult mai bine si iti mai scade consumul.
Nu e vorba de cunostinta matematicii... Am spus mai devreme, greseala mea... Sunt plecat de ceva vreme din Romania...  Si acum depinde si de masina...

#11
stirbuvali

stirbuvali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2011

View Postdon_King, on 28th December 2011, 08:38, said:

As vrea sa merg in vara 2012 in Austria, discutam de o familie cu 2 copii de 7/8 ani. Cum vreo 3 zile vor fi alocate drumului cu masina (plecam din Bucuresti), ce zona sa aleg in Austria unde sa gasesc:

- piscine cu apa termala
- ceva patinoare pentru cei mici
- zona cu arhitectura care sa te unga pe suflet
- ceva fabrici de ciocolata sau mancare traditionala  :notangel:
- etc

Bugetul nu este clar batut in cuie, nu vreau sa ma duc nici la costuri de saracie, nici la topul luxului. Ce puteti recomanda din experienta ?

Am fost in treacat prin Austria cu ani in urma si mi-a placut. Nimeni din familie nu vorbeste germana, ne descurcam excelent in engleza.


daca pleci din Bucuresti ai 2 variante de tranzit: prima, sa dormi la Paprika, un hotel de 3 stele la frontiera cu Austria, se manaca bine, se doarme bine si e rezonabil la pret. daca ai avut drumul bun si te incadrezi in timp, poti dormi la intrare in Viena, este un hotel de 3 stele plus al unui roman unde se mananca si doarme bine.
a doua zi poti pleca lejer spre zona Zell am zee. Ai lac, therme ( la Kaprun sunt deschise de 1 an), ai Transalpina, si multe alte locuri frumoase ( nu ai timp sa vizitezi tot, cum ar fi : cea mai mare cascada, pestera de gheata, etc,), toate pe o raza de aprox. 50 km. Sa nu cumva sa te cazezi la Uttendorf, la pensiunea haus Denis daca nu vrei sa ai neplaceri ulterioare!!!
Contacteaza-ma ([email protected]) si pot sa-ti dau mai multe oferte de sejur ( de 10 ani merg cel putin odata in Austria si chiar merita din plin, nici nu m-am plictisit inca). Merg si anul asta, plec la sfarsitul lui iulie.

#12
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Poststirbuvali, on 23rd May 2012, 16:34, said:

poti dormi la intrare in Viena, este un hotel de 3 stele plus al unui roman unde se mananca si doarme bine.

poti sa dai numele hotelului? e o alternativa interesanta....
eu plec peste o luna (nu trece timpul mai repede ..... :crybaby: ) si aveam ca punct de respiro paprika.

#13
laurentiuene70

laurentiuene70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.12.2008
Eu am stat o saptamana in Austria anul trecut, in luna iulie, la Zell am Ziller. Am ales locatia asta dupa mai multe cautari pe google, mai ales ca voiam sa fac si ceva ciclism montan. Nu am reusit, insa... Nici nu am schiat, ma costa ceva bani, inchiriat, skipass...
Desi am avut la activ vreo 4 concedii de schi in Alpi (F, CH, AT), am ramas masca la cat de frumos poate fi vara la ei! Credeam ca nimic nu ma mai da pe spate, dar un sejur vara in Alpi, te marcheaza! Am vizitat:
Grossglockner si Hochalpenstrasse, (cam 100 km dist)
Hintertux
Mayrhofen+celelalte satucuri
O sosea alpina deasupra vaii Zillertal
Te doare mintea ce pot face astia in domeniul turismului... bravo lor! Mai tineti minte reclamele la Milka?...
Daca mai doreste cineva detalii...
Atasez 2 fotografii...

Attached File  20Hochstrasse__03_.JPG   5.69MB   212 downloads

Attached File  24Hochalpenstrasse__07_.JPG   5.17MB   205 downloads

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-ti recomand Kaprun-ul. Am fost  acum trei ani, am stat o zi,  noi fiind cazati la St. Johann. Mori de plictiseala. Mai animat si mai interesant e la Zell am zee dar mult maiaglomerat si foarte greu de gasit locuri de parcare. Daca nu ai fi dorit si bai, ar fi locuri superbe la vest de Innsbruck, pe vaile raurilor care se varsa in raul Inn, acele care se termina in "tal" de exemplu Otztal. Am gasit un reviews zilele acestea despre cea mai inalta cascada din Europa, undeva in Zillertal. Pentru copii e un loc minunat la sud de orasul Landeck in ferien region Fiss-Ladis-Serfauss. Noi am star in Ladis, un orasel de munte unde pentru 7 zile cazare ti se da pass pentru toate liniile de telecabina din zona si sunt distante, nu gluma. Te poti plimba o zi intreaga sarind de pe o linie sau alta. La o altitune de peste 1500 m, parca pela 1900m e un parc de distractii pentru copii, numit Murmli Parc adica Parcul Marmotei. Linia ajunge pina la un varf cu inaltimea de 2370m unde se desfasoarao panorama impresionanta. Ai de unde alege, in Tirol nu exista loc despre care sa spui ca nu e frumos.Eu am mers 3 veri la rand si vara asta tot acolo m-as duce

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostFreddy12, on 4th June 2012, 13:12, said:

. La o altitune de peste 1500 m, parca pela 1900m e un parc de distractii pentru copii, numit Murmli Parc adica Parcul Marmotei.
Am ceva rezerve ca Murmli inseamna marmota. Pe Grossglochner, spre varf erau foarte multe indicatoare cu mesazul "Achtung! Marmotten!" deci nu cred ca Murmli inseamna marmota/e

Referitor la faptul ca nu ai ce face in Kaprun, ar fi mai bine sa te gandesti ca poate "targetul" tau e diferit de al altora; unii cauta discoteci/cluburi si se simt bine, altii cauta linsite si sa viziteze zona; eu am stat in Kaprun o saptamana in 2007, am facut cca 1000 km in zona si tot nu am vazut tot ce era de vazut.

Edited by bogwol, 05 June 2012 - 08:07.


#16
Sternenstaub

Sternenstaub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2007

View Postbogwol, on 5th June 2012, 08:04, said:

Am ceva rezerve ca Murmli inseamna marmota. Pe Grossglochner, spre varf erau foarte multe indicatoare cu mesazul "Achtung! Marmotten!" deci nu cred ca Murmli inseamna marmota/e

Marmotele se numesc in unele regiuni "Marmotten", dar mai peste tot "Murmeltiere", prescurtat "Murmli".

http://de.wikipedia....iki/Murmeltiere

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pentru familii cu copii si nu numai recomand cu toata caldura zona Serfauss-Fiss-Ladis. www.serfausfissladis.at/en/   In afara de frumusetea locului, de posibilitatile de distractie pentrucopii, nu in ultimul rand aveti posibilitatea sa explorati zone la care accesul e mai dificil din cauza distantei in caz ca veti opta pentru estul Tirolului. Zona este la 50km nord de granita cu Elvetia, ceva mai mult de granita cu Italia si aproape de landul Vorarlberg unde se gaseste orasul Bregenz pe malul lacului Constantza iar la o distanta de o suta si ceva de kilometri deLadis e orasul Innsbruck.  Ce mi -a placut iarasi, comparativ cu estul Tirolului este faptul ca oamenii sunt mai comunicativi, mai veseli si la restaurante ti se pune paine pe masa si nu cartofi. Deci isi face simtita influenta italiana spre deosebire de est unde predomina influenta germana si unde daca soliciti sa ti aduca paine, se uita ospatarul foarte mirat.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postbogwol, on 5th June 2012, 09:04, said:

Am ceva rezerve ca Murmli inseamna marmota. Pe Grossglochner, spre varf erau foarte multe indicatoare cu mesazul "Achtung! Marmotten!" deci nu cred ca Murmli inseamna marmota/e

Referitor la faptul ca nu ai ce face in Kaprun, ar fi mai bine sa te gandesti ca poate "targetul" tau e diferit de al altora; unii cauta discoteci/cluburi si se simt bine, altii cauta linsite si sa viziteze zona; eu am stat in Kaprun o saptamana in 2007, am facut cca 1000 km in zona si tot nu am vazut tot ce era de vazut.
De ce trebuie sa merg in creierul muntilor ca sa frecventez discoteci? Discoteci sunt si la noi dar linii de telecabine pe zeci si chiar sute de kilometri si unde nu stai la coada ca in Busteni nu gasesti oriunde. Iar  2 copii de 5-7 ani nu pot fi lasati singuri noaptea in hotel si parintii sa mearga la discoteca. In plus, fiind cu copii atat de mici, nu poti umbla creanga peste tot. Ei trebuie sa respecte un program de masa,  somnicul de dupa amiaza. Se vede ca nu ai copii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate