Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Intrebari despre filmare, casete hdcam

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Gabriel-Goga

Gabriel-Goga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2011
Buna ziua ! Sunt nou pe forum si nou in arta de filmare si fotografie, sper ca nu am gresit sectiunea.

As avea si eu cateva intrebari carora nu le-am gasit raspunsul.
1. Daca filmez cu un Canon 600D ( de exemplu ), in format Full HD ( 1080p ), dupa ce transfer filmul in calculator pot sa il transfer mai departe pe caseta HD Cam? ( sau DVCAM )
Daca raspunsul l-a intrebarea 1 este unul afirmativ, as mai dori sa stiu cat de mult, sau daca scade, calitatea imaginii in momentul in care o transfer de pe PC, pe o caseta si as dori cateva informatii daca detineti despre o firma sau ceva de genul acesta care realizeaza acest lucru ( transfer video 1080p de pe cd/dvd pe o caseta HD Cam sau DVCAM ).
Si care este mai buna, ca si calitate video si audio, dintre HD Cam si DVCAM?

Cam aceste lucruri as vrea sa le stiu, sper sa nu fiu ironizat sau lucruri asemanatoare pentru lipsa mea de cunostinte in acest domeniu. Va multumesc frumos si astept un raspuns.

#2
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Transferul de pe calc pe caseta se poate face numai daca camera are aceasta facilitate, unele camere  pot, altele nu.Pe langa posibilitatea oferita de camera, mai trebuie si un program care sa faca acest lucru. Banuiesc ca ai placa de captura, pentru a transfera filmul de pe caseta in calc, care sa aiva si posibilitatea de transfer invers. Calitatea transferului este data de formatul in care o faci. Daca transferi materialul neprelucrat, asa cum l-ai descarcat, se pastreaza toata informatia initiala, dar daca ai editat cumva materialul, atunci tranferul se face la calitatea  la care a fost salvat ce ai editat, HD, AVI, MPEG, etc.

#3
Gabriel-Goga

Gabriel-Goga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2011
Nu cred ca m-ati inteles dvs.

Filmarea o sa o scot pe calculator in format Full HD 1080p, iar dupa ce o prelucrez o sa aiba tot format HD.
Intrebarea mea era, de exemplu cum se pot transfera castele de  nunta de pe caseta propriu zisa pe un DVD, cam asta as vrea si eu sa fac dar in sens invers, de pe un pc sau dvd pe o caseta HDCAM. Intrebam daca se poate, daca isi pierde calitatea si daca sunt firme care fac acest lucru.

#4
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
De ce tocmai HDcam? Ăsta e un format de tv și ai nevoie de scule broadcast pt asta. Din ce știu eu dvcam nu suportă HD.
Pt un amărît de fullhd nu ai nevoie de așa ceva. De ce ai exporta pe bandă acum în era solid-state digitală?
Dacă tot vrei bandă atunci editezi și exporți în format HDV mult mai simplu și la îndemînă cu orice soft dar mai ai nevoie de o cameră HDV pe post de deck.
O soluție mai bună și de viitor este să faci disc bluray. Oricum ai un video h264+ sunet LPCM pe care îl poți exporta fără pierderi mari.

Edited by vgabi, 29 December 2011 - 14:03.


#5
Gabriel-Goga

Gabriel-Goga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2011
Ideea e ca asa am nevoie de filmare pe caseta HDCAM sau DVCAM. Exista firme care fac astfel de transfer ? ( CD / PC - > HDCAM / DVCAM )

#6
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Ai nevoie de soft care să exporte în hdcam sau redare de pe scule cu conexiuni hd-sdi. Singura șansă este la cei care lucră în tv.

#7
Gabriel-Goga

Gabriel-Goga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2011

View Postvgabi, on 1st January 2012, 18:55, said:

Ai nevoie de soft care să exporte în hdcam sau redare de pe scule cu conexiuni hd-sdi. Singura șansă este la cei care lucră în tv.

Deci sa gasesc vreo frima care sa imi exporte in HDCAM este imposibil sa inteleg ?
Acceasi situatie este si la DVCAM ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate