Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

profile MKV/MP4

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Indraznesc sa deschid un subiect care cu siguranta ne priveste pe multi: este vorba despre MKV-urile encodate high profile 5.1 si care nu pot fi rulate corect pe unele playere. Pe mine ma depaseste subiectul si de aia cer parerile celor avizati.

De exemplu in cazul meu nu pot rula astfel mkv-uri (encodate high profile 5.1) pe o tableta cu procesor NVidia Tegra 2. Tegra 2 nu suporta astfel de profile, deci cei ce vizati tablete pentru rulat material HD fiti avizati de aceasta nuanta. De asemenea cred ca exista o multime de playere care nu le pot rula (in special cele incorporate in LCD-urile actuale). Din cercetarile mele, pentru rezolvarea acestei probleme am gasit doua mari curente de opinie:

1. re-encodarea materialului video folosind setari pentru main profile 4.1
am incercat aceasta solutie in Handbrake, dar este cumplita, necesitand ore intregi de reconversie pe laptopul meu Toshiba vechi de 4 ani

2. demuxarea materialului video intr-un profil 4.1 si remuxarea sa la loc
am incercat si aceasta solutie, este mult mai rapida decat re-encodarea (dureaza cam 15 min pentru 1 material pe laptopul meu) insa este destul de laborioasa, necesita multa interventie manuala si folosirea a 2 softuri separate. Efectul este benefic, materialul remuxat ruleaza fluid, dimensiunea finala a fisierului fiind cu putin mai mare decat cea initiala.

De asemenea am gasit si material video HD encodat high profile 4.1, care de asemenea ruleaza sacadat. aici sunt pierdut complet: nu stiu care e diferenta intre high profile 4.1 si main profile 4.1. Nu stiu cum sa fac conversia din high profile 4.1 in main profile 4.1.


Daca poate cineva sa imi explice mai bine la ce se refera aceste profile si cum se poate schimba elegant un profil in altul, cred ca ar prinde bine la mai multi

#2
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
Din cate stiu eu elegant nu se poate adica va trebui sa reencodezi tot materialul in 4.1. Encoderele care folosesc CUDA sunt inca o gluma la capitolul calitate deci ramane doar varianta calsica de reencodare via procesor si pentru viteza acolo iti trebe multa putere de procesare... O sa urmaresc cu interes raspunsurile celor avizati.

#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
mi-e tot mai greu sa cred ca nici pana acuma nu sunt baietii in stare sa scoate playere BUNE pentru tablete,acestea din urma avand :dual core ,gb de ram,diplay-uri foarte bune.

Ce-i retine? m`am lovit si eu de chestii de genu dar..:| nici nu m-am complicat

Edited by Al3csutzul, 27 December 2011 - 13:55.


#4
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007

View Postclaus_S, on 27th December 2011, 13:47, said:

... adica va trebui sa reencodezi tot materialul in 4.1...

pai tocmai asta e ideea, din scurta mea experienta re-eencodarea nu este o optiune intrucat dureaza o vesnicie

demuxarea/remuxarea este cu mult mai rapida, nu necesita re-encodare insa necesita mult lucru manual. de asemenea, nu m-am prins cum sa fac batch, dar recunosc ca sunt novice. poate stie cineva de pe forum vreo scula de demuxat (cu schimbare de profil) si remuxat la loc, dintr-un buton, eventual si batch


View PostAl3csutzul, on 27th December 2011, 13:55, said:

mi-e tot mai greu sa cred ca nici pana acuma nu sunt baietii in stare sa scoate playere BUNE pentru tablete,acestea din urma avand :dual core ,gb de ram,diplay-uri foarte bune.

problema este ca actualmente Tegra2 nu este capabil sa decodeze (hardware) material high profile. se pare ca doar samsung a implementat un codec proprietar care chipurile ar decoda orice fel de material. ramane de confirmat de catre posesorii de astfel de tableta
Una peste alta problema nu este software ci hardware. am sa testez renumitul DicePlayer cu plugin pentru Tegra atunci cand va functiona download-ul

Dar sa nu acaparam discutia cu tabletele noastre, pentru ca sunt si alte dispozitive afectate de acest profil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate