Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Binele si raul, o singura sursa?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1000 replies to this topic

Poll: Sunt binele si raul amandoua create de Dumnezeu? (61 member(s) have cast votes)

Sunt binele si raul amandoua create de Dumnezeu?

  1. DA. Au ca origine acelasi Creator. (41 votes [67.21%])

    Percentage of vote: 67.21%

  2. NU. Nu au ca origine acelasi Creator. (20 votes [32.79%])

    Percentage of vote: 32.79%

Vote Guests cannot vote

#37
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postmario_bril, on 27th December 2011, 02:57, said:

Deci Lucifer e folclor... Si dogmatica ortodoxa e la fel? Ia uite ce zice:

"Cum ai cazut din cer, Luceafar stralucitor, fiu al zorilor.. Cum ai fost doborat la pamant, tu, biruitorul neamurilor!" - suna unul din aceste versete. Si, cu toata frumusetea poetica a acestor pasagii, expresiile nu sunt figuri de stil. In conformitate cu cele stabilite pana acum, ingerii fiind "lumini de a doua", stralucirea lor este reala (dar nu neaparat perceptibila fizic), zorile neinsemnand altceva decat lumina, "fiu al zorilor" - fiu al primei lumini.

Comparand locul de mai sus cu cel de la Ezechiil, Luceafarul stralucitor reiese a fi o capetenie de mare pret a ostilor ceresti: ,,Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile intinse; te pusesem pe muntele cel sfant al lui Dumnezeu... ai fost fara prihana in caile tale, din ziua cand ai fost facut, pana in ziua cand s-a gasit nelegiuire in tine".

e usor sa dai citate biblice care sa-ti acopere gnosticismul. din cate imi amintesc si dracu a dat cateva citate bine alese cand l-a ademenit pe Hristos. ideea e ca tu esti gnostic daca asumi ca raul e creatia lui Dumnezeu. asta e stabilit deja stiintific, ca sa zic asa, doar la ignoranti mai poti avea succes...dar , ma rog, nu e nici o tragedie sa fii gnostic. tragic e ca esti ipocrit... :lol:

Edited by nuda, 27 December 2011 - 03:04.


#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSharkye, on 27th December 2011, 04:02, said:

Cum frate care e legatura? ( sa nu ma enervez iti explic logic )
Tocmai am zis ca Raul e datorita Diavolului. ( ma refeream la Lucifer )
Lucifer fiind pe pamant , e clar ca el aduce raul .
Dumnezeu nu vrea raul creatiei sale .
De aici daca ai putina minte in cap poti deduce ca: NU E O SINGURA SURSA PENTRU BINE SI RAU !
Nu te-a ajutat creierul sa intelegi ti-am explicat , daca nu intelegi nici asta inseamna ca trebuie sa il inlocuiesti ...
Asta stiam si pana acum. Se pare insa ca tu altceva nu ai inteles. Cine a creeat posibilitatea existentei raului: s-a creat singura, sau a creeat-o Dumnezeu. Pentru ca la inceput nu era nimic altceva decat CUVANTUL.

Edited by mario_bril, 27 December 2011 - 03:05.


#39
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Am votat "DA". Chiar dacă Dzeu nu l-a creat pe rău în sensul proactiv, El ca ATOTputernic, l-a lăsat să se dezvolte, prin ignoranța Sa.

Iar ignoranța asta a Sa i-a picat tocmai bine: căci cum poți să-ți dai seama că binele e bine dacă n-ai un rău?

Cum îți dai seama că e lumină, dacă n-ai întuneric niciodată, niciunde? Nu ai cum. Într-un astfel de mediu, lumina e normalitatea, și nu există nimic altceva în afară de lumină. Nici nu ai cum să-ți dai seama că există lumină, dacă nu ai întuneric.

Deci Dumnezeu nu avea de ales decât să lase răul să ia naștere, pentru ca El Însuși să aibă o noimă.

#40
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010

View Postmossel, on 27th December 2011, 02:54, said:

Ești un tip deștept. Pleacă deci din căcatul ăsta și depărtează-te de toți căcații filozofi de pe-aici, citește Scriptura în fiecare seară și roagă-te neîncetat lui, altfel nu reziști. Îți spun din experiență.
Cui sa ma rog ? :frust:

#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postnuda, on 27th December 2011, 04:03, said:

e usor sa dai citate biblice care sa-ti acopere gnosticismul. din cate imi amintesc si dracu a dat cateva citate bine alese cand l-a ademenit pe Hristos. ideea e ca tu esti gnostic daca asumi ca raul e creatia lui Dumnezeu. asta e stabilit deja stiintific, ca sa zic asa, doar la ignoranti mai poti avea succes...dar , ma rog, nu e nici o tragedie sa fii gnostic. tragic e ca esti ipocrit... :lol:
Ti-am dat citate din dogmatica ortodoxa. Daca ai ceva de argumentat impotriva acesteia te rog sa o faci. Colegul Sharkye spune ca exista Lucifer. Tu spui ca nu. Dogmatica ortodoxa il sustine. Iisus de asemenea afirma ca exista diavoli. Argumenteaza ca Lucifer e folclor (dupa cum te-ai exprimat) te rog.

View PostOriginalCopy, on 27th December 2011, 04:05, said:

Am votat "DA". Chiar dacă Dzeu nu l-a creat pe rău în sensul proactiv, El ca ATOTputernic, l-a lăsat să se dezvolte, prin ignoranța Sa.

Iar ignoranța asta a Sa i-a picat tocmai bine: căci cum poți să-ți dai seama că binele e bine dacă n-ai un rău?

Cum îți dai seama că e lumină, dacă n-ai întuneric niciodată, niciunde? Nu ai cum. Într-un astfel de mediu, lumina e normalitatea, și nu există nimic altceva în afară de lumină. Nici nu ai cum să-ți dai seama că există lumină, dacă nu ai întuneric.

Deci Dumnezeu nu avea de ales decât să lase răul să ia naștere, pentru ca El Însuși să aibă o noimă.
Este interesant si se apropie de ceea ce gandesc si eu cu mici diferente.

Edited by mario_bril, 27 December 2011 - 03:09.


#42
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostSharkye, on 27th December 2011, 03:06, said:

Cui sa ma rog ? :frust:

intrebare logica. bravo! pai mosell zice sa te rogi la orice numa sa te rogi. d-aia a ajuns el sa se imbarlige cu turnu de veghe... :lol: :lol:

#43
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010

View Postmario_bril, on 27th December 2011, 03:04, said:

Asta stiam si pana acum. Se pare insa ca tu altceva nu ai inteles. Cine a creeat posibilitatea existentei raului: s-a creat singura, sau a creeat-o Dumnezeu. Pentru ca la inceput nu era nimic altceva decat CUVANTUL.
Complicat , o intrebare fara raspuns :)

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSharkye, on 27th December 2011, 04:13, said:

Complicat , o intrebare fara raspuns :)
Vezi... Uite de asta ma chinui si eu sa aflu, cat se poate de sincer cu acest chestionar si pe acest topic.

View Postnuda, on 27th December 2011, 04:11, said:

intrebare logica. bravo! pai mosell zice sa te rogi la orice numa sa te rogi. d-aia a ajuns el sa se imbarlige cu turnu de veghe... :lol: :lol:
Cand i se spune troll se enerveaza de ii pleznesc venele. Dar uite numai de asta e bun Mossel.  :thumbdown:

Edited by mario_bril, 27 December 2011 - 03:16.


#45
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010

View Postnuda, on 27th December 2011, 03:11, said:

intrebare logica. bravo! pai mosell zice sa te rogi la orice numa sa te rogi. d-aia a ajuns el sa se imbarlige cu turnu de veghe... :lol: :lol:
Ciudat

View Postmario_bril, on 27th December 2011, 03:15, said:

Vezi... Uite de asta ma chinui si eu sa aflu, cat se poate de sincer cu acest chestionar si pe acest topic.


Cand i se spune troll se enerveaza de ii pleznesc venele. Dar uite numai de asta e bun Mossel.  :thumbdown:
Ce idee traznita are si Troll-ul asta ! :))

#46
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmossel, on 27th December 2011, 03:19, said:

Nuda, dobitoacă mică, dacă l-am îndemnat să citească Scriptura cu peropria lui minte cui ar putea să se roage, lu' mă-ta? Nu, serios.
Tu nu ești demn de a fi credincios. Mai bine fă-te ateu!

La cât jignești p-aci, mie ca credincios mi-ar fi rușine de tine.

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
@Sharkye

Ti-am spus ca e troll. Nu-l baga in seama.

#48
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postmossel, on 27th December 2011, 03:19, said:

Nuda, dobitoacă mică, dacă l-am îndemnat să citească Scriptura cui ar putea să se roage, lu' mă-ta? Nu, serios.

pai daca o citeste singur si ajunge sa inteleaga ca Hristos e arhanghelu nu stiu care...nu stu , zau, daca nu ar fi mai bine sa n-o citeasca. sau daca ajunge sa-i injure, cum faci tu, pe toti Sfintii lui Hristos in frunte cu Maica Domnului...iara zic, mai bine sa n-o citeasca de unul singur...

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postnuda, on 27th December 2011, 04:22, said:

pai daca o citeste singur si ajunge sa inteleaga ca Hristos e arhanghelu nu stiu care...nu stu , zau, daca nu ar fi mai bine sa n-o citeasca. sau daca ajunge sa-i injure, cum faci tu, pe toti Sfintii lui Hristos in frunte cu Maica Domnului...iara zic, mai bine sa n-o citeasca de unul singur...
Acum se face ca el nici usturoi nu a mancat si nici gura nu i-a mirosit cu Martorii lui Iehova. :lol:

#50
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postmossel, on 27th December 2011, 03:22, said:

Ia fii atent:

Să-ți moară mă-ta în cancer și tot ce ai mai scump tu în viața asta că am eu vreo legătură mentală sau fizică cu turnul lui mă-ta? Răspunde sincer.

daca imi raspunzi mai intai tu sincer: ai avut vreodata legatura cu turnu de veghe( nu a lu' mama)?

#51
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmossel, on 27th December 2011, 03:22, said:

Ia fii atent:

Să-ți moară mă-ta în cancer și tot ce ai mai scump tu în viața asta că am eu vreo legătură mentală sau fizică cu turnul lui mă-ta? Răspunde sincer.
Vai ș-amar de tine. Tu te numești credincios mă, derbedeule?

#52
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Sa revenim la subiect va rog.

#53
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View Postnuda, on 27th December 2011, 03:22, said:

pai daca o citeste singur si ajunge sa inteleaga ca Hristos e arhanghelu

...ești măcar 10% convins că eu cred tâmpenia cu arhannghelul Mihail. Răspunde sincer!

Edited by mossel, 27 December 2011 - 03:38.


#54
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postmossel, on 27th December 2011, 03:26, said:

Să-ți moară copiii în cancer și tot ce ai tu mai scump în viața asta că ești măcar 10% convins că eu cred tâmpenia cu arhannghelul Mihail. Răspunde sincer, căcat!

sincer zic ca nu cred ca tu crezi in tampenia aia. am bagat-o in text doar ca sa te enervez ca imi place cum injuri...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate