Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Binele si raul, o singura sursa?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1000 replies to this topic

Poll: Sunt binele si raul amandoua create de Dumnezeu? (61 member(s) have cast votes)

Sunt binele si raul amandoua create de Dumnezeu?

  1. DA. Au ca origine acelasi Creator. (41 votes [67.21%])

    Percentage of vote: 67.21%

  2. NU. Nu au ca origine acelasi Creator. (20 votes [32.79%])

    Percentage of vote: 32.79%

Vote Guests cannot vote

#19
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 nuda, on 27th December 2011, 03:26, said:

inseamna ca in insasi fiinta lui Dumnezeu exista aceasta posibilitate, a raului, intrucat Dumnezeu este liber, nu? nu poti sa reduci raul, mergand pe logica ta, doar la creatia lui Dumnezeu. trebuie sa mergi mai departe pentru ca insasi fiinta lui Dumnezeu este libera. si vei constata ca vei fi nevoit sa admiti ca in insasi fiinta lui Dumnezeu exista raul, ca posibilitate, desigur. dar aceasta este o contradictie. adica logica ta e gresita.
Dupa cum ai vazut in topicul deschis despre caracterizarea lui Dumnezeu, nu il poti caracteriza deoarece este infinit. Tu ai facut acum o caracterizare plecand tocmai de la aceasta ipoteza gresita.

#20
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Deci, prostia e ceva care e nevoie sa fie creata?

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 karuna, on 27th December 2011, 03:34, said:

Deci, prostia e ceva care e nevoie sa fie creata?
Posibilitatea de a exista DA. Altfel nu am mai fi niciunii prosti.

#22
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 mario_bril, on 27th December 2011, 02:35, said:

Posibilitatea de a exista DA. Altfel nu am mai fi niciunii prosti.

Deci una-i sa existe posibilitatea a exista si alta e sa fie creata ca atare, da?

#23
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010
Nu am citit ce s-a scris pana acum dar imi spun parerea:
Dumnezeu nu ar vrea niciodata raul creeatiei lui !
Diavolul este cel ce aduce numai nenorociri ..
Nu sunt un mare credincios care-l pupa-n fund pe preot , pentru ca nu cred in preoti.
Cred doar in Dumnezeu  , Dumnezeul care se va intoarce la noi !

#24
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 mario_bril, on 27th December 2011, 02:28, said:

Dupa cum ai vazut in topicul deschis despre caracterizarea lui Dumnezeu, nu il poti caracteriza deoarece este infinit. Tu ai facut acum o caracterizare plecand tocmai de la aceasta ipoteza gresita.

"Raul nu este din bine, iar daca este din bine nu este rau" (Ps. Dionisie Areopagitul, Num. div., IV, 19).

#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 karuna, on 27th December 2011, 03:37, said:

Deci una-i sa existe posibilitatea a exista si alta e sa fie creata ca atare, da?
Odata creata posibilitatea, restul vine de la sine. Analog cu viata. Ea nu poate exista daca posibilitatea de a fi viata nu exista. Ergo, posibilitatea raului.

 nuda, on 27th December 2011, 03:38, said:

"Raul nu este din bine, iar daca este din bine nu este rau" (Ps. Dionisie Areopagitul, Num. div., IV, 19).
Si cu Lucifer cum ramane? Sau Dionisie batea campii?

 Sharkye, on 27th December 2011, 03:38, said:

Nu am citit ce s-a scris pana acum dar imi spun parerea:
Dumnezeu nu ar vrea niciodata raul creeatiei lui !
Diavolul este cel ce aduce numai nenorociri ..
Nu sunt un mare credincios care-l pupa-n fund pe preot , pentru ca nu cred in preoti.
Cred doar in Dumnezeu  , Dumnezeul care se va intoarce la noi !
Ti-ai pus vreodata problema ca tocmai vrand binele creatiei Lui sa faca asta? Cum poti creea niste fiinte care sa te iubeasca si in acelasi timp sa aiba vointa proprie sau liber arbitru?

Edited by mario_bril, 27 December 2011 - 02:41.


#26
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 mario_bril, on 27th December 2011, 02:40, said:

Odata creata posibilitatea, restul vine de la sine.

Nu cred. Asta e doar ca sa iti gasesti tu scuze, poate.... :)

La fel si principiul dualitatii de care simt ca te servesti cel putin uneori...

#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 karuna, on 27th December 2011, 03:41, said:

Nu cred. Asta e doar ca sa iti gasesti tu scuze, poate.... :)
Ia exemplul vietii dat anterior. Dar ce este cel mai important, este sa gasim raspunsuri si nu sa negam fara suport.

 karuna, on 27th December 2011, 03:42, said:

La fel si principiul dualitatii de care simt ca te servesti cel putin uneori...
Nu eu l-am creat. El exista. Combate-l daca crezi ca este fictiv.

#28
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 mario_bril, on 27th December 2011, 02:44, said:

Ia exemplul vietii dat anterior. Dar ce este cel mai important, este sa gasim raspunsuri si nu sa negam fara suport.


Nu eu l-am creat. El exista. Combate-l daca crezi ca este fictiv.

Sincer, exemplul acela nu imi spune absolut nimic. cat despre scuze stiu ca orice infractor si le gaseste...

Stiu, l-a creat satana...

#29
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010

 mario_bril, on 27th December 2011, 02:41, said:

Odata creata posibilitatea, restul vine de la sine. Analog cu viata. Ea nu poate exista daca posibilitatea de a fi viata nu exista. Ergo, posibilitatea raului.


Si cu Lucifer cum ramane? Sau Dionisie batea campii?


Ti-ai pus vreodata problema ca tocmai vrand binele creatiei Lui sa faca asta? Cum poti creea niste fiinte care sa te iubeasca si in acelasi timp sa aiba vointa proprie sau liber arbitru?
Stiu mult mai multe chestii decat iti poti imagina , prefer sa nu iti mai raspund decat sa ajung la tot felul de discutii .
Iti spun doar ca Lucifer e pe pamant sub forma umana , si el stapaneste tot , de aici poti trage concluzii si te poti informa.

Edited by Sharkye, 27 December 2011 - 02:48.


#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 karuna, on 27th December 2011, 03:47, said:

Stiu, l-a creat satana...
Satana nu creeaza, remember?

 Sharkye, on 27th December 2011, 03:47, said:

Stiu mult mai multe chestii decat iti poti imagina , prefer sa nu iti mai raspund decat sa ajung la tot felul de discutii .
Eu nu am spus ca nu stii. Aici e un forum de discutii. Daca vrei sa dezbati subiectul este in regula, daca nu, faci ce vrei. Nu te obliga nimeni sa postezi aici.

 Sharkye, on 27th December 2011, 03:47, said:

Iti spun doar ca Lucifer e pe pamant sub forma umana , si el stapaneste tot , de aici poti trage concluzii si te poti informa.
Si legatura cu subiectul care este totusi?

Edited by mario_bril, 27 December 2011 - 02:53.


#31
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
De unde stii tu ce face satana? Omul nu creaza? Cioara cand isi face cuib nu creaza?...

#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 karuna, on 27th December 2011, 03:51, said:

De unde stii tu ce face satana? Omul nu creaza? Cioara cand isi face cuib nu creaza?...
Citeste dogmatica ortodoxa ca sa te informezi. Singurul Creator este Dumnezeu. Cioara nu creeaza nimic. Ea doar transforma. Omul la fel.

Edited by mario_bril, 27 December 2011 - 02:54.


#33
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 mario_bril, on 27th December 2011, 02:41, said:

Si cu Lucifer cum ramane? Sau Dionisie batea campii?

lucifer e folclor, ti-am mai zis. logica ta e simplista. si daca Dionisie Areopagitul, unul dintre cei mai mari teologi crestini bate campii, atunci e limpede ca tu nu esti crestin. esti un gnostic, adeptul unui sincretism religios. nimic nou sub soare, poate doar dorinta ta de a te prezenta drept crestin autentic...

Edited by nuda, 27 December 2011 - 02:55.


#34
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 Sharkye, on 27th December 2011, 02:47, said:

Iti spun doar ca Lucifer e pe pamant sub forma umana , si el stapaneste tot , de aici poti trage concluzii si te poti informa.

Ești un tip deștept. Pleacă deci din căcatul ăsta și depărtează-te de toți căcații filozofi de pe-aici, citește Scriptura în fiecare seară și roagă-te neîncetat lui, altfel nu reziști. Îți spun din experiență.

Edited by mossel, 27 December 2011 - 03:00.


#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 nuda, on 27th December 2011, 03:53, said:

lucifer e folclor, ti-am mai zis. logica ta e simplista. si daca Dionisie aeropagitul, unul dintre cei mai mari teologi crestini bate campii, atunci e limpede ca tu nu esti crestin. esti un gnostic, adeptul unui sincretism religios. nimic nou sub soare, poate doar dorinta ta de a te prezenta drept crestin autentic...
Deci Lucifer e folclor... Si dogmatica ortodoxa e la fel? Ia uite ce zice:

"Cum ai cazut din cer, Luceafar stralucitor, fiu al zorilor.. Cum ai fost doborat la pamant, tu, biruitorul neamurilor!" - suna unul din aceste versete. Si, cu toata frumusetea poetica a acestor pasagii, expresiile nu sunt figuri de stil. In conformitate cu cele stabilite pana acum, ingerii fiind "lumini de a doua", stralucirea lor este reala (dar nu neaparat perceptibila fizic), zorile neinsemnand altceva decat lumina, "fiu al zorilor" - fiu al primei lumini.

Comparand locul de mai sus cu cel de la Ezechiil, Luceafarul stralucitor reiese a fi o capetenie de mare pret a ostilor ceresti: ,,Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile intinse; te pusesem pe muntele cel sfant al lui Dumnezeu... ai fost fara prihana in caile tale, din ziua cand ai fost facut, pana in ziua cand s-a gasit nelegiuire in tine".

Edited by mario_bril, 27 December 2011 - 02:58.


#36
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010

 mario_bril, on 27th December 2011, 02:50, said:

Satana nu creeaza, remember?


Eu nu am spus ca nu stii. Aici e un forum de discutii. Daca vrei sa dezbati subiectul este in regula, daca nu, faci ce vrei. Nu te obliga nimeni sa postezi aici.


Si legatura cu subiectul care este totusi?
Cum frate care e legatura? ( sa nu ma enervez iti explic logic )
Tocmai am zis ca Raul e datorita Diavolului. ( ma refeream la Lucifer )
Lucifer fiind pe pamant , e clar ca el aduce raul .
Dumnezeu nu vrea raul creatiei sale .
De aici daca ai putina minte in cap poti deduce ca: NU E O SINGURA SURSA PENTRU BINE SI RAU !
Nu te-a ajutat creierul sa intelegi ti-am explicat , daca nu intelegi nici asta inseamna ca trebuie sa il inlocuiesti ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate