Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Spiritul Craciunului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
De ceva ani tot aud la televizor de spiritul Craciunului. Ce pu1a mea inseamna chestia asta? Cica ar fi o sarbatoare crestina, pusa peste o sarbatoare veche pagana pt a obliga bizonii sa nu mai sarbatoreasca vechea sarbatoare. Dar ce vad eu?
- lumea alearga dupa cadouri, se cheltuiesc bani la greu;
- lumea face mincare, maninca si bea de se sparge, in farmacii nu se mai gaseste Colebil, Maalox si alte alea;
- se impodobeste un brad;
- cica vine un mos cu barba alba, gras si jovial, imbracat in rosu (asta de prin anii 1920 de cind asa a fost reprezentat de Coca Cola;sic!), pe o sanie trasa de reni. Vine cica de la polul nord sau din Laponia (Finlanda). Oricum Polul nord nu are legatura cu Finlanda.
Ce legatura au toate astea cu crestinismul? Ce-i drept, pe la tara mai umbla copiii cu colindatul (astea sunt cintecele cu mesaje crestine, prea putini stiu insa ce cinta).
Deci ce inseamna spiritul Craciunului? Este o sarbatoare crestina? Din ce vedem si auzim este departe rau de a fi o sarbatoare crestina. Nu exista nici un spirit crestin, absolut nimic legat de crestinism in sarbatoare asta. Daca vorbim de Paste atunci e altceva, Pastele se sarbatoresc ca o sarbatoare crestina (desi e o sarbatoare evreiasca la origine). Dar Craciunul se sarbatoreste exclusiv ca o sarbatoare a capitalismului consumist.

PS: Da stiu, se sarbatoreste nasterea lui Hristos. Stiu, s-a nascut intr-o iesle, au fost prezenti 3 magi, a rasarit o stea. Extraordinare simboluri pentru o religie monoteista! Si la nasterea lui Kim Jong Il a aparut un curcubeu dublu si o stea. Oare de ce Kim Ir Sen a ales minciuna asta?

#2
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
E clar: Spiritul n-a ajuns la tine.

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Iti zic eu ce e spiritul craciunului:
- vanzoleala in magazine;
- cresteri de preturi nejustificate (cand la alte natii se fac reduceri);
- intoxicari cu reclame si filme specifice perioadei;
- fumeile fac mancare ca la balamuc: daca vine x si y la noi, sa ne facem de rusine?!
- obiceiuri de marlani pe strazi: petarde, mascati care se comporta urat, "colindatori" care te mai lasa fara porti (pe ale mele nici dracu' nu le poate scoate, nici daca ar veni cu toata gasca) etc;
- curent consumat aiurea pe instalatii de "infrumusetare a caselor" si specula cu brazi naturali;

Si ar mai fi cate ceva....

Ca parti pozitive ar fi:
- o binemeritata vacanta de iarna;
- taiem porcul (sau ce aveti prin zona/magazin)
- ne mai vedem cu neamuri/prieteni/dusmani;
- ar mai fi cate ceva, dar am baut un vin care curge prin vene de zici ca-i sange, asa ca ma retrag (pentru inca o cana).

Deci inafara de bani cheltuiti in prostie, pentru mine cea mai importanta chestie e faptul ca ma trezesc mai tarziu si ca pot sa frec menta mai cu spor. A, si intentionez sa ma bucur de zapada, cu sanie/schiuri/folie/colac de wc/sac sau masina.

Hai, o iarna faina sa aveti!

Edited by Lucian_M, 24 December 2011 - 01:08.


#4
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Intrebati-i pe copii.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
de parca ei stiu adevarul despre mosul cu barba.

spiritul craciunului este o chestie ce tine de economie, asa cum a fost detaliat de Lucian.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Abia astept sa vad ce-mi va aduce Mosul.
Si sunt cel mai fericit in cea mai frumoasa perioada a anului, pentru mine.
Merry Chrismtas everyone!

#7
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Mda, dupa cum ziceam. Astepti un cadou. E fain ca esti in concediu, maninci, cheltuiesti bani, astepti cadouri. Asta e spiritul craciunului de care se vorbeste la tv? Tare!

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Da. Este mai tare decat alte prostii cum ar fi zile de nastere, petreceri de 'ziua pisicii mele' si cate si mai cate. Ar fi bine sa fie toate date uitarii. La naiba cu viata un culori.
Troll.

#9
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Mosul bucalat si rubicond nu e altul decat intruchiparea lui Haddon Sundblum, artistul care a creat reclamele de Craciun  pentru Coca Cola in 1930.
Cum s-a creat imaginea
http://www.snopes.co...ta/cocacola.asp
http://www.thecoca-c...lore_santa.html
http://en.wikipedia....iki/Santa_Claus

Inainte de 89 spiritul craciunilui era dat de brad, cadouri, obiceiuri traditionale,
Acum, cand te gandesti la Craciun, automat te duci cu gandul intai la marketarea agresiva a sarbatorii, la explozia de culori si sunete, la produsele asociate (filme, muzica, oferte speciale, etc) si mai apoi la esenta, la bradul impodobit, obiceiuri, pregatirile fiecaruia, modul cum percepe fiecare atmosfera specifica.
Ca spiritul craciunului sa fie complet, mai e nevoie de un lucru - zapada, ceea ce cam lipseste acum. Ninsoarea din Ajun si caldura data de un semineu/soba in care trosnesc lemnele e exact imaginea ideala a Craciunului.

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ei, v-a trecut spiritul?

#11
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Mai sunt 352 zile si numaratoarea continua.

#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Auuu, abia a trecut si tu il astepti din nou? Eu vreau sa fie cald afara. Sarbatorile pascale le astept (ca dupa aia e intalnirea cu baietii de pe forum).

#13
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
De unde sa fie cald afara ? Nu vezi ca a venit toamna ? Poate o sa ninga si la noi prin februarie.

#14
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
E practic identica cu iarna 1982-1983.

#15
Catalin-

Catalin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2012

 blackcat, on 24th December 2011, 01:44, said:

De ceva ani tot aud la televizor de spiritul Craciunului. Ce pu1a mea inseamna chestia asta? Cica ar fi o sarbatoare crestina, pusa peste o sarbatoare veche pagana pt a obliga bizonii sa nu mai sarbatoreasca vechea sarbatoare. Dar ce vad eu?
- lumea alearga dupa cadouri, se cheltuiesc bani la greu;
- lumea face mincare, maninca si bea de se sparge, in farmacii nu se mai gaseste Colebil, Maalox si alte alea;
- se impodobeste un brad;
- cica vine un mos cu barba alba, gras si jovial, imbracat in rosu (asta de prin anii 1920 de cind asa a fost reprezentat de Coca Cola;sic!), pe o sanie trasa de reni. Vine cica de la polul nord sau din Laponia (Finlanda). Oricum Polul nord nu are legatura cu Finlanda.
Ce legatura au toate astea cu crestinismul? Ce-i drept, pe la tara mai umbla copiii cu colindatul (astea sunt cintecele cu mesaje crestine, prea putini stiu insa ce cinta).
Deci ce inseamna spiritul Craciunului? Este o sarbatoare crestina? Din ce vedem si auzim este departe rau de a fi o sarbatoare crestina. Nu exista nici un spirit crestin, absolut nimic legat de crestinism in sarbatoare asta. Daca vorbim de Paste atunci e altceva, Pastele se sarbatoresc ca o sarbatoare crestina (desi e o sarbatoare evreiasca la origine). Dar Craciunul se sarbatoreste exclusiv ca o sarbatoare a capitalismului consumist.

PS: Da stiu, se sarbatoreste nasterea lui Hristos. Stiu, s-a nascut intr-o iesle, au fost prezenti 3 magi, a rasarit o stea. Extraordinare simboluri pentru o religie monoteista! Si la nasterea lui Kim Jong Il a aparut un curcubeu dublu si o stea. Oare de ce Kim Ir Sen a ales minciuna asta?

Isus nu s-a născut "De Crăciun" . Biblia nu menționează acest aspect.

Ce spune tradiția: Potrivit tradiției, Isus s-a născut pe 25 decembrie, iar această zi e sărbătorită ca atare. Dicționarul de mitologie generală, de Victor Kernbach, precizează că termenul „Crăciun“ provine din latinescul creatio, adică „naștere“, și se referă la „sărbătoarea nașterii lui Isus Christos“.

Origini: „Stabilirea datei de 25 decembrie nu are la bază textul biblic, ci sărbătorile păgâne romane ce se țineau la sfârșitul anului, în preajma solstițiului de iarnă din emisfera nordică“, afirmă The Christmas Encyclopedia. Între aceste sărbători se numărau Saturnaliile, organizate în onoarea lui Saturn, zeul agriculturii, „dar și cele în cinstea a doi zei-soare, zeul roman Sol și zeul persan Mithra“, arată aceeași enciclopedie. Zilele de naștere ale ambilor zei erau celebrate pe 25 decembrie, data solstițiului de iarnă după calendarul iulian.

Aceste sărbători păgâne au fost „creștinate“ în anul 350, când papa Iuliu I a declarat data de 25 decembrie ziua nașterii lui Cristos. „Nașterea Domnului a absorbit treptat și în cele din urmă a înlocuit toate celelalte rituri asociate solstițiului“, menționează Encyclopedia of Religion. „Simbolul soarelui a început să fie tot mai des folosit pentru a-l înfățișa pe înviatul Cristos (numit și Sol Invictus), iar vechiul disc solar . . . a devenit nimbul sfinților creștini.“

Ce spune Biblia: Biblia nu precizează data nașterii lui Isus. Putem însă trage concluzia că el nu s-a născut pe 25 decembrie. Ce ne dă această certitudine? Potrivit Bibliei, când s-a născut Isus, păstorii din apropierea Betleemului „trăiau sub cerul liber“ și se îngrijeau de turmele lor pe timpul nopții (Luca 2:8). Anotimpul rece, ploios începea de obicei în octombrie, iar păstorii — mai ales cei din ținuturile înalte, mai reci, precum cele din jurul Betleemului — își duceau oile noaptea în adăposturi închise. În decembrie se înregistrau cele mai scăzute temperaturi și uneori chiar ningea.

Demn de remarcat este că primii creștini, dintre care mulți îl însoțiseră pe Isus în lucrarea de predicare, nu au sărbătorit niciodată nașterea lui, în nicio zi a anului. În schimb, în armonie cu porunca sa, i-au comemorat moartea (Luca 22:17–20; 1 Corinteni 11:23–26). Totuși, poate vă întrebați: „Chiar contează că Crăciunul are rădăcini păgâne?“. Ei bine, pentru Dumnezeu contează, și încă mult. „Închinătorii adevărați i se vor închina Tatălui cu spirit și cu adevăr“, a spus Isus Cristos (Ioan 4:23).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate