Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

PC GARAGE - Comanda refuzata

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
kiLL_Me

kiLL_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.03.2008
Buna ziua,

Acum ceva timp cand au fost preturile gresite la niste produse, am dat comanda de un singur produs, dar mi-a fost refuzata.

Dupa treaba asta, cand incerc sa dau o comanda pe site imi spune : "Conform termenilor si conditiilor de utilizare ale magazinului, S.C. PC Garage S.R.L. isi rezerva dreptul de a refuza colaborarea cu clientii ce manifesta comportament si limbaj neadecvat (agresiv, licentios etc.) sau au in istoricul comenzilor livrari refuzate."

Mentionez ca nu am folosit un limbaj neadecvat (injurii, etc.), ci unul putin agresiv deoarece mi se parea normal sa primesc produsul comandat (am zis ca voi depunde reclamatie la ANPC, dar nu am mai facut reclamatia).

Timp de 8 luni am facut o reclama la voucherul pentru 1% discount, din cadrul campaniei "Da pe goarna si iesi pe plus", in care am facut vanzari in valoare de 5.700,06 RON, primind un voucher in valoare de 114,00 RON, cu valabilitate 16.02.2009 - 31.12.2012.
Acest voucher nu pot sa-l folosesc pentru ca, de fiecare data cand dau o comanda, aceasta este refuzata.

Am luat legatura cu cei de acolo si raspunsul a fost urmatorul :
Buna ziua,

S.C. PC Garage S.R.L. isi rezerva dreptul de a refuza colaborarea cu clientii ce manifesta comportament si limbaj neadecvat agresiv, licentios.

Va multumim pt. intelegere,
O zi buna.

Aveti idee ce pot face in situatia asta ?

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
te duci pana la ei la poarta? ii suni din nou si le explici ca reclama poate si si negativa

Edited by conu71, 22 December 2011 - 11:28.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu n-am avut pana acum probleme cu pcgarage, si atunci cand am nevoie de un produs pe care-l gasesc la ei exact modelul dorit, si la un pret apropiat de alte magazine cu preturi OK, am sa cumpar in continuare de la ei.
Pe de alta parte, daca au la un produs anume pe care-l doresc, un pret semnificativ mai mare decat pot sa-l gasesc usor in alta parte, sau nu au modelul exact cautat, nimic nu ma opreste sa iau din alta parte.
In 2004 am facut un sistem luand componente de la 7 magazine.
In 2007 am luat componente doar de la 3 magazne.
In 2012 o sa vad atunci cand ma apuc de cumparat; cine stie, poate iau si de afara din tara, ca oricum m-am obisnuit de 15 ani sa fac asta, deoarece sunt o gramada de lucruri care fie nu se gasesc deloc in RO, chit ca le gasesti peste tot in alte tari, inclusiv Moldova sau Ungaria, fie unele au preturi semnificativ mai mari, chiar si cu 40% mai mult - chestie curioasa, deoarece la unele diferentele sunt foarte mici, si la altele foarte mari...
Daca nu esti multumit, ai o gramada de alte magazine de unde sa iei, poate cu preturi chiar mai bune.
Vezi de ex. price .ro pt. oferte si comparatii intre preturi.

Nu m-a interesat niciodata pana acum ceva de un voucher, nu am analizat subiectul, de asta si intreb - are caracter uninominal, sau se poate utiliza si de altcineva ?

#4
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
i-ai gadilat unde nu trebuie, sunt sensibili oamenii

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 14.08.2006
Voucherele din sistemul da pe goarna sunt nominale, se genereaza pe contul tau si doar de pe el poti sa le  folosesti. Am folosit mai multe vouchere in decursul timpului si nu am avut astfel de probleme pana acuma.

#6
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
În principiu un magazin nu are voie să facă discriminare între clienți și să vândă selectiv.
Dacă ai greșit fața de ei te pot da în judecată, dar nu au voie să-și facă dreptate singuri încălcând legea.
Este ca și cum ai da câte o palmă de fiecare dată când te întâlnești cu un om care cândva a greșit lovindu-ți mașina.
Din păcate trăim într-o țara în care legile sunt facultative.

Am achiziționat în 2010 produse de la Flanco și am primit 3 carduri de reducere valabile în 2011 pentru produse care nu au deja o ofertă.
Ei bine, ei au avut tot anul o așa-zisă oferta la toate produsele "jos TVA-ul" (de fapt au mărit prețurile în prealabil ca să aibă de unde scădea).
Din acest motiv eu nu am putut profita de acele carduri.

Mulțumesc pentru informație, asta e de ținut minte!
Baftă!

#7
kiLL_Me

kiLL_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.03.2008
Am luat legatura cu ei si telefonic, din pacate educatia lor este zero si inchid telefonul in nas la oameni.
Firma de 2 lei, cand fac reduceri la niste produse, au prima data grija sa le scumpeasca cu o saptamana inainte.
Nu voi mai comanda in viata mea de la firma asta, este plina de redusi mintali pe acolo, plus balbaiti care spun acelasi lucru de 10 ori, si care vorbesc peste tine.

Tare as vrea sa stiu cine conduce firma asta, un superior macar, sa ii spun cum stau lucrurile acolo si ce bataie de joc poate sa fie.

#8
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
PCGarage e acelasi cu PCFun si eu am avut probleme serioase cu ei. Am comandat un produs, care era marcat pe stoc, doar dupa ce am intrebat telefonic daca mi-l aduc intr-o saptamana. Mi-au zis ca ajunge in 2-3 zile ca e pe stoc. Dupa o saptamana n-a ajuns, i-am sunat, mi-au zis ca ajunge ziua urmatoare. N-a ajuns, si nu mi-au raspuns la telefon desi am sunat aproape in fiecare zi timp de 2 saptamani. Produsul a ajuns in final la 1 luna de cand a fost data comanda. Era un cadou, eu unul n-o sa-i iert niciodata si o sa le fac reclama proasta pentru asta oricand si oricum pot! Nu cumparati de la ei!

#9
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Eu am fost personal la sediul lor in Bucuresti. Angajatii de acolo sunt niste cocalari tatuati (la propriu)  si cu mucii-n  gura.
Aveam de returnat un produs pt ca l-am primit desigilat.
In fine,  inchipuitul de la returnari mi-a zis verde-n fata ca pe el nu-l intereseaza nici-o lege, " noi avem regulamentul nostru intern si nu ne intereseaza nici-o lege".  Apoi m-a dat afara din birou. Uite asa!  Pur si simplu. Nu ma certasem,  nu ridicasem tonul. Ei imi cereau taxe de uzura si taxa de repunere pe raft. Cand le-am spus ca e ilegal ceea ce fac,  au reactionat cum am descris mai sus.
Pcgarbage este o firma escroaca.

Edited by Lolopoco, 24 March 2013 - 05:36.


#10
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
PC Garage astia sunt un fel de firma First Bike din Brasov care comercializa mopeduri si scutere care nu erau bune de nimic.Posted Image

Edited by perseu77, 24 March 2013 - 09:06.


#11
rakus

rakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.02.2011
In data de 03.09.2013 am comandat de pe situl PC Garage o sursa Segotep Raynor Power 550W - desigilat, care a avut statusul de "stoc magazin limitat" la pretul de 65.10 lei.  O sursa noua costa 179.99 lei pe acelasi site.
Am primit confirmarea comenzii prin mail. Am intrebat daca produsul respectiv are probleme tehnice si daca are garantie valabila. Raspunsul primit de la Florentina Vlad (04.09.2013 ora 09.19) era ca nu sunt probleme si asteapta confirmarea mea pentru procesarea comenzii. Le-am trimis confirmarea de doua ori (prin mail in 04.09.2013 ora 10.43 si pe pagina PC Garage in 04.09.2013 ora 13.22).

Am primit raspuns la ora 16.17 prin mail si am fost sunat pe mobil de Florentina Vlad ca s-a facut o greseala de gestiune si sursa aceea desigilata nu exista fizic!!! in stocul lor. Mi s-a propus sa aleg o alta sursa asemanatoare dar sa platesc desigur diferenta de pret. Am primit si un voucher in valoare de 3 (trei lei)!!!! cu nr. BW5GQ9P6.

Asa ca am asteptat degeaba dupa ce mi s-a confirmat comanda numai sa aflu ca un produs desigilat postat pe siteul lor nu exista fizic si ca nu pot sa-mi trimite unul la fel. Eu nu cred ca se afiseaza un produs ca desigilat din greseala.

M-am lamurit in data de 05.09.2013 (la o zi dupa comanda anulata) cum stau lucrurile. Sursa Segotep Raynor Power 550W - desigilat a fost pusa din nou in vanzare cu "stoc magazin limitat" la pretul de 180.42 lei.
Asa cum am banuit, cei de la PV Garage s-au razgandit si nu au mai vrut sa vanda sursa Segotep Raynor Power 550W - desigilat la pretul afisat original (65.10 lei) si m-au mintit spunandu-mi ca nu exista fizic in stocul lor. Dovada e print screenul facut de mine la o zi dupa ce mi-au anulat comanda.

Este o firma neserioasa care nu isi respecta clientii. Au incercat sa-mi vanda alt produs similar la un pret mai mare, spunandu-mi ca sursa nu exista fizic si totul se datoreaza unei greseli automate ale sistemului.

Eu personal nu voi mai cumpara de la ei.

#12
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Posted Image  Din ce vad o patesc doar cei care au numarul de postari pe SP din numere cu 2 cifre.
Si initiatorul discutiei pomenea, acu` 2 ani, ca doar a ridicat tonul ca apoi sa o dea in redusii mintal si balbaitii de acolo.

Nu sunt ei, agentii economici, ingeri dar si clientela are la bube din belsug...mai ales cand nu le pica pomana toti cauta legi ca doar-doar intorc mortu` de la groapa. Posted Image
.....................
Apropo, mai intalnesc discutii si sfaturi de la ipochimene care profita de clauza celor 10 zile si comanda tot felul de noutati apoi le returneaza (dupa ce se joaca de-a testerii lu` peste) si se oripileaza ca agentul le returneaza banii la limita de sus a celor 30 de zile/retur bani, ca ei ar vrea sa se joace si cu alte bunuri intre timp.

Vai, am ajuns pe lista lor neagra...cum de pot refuza un client?...bla-bla.

#13
rakus

rakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.02.2011

View Postcuculili, on 07 septembrie 2013 - 11:20, said:

Posted Image  Din ce vad o patesc doar cei care au numarul de postari pe SP din numere cu 2 cifre.
Si initiatorul discutiei pomenea, acu` 2 ani, ca doar a ridicat tonul ca apoi sa o dea in redusii mintal si balbaitii de acolo.

Nu sunt ei, agentii economici, ingeri dar si clientela are la bube din belsug...mai ales cand nu le pica pomana toti cauta legi ca doar-doar intorc mortu` de la groapa. Posted Image
.....................
Apropo, mai intalnesc discutii si sfaturi de la ipochimene care profita de clauza celor 10 zile si comanda tot felul de noutati apoi le returneaza (dupa ce se joaca de-a testerii lu` peste) si se oripileaza ca agentul le returneaza banii la limita de sus a celor 30 de zile/retur bani, ca ei ar vrea sa se joace si cu alte bunuri intre timp.

Vai, am ajuns pe lista lor neagra...cum de pot refuza un client?...bla-bla.

Nu stiu ce legatura are numarul de postari cu ceea ce am relatat eu mai sus?

In toate tarile civilizate, toate firmele serioase  care afiseaza un pret gresit la un anumit produs, onoreaza comanda clientului si nu il mint ca produsul respectiv nici nu a existat vreodata pe stoc. Intelegi ca mi s-a comunicat initial ca sursa va fi livrata a doua zi si nu sunt probleme cu ea? De unde era sa stiu ca un angajat incompetent a gresit si a introdus produsul la un pret mai mic decat ar fi trebuit? Cei de la pcgarage ar fi trebuit sa-mi comunice din start ca este vorba despre o eroare. Eu am comandat ceva ce era pus la vanzare pe un site public, nu am incercat sa insel pe nimeni si habar nu am la ce pret cumpara ei sursele de la importatori.

Niciodata nu am comandat ceva numai sa-o trimit inapoi a doua zii.

#14
Steauaboss

Steauaboss

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.11.2012
Eu am patit acelasi lucru, dar la alta firma. Daca primiti mailul de confirmare, ala echivaleaza cu o factura, si cale inapoi nu mai exista.

Actionati in instanta si veti castiga, de asemenea unitatea comerciala va fi amendata!

#15
rakus

rakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.02.2011
Azi 10.09.2013 sursa desigilata a aparut iarasi pe site. Atat despre greseala automata care se datoreaza sistemului.

#16
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
rakus: iti doresc mai mult noroc normalitate alta data.

Personal mi-a placut calmul cu care mi-ai tratat ostilitatea din postarea #12.
Daca a aparut iar incearca iar, in fond nu ai ce sa pierzi.

#17
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Pai ce sa incerce ca i-au triplat pretul?

#18
rakus

rakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.02.2011
Am primit numar de inregistrare de la Protectia Consumatorului. Sunt curios sa aflu rezultatul anchetei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate