Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Tăblițele de la Tărtăria

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#55
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postflorrea2, on 19th January 2012, 20:03, said:

uite aici una. Vezi ce scrie pe ea jos. E ceva cu...SARMIGE. Eu zic că nu e vorba de acea localitate din Oltenia; Grădiștea Muncelului.
Muncel este un ținut (regiune) Grădiște înseamnă cetate; deci cetatea principală din acel ținut.
Ce vezi în poză este o cetate mare; un soi de burg de mai tîrziu.Părerea mea e că a fost interpretat greșit că ar fi cetatea de la Grădiștea.

Putem concluziona ca pe placute nu exista niciun plan de cetate dacica recognoscibila, cu atat mai putin a Sarmisegetusei Regia?

Altfel spus, dovada de autenticitate nu este o dovada ci doar wishful thinking.

#56
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostMount_Yermom, on 19th January 2012, 11:37, said:

Care-s placutele cu planurile Sarmisegetusei?

Sa-nteleg ca nu ai incredere in ce zic oamenii aia, inclusiv d-na Petan?
Eu nu stiu care sunt, nu am vazut placutele alea prea mult (in poze ma refer desigur), si de studiat pe indelete nici atat. Dar am incredere mai multa in Aurora Petan decat in Radu Vulpe. Mai ales ca ceva placute s-au "evaporat" tiptil tiptil de la institutul cela, sau muzeu, unde erau pastrate, si nimeni nu pare sa stie sigur cum, cand si mai ales de ce.

#57
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postlupu2, on 20th January 2012, 16:55, said:

Sa-nteleg ca nu ai incredere in ce zic oamenii aia, inclusiv d-na Petan?
Eu nu stiu care sunt, nu am vazut placutele alea prea mult (in poze ma refer desigur), si de studiat pe indelete nici atat. Dar am incredere mai multa in Aurora Petan decat in Radu Vulpe. Mai ales ca ceva placute s-au "evaporat" tiptil tiptil de la institutul cela, sau muzeu, unde erau pastrate, si nimeni nu pare sa stie sigur cum, cand si mai ales de ce.

N-am o parere pana nu vad cu ochii mei.

La ce "descoperiri" fac dacomanii [tu fiind un exemplu concludent] m-am invatat sa suflu si in iaurt.

Deci, ai zis ca pe placute sunt planurile cetatii excavate in anii '60.

Ai verificat sau doar colportezi tampenii citite pe cine stie unde?

#58
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostMount_Yermom, on 20th January 2012, 17:41, said:

N-am o parere pana nu vad cu ochii mei.

La ce "descoperiri" fac dacomanii [tu fiind un exemplu concludent] m-am invatat sa suflu si in iaurt.

Deci, ai zis ca pe placute sunt planurile cetatii excavate in anii '60.

Ai verificat sau doar colportezi tampenii citite pe cine stie unde?

Mai bine dacoman decat prostovan, sa parafrazez un vers revolutionar (nu ca as face in mod particular pe cineva prostovan)

Banuiesc ca ai citit ce am scris in postarea de mai sus, si anume ca nu am vazut placutele alea, insa cineva in care am destula incredere ca nu bate campii, Aurora Petan, spune ca le-a vazut. Asa ca nu stiu de ce mai intrebi inca odata  :rolleyes:

Edited by lupu2, 20 January 2012 - 18:08.


#59
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postlupu2, on 20th January 2012, 18:06, said:

Mai bine dacoman decat prostovan, sa parafrazez un vers revolutionar

Banuiesc ca ai citit ce am scris in postarea de mai sus, si anume ca nu am vazut placutele alea, insa cineva in care am destula incredere ca nu bate campii, Aurora Petan, spune ca le-a vazut. Asa ca nu stiu de ce mai intrebi inca odata

Recunosc, sunt un prostovan pentru ca nu te cred pe cuvant ca pe placute apar planurile de la Regia!

Cum mama ma-sii, un fapt de o asemenea magnitudine, nu se poate proba in niciun fel, decat pe spusele unui dacoman de pe SP?!?

#60
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostMount_Yermom, on 20th January 2012, 18:08, said:

Recunosc, sunt un prostovan pentru ca ........

Tu ai spus-o  :D

View PostMount_Yermom, on 20th January 2012, 18:08, said:

Cum mama ma-sii, un fapt de o asemenea magnitudine, nu se poate proba in niciun fel, decat pe spusele unui dacoman de pe SP?!?

Mai, eu am am spus ce am vazut la Aurora Petan. Intre ea si Vulpe, sa zicem ca nu prea am incredere in Vulpe, mai ales dupa ce numarul placutelor a tot scazut miraculos sub obladuirea lui.

"Manarirea" istoriei ca sa dea bine pentru unii si pentru aflati in anumite pozitii si anumite momente nu e un lucru nou, nu stiu de ce te miri in halu asta (sa nu folosesc alte expresii din popor)

#61
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postlupu2, on 20th January 2012, 18:13, said:

Mai, eu am am spus ce am vazut la Aurora Petan.

Macar atat puteai sa furnizezi, citatul din Petan. Atunci as fi zis ca n-o cred pe ea.

Dar tu esti un dacoman suficient si te mangai pe crestet cu raman "Oy vey, cum poate cineva sa nu ne creada!?"

#62
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View PostMount_Yermom, on 20th January 2012, 15:07, said:

Putem concluziona ca pe placute nu exista niciun plan de cetate dacica recognoscibila, cu atat mai putin a Sarmisegetusei Regia?

Altfel spus, dovada de autenticitate nu este o dovada ci doar wishful thinking.
unde avem planul cetății? Pe ce vorbim aici? Eu zic că nu se poate spune că e același plan. Erau mai multe cetăți asemănătoare. De unde să știe cineva că e vorba de chiar cetatea veche de la Grădiștea?  

View Postlupu2, on 20th January 2012, 16:55, said:

Sa-nteleg ca nu ai incredere in ce zic oamenii aia, inclusiv d-na Petan?
Eu nu stiu care sunt, nu am vazut placutele alea prea mult (in poze ma refer desigur), si de studiat pe indelete nici atat. Dar am incredere mai multa in Aurora Petan decat in Radu Vulpe. Mai ales ca ceva placute s-au "evaporat" tiptil tiptil de la institutul cela, sau muzeu, unde erau pastrate, si nimeni nu pare sa stie sigur cum, cand si mai ales de ce.


Ce mare lucru zice donșoara Pățan? E doctor în lingvistică și nu are nici o lucrare pe vreun text de pe plăci! Bate cîmpii făcînd aprecieri ,cea mai cretină fiind că limba dacilor nu era de tip indo-european.Pt asta se bazează pe despărțirile de text făcute de Dan Romalo toate eronate.Păi, ce doftoroaie mai ie asta în lingvistică? Pă ce să o cred? Să arate un text de pe vreo placă lucrat de ea.

"încrederea e bună, controlul e mai bun" (V.I. Lenin) Vezi dacă nu ai învățat? :D

View PostMount_Yermom, on 20th January 2012, 17:41, said:

N-am o parere pana nu vad cu ochii mei.

La ce "descoperiri" fac dacomanii [tu fiind un exemplu concludent] m-am invatat sa suflu si in iaurt.

Deci, ai zis ca pe placute sunt planurile cetatii excavate in anii '60.

Ai verificat sau doar colportezi tampenii citite pe cine stie unde?
vezi că ie diferență uriașă între dacomani. Unii știu ce vorbesc. Cei mai mulți dintre ei nu știu.

View Postlupu2, on 20th January 2012, 18:06, said:

Banuiesc ca ai citit ce am scris in postarea de mai sus, si anume ca nu am vazut placutele alea, insa cineva in care am destula incredere ca nu bate campii, Aurora Petan, spune ca le-a vazut. Asa ca nu stiu de ce mai intrebi inca odata :rolleyes:
Donșoara Pățan s-a prins că nu sînt falsuri, ceea ce nu e f greu.În rest nu prea are contribuții.

#63
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postflorrea2, on 20th January 2012, 20:16, said:

unde avem planul cetății? Pe ce vorbim aici? Eu zic că nu se poate spune că e același plan.

Multumesc, Mos Florica.

Ma bazez pe tine ca daca va mai aparea vreun dacoman care sa pretinda ca placutele sunt autentice pentru ca pe ele se vede planul cetatii de la Regia sa-l pui la punct.

Si ca sa nu crezi ca ne-am imprietenit ia-ti portia :ciocan:

#64
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View PostMount_Yermom, on 20th January 2012, 15:07, said:

Putem concluziona ca pe placute nu exista niciun plan de cetate dacica recognoscibila, cu atat mai putin a Sarmisegetusei Regia?

Altfel spus, dovada de autenticitate nu este o dovada ci doar wishful thinking.
Da, e dorință de a fi așa.
Se poate spune că pe plăci sînt reprezentate cetăți și că în Romînia s-au găsit fundamentele unor cetăți dacice.Dar care reprezentare din plăci cu care fundament de cetate descoperit este identică nu se poate spune.Pe poză nu poți să îți dai seama la fix de dimensiuni.Iar cetățile erau destul de asemănătoare.Nu poți spune că aia e precis cetatea de la Grădiștea Muncelului.

View Postlupu2, on 20th January 2012, 16:55, said:

Sa-nteleg ca nu ai incredere in ce zic oamenii aia, inclusiv d-na Petan?
Eu nu stiu care sunt, nu am vazut placutele alea prea mult (in poze ma refer desigur), si de studiat pe indelete nici atat. Dar am incredere mai multa in Aurora Petan decat in Radu Vulpe. Mai ales ca ceva placute s-au "evaporat" tiptil tiptil de la institutul cela, sau muzeu, unde erau pastrate, si nimeni nu pare sa stie sigur cum, cand si mai ales de ce.
În domnișoara Pățan ce încerdere să am? E lingvist; doctor în lingvistică. A arătat un text dacic lucrat de ea?Nuuuuuu... că nu e în stare. Nu e în stare nici să recunoască dacă un astfel de text e bine lucrat de cineva. A scris că lucrarea lui Dan Romalo e bună. E de fapt o ghioambă! Dan Romalo nu a despărțit bine nici măcar parțial vreun text de pe plăci.Are merite mari însă. Și-a dat seama că sînt originale, le-a făcut cunoscute și are și o lucrare la ele; greșită, dar are.Pățan ce are? Are păreri.Au amatorii lucrări și ei, profesioniștii, au păreri și articole cu aberații. Fac lucrări după ucazuri date de academicieni ca să-și ia doctorate.
NU Radu Vulpe; ăla a fost tac-su și e mort. Alexandru Vulpe, care e șăf la Inst de Arheologie din București. E șeful lui Sorin Olteanu, lingvist.Vulpe e arheolog. Pe Aurora Pățan el a dat-o afară din institut.Aurora a susținut categoric în fața lui, de față cu martori, că plăcile sînt autentice, nu falsuri cum zice el.E curajoasă Aurora; are caracter.Zăbăugul latinoman a zburat-o din institut,de  parcă e pe tarlaua mă-sii.

View PostMount_Yermom, on 20th January 2012, 20:48, said:

Multumesc, Mos Florica.

Ma bazez pe tine ca daca va mai aparea vreun dacoman care sa pretinda ca placutele sunt autentice pentru ca pe ele se vede planul cetatii de la Regia sa-l pui la punct.

Si ca sa nu crezi ca ne-am imprietenit ia-ti portia :ciocan:

Cum să fiu cu tine prieten? Tu nu vezi că ești needucat și că ești neplăcut ca noaptea friguroasă și ploioasă?
Prieten e în romînește în legătură cu a prii, adică a face bine și plăcut cuiva.Ce plăcere faci tu cuiva?
2) Autenticitatea plăcilor rezultă în primul rînd din textele de pe ele.

#65
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postlupu2, on 13th January 2012, 14:14, said:

Fara suparare, e o aiureala sa mai zici azi ca tablitele de la Tartaria sunt falsuri,

Eu am o alta problema cu ele, ca de la dacoman la dacoman :) De ce nu s-a perpetuat aceasta scriere, intr-un fel sau altul, in timp? Mi-ar fi drag sa zic "dom'le descoperisera dacii hartia, aveau ziar la 98 cu caricaturi cu romani, da' s'a putrezit, s-a dus dreq cultura", da', la naiba.. :)

#66
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
cum de ce nu s-a perpetuat? S-a perpetuat. Deschide pe net un ziar rusesc, bulgaresc, sîrbesc. Asta dacă întrebi de scrierea dacică de pe plăcile de plumb. Pe tăblițele de la Tărtăria nu ie nici o scriere.Sînt desene.

#67
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2M-LWhTIt48?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
jazzule,aici nu iești pe secția de poezie sau de politică.Tu trîntești filmulețul ăsta și nu zici nimic.Ce vrei să spui cu asta? Ce spune acest om? că iel știe că poporul romîn ie unic în Europa. Păi, toate sînt unice. Iel vorbește cu poporul romîn? Mă rog, alții vorbesc cu sfinții.

#69
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Ce te framanta pe tine, nene florea?
Va dati mari istorici p-aici si nu e frumos. Adevarata istorie o scrie/confirma doar stiinta si atat.

Edited by jazzu, 10 March 2012 - 13:24.


#70
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
unde ai mai auzit tu de ....nenea Floarea? Mă înjuri? Eu i-am zis maică-ti " domnule"? sau lu taică-tu " stimată doamnă"? Tu dacă scrii că ești de sex masculin eu mă adresez cu " d-ră Jazzu"?
Ia, învață să te adresezi și dovedește că ai bun simț.
Dacă ești mulțumit de știință rămîi acolo la știință. Ce cauți aici? Aici sînt discuții libere.Sînt permise dar nu e permis să vii și să spui că așa ceva nu e bun.
Care știință a rezolvat această problemă? Aia din sec 19, sau din aec 20? Istoria romînească sau aia ungurească? Sau știința e nunmai una: aia pe care au făcut-o iostoricii noștri cu aprobare?
Tipi ca tine aflați în treabă și pe linia partidului de guvernămînt am văzut de mi s-a urît.
Du-te și citește saiturile științifice și nu mai bruia pe aici dacă nu-ți place că unii discută și pun la îndoială știința oficială.

#71
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postjazzu, on 10th March 2012, 13:19, said:

Adevarata istorie o scrie/confirma doar stiinta si atat.
am vrea noi... daca s-ar face o lista cu cate falsuri istorice s-au comis, cate teorii nastrusnice au fost propagate de unii ca sa se lupte sa le demonteze dup-aia altii...

pai gandeste-te numai la ce batalie de proportii e pe subiecte ca Iancu de Hunedoara sau Ionita Asen Caloian. Ungurii vor sa-l faca pe Iancu un Janos maghiar pur-sange, iar bulgarii vor sa-l faca pe Ionita un Ivan bulgar pur-sange...

Nu-ti mai zic de Geobitzas pistos krales Turkias - adica Gheobitza (Geza - citit Ghitza) credinciosul rege ortodox al Turciei (Ungaria), incoronat de Constantinopol.
Pai auzi pe vreun canal de stiri asta? Anume ca Ungaria se numea Turcia si primul rege a fost ortodox incoronat de Constantinopol, iar nu catolic incoronat de Roma?

Ai auzit tu pe undeva cum ca pe Stefan I al Ungariei il chema de fapt Voicu (Vajk - pronuntat Voic)? si era baiatu unei crestine numita Sarolta (o bulgaroaica sau peceneaga cica) si al lu Geza (Ghitza) baiatu lu unu Gelu (Gyula), cneaz din Ardeal? si ca Voicu asta s-o batut cu paganii de capetenii de trib maghiare de i-a exterminat ca nu i se supuneau ca nu era dintre ei si pentru ei? ... iar var'su il kema Vasile (Vazul/Basil), baiatu lu Mihai (Mihaly - citit Mihai), asta la 977! deci neamu de regi al ungurilor erau crestini de rit ortodox inainte de convertirea oficiala de la 1000ad...

Edited by criztu, 10 March 2012 - 17:37.


#72
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postjazzu, on 10th March 2012, 14:19, said:

... nene florea ...

View Postflorrea2, on 10th March 2012, 16:28, said:

unde ai mai auzit tu de ....nenea Floarea? Mă înjuri? Eu i-am zis maică-ti " domnule"? sau lu taică-tu " stimată doamnă"? Tu dacă scrii că ești de sex masculin eu mă adresez cu " d-ră Jazzu"?
Bai da' ce orgoliu zace in unii, n-am vazut ...
DEX-ul zice cam asa :

Quote

NÉNE s. m. 1. (Pop. și fam.) Termen de respect cu care se adresează un copil sau o persoană mai tânără unui bărbat mai în vârstă sau unui frate mai mare;
Nu va mai agitati asa, nene florrea, ca poate cine stie, ma si amenintati ca va insult obiectu de studiu. Va inteleg revolta, va inteleg ca va deranjeaza unu' de 22 de ani cand spune ca ceea ce ati invatat despre trecut nu e intocmai asa. In plus, respectul nu se impune cu mustrari de doua parale, cu apel la diferenta de varsta, referire subtila la familie, vocabular violent ... respectul se castiga prin ceea ce spuneti si conteaza cum o spuneti. Am intalnit pe forum si in viata oameni demni de respect care si-l castigau prin ceea ce cunosteau, de ma lasau mut si cu toate astea erau oameni care nu se aprindeau asa cand nu era cazul. Respectul nu inseamna sa taci si sa nu contrazici sau sa pui la indoiala o idee. Am impresia ca macar cu asta ne-am ales din democratie.

In fond, nu eu am intrat in discutie cu mata, doar am pus un clip video in care, cel ce citeste spune si de tablitele de la Tartaria. De ce o face? Ca sa mai ridice fruntea si romanul amarat de vremuri si de istorii false. Sper sa nu lalaim discutia aici.

View Postflorrea2, on 10th March 2012, 16:28, said:

Du-te și citește saiturile științifice și nu mai bruia pe aici dacă nu-ți place că unii discută și pun la îndoială știința oficială.
Tocmai d-aia stau "p-aici", ca imi place discutia si invat de la unii. Probabil ca va intereseaza asta.

Edited by jazzu, 10 March 2012 - 20:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate